13.7 C
London
Saturday, July 11, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Doresc sa aduc in atentia dvs. o prevedere a tratatului de aderare care se pare ca nu a fost remarcata deocamdata. Asadar, la capitolul "Libera circulatie a persoanelor" exista urmatorul paragraf:

Referitor la cele scrise mai sus, pot adauga faptul ca directoarea Dep. pt munca in strainatate, a confirmat acest lucru, intr-un interviu pe tema restrictionarii accesului cetatenilor romani pe piata muncii din Marea Britanie.

In conditiile in care in anul 2006 cifra romanilor care au primit permise de munca pentru Marea Britanie se ridica la 3.200 de persoane, acestia ar putea forma o categorie de privilegiati ai tratatului de aderare.Pentru a discuta pe aceasta tema lansez urmatoarele intrebari:

Cunoasteti aceasta prevedere a tratatului?
    Care este parerea dvs. despre acest lucru?
    De ce credeti ca nu a fost si nu este mediatizata aceasta prevedere?
    Considerati ca este importanta aceasta prevedere?

http://www.mae.ro/poze_editare/TA_ANEXA_VII_LA_PROTOCOL.pdf

2. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsuri:
    1. Nu, nu stiam de aceasta prevedere.
    2. Am o parere f.buna -ww-
    3. Nu pot sa-mi dau seama, probabil ca au considerat ca nu e de interes general.
    4. Este foarte importanta!

Poti sa pui un link la tratatu de aderare? Pretty please!

Multu'

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,
    Foarte important!
    Nu a fost adusa la cunostinta maselor pentru simplul motiv ca nimeni nu are interesul sa te invete cum sa te stabilesti intr-o alta tara Europeana. Plus, informatia este putere, deci s-ar putea ca cei care cunosc acest document sa vrea sa-l foloseasca pentru scopuri financiara (immigration consultants etc).

Documentul este plin de pasaje EXTREM DE UTILE si as sfatuii pe toata lumea sa-l citeasca, pentru ca pot fi gasite solutii la toto felul de situatii.
    De exemplu:
    Acest pasaj, in coroborare cu cel pe care l-ai citat tu inseamna ca orice Roman care va veni in UK dupa 1 Ianuarie 2007 si care va reusi sa-si asigure existenta intr-un mod legal -work permit, self employed or student- pentru o perioada de cel putin 12 luni, va putea apoi beneficia de drepturi nerestrictive la piata de munca. Iar sotul/sotia (sau civil partner) sa va avea drept de munca din primul moment din care acesta si-a inceput contractul.

Exemplu:
    Maria vine in UK si se inscrie la un curs de 12 luni pe care l-a gasit la http://www.educationuk.org/.
    In baza chitantei de inscriere ea are acum dreptul de munca in UK part time in timpul cursurilor si full time in timpul vacantelor.
    Maria este casatorita (sau traiesc impreuna de mai bine de 2 ani) cu Ion.
    Ion are acum dreputul total nerestrictiv la munca in UK (full time, no work permit required, nothing)in baza chitantei sotiei si a pasaportului sau Romanesc pe perioada cursului Mariei de 12 luni (EU).
    La sfirsitul cursului, dupa cele 12 luni, Maria va avea acum drept deplin la munca, fara restrictii, in baza faptului ca Ion a muncit deja legal in UK pentru 12 luni!

Deci, in concluzie, in cazul un cuplu, doar unul dintre cei doi trebuie sa aiba un statut legal de la bun inceput pentru ca scenariul expus mai sus sa fie activat
    :)
    -finger- -tongue- -umbrela-

4. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    oo -dance- ance- tare exemplul...pe ai mei parinti exact asa ii cheama.

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Hahahahahahaha -tongue-

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Pardon, int2471, eu am incercat sa gasesc nume cit mai rare la Romani.... -umbrela- -wave-
    Mai sint si alte combinatii posibile, dar asta e un scenariu :))

7. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    -salut-
    -party- arty-

8. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe ai mei ...:)

9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    sa intelegem ca cei care au statul legal, sau work permit, de mai mult de 12 luni, la data aderarii=1.01.2007, au drept de lucru legal SI FARA work permit???

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    splash,
    nu inteleg care este partea neclara din citatul publicat de "parteneru". Ai "click" pe link, ai citit documentul?
    Documentul face referinta la
    Nu stiu daca stii, dar Germania a publicat deja aceast Directiva si a specificat clar exact ceea ce se spune acolo, in clar, referitor la Romani/Bulgari.
    Directiva EU de mai sus a fost adopata si implementata de Home Office incepind de la data de 30 Aprilie 2006.

Daca vrei un raspuns scurt la intrebarea ta, DA! -party- arty- -umbrela- -beer-

11. Anonymous

Anonymous Guest

bine,bine nu vom avea drep de munca in uk dar pentru busines visa se va mai putea aplica?si in acest fel sa putem lucra ca self employed ,despre asta ce se aude?

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    de la 1 ian 2007 nu-ti trebuie bussiness visa ca sa fii self-employed. Iti trebuie doar un telefon cu ceva credit ca poti suna la Inland Revenue si sa le spui ca ai fost nascut sa fii self-employed.

Gresesc ?

13. canoe

canoe New Member

Trophy Points:
    0
    ok, si mai departe ce faci? cum faci bani?

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    caNOE, fa si tu ca NOE!
    Ia-ti o barca, umple-o cu animalute si fa-ti firma de salvarea animalelor! -ww-

Lasind gluma la o parte, self employed=persoana fizica autorizata, tu esti o mica firma cu 1 angajat; iti poti gasi de lucru exact ca si orice alta firma, batind la usi in domeniul tau si oferindu-ti serviciile intr-un mod cit mai atractiv, in speranta ca cineva iti va oferi un contract. In domeniul IT sansele de succes sint cele mai mari, cu plata buna de la inceput. In constructii, bani buni dar si munca mai grea, etc.

Ca o regula generala, emigrarea intr-o tara straina cere CURAJ, CONFIDENTA SI CEVA BANI. Nu trebuie sa te astepti ca vei merge in UK si oamenii iti vor sari in ajutor cu sfaturi si solutii, asta e de datoria ta, sa gasesti solutii la tot felul de probleme care ti se vor ivi. Daca unii iti vor acorda ajutorul, asta e ca un bonus, dar tu nu trebuie sa te bazezi pe asta.

Hai, curaj, inima sus si la treaba!

15. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Danutz draga (a se citi UKOK -happy-), da de ce sa fiu doar eu angajat la firma mea cand pot beneficia si de ceva angajati care sa lucreze pt mine? -angel2-
    Asta e diferenta care-mi place mie cel mai tare intre a lucra ca self emplyed in Uk si a face aceasi chestie in Romania. -dance- ance-

Uite aici un chestionar lamuritor:

If you can answer 'Yes' to all of the following questions, it will usually mean you are self-employed.

Can you hire someone to do the work for you or engage helpers at your own expense?
    Do you risk your own money?
    Do you provide the main items of equipment you need to do your job, not just the small tools many employees provide for themselves?
    Do you agree to do a job for a fixed price regardless of how long the job may take?
    Can you decide what work to do, how and when to do the work and where to provide the services?
    Do you regularly work for a number of different people?
    Do you have to correct unsatisfactory work in your own time and at your own expense?

-dance- ance-

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa angajezi , dar tre sa-i si platesti :) corect ? sau nu ?

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Danutza,
    Bineinteles ca ai dreptate, poti angaja alte persoane, dar eu ofeream un scenariu simplu, minimalistic. Bineinteles ca se poate gindi si a la grande :)
    Cred ca ceva detalii vor fi aduse la cunostinta noastra pe 15 Noiembrie de catre Home Office, vom vedea.... :-??

18. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK ai auzit ceva in legatura cu data de 15?

19. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum dovedesti ca esti cu cineva de mai bine de 2 ani fara sa fi casatorit????
    Daca ceea ce a exemplificat UKOK este adevarat, atunci tot romanul se va inscrie la cursuri in UK pentru a avea drept de munca dupa 12 luni

20. canoe

canoe New Member

Trophy Points:
    0
    eu unul as face asa.
    dar cam cat o costa 1 an de cursuri in london?? in medie, ca si cetateni UE?
    problema e daca te poti intretine cu un job part-time.. si mai ales,
    sa primesti drept de munca total dupa in mod sigur..
    deci solutii se gasesc.. totul e sa vrei.

oricum, felicitari baietilor pt acesta 'descoperire'.
    daca se confirma, pt mine este cea mai importanta din 2006.

Share This Page