18.3 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Colegiu in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by nonu420, Nov 7, 2011.

1. nonu420

nonu420 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,ma numesc Iulian si am 16 ani.Sunt pe clasa a 10-a si as dori sa plec la colegiu in UK.As vrea sa plec acolo singur,fara parinti si as dori sa imi spuneti daca e vreo sansa sa reusesc si ce ar trebui sa fac ca sa ajung acolo,cam cat m-ar costa pe an?

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  3. nonu420

nonu420 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns,m-am gandit la cursurile Apprenticeship.Cum as putea sa aplic la ele?Cand ar trebui sa incep?Cu gazda nu ar fi asa mare problema,parintii mi-au promis ca imi pot da bani lunar pentru a plati.Imi poti lasa un id de messenger sa vorbim mai clar despre lucrurile astea?

4. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    ma simt in masura sa iti raspund, pt ca desi are nume asa mic, ellaws este o Doamna care se zbate pe acest forum pt copii ca tine si oameni care nu au mare habar despre ce si cum sa faca in viata.

iar, link-urile pe care ti le-a dat, sunt o binecuvantare, si sunt 100% convinsa ca nu ai nevoie de id-ul Dumneaei de messenger. si aceste linkuri, sunt topicuri create de aceeasi stimata doamna,tocmai pt a face cautarile mai usoare. adica si-a rupt din tipul privat pt a-ti da atentie. da, si tie. acolo vei gasi solutii de viata.

eu recomand cu aceeasi caldura cu care a facut-o si Ellaws, sa citesti din scoarta in scoarta topicurile acestea de mai sus, si dupa ce ai citit, tare m-as mira daca ai mai avea nevoie de id de mess.

succes in tot ce vei alege!

a little later edit:
    uite cum ai incalcat regulamentul forumului:

2.10Un subiect nou poate fi deschis numai in cazul in care nu exista deja un subiect pe aceeasi tema sau daca subiectele existente au fost inchise. (Pentru a evita deschiderea de subiecte paralele inainte de a deschide un nou subiect, cautati daca exista un subiect asemanator pe FORUM.

http://www.romani-online.co.uk/forum/reguli-utilizare

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    -farsa- -pac-pac-

6. nonu420

nonu420 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca am incalcat regulile,o sa incerc sa inchid postul.Oricum din acele linkuri nu prea am inteles mare lucru,se pare ca o sa-mi continui studiile in idiotenia asta de tara -nu-stiu- .Multumesc oricum!

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

HEYYY!!!.... Calm down!!... nu pleci nicaieri... spune ce n-ai inteles...ce vrei sa faci?

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna @nonu420, e pacat ca o persoana ca tine, care se intereseaza de propia educatie la 16 sa cedeze asa de repede.

In primul rand scoala la varsta ta nu te costa nimic, dar sunt celelatle aspecte ale vietii care te vor costa: cazare si traiul zilnic.
    Apoi, depinde foarte mult de nivelul tau de engleza ca sa intri intr-un apprenticeship. Presupun ca stii ceva din moment ce te incumeti singur la drum. deci iti dau mai jos link-ul oficial care iti explica ce poti face peste 16 ani si care e structura cursurilor: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... DG_4001327

In momentul in care te hotaresti la ce sa aplici esti directionat pe site-ul acesta
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... DG_4001327
    in care gasesti din nou informatii de baza, sau cauti in meniul "type of apprenticeship" tipurile de cursuri care se tin.

Din cate am citit aplicatiile se fac online si trebuie sa deschizi un cont pe site-ul de mai sus, dar am senzatia ca a fi in UK este esential. In locul tau mi-as face acest cont si as urmari pasii.

Nu am idee cum vor fi anii tai din liceu in RO clasificati. Daca te-ai inscrie mai departe la un liceu in UK, te-ar pune sa dai cateva teste si in functie de rezultate si de varsta te-ar incadrala un niver fara sa le pese ce ai facut in Ro, dar pentru apprenticeship nu stiu, dar cu siguranta vei afla tu daca incepi sa faci ceva in directia asta.

Multa Bafta.

9. nonu420

nonu420 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de informatii,asta aveam nevoie.Din pacate pentru Apprenticeship trebuie sa fiu din UK.Am incercat sa aplic si imi cere liceul,adresa si numarul de telefon din UK,cele din RO nu merg.O sa incerc cu liceul acum,imi puteti da va rog cateva informatii?Daca as putea sa ma inscriu,ce acte imi trebuie?Cu engleza nu am probleme ,vorbesc destul de fluent.Am inteles ca deja de la varsta mea intru direct la colegiu.E adevarat?

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    De la varsta de 16 ani (year 12 in UK), daca vrei sa-ti continui educatia, poti opta pentru Colegiu sau Sixth Form.

Colegiile sunt forme de invatamant specializate pe anumite domenii si se gasesc in fiecare oras ( o gramada). Majoritatea colegiilor te lasa sa aplici online direct pe website-ul lor sau ii poti contact (email) pentru ati trimite formularul de aplicatie.

Aici este un link (mie imi pare mai clar) cu colegii
    http://www.learn4good.com/great_college ... ges_uk.htm

Deasemenea poti aplica prin UCAS dar nu poti avea mai mult de o aplicatie pe an (cu mai multe optiuni in ea) si platesti pentru fiecare optiune. Ei vor fi intermediary intre tine si scolile alese. Parerea mea e ca dai bani degeaba. http://www.ucas.com/ Ai in partea stanga-jos a a paginii pasii pe care trebuie sa-i urmezi. Mai multe informatii despre UCAS gasesti pe forum la Nou Venit/ Totul Despre/ Student in UK.

Ca cetatean EU nu esti considerat international, platesti taxe ca si cetatenii britanici si poti aplica pentru cateva forme de ajutor financiar pentru studii

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

Problema care o vad eu e ca trebuie sa te incadrezi in termenele lor de aplicare (poate pentru tine nu e o problema).

Asta este o prezentare sumara, sunt cam multe informatii de “digerat” si multe alte amanunte s-au discutat pe forum. In functie de timpul pe care il ai e bine sa fii cat mai documentat inainte sa iei o decizie.

Sper ca iti fie de ajutor si multa bafta. Nu ezita sa intrebi daca mai ai nevoie de amanunte.

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  12. nonu420

nonu420 New Member

Trophy Points:
    0
    Bun.Deci pana la urma am vorbit si cu parintii,ei imi pot plati cazarea acolo.Eu am facut cateva aplicatii,dar nu am primit nici un raspuns pe mail,poate o sa imi vina acasa.Acum,problema e ca o sa imi fie greu sa ma stabilesc acolo,nu stiu unde si cum o sa gasesc un loc de stat -nu-stiu-

13. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Noua420, eu iti mai recomand fiind in clasa 10 , ai timp 2 ani sa mergi sa inveti engleza sa iti ei un atestat IELTS, nu conteaza ca sti tu bine engleza, actu vorbeste aici. asa ca studiind bine netul cu informati la privire la cum poti lua o bursa sau un loan de la guvern sa inveti cu bani de la guvern si cu atestatul de engleza ..o sa ajungi acolo unde iti doresti...succes

14. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Nonu te rog urmeaza sfaturile lui alyyn si vei face performanta.

Costoboc este dezinformat,informatiile pe care le poti gasi online sunt false iar tu esti total confuz.Aici e momentul in care apare alyyn si elucideaza situatia,explicandu-ti clar ce e de facut -ras2-

p.s. Sper sa iti faci temele bine si sa reusesti in ceea ce ti-ai propus.Informatii gasesti pe net cu gramada iar multi dintre noi suntem la universitate sau colegiu aici si te putem sfatui in momentul in care va veni timpul.
    Rabdare si perseverenta!

Share This Page