3.7 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CIS Registration - dupa 6 aprilie 2007

Discussion in 'CIS' started by motanik, May 22, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil stiti ca schema pt contractori si subcontractori s-a schimbat din 6 aprilie 2007, nu se vor mai emite carduri CIS si nici vouchers.

Ma intereseaza daca cineva s-a inregistrat pt CIS Reference dupa 6 aprilie.
    Inteleg ca inregistrarea se poate face prin telefon sau online (mai rapid prin telefon) si daca este vorba de un subcontractor nou, fara istorie in UK, va fi necesara identity check la un sediu HM Revenue & Customs.
    In urma acestei verificari pt care sunt necesare cel putin doua id-uri (unul poate fi pasaportul dar al doilea cred ca trebuie sa faca dovada adresei), veti primi un tax reference unic ce trebuie prezentat contractorilor pt care lucrati in constructii, de fiecare data cand aveti un job nou.

Concret, as vrea sa stiu daca cineva s-a inregistrat dupa 6 aprilie si ce acte au fost necesare pt identity check si cat a durat tot procesul pana la obtinerea referintei.
    Multumesc.

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Tot eu, intre timp am mai aflat cate ceva si va impartasesc, sigur sunt multi doritori.
    Pt obitnerea numarului de inregistrare CIS, este absolut necesara mai intai inregistrarea ca self employed la HM Revenue & Customs ( http://www.hmrc.gov.uk/startingup/register.htm ).
    Dupa aceasta inregistrare veti primi acasa un Unique Taxpayer Reference (UTR).

Odata ce aveti UTR, puteti suna la CIS Helpline ( http://www.hmrc.gov.uk/new-cis/contactus.htm ) pt CIS Registration. Ei vor procesa aplicatia si vor decide daca e nevoie de o identificare la unul dintre sediile lor. Documentele necesare vor fi cel putin doua din: certificat de nastere, orice scrisoare primita de la Department for Work and Pensions care sa arate National Insurance Number, orice utility bill cu numele si adresa voastra, council tax bill, pasaport sau permis de conducere (daca acesta din urma este britanic).

Daca sunteti chemat pt identificare, vi se vor cere doua documente si in functie de ceea ce aveti sau nu (ca de ex bill cu numele si adresa, greu de obtinut pt noii veniti), puteti cere sfaturi agentului.

Daca procesul dureaza cateva saptamani (si teoretic dureaza), atunci veti putea munci ca si subcontractor in constructii, platind insa taxe de 30%.
    Odata inregistrat ca self employed si obtinut si CIS Registration Number, veti plati numai 20% taxe.

3. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Prietenul meu si-a facut CIS in ianuarie , s-a programat la tel, s-a dus la interviu doar cu pasaport si i-au dat card... acuma i-a venit scrisoare ca s-a schimbat cu nr de referinta, etc...
    Problema e cu nu s-a inscris ca self ... de lucrat lucreaza (ii i-a 20% taxe) ... ar fi trebuit sa se inscrie ca self? Daca se inscrie tb sa plateasca contabil, sa faca hartii etc... Daca nu se intampla ceva (in afara de amenda ca lucreaza ilegal)?

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Prietenul tau trebuia sa se inscrie ca self employed la maxim 3 luni de cand a inceput munca.
    Nu trebuie sa plateasca avocat/contabil, trebuie doar sa sune la nr de telefon (vezi linkul pus de mine mai sus) si sa dea datele pt obtinerea acelui UTR. Altfel, cat timp nu se inscrie el munceste ilegal in UK.

Cat despre CIS, am scris si asta mai sus, din 6 aprilie nu mai exista carduri ci doar nr de referinta.

5. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik... as vrea putin ajutor (am vazut ca sunt 2 subiecte de cate 20 pagini despre self, insa n-am acces la net de acasa, asa ca iarta-ma)
    Daca se inregistreaza acuma... si spune ca incepe acuma ce se intampla? sau e de naspa ca oricum il au in calculator ca si-a facut cis in februarie? cu cis-ul a inceput insa sa munceasca de vreo luna...
    Intrebarea 2: Este interviu dupa inregistrarea telefonica pt self? (Stiu ca este interviu pt NI, dar este si pt self?)
    Multumesc anticipat de raspuns

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista interviu pt inregistrarea ca self employed.
    Exista insa o amenda de 100 lire daca a inceput munca si nu s-a inregistrat in maxim 3 luni.

Nu este necesar sa fi inceput munca odata cu obtinerea CIS-ului.
    Pot sa obtin CIS si sa merg inapoi in .ro doua-trei luni sau pot face orice altceva intre timp, avand in vedere faptul ca nu incalc vreo lege, ma pot intretine si nu apelez la resurse publice.
    Asadar poate declara linistit ca a inceput munca acum o luna, nu o sa fie nici o pb.

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Procesul e lung si anevoios.
    HM Revenue & Customs va inscrie prin telefon ca self employed dar daca nu aveti NINO, va vor scrie ca trebuie sa mergeti la interviu pt obtinerea NINO si abia cand aveti nr permanent (nu temporar) va pot inregistra pt contributii ca self employed.

Asadar, dupa telefonul la HMRC pt inregistrare ca self employed, urmatorul pas e sa mergeti la cel mai apropiat Job Centre de unde puteti obtine un nr la care trebuie sa sunati pt a va programa la interviul pt National Insurance Number.
    Vi se va comunica la telefon si apoi veti primi in scris prin posta toate detaliile in legatura cu ce documente va sunt necesare la interviu, dar in mare acestea vor fi pasaport, utility bill cu numele si adresa voastra, scrisoare de la un angajator.

Dupa interviu, in maxim 2 saptamani veti fi instiintati in scris daca vi se atribuie un numar de asigurari si el va fi mentionat in scrisoare (cardul cu NINO va fi primit in alte 2-6 saptamani).
    Imediat ce stiti ce NINo aveti trebuie sa sunati HMRC sa il comunicati si abia apoi veti primi un UTR (Unique Taxpayer Reference).

Cand aveti UTR puteti suna pt CIS Registration, procesul dureaza cam 5 minute si se face prin telefon.

8. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Saptamana asta o sa sune sa se inregistreze ca self... avand CIS din ianuarie...
    Cand a primit scrisorile de la HM cu CIS-ul erau ceva de genul 'Thank you for registering your self employment with us, etc' ... si de asta a crezut ca e suficient atat. Are UTR si NI provizoriu de la CIS... Ce sa spuna la telefonul pt inregistrat ca self? El a inceput sa munceasca cu CIS-ul de abia luna trecuta (primeste amenda de 100 de lire)?

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Butterfly, ti-am raspuns mai sus. Nu e nici o problema daca suna acum si declara ca a inceput munca acum o luna.
    Amenda o lua daca suna acum si declara ca a inceput munca acum 3 luni si jumatate. Obligatia e sa te inregistrezi in maxim 3 luni de cand incepi munca.

10. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi. Si acuma dupa ce suna trebuie sa mai astepte o scrisoare de la HM cu ceva date sa mearga la interviu pt NI? ce anume trebuie sa contina scrisoarea aia? ca deja pe scrisorile de la CIS ii spune sa isi faca NI ca sa plateasca contributia...

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie confirmarea ca e inregistrat ca self employed. Si vor mentiona si ei ca trebuie sa obtina NINO.

12. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    L-am pus sa caute scrisoarea de la HM: Spune asa: ' Thank you for teling us that you have started self-employment. .... si ii spune ca nu are NI si i da numarul de la jobcenter...
    Offfff ... sigur mai trebuie sa dea un telefon sa se inscrie ca self? Ca mie mi se pare ca asta e scrisoarea care spunea lumea ca a primit-o dupa ce s-a inregistrat ca self ...
    deci ar putea sa se inscrie pt interviu pt NI cu asta ....

Oare sa dea totusi tel la numarul pt self si sa intrebe (nu prea stiu ce sa intrebe...)

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Pai atunci s-a inregistrat deja ca self employed, aia e scrisoarea.
    Poate suna deja pt NINO sa aranjeze interviul. Succes!

14. benpage_04

benpage_04 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Butterfly a obtinut prietenul tau nino pana la urma?ca vreau sa aplic si io cu cis si as vrea sa stiu ce acte a prezentat la interviu pentru a obtine nino!multumesc nespus!!! -badteeths- adteeths- stiu ca e cam vechi topicul da poate poate...:p

15. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , tuturor !
    Am o nelamurire !
    M-am inscris SE si mi-a venit de la HM&Revenue un plic cu , cunoscutul : "nu aveti NI ,prin urmare fixati-va o intalnire pt interviu" Si , mi-au dat un Special Reference number pana cand voi avea NI.
    Nelamurirea este: acest Special Reference number este ,de fapt UTR-ul ? Vreau sa sun si sa ma inregistrez la CIS iar acolo au nevoie de NI(temporar, ca asta am acum) si UTR.
    Multumesc !
    Si... ptr ca nu am acte , nu am nici munca, ma poate ajuta cineva-o saptamana macar- sau o informatie unde pot gasi ceva de genul "piata de munca" -daca exista ! (Nu ma refer la sensul abstract al sintagmei !)

16. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Gabriel.

Daca are 10 cifre e UTR.

Succes!

17. dancotora

dancotora New Member

Trophy Points:
    1
    Salut Gabriel,
    Dupa cat timp(DE CAND TE-AI INREGISTRAT CA SE) ti-a venit scrisoarea de la H&M REVENUE??

Merci,
    Dan

18. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
  19. addy

addy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am o intrebare:
    Daca am blue card si vreau sa lucrez in constructii ca self-employed, trebuie sa ma inregistrez la CIS? Sau cum pot optine numarul utr, doar daca ma inreg la CIS?

Share This Page