19.8 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cine ma poate lamuri si pe mine....

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by denisa_diana, Sep 13, 2011.

1. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    sunt foarte derutata,tot citesc pe forum dar nu prea inteleg cum e cu self employment......sa incep de la inceput....sotul meu lucreaza de 2 luni ca self in warrington...in 30 luna asta merg si eu si as vrea sa muncesc,acuma eu as prefera ca si coafeza deoarece asta fac acasa de 6 ani,dar daca nu voi reusi sa gasesc am zis ca merg si la cleaning o perioada.am inteles ca dupa 12 luni lucrate ca self(sotil meu)el poate opta pt yelow card si eu pt blue....dar daca i-mi fac si eu self atuncea eu nu mai primesc blue......nus cum sa fac sa pot si eu lucra .dar sa nu incurc nici treaba cu blue card....poate careva din voi ma ajuta si pe mine sa ma lamuresc....sau sa stau 12 luni fara sa fac nici un act si sa incerc sa lucrez la negru?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Diana,
    daca sotul tau este self, tu poti aplica pt BC ca si dependent si, gasi de munca unde te pricepi,

si acest gen de job se cam cauta,
    citeste topicurile relevante despre self/BC

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    total gresit, denisa!
    daca sotul tau e self, cu acte in regula, aplicati cu formularul BR1, de indata ce ajungi si tu aici, si el obtine YC ca self, iar tu Blue ca dependent de familie, si poti munci fara restrictii.
    Dupa un an de munca,12 luni, TU, vei aplica pt Blue card definitiv pentru toata familia.

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Denisa se pare ca ai inteles gresit totul.
    In primul rand daca sotul lucreaza deja de luni ca self employed va pueti face programarea la HO pentru a cere el yelow card adica certificat de inregistrare ca self employed si tu ca dependent primesti blue card, nu trebuie sa astepti un an pentru asta, appoitmentulk va fi peste 2-3 luni asta in ideea ca il faceti acuma, intre timp tu poti veni si muncii ca self employed adica urmezi pasii de inregistrare si incepi munca , nu va influenteaza in nici un fel aplicarea pentru acte daca amandoi sunteti self emplyed.
    Nu te sfatuiesc sa muncesti la negru poti muncii self employed iar dupa ce iti iei blue cardul nu mai ai probleme

Share This Page