11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine are nevoie de Blue Card?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Mar 27, 2012.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Dar locul de munca vi l-ati schimbat de atunci? Cum ati convins angajatorul nou ca nu aveti nevoie de Blue?
    Tapatalk / Galaxy S2

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu da, sotia nu. i-am aratat acelasi card si a fost ok.

3. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Mda. Banuiesc ca tu ai Blue. Mai greu o fi cu cel ce are Yellow si vrea sa se angajeze full time ....

Tapatalk / Galaxy S2

4. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns, ai Purple Card cumva?
    Ar trebui sa fie o formalitate oricum pentru cei care au lucrat un an, nu inteleg de ce mai trebuie o programare.
    Daca nu ar trebui sa trimit actele de identitate in original as aplica prin posta linistit.

5. anca64

anca64 New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur compania angajatoare nu va risca nimic daca ma va angaja in timp ce voi astepta BC-ul (aplicare prin posta dureaza atat de mult!!) ?
    Sotul meu are YC (self-employed) si vreau sa aplic pt. BC ca dependent. Pasul 2 ar fi sa aplice el pentru BC ca dependent de mine.

Ce ma sfatuiti, va rog?
    1)Sa continui loteria appointment la telefon?
    2)Sa aplic prin posta pt. mine? Si dupa ce primesc BC sa aplic pt. el? (va dura ani probabil)
    3)Sa aplic prin posta pt. amandoi? Eu principal, el dependent?

Va multumesc anticipat pt. orice informatie.
    Site-ul dvs. e de un real folos romanilor aflati la nevoie!

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Self employed poate cere Blue DOAR dupa 4 sau 5 ani (una din aceste cifre, nu stiu sigur care).
    Sau daca tu ceri Blue de dependent, dupa inca un an de munca neintrerupta a ta de la primirea BLue, va putea El cere Blue dependent de tine.
    Doar daca deja el are YEllow de Self de 4-5 ani, da, astfel El poate cere acum Blue si pe aceeasi aplicatie te trece pe tine dependent si primesti si tu Blue.

Tapatalk / Galaxy S2

7. anca64

anca64 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, Adi. Imi este foarte folositor.

8. addalexutza25

addalexutza25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor si bine v-am gasit!

Este primul meu mesaj transmis pe acest forum si as aprecia foarte mult ajutorul vostru. Pe scurt, iubitul meu lucreaza in Londra ca Self-Employed, de cateva luni si as vrea sa-mi obtin actele de munca-BC ca dependent de el. Singura diferenta, fata de ce am regasit pe forum, este ca noi nu suntem casatoriti si m-ar interesa sa stiu daca a mai aplicat cineva ca dependent fiind in relatie de concubinaj sau "civil partnership" ? Am facut un desk research pe aceasta tema, si am vazut ce au in vedere (in mare parte), dar as vrea sa stiu concret de la cineva care a aplicat, cu ce documente a consolidat dovada ca sunt impreuna de mai mult de 2 ani.

Astept cu interes, raspunsurile voastre,
    Multumesc,
    Addalexutza

p.s: sper ca m-am incadrat in topic-ul corespunzator.

9. Dariuka

Dariuka New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in RO, am o oferta de la o societate din UK pe o poziție de middle management insa îmi cer sa fac dovada ca pot lucra legal in UK.
    Cam care ar fi actele necesare si pașii de urmat?

10. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Buna seara,
    Va povestesc un caz al unui prieten si as vrea sa stiu daca este legal, sa stiu daca pot proceda la fel.

El e SE, dar nu are YC. Sotia lui si-a gasit de munca cu contract de angajare, neavand BC. De 4 luni lucreaza fara probleme. Inainte sa lucreze aici, a mai avut doua locuri de munca , tot cu contract de angajare.
    As dori sa stiu daca e legal. Daca angajatorul nu-ti cere BC, si poti dovedi ca esti ruda cu un cineva care e SE, poti munci legal cu contract, si in ce conditii. Ce acte doveditoare ar trebui sa prezinti angajatorului?
    Multumesc

11. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si Selful trebuie sa aibe Yellow, ca permis de munca, caci astfel nu e ilegal si el?? Nu cred ca ar fi normal sa nu aibe vreun permis.
    Doar daca are unu Yellow, asa se intelege dependenta pt permis/drept de munca, dar astfel cum e, dependenta de un statut profesional Self mi se pare ciudata. Self nu e un permis de munca.
    Intreaba totusi pe avocatul Marian Dragut, caci eu am zis doar banuiala din cunostintele mele.

Tapatalk / Galaxy S2

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @addalexutza25 - Trebuie sa demonstrati dependenta. Din cate stiu, trebuie sa faceti programare prin posta. Eu stiu pe cineva care a aplicat, dar nu au avut inca programare. Actele pe care le au sunt dovezi ale faptului ca stau impreuna de multi ani. Facturi pe ambele nume la aceeasi adresa, bilete de avion luate impreuna, bank statement la aceeasi adresa etc.

@marianfim - Pe site-ul UKBA spune asa:
    If you are a Bulgarian or Romanian family member of a Bulgarian or Romanian national who has a work authorisation document and is legally working in the UK (unless that document was issued in accordance with an application as an authorised family member), you are exempt from work authorisation .
    Din cate inteleg, "work authorisation document" inseamna BC sau YC sau AWC. Concluzia mea (deci nu o lua ca pe adevar absolut) este ca cel putin el trebuie sa aiba YC pentru a intra in legalitate.

@AdiPC - Selful nu este obligat sa aiba YC. El poate obtine, dar in cazul sau este optional (ca si in cazul Self Sufficient)

13. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0

Este perfect legal.Un membru de familie al unui SE are drept de munca legal, fara sa detina in mana un BC, atat timp cat persoana SE isi mentine statutul.SE-ul nu trebuie sa detina YC, decat daca vrea.Eu sunt in exact aceasta situatie, dependenta de SE,care este sotul meu.Totusi am scris la UKBA un email si am primit raspuns oficial ca am drept de munca.Acesta a fost suficient sa obtin un job.Si am demonstrat ca sotul este SE.Am postat email-ul intr-un topic numit: DREPT DE MUNCA-DEPENDENT DE SELF-EMPLOYED.Cauta-l si citeste-l.Cred ca o sa-ti foloseasca. Eu am actele trimise pentru ontinerea BC, dar nu mai am nevoie urgent de el.

14. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    la care din adresele ukba ai scris e mail vera?
    daca esti draguta lasa adresa aici
    multumesc

15. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Multumesc mult de raspunsuri.
    Deci putem lucra legal si fara YC sau BC...

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Marian. Eu nu ma i-au doar dupa vorba din popor si/sau dupa ce are in cap sau curaj sa faca unu sau altu. Eu as intreba macar avocatul de aici de pe forum. Marian Dragut. Nu te costa nimic. Adi

Tapatalk / Galaxy S2

17. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca in acest caz puteti lucra legal fara carduri. Dar nu toti angajatorii ofera un loc de munca in acest mod(pentru siguranta lor), asa ca nu ar fi rau sa aplicati pentru carduri prin posta. Asta in eventualitatea in care cel care are card albastru isi pierde slujba.

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Iti oferim si o cafea si un croissant in timp ce astepti, pana prelucram noi cererea si adunam informatiile solicitate. Daca doriti, puteti lasa si un numar de contact si va sunam noi dupa ce citim pt dvs topicurile legate de Blue card si dreptul de munca in UK....

Oare cum e aia....Sunt Self Employed, agentia oferindu-mi work permit.....nu am Yellow......
    Yellow, Blue, Purple card....sunt Work Permit.
    UTR ai?
    Selful care are Yellow, poate cere Blue, dupa 4 ani de Self cu Yellow in mana.
    Spor la citit.

Pe 074

19. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Confirmare si cateva sfaturi date de cei de la UK Border Agency pentru cei ce doresc sa aplice pentru BC sau pentru cei care au aplicat deja si inca nu l-au primit :

Dear Diana
    Thank you for your enquiry

Once a Romanian or Bulgarian National has been in continuous full or part time employment for a period of 12 months without interruption, they become exempt from the worker authorisation requirement.

This means that the migrant would be entitled to work without restriction, and the employer could take the person on legally.

The problem is that many employers expect to see a valid “Blue Card” that proves the migrant’s right to work without restriction. In theory an employer should be satisfied of the migrant’s right to work without the Blue Card being present, if the migrant can show that they have worked legally for at least 12 months without a break. Evidence of this would normally take the form of wage slips / bank statements, reference letters from employers proving continuous work etc.

Therefore despite there being no legal requirement, many Bulgarian and Romanian migrants who are in this situation choose to apply for a Blue Card, so that they can produce it to new employers and prove their right to work without restriction.

In this situation the migrant can work legally while their Blue Card application is with the UKBA.

If an employer wishes to discuss the right to work of a migrant employee, they should call the Sponsor’s and Employer’s Helpline on 0300 123 4699.

Further information about the exemption categories and conditions can be found on the web link below:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

The web link below contains the information you will need to put together your application:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/

Your employer can call the sponsors and employers helpine on 03001234699 if they need further clarification

Yours sincerely

Tom Watkinson
    Customer Contact Centre
    North East, Yorkshire and the Humber Region UK Border Agency PO Box 3468 Sheffield
    S3 8WA
    Email: bulrom@homeoffice.gsi.gov.uk
    Web: www.ukba.homeoffice.gov.uk

Share This Page