17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine a obtinut Yellow sau Blue Cardul in ultimul timp?

Discussion in 'EMIGRARE' started by pituca, May 1, 2012.

1. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Intrucat mai avem cateva zile si ne ducem la Croydon (eu si sotia) as vrea sa stiu daca a mai obtinut cineva Yellow sau Blue cardul in ultima perioada. Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit nici o relatare recenta. Taoata lumea posteaza sa solicite diverse informatii pana obtin cardurile. Dupa aceea...nu pre mai auzi nimic de ei (nu generalizez; sunt si persoane care au fost, sunt si vor fi in continuare active pe forum). Eu, indiferent de rezultat o sa va povestesc ce s-a intamplat in ziua respectiva. M-as bucura sa vad aici scrise numai povesti cu "happy end"!!!

2. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Noutate: Programare ONLINE in Croydon

... Si mi-am luat blue cardul ... -da-da-

Dupa o zi pierduta pe drumuri m-am vazut cu cardul in mana. Lucrurile la Home Office in Croydon se desfasoara destul de simplu: intri in cladire. La usa te intampina 1-2 gardieni si te intreaba cu ce problema ai venit. Le spui ca ai programare la ora X pentru ... si te lasa inauntru. Atentie, daca ajungi cu mai mult de 30 de minute inainte nu te vor lasa sa intri, va trebui sa astepti. Eu am ajuns la 12 si la 12:30 aveam programarea.
    Dupa ce treci de prima usa te indruma spre o camera pentru a te verifica (ca la aeroport) apoi te trimit in alta incapere unde trebuie sa astepti la coada pentru a merge la un ghiseu. La ghiseu ti se cere pasaportul si formularul si ti se va da un bon cu un numar de ordine. Documentele ti le inapoiaza. Tot aici te intreaba appointment reference number. Te va trimite la etajul 2 unde sunt mai multe ghisee. Cele pentru romani si bulgari sunt in stanga, ghiseele 61 si 62. Eu am asteptat pana la 12:45 sa deschida ghiseele, probabil ca erau in pauza de pranz. Apoi au incaput sa strige numerele de ordine. Cand iti auzi numarul te prezinti in fata ghiseului, predai toate actele (intr-un dosar de preferat )si ti se va zice sa te intorci in X ore, dar nu mai tarziu de ora 4 ca vor inchide cladirea si se va putea doar iesi, nu se va mai putea intra. De obicei dureaza 3-4 ore procesarea actelor din cate am observat. Poti pleca din cladire sau poti astepta inauntru. Eu v-as sugera sa mergeti in centrul comercial de peste drum, cum treci de prima cladire.
    La intoarcere la fel, se striga numerele, te pune sa verifici corectitudinea celor scrise pe card si daca totul e ok sa iti treci adresa si semnatura pe el. Apoi esti liber. Simplu, nu? Mai greu a fost pana am obtinut programarea si pana am ajuns acolo, ca e nebunie in gara la Victoria si King Cross, pe unde am trecut eu. Ma rog ... Londra ...
    Bafta multa tuturor in continuare. Sper sa va mearga la fel de usor ca si mie.

3. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Incercati la "noutate programare online in Croydon"

4. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    In primur rand: FELICITARI!!! Se pare ca nu e chiar asa de greu precum pare. Din cate imi aduc aminte a ta a fost postarea pe care am vazut-o pe forum in care spuneai ca ai reusit sa iti faci programare telefonic. Multumesc inca o data!
    Referitor la topicul "Noutate: Programare online in Croydon" nu a mai povestit nimeni in ultimul timp despre experienta din Croydon.
    Vroiam sa te intreb: Cum ai capsat cele doua poze in spatiul din formular. Le-ai pus pe amandoua in acelasi loc? Am observat ca nu prea au loc (acopera din scris).

Daca mai sunt si alte povesti?...

5. fzk2008

fzk2008 New Member

Trophy Points:
    0

Nu le capsezi, scri numele si prenumele pe spate si atat, le predai impreuna cu celelalte documente!
    Bafta !

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pozele le poti prinde cu agrafe de hartie.
    Indiferent de cat de veche e postarea cu toate procedurile de la intrare in cladire si pana ai cardul, au ramas la fel de ani, si anul trecut pe langa postarea mea detaliata, au fost destule in 2011 (nu ma intreba pe care topic, oricum in doua zile se uita si foarte multi intreaba aceleasi lucruri fara a se sinchisi sa citeasca macar 1 -2 pagini im urma) deci vroiam sa zic, ca detaliile procedurale se gasesc si pe siteul UKBA pe undeva la What to expect from us .....si e exact ce s-a descris mai sus sau mai demult.

7. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Crede-ma ca am citit forumul asta din scoarta in scoarta. Eu nu am intrebat pe nimeni care este procedura in acea cladire. Vroiam sa mai aud de la cine a mai luat cardul in ultima perioada daca au avut succes, daca au intampinat probleme, daca Doamne fereste au fost respinsi, etc.
    Acum stau si completez formularele BR1 si la al meu (aplic ca si dependent de sotie care este studenta) m-am cam blocat. Nu stiu exact daca sa mai bifez pe formular documentele pe care le pune sotia la dosarul ei. In plus la sectiunea 9 completez 9.1 si nu stiu daca sa mai bifez si "Current passport or ID card for each family member for whom a registration certificate is required". In afara de 9.1 mai completez altceva la sectiunea 9?
    La formularul BR1 al sotiei, la sectiunea 2 mai ma trece si pe mine ca aplic ca si dependent de ea, in conditiile in care avem 2 programari, deci doua dosare distincte?

Poate ma indruma cineva...
    Multumesc anticipat!!!

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    vezi cum iti strici tu singur topicul.....parca vroiai sa auzi povesti de bine pe aici!

si .... mai usurel ca zapacesti lumea
    Intelg ca mergeti in zile diferite si de aceea aplici separat. E esential ca ea sa fie prima ca altfel nu ai sponsor!

dosarul sotiei
    a) daca alegeti sa merga numai ea (pentru ca numai ea are numar de interviu!), nu treci pe nimeni ca dependent
    b) daca va incercati norocul si mergeti amandoi (chiar daca tu nu esti programat), te treci la dependent, ca te sterg ei acolo daca chiar nu te primesc

dosarul tau (cand aplici separat)
    - sectiunea 1 esti tu, iar la sectiunea 2 bifezi 2(1).b si adaugi datele sotiei.Ai grija sa treci ca "Home Office reference (if known)" numarul pe care o sa-l primeasca sotia dupa interviu.
    - nu pui nici un document pentru alt membru al familiei, ca doar nu mai aplica nimeni cu tine. Avand numarul de referinta al sotiei gasesc ei tot ce le trebuie in sistem

9. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa il stric, dar daca cineva imi spune mai voalat ca nu m-am sinchisit sa citesc doua pagini in urma...
    Ideea principala este ca noi avem programare IN ACEEASI ZI. Sotia la 10:00 si eu la 10:30. Deci...nu avem "Home Office reference". Am sunat acum la ei si m-au intrebat de ce avem doua programari. I-am spus ca asa m-a indrumat persoana care mi-a raspuns la telefon cand am facut programarile. Mi-a spus sa ne ducem amandoi si sa explicam situatia(cine si pentru ce aplica) si "crede ea" ca o sa ne ia actele la amandoi odata.
    Singura solutie cred ca este sa completez mai multe formulare in diferite moduri. Trebuie sa se potriveasca unul. Nu stiu cat accent pun ei daca ai bifat ceva gresit (exceptand partea cu terorismul :) ), dar sa fim siguri.
    Multumesc foarte mult Costoboc pentru informatiile pertinente pe care le postezi pe forum.

10. alexsinaia

alexsinaia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,

Imi poti spune si mie cum ai obtinut programarea la Croydon ? Online sau la telefon si la ce numar trebuie sunat .

Multumesc , Alex

11. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Programarea am obtinut-o la telefon la numarul 08706067766. Vezi ca este un topic in care se vorbeste doar despre asta "Noutate: Programare online in Croydon". Bafta multa!

12. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    daca experientele de anul asta sunt considerate destul de recente, o sa pun mai jos cateva copii din ce mi-am amintit ca sunt pe alt topic

30 Ian 2012

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    01 Feb 2012

ce ai mai facut intre timp? ai primit cardul pana la urma?

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    12 Feb 2012

15. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc! M-am mai linistit putin dupa ce am citit postarile acestea. Se vede intr-adevar cine este activ pe forum. Se pare ca eu care credeam ca am citit tot forumul...nu l-am citit chiar pe tot. Noroc ca mai sunt oameni ca tine care isi fac timp si ajuta pe toata lumea. Parca sunt mai optimist acum!
    Tine-o tot asa!!!

16. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Merci de felicitari, tot procesul a durat chiar mult zic eu, un an si 5 luni. Si daca trimiteam prin posta ar fi durat mult mai mult.
    Da, intr-adevar eu am postat prima oara ca e posibil sa se faca programari telefonic si detalii despre cand trebuie sunat. Ma bucur ca am ajutat si pe altii.
    Eu am atasat pozele cu o agrafa de birou, dupa ce mi-am trecut numele pe spate. Din cate am inteles nu trebuie lipite sau capsate.
    Bafta in continuare!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Raisa148 FELICITARI! (strig, ma bucur, te admir!) -bravo-

Pituca- pozele se prind cu agrafa de birou, nu se capseaza, pentru ca au destinatii diferite (sau cel putin una dintre ele are).
    Succes!

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Eu mai dau pe aici un "copy & paste" cand mai gasesc povesti de la Croydon pe forum, face bine la moralul tuturor sa auzim si de bine. Mai puneti si voi...

14 Apr 2012 http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=2700

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    10 Apr 2012 http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ?start=810

12 apr 2012
    27 Apr 2012

20. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor!
    Asa cum am promis, daca tot am deschis acest topic, sa va povestesc ce s-a intamplat azi la Croydon:
    Am ajuns dimineata la 09:30, am trecut de verificarea ca la aeroport de la parter, am fost la etajul 1 unde ne-a cerut pasapoartele si ne-a pus o stampila pe formularul BR1, ne-a dat si un numar de ordine si ne-a trimis la etajul doi pentru a depune documentele. La ghiseul numarul 61 era un "mosulica simpatic", ne-a cerut fiecare dintre acte ipe rand. Ce ne cerea, aia ii dadeam -asa-asa- . Dupa ce am dat tot ce ne-a cerut, ne-a spus sa venim in 3-4 ore inapoi, dar nu mai tarziu de ora 16:00. Bineinteles ca la 14:00 am fost acolo. Nu mai aveam rabdare...
    Pana la 15:00 s-au strans toti conationalii nostri care au aplicat in aceasta zi. TOATA LUMEA A FOST ACCEPTATA, doar ca nu ne-au dat cardurile pentru ca nu le mergea scannerul. O sa le primim prin posta in cateva zile lucratoare -dans- . Chiar daca nu avem cardurile fizic, 99,9% din problema este ca si rezolvata.
    Multumim inca o data -bravo- celor care ofera informatii pertinente pe acest forum, fara de care probabil nu reuseam, sau daca reuseam probabil apelam la cine stie ce avocati sau firme de consultanta pentru cine stie cate sute de lire.
    Bafta in continuare la toata lumea!!!

Share This Page