19.9 C
London
Saturday, September 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Chirie sau mortgage?

Discussion in 'FINANTE' started by albea, Apr 8, 2012.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Odata cu trecerea timpului, acest subiect tinde sa devina cap de afis (in ceea ce ma priveste), un fel "to be or not to be" al vietii de emigrant.

Acum cativa ani era foarte simplu: nici vorba de mortgage, ce? Am inebunit? O sa raman aici pentru totdeauna?

Ei, uite ca anii trec, si eu ma uit la altii care incet-incet isi achita casele si eu tot cu chiria lunara. Daca as pune cap la cap toti banii dati pe chirie pana acum ... Mai bine nu ma mai gandesc.

Totusi, cred ca este mai mult decat o decizie de ordin financiar, este ceva ce presupune implicatii pentru tot restul vietii. Nu pot sa nu ma intreb: dar daca ...?

Voi ce credeti?

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am mai zis ce cred pe un alt topic, o sa repet un pic ideea. In mare, o investitie imobiliara e o idee buna pe termen lung plus ca scapi de landlord si de restrictiile impuse de acesta. Insa personal astept prabusirea preturilor -ras4-
    N-am deocamdata bani de depozit de minim un sfert din valoarea proprietatii (desi as prefera sa fie pe la vreun 40% ca sa ma simt "in siguranta") si mortgage cu depozit mic nu indraznesc sa iau, pentru ca daca scad preturile puternic asa cum anticipez eu (e adevarat ca s-ar putea sa anticipez total gresit, e doar o parere personala si atat) risc sa intru in negative equity rapid. Pe urma, la mortgage cu depozit mic ai dobanda mare. Dobanzile deja incep sa creasca pe la banci, semn ca "perioada de aur" a imprumuturilor ieftine se cam incheie. Insa asa cum ziceai si tu pe acel topic, este problema varstei, ca bancile cu greu accepta oameni mai pe la middle age. Te vor si tanar si bogat -asa-asa-
    Eu personal tin un ochi pe piata si altul pe portofel. Ala de pe portofel vede mai bine -limba-

3. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt 100% pentru cumparare, in conditiile in care ai ceva bani stransi de depozit si un job/business history relativ stabil. Personal n-am fost niciodata in stare sa economisesc bani asa ca ma fortez sa pun bani in fond de pensie privat si sa nu platesc chirie. Prima proprietate a fost un apartament micut cumparat cu 10% depozit, vandut cu profit foarte mare, a doua proprietate a fost cumparata cu 20% depozit (banii de la prima proprietate, fara economii aditionale) si vanduta cu profit decent in conditii de criza economica. Acum la a 3-a sunt la 20% depozit din cauza preturilor din Londra dar cred ca merita, in conditiile in care chiria este cu mult mai mare decat ipoteca. Nu mai zic nimic de alte considerente gen stabilitate, scoala buna pentru copil, etc.

@glissando: in locul tau nu m-as baza pe o prabusire semnificativa, nu in Londra unde vrei tu sa cumperi. Poate 10-20% cel mult si poate pe termen scurt de cativa ani. Uita-te la crash-ul recent din US, New York nu prea a fost afectat (inafara de luxury properties la care muritorii de rand nu au acces). Si nu doar NYC, sunt multe zone bune care au fost afectate doar pe termen scurt si nu atat de dramatic. Eu cred ca gresesti lasand anii sa treaca in felul asta, mai ales daca ai deja bani de depozit.

@albea: nu stiu de cand esti in UK dar chiar si in conditiile in care nu aveai de gand sa te stabilesti aici definitiv merita sa cumperi ceva (vinzi, pleci cu bani). Ideea e ca iei o casa/apt nu doar ca sa locuiesti acolo dar si ca investitie. Pe termen lung, eu cred ca e una dintre cele mai sigure investitii - ma rog, daca e facuta cu cap.

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    100% de acord cu @londonina.
    Nu are rost sa ma repet, ca deja am povestit pe alt topic o experienta asemanatoare pe care am avut-o.
    Tot ce astept eu aici e sa ma hotarasc in ce zona vreau sa stau si sa fac macar 6 luni inainte sa deschid subiectul la banca.

5. Ellla

Ellla New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Este prima data cand observ ca se discut subiectul mortgage pe site.
    Imi pare rau daca s-a discutat si mi-a scapat mie subiectul. Ma puteti indrepta spre topicul unde s-a mai discutat acest subiect?
    Sau daca nu deranjeaza, se poate relua in mare subiectul?

Cam care sunt conditiile pentru a putea avea mortgage?
    Stiam de depozit de 20% si istoric?
    La ce se refera istoric?

Multumesc anticipat!

6. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @Ellla:

- Minimum 10% depozit (de fapt exista si lenders care accepta 5% dar in anumite conditii, trebuie sa verifici care sunt alea si daca ti se aplica)
    - Scor si istorie de credit bune (vezi aici: http://www.romani-online.co.uk/credit-score)
    - Estimativ, poti lua ipoteca de 3-5 ori mai mare decat venitul anual brut. Depinde de lender.. de exemplu din cate stiu eu Halifax ofera inca ipoteca de 5 ori mai mare decat venitul anual brut, dar alti lenders sunt mai conservatori. Datoriile pe care le ai deja la banca (linii de credit, datorii pe cartile de credit, imprumuturi pentru masina, etc) micsoreaza ipoteca la care ai acces. Nr de copii dependenti conteaza si asta in sensul ca reduce suma la care te califici.
    - Job permanent sau solid self-employment history (e mai usor in general sa iei ipoteca daca ai job permanent)

Exemplu concret:

Pentru a cumpara o proprietate de 250mii lire, ai nevoie de cel putin 10% depozit, adica 25mii, si ar trebui sa ai un venit anual brut de cel putin 45mii (venit individual daca cumperi singura sau venit combinat daca sunteti cuplu). Cumpararea acestei proprietati de 250mii te costa inca vreo 5mii in stamp duty tax, taxe legale, survey etc.

Aici ai un site excelent care iti raspunde la majoritatea intrebarilor:

http://www.moneyadviceservice.org.uk/yo ... fault.aspx

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ londonina s-ar putea sa ai dreptate. Insa preturile pana acum au crescut pentru ca oamenii s-au tot indatorat si si-au permis sa faca asta pt. ca era crestere economica; acum, chiar daca nu e recesiune in definitia ei tehnica, nu putem spune ca o duce prea bine economia si perspectivele pe termen mediu nu sunt roze. Chiar si o scadere de 20% a preturilor, daca eu nu am decat un depozit de 10%, ar fi nasoala pentru mine. De aia zic ca astept sa strang bani de un depozit serios, ca sa n-am dureri de cap. Plus ca preturile se negociaza - am auzit de cazuri care au obtinut chiar 20% sub pretul cerut de vanzator, asa ca... poate chiar incep sa scada preturile si in Londra. Ar cam fi cazul, ca volumul tranzactiilor e mic, semn ca pe undeva piata sta si asteapta.

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @Ella, plecand de la un subiect comun pe topicul de mai jos ne-am dat cu parea mai multi despre "to buy or not to buy".
    Pana la urma fiecare va face ce crede ca e mai bine pentru el si mai important sa se intinda cat il tine plapuma.

http://www.romani-online.co.uk/forum/bi ... nomii-5738

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    @londonina referitor la exemplul tau, poti da niste detalii referitoare la taxa lunara care trebuie platita catre banca raportata la numarul de ani (10, 20) si care ar fi cea mai potrivita abordare?

Daca sa zicem ca am platit jumatate din suma dar vreau sa ma mut sau nu imi permit sa mai platesc rata ce se intampla?

10. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Preturile se negociaza bineinteles.

Daca e insa zona buna si proprietatea listata la un pret rezonabil pentru zona respectiva nu prea te duci mult sub asking, decat daca sellerul e disperat sa vanda imediat si se aliniaza astrele sa nu vina alti ofertanti. Experienta mea personala din SW London din ianuarie incoace: la ofertele la 10% sub asking price nu s-a uitat nimeni, indiferent in ce stare era proprietatea. Bineinteles, daca vrei/poti sa astepti mult timp poate apare si una pe care o iei cu 20% mai putin, dar in timpul asta de asteptare ai mai platit vreo 15 mii in chirie :)

Ref. la situatia economica, eu nu te contrazic deloc - e foarte posibil sa apara un crash - dar nimeni, nici macar analistii mari nu pot prezice cu siguranta cand si ce se va intampla. De fiecare data cand am cumparat s-au gasit prieteni sa imi spuna ca nu e momentul (de fapt am si acum o prietena care tot amana de vreo 10 ani, intre timp aproape s-au dublat preturile in zona in care vrea ea). Eu fac ce pot sa ma protejez - cumpar in zona buna/stabila, iau atat cat imi permit sa traiesc confortabil, iau in considerare putin si 'what ifs' dar totusi nu stau cu drobul de sare pe marginea dulapului, altfel nu mai cumpar niciodata. Pana acum nu am avut decat de castigat dar na, e posibil sa si pierd la un moment dat.

11. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Pai pe siteul ala sunt calculatoare care iti spun exact suma de plata lunara, la diferite dobanzi (fix vs variabil etc). Cea mai comuna perioada de amortizare a creditului ipotecar este din cate stiu eu 25 ani dar e posibil sa ma insel, nu-s expert de nici un fel :)

Daca vrei sa te muti - vinzi si cumperi - ipoteca e 'portable'/transferabila in anumite conditii.

Daca nu iti permiti sa mai platesti rata e posibil sa pierzi casa evident, dar exista si chestii gen mortgage protection insurance, aranjamente cu lenderul sa platesti mai putin cateva luni, vezi ca tot pe siteul ala gasesti info.

12. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Eu sunt in curs de a-mi cumpara casa si tare greu mi-a fost cand nu am gasit prea multe informatii si experiente personale care sa aiba legatura cu situatia mea. Am fost, am vazut cateva proprietati, ne-am hotarat la una, am pus prima oferta care a fost refuzata, am pus a 2-a si a fost acceptata. Acum astept sa se pot sa sa fac self assesment ca sa pot sa trimit al 2-lea an financiar la mortgage adviser ca sa poate sa continue aplicatia pt mortgage.

Noi ne-am hotarat la Santander, la o rata fixa pentru 3 ani, 3.99% iar dupa aceea variabil la 4.24% pe o perioada de 30 de ani in conditiile in care avem 25% depozit. Din experienta mea, cum s-a zis si mai sus, bancile iti vor da cam intre 3x si 5x din venitul brut, dar vor sa vada ca ai locuit 3 ani in UK.

Evident cu cat ai depozit mai mare, cu atat dobanda va fi mai mica.

Faza cu "nu e momentul sa cumperi acum" e o prostie, cu cat astepti mai mult cu atat pierzi mai mult, asa am zis si noi ca mai asteptam sa vedem ce se intampla cu piata, am facut research vreo 6 luni si nici o schimbare in conditiile in care suntem in criza iar preturile la imobiliare "scad", daca reusesti sa iei o casa ieftina e vorba de noroc.

Decat sa platesti chirie, care oricum e mai scumpa, mai bine rata la mortgage... macar ramai cu ceva.

13. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor,

cercetind stg-dr pe google despre ce presupune MORTGAGE-ul, deacord sunt cu voi toti care spuneti ''nu'' chiriei...intrebarea mea este ce parere aveti despre www.homebuyoptions.co.uk ?

noi am aplicat pt a vedea daca suntem eligibili si da -da-da- ne-au spus sa ne alegem casa intre sumele de bani corespunzatoare salariilor(al meu si al sotului)

astept parerile celor care stiu mai multe ....sau au trecut prin procesul asta...

multumesc anticipat,
    numai de bine tuturor!

14. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @lauraenaku:

Eu cred ca Homebuy nu e o idee foarte buna, pentru ca am inteles ca platesti de obicei peste valoarea de piata a proprietatii si te poti trezi rapid in negative equity in climatul actual, fiind si depozitul f. mic (5%). Si ai tot felul de restrictii atunci cand vrei sa vinzi proprietatea, sau probleme cand vrei sa o cumperi.

Aparent, schemele astea de shared ownership si rent to buy ar trebui sa-i ajute pe cei ce cumpara si nu au venit si depozit mare, insa se pare ca a ajutat mai mult constructorii de case/developerii sa isi vanda proprietatile ramase nevandute, sa tina preturile sus in mod artificial, si sa construiasca mai mult.

Eu zic ca ar trebui sa va informati foarte bine si eventual sa vorbiti cu cat mai multi oameni care au cumparat prin schema Homebuy inainte de a face pasul asta.

http://www.ft.com/cms/s/2/c1479364-9d89 ... abdc0.html

15. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    uff...e parca prea frumos shared ownershipul scheme sa fie si adevarat....

16. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Treaba asta cu cel putin 3 ani nu este valabila in toate situatiile si la toate bancile. Din cate stiu ca self-employed este mai dificil sa obtii ipoteca in sensul ca trebuie sa le arati istoria financiara pe 2 sau 3 ani.

Daca esti cetatean EU si esti angajat aici (si nu SE) iti cer doar ultimele payslips si se asigura ca ai trecut de perioada de proba (ma rog, e drept ca se uita si la scorul de credit - si ala e afectat de lungimea in nr de ani al istoriei de credit). Au intrebat si daca avem drept de sedere aici dar nu ne-au cerut dovada.

17. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @albea tu ai aruncat o pietricica in lac si dupa aia n'ai mai zis nimic. Te-ai decis intre timp daca merita sau nu sa te inhami la ipoteca?

18. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salutare ,

alte pareri sau experiente legate de shared ownership -nu-stiu- ?

multumesc anticipat.

19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Piata imobiliara in UK - forecasts despre cum vor creste preturile la imobiliare ca urmare a masurilor luate de guvern - noua schema Help to Buy - equity loan scheme - care intra azi in vigoare (http://www.hm-treasury.gov.uk/10012.htm) si mortgage guarantee care intra in vigoare in ianuarie 2014. Cu schema asta e nevoie doar de 5% depozit pentru proprietati sub 600K.

F interesant e ca acum sunt f joase si ratele ipotecare...

UK house prices to pass pre-crisis peak in 2014
    Economic fundamentals and policy tools buoy house prices to £261,000 by 2018

All these drivers mean that, by 2018, a typical UK home is forecast to cost £261,000, some 19.1% higher than this year.
    http://www.cebr.com/wp-content/uploads/ ... n-2014.pdf

House prices set to soar
    MILLIONS of British homeowners were given a timely boost last night as it was forecast average house prices are set to rocket by £45,000 over the next five years.
    By: Giles Sheldrick
    Published: Mon, April 1, 2013
    http://www.express.co.uk/news/uk/388419 ... et-to-soar

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am facut acest pas (acum sunt in santier-modificari) si singurul regret este ca am tergiversat aceasta decizie .
    Fiind in pauza de tigara (la spart faianta ) am facut un calcul simplu care ma ingrozit , aproximativ 60k £ platiti pe chirie -trist- de cand bantui prin uk .

Share This Page