15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

chirie in Birmingham

Discussion in 'EMIGRARE' started by Pitulica, Jun 2, 2014.

1. Pitulica

Pitulica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.
    Am si eu o intrebare pentru cei din Birmingham legata de experientele lor cu agentiile de acolo. Vreau sa vin in Iulie impreuna cu sotul si copilul ( stiu ca nu se recomanda, am citit cam tot forumul si le dau dreptate celor care spun mai bine NU, dar e cea mai buna varianta pentru mine -hipno- ) si vreau sa stiu daca si acolo se pot inchiria apartamente in aceleasi conditii sau se mai abat agentii de la reguli. Adica sa nu-mi ceara recomandari etc ...fiind nou venita, evident nu am. Nici la hostel nu pot sta cu copilul si nici la hotel prea mult. Evident nici un shared room nu se preteaza si nici legal nu cred ca mi se permite. Sa platesc chiria pe 6 luni + depozit mi se pare cam mult.
    As aprecia daca se gaseste cineva din zona care sa-mi spuna ce probleme a intampinat ( sau nu).
    Multumesc. -ras4-

2. FlorinO

FlorinO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am vazut postarea dumneavoastra si cred ca va faceti prea multe griji in legatura cu locuinta avand in vedere ca ati ales Birmingham ca oras. Din experienta mea de 5 ani in Birmingham, Nu am auzit inca de o agentie sa ceara 6 luni avans chiria.Chiria la agentii 90% din cazuri este de 1 luna avans + 1 luna garantie, preturile incepand de la 400 lire/luna pt 1 bedroom flat ( 1 camera + sufragerie) plus utilitatile( gaz, curent, council tax. In unele cazuri nu trebuie sa platiti Council Tax(student), taxa agentiei e minim 100 lire-maxim 200, intrebati din start agentia despre aceste aspecte si notati-le. Asa veti sti exact la ce sa va asteptati. Cateva sfaturi totusi: Cautati-va apartamentul pe net si luati legatura din timp cu agentiile inca dinainte sa ajungeti in UK. Nu dati detalii de genul ( vin pt prima data in UK ), nu au nevoie de o astfel de explicatie. Daca vi se cer referinte le raspundeti ca nu aveti si atat.
    Cautati case de inchiriat aici: http://www.gumtree.com/flats-and-houses ... birmingham .
    Mai sunt si alte site-uri dar acesta e principalul site folosit de mine pt Birmingham
    Succes!

3. Pitulica

Pitulica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru rapunsul prompt. M.am mai linistit in aceasta privinta. Indraznesc totusi sa mai pun o intrebare : sa ma astept sa mi se ceara o dovada a faptului ca muncesc sau nu ? Si pot inchiria one bedroom desi suntem 3 ? Multumesc pentru sfaturi, am cautat pe diverse site.uri dar ce.i drept nu am luat inca legatura cu agentiile. O voi face acum sa vedem ce raspunsuri primesc . -hipno-
    O zi buna si multa sanatate.

4. Danadia

Danadia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu am fost saptamana trecuta in Birmingham sa vad orasul si am fost in cateva agentii imobiliare sa intreb de casa ( si eu vreau sa ma mut de la 1 august ) si in unele mi-au zis ca trebuie sa dau 6 luni avans iar unele habar nu aveau! Eu cred ca depinde de proprietar dar macar 3 luni tot iti vor cere. Eu caut casa online pe zoopla.com si cand o sa gasesc ce vreau iau leg cu agentia si vad atunci. Poate tinem legatura si ne ajutam reciproc cu sfaturi si idei.

5. Pitulica

Pitulica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, m-as bucura sa luam legatura. Daca ai fost acolo saptamana trecuta, presupun ca tu esti in UK deja, nu ? -limba- Dar nu inteleg ce vroiai sa spui prin " altii habar n-aveau ". Nu ma bucura deloc faptul ca ti-au cerut chiria pe 6 luni....la asta mai adaugi si depozitul ... e mult, mai ales daca nu ai totul aranjat ca sa merite sa ramai in respectivul apartament atata timp. Tu prin ce zona ai cautat ?

6. Danadia

Danadia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nu sunt in UK , am fost doar asa in vizita. Mai intai la Londra unde nu mi-a placut deloc si 3 zile in Birmingham care mi-a placut f mult.
    Am cautat prin majoritatea cartierelor dar cel mai mult mi-a placut in Harborne si Moseley. Or mai fi si altele, nu am vazut romani sa ii intreb ,
    m-am orientat dupa harta sa nu fie foarte departe de centru. Cat despre chirie , am spus ca unii nu aveau habar, este ca atunci cand eu ii intrebam
    despre conditiile de inchiriere si daca e adevarat ca trebuie chiria pe 6 luni nu stiau sa raspunda clar. Intrebau colegii sau spuneau ca se intereseaza.
    poate nu au avut ocazii de genul fiind mai noi in meserie sau nu stiu. Eu intentionez sa plec cam in jur de 25 iulie -1 august sa iau casa si pe
    urma sa vina restul familiei. Tinem legatura si vorbim.

7. alisaR

alisaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua! ma numesc alisa am 33 de ani.pe 1 oct ajung in bermingham. poate este cineva care va avea o camera de inchiriat din octombrie intr-o zona linistita,aproape de mijloace de transport sau poate cineva din romania care vrea sa plece in acceasi periaoda sa cautam impreuna.caut persoane serioase si linistite.cer si ofer seriozitate
    multumesc!

Share This Page