1.5 C
London
Saturday, January 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Child Benefit

Discussion in 'FAMILIE' started by ireene, Mar 30, 2011.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am zis sa nu ne pierdem in meandrele concretului
    -wow-

2. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    N-a zis nimeni nimic de nr de copii, unul e suficient sa-ti faci datoria fata de societate (nu suficient pentru scutiri de taxe insa :)).

As vrea eu sa fie teoria mea, dar e veche de cand lumea.. daca nu ma inseala memoria e a lui Platon.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu zic să fie măcar doi. :d

Semnătură!

4. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    @ olteanul

off topic: uite un blog cu idei similare despre plata taxelor(cred ca il stii deja):
    http://capitalismpepaine.wordpress.com

Poate ar trebui sa dezbatem subiectul intr-un topic separat unde sa-l detailem cat putem de mult, 'ca e multe de spus'.... si pro si contra.

@Dan- ai dreptate

Iar despre beneficii: eu cred ca la majoritatea nu le-ar refuza(daca ar bate cineva la usa sa le ofere usor ,repede ,simplu,etc) si nimanui nu-i plac taxele de plata. -da-da- .Ce e corect? ....cine stie?,hai sa analizam....

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pentru cei care discuta cu atata patos de child benefit, cred ca e bine venita o mica istorie - cum a aparut, scopul, etc
    http://www.telegraph.co.uk/finance/pers ... story.html

pana la urma treaba e simpla - cui nu-i place poate sa caute locuri mai calduroase si fara taxe... dar oare de ce nu e imbulzeala (de romani) pe acolo!?

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    se vedea treaba ca n-ai copii la scoala, ca n-ai fost cu nimeni la un spital samd.
    dupa ce o sa ai experienta atat in ro cat si in uk, poate o sa-ti fie mai usor sa apreciezi unele lucruri.
    ca sa-ti faci o idee... http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... atate.html

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Oh ce a ajuns topic-ul asta....

E clar ca unii sunt prea ingusti la minte sau prea egoisti ca sa priveasca in ansamblu. Discutia asta a degenerat in ceva specific romanesc. De aia si tarisoara aia a noastra e unde e..... din cauza conceptiilor egoiste. "Eu sa am...eu sa fac....sa nu dau altuia"

Daca nu existau taxe nu existau cercetatori si azi "nemultumitii" beleau capra in sopron la lumina lumanarii.
    Daca nu existau taxe azi mergeam pe cararuie cu ochii holbati dupa lupi...sa-i duc lui Rebecca cartofi si sa-mi dea la schimb gaz pentru lampa cu care trebuia sa fac schimb cu theman pe lina sa mi-o bag in urechi ca ma trage curentu'
    Daca nu erau taxe azi se murea de gripa, holera, ciuma etc. Se "semna" cu degetul....Taxele au permis plata invatatorilor, doctorilor, construirea infrastructurilor.

Principiul a fost simplu: mai multi copii....mai multe taxe de la generatia urmatoare. Uite ce se intampla in Romania. Familiile nu au fost incurajate sa faca copii asa ca taxe "din parti". Se dau afara asistente si cand te duci la spital ca te doare capul pleci cu rinichii in sacosa de la stat pe scaun si asteptat. Si cu nervii prastie (nu e vorba numai de Romania)

Taxe s-au platit din toate timpurile. Ca nu au fost centralizate ca acum asta e altceva. Asta a permis societatii sa se dezvolte. Parintii nostri au primit aprtamente de la comunisti din taxe.
    "Statul" este ca o banca. Bunem banuti acolo ca sa ne permitem sa stam pe buda la etajul 9 si sa nu coboram cu galeata pana in fundul gradinii.
    Per total din punct de vedere contabil un stat trebuie sa-si administreze banii in profit. Suma taxelor sa fie mai mare decat suma cheltuielilor asa incat sa se investeasca cat mai mult.
    Cum se face asta? COPII !!!! Copii si incurajarea mediului privat de afaceri. Dar din orice unghi privim, pentru dezvoltarea unor afaceri private care sa plateasca taxe, sa fie impozitate...tot de copii e nevoie.
    Cand nu sunt copii...se umbla la majorari, populatia saraceste si se ajunge la un stat bananier.....e un cerc vicios.

Matematic e foarte simplu

Ca unora nu le place....exista mormoni...amish etc....nevasta sta acasa face mancare, iti spala camasa....tu te duci la targ cu caruta sa vinzi bostani fericit ca nu platesti taxe si ca a plouat si cresc brusturii. Da-i dracului de hemoroizi!!

8. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Unii muncesc, si platesc taxe pt ca altii sa stea acasa. Si tot primii sunt egoisti? De ce? Pt ca nu doneaza tot venitul? -ras2- Buna asta.
    Sunt banii mei si mi se pare corect sa decid eu pt ei, nu altcineva.

Pe asta cu taxele de unde o stii? De la adunarile UTC?
    Iar asta cu statul este o banca mi se pare cea mai buna gluma. Tot de la sedintele UTC o stii?

In legatura cu copiii mi-am mai spus parerea. Fiecare sa isi creasca copilul lui, sa nu dea vina pe stat pt ca el are 10 copii si e falit iar unul are doar un copil si are mai multi bani. Si aici intervine statul si ia de la cel care are si ii da celuilalt. Asta mi se pare deja furt.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ca sa vorbim aceeasi limba:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tax#Purposes_and_effects

Daca nu vezi beneficiile dupa ce citesti despre scopul taxelor (in general) inseamna ca esti rau cu noi.

11. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan
    Cred ca nu m-am facut inteles.
    Sistemul actual nu este bun pt ca pedepste pe cel care munceste, si il ocroteste pe cel lenes. Este ca si cum la olimpiada locul 1 ar fi obligat sa cedeze o parte din castig si sa ii ofere celui de pe ultimul loc. De ce? Este o competitie egala. Trebuie premiata valoarea, nu mediocritatea. Asta e partea care nu imi place mie.
    Taxele ar trebuie egale pt toata lumea, nu in functie de venit.

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Apropo de asta: http://www.romani-online.co.uk/blogs/si ... ul-tuturor

Nimeni nu spune ca sistemul de taxe si beneficii e perfect. Mai e mult pana la perfectiune.
    In Romania de exemplu se taxeaza egal (procentual) si mie nu mi se pare ok. Pentru ca veniturile nu sunt direct proportionale cu munca prestata.

Iti dau un exemplu - un om care munceste pamantul si hraneste din munca lui alte sute de oameni este taxat astfel incat ii ramane foarte putin.
    Un broker face intr-o zi bani cat face muncitorul intr-un an sau poate in toata viata. Munca celor doi nu este direct proportionala cu castigurile, corect? DAR daca nu ar exista cel care mucneste pamantul ci numai brokeri, am muri toti de foame, miliardari fiind.

Statul incearca teoretic (nu reuseste mereu, fireste) sa incurajeze si pe cei care castiga mai putin sau pe cei care sunt intr-o perioada mai grea a vietii (nu au de munca).
    Solutia nu este sa nu le dai alora care au probleme nimic si sa-i lasi sa moara de foame, ci sa raportezi la politie orice abuz observi. Eventual sa ridici problema celor care te reprezinta in conducerea tarii si sa-ti convingi si prietenii ca este o problema ce trebuie rezolvata.

Parerea mea.

13. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Olteanu...ce am scris eu ..si ce ai inteles tu...
    Cred ca daca scriam
    taxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxetaxe
    ......pentru tine era acelasi lucru
    Nu fac polemica cu cine nu trebuie

Nu plati taxe si gata

Bafta!

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu am mai scris ca devine abstract si făceam referire la ce a scris olteanu

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Frumos exemplu. Doar ca realitatea cruda e ca totul se rezuma la plus valoarea produsa de fiecare. De unde si diferentele asa de mari intre state samd.

Si pt statisticieni, teoreticieni sau analisti. Un copil sau doi/familie inseamna de fapt spor negativ. Parca trebuie 2,ceva ca sa fie spor real. Asa ca, la treaba!

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Azi am avut una bucată surpriză plăcută: cîteva sute de lire în plus în contul nevestei. Copiii au venit la sfîrșitul lui august și am trimis actele prin noiembrie.

Semnătură!

17. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Astazi am primit raspuns de la HMRC ca aplicatia pentru Child Benefit a fost aprobata.
    Toata "actiunea" am inceput-o pe 8 octombrie.Si tot astazi au si bagat banii in cont,pana la ultimul penny.
    Deci a durat putin peste 3 luni.

18. nick25

nick25 New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat la child benefit pe 30 dec 2012 dupa 3 luni de cand coplilul a venit in UK, am trimis formularul de pe site cu pasaportul si certificatul de nastere al copilului cu special delivery si plic sa le trimita inapoi ca nu as fi vrut sa se piarda, si cam intr-o saptamana am primit actele inapoi si un biletel in care imi spuneau ca or sa ma tina la curent cu procesarea. Apoi dupa inca o saptamana am primit formularul pt "people coming from abroad" pe care l-am completat si trimis inapoi a doua zi, si surprinzator acum 2 zile, respectiv pe 4 febr am primit banii in cont, fix de cand am spus ca a venit copilul in UK, resp 15 sept. Inca nu am primit scrisoarea care imi confirma decizia, probabil e pe drum, dar banii pana la ultimul penny au fost virati in cont pe data de 4 febr, deci totul a mers foarte repede si simplu.

19. dany37

dany37 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,am o intrebare pentru mamaicile sau tatici care au completat actele pentru child benefit ,ati stiut numarul de referinte de la alocatia din romania ,eu nu il mai stiu.

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu.

Semnătură!

Share This Page