12.7 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Child Benefit

Discussion in 'FAMILIE' started by ireene, Mar 30, 2011.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    majoritatea sunt fosti locuitori ai imperiului, care au venit si ei sa vada cum e la centru... se intoarce roata putin, desi tot ei platesc pana la urma prin taxe si impozite.

cand vor creste mari, copiii astia o sa munceasa, plateasca taxe si pensii tot pt englezi...

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @theman73: negrii sunt profitori peste tot in lume, credcae in adn-ul lor. Ma deranjeaza putorile care suntapte de munca si stau ca belferii pe benefits. Zilnic vad cativa din astia. Si prostii astia nu lle facnimic.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Avand in fiecare zi contact cu ei , prefer sa nu imi deschid gura la cate as putea spune ...

4. chris01r

chris01r New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aproape 2 luni si surpriza azi am primit o scrisoare de la ei in care mi spune :
    "I am writing to tell you that we need more information about your claim to Child Benefit. Please send this letter back to us with Workers Autorisation Scheme certificate."

Ce inseamna "workers authorisation scheme certificate" ? Cumva Blue card ul ? Cum sa le trimit originalul ? A mai facut cineva asa ceva ?
    Multumesc pt sugestii

5. mamadeciupanez

mamadeciupanez New Member

Trophy Points:
    0
    Da, e vorba de card insa mie imi cerusera copia. Am aplicat pt child benefit la mijlocul lunii iulie iar la mijlocul lui Oct am primit refuz dupa ce le trimisesem si copia dupa blue card pe motiv ca nu pot sa le dovedesc factul ca am drept sa reside in UK. Am trimis formular de apeal catre HM Revenue si am luat legatura cu un avocat. Acum astept..

6. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa se tina de cuvant guvernul in a reduce accesul la beneficii dupa ce va ridica restrictiile pentru romani. Mi se pare aiurea ca eu sa platesc 400 de lire NI si PAYE TAX / luna pentru ca cineva sa stea acasa sau sa-i cresc copilul altuia. Mi se pare just sa platesti taxe pentru lucrurile tangibile cum ar fi autostrazi, ambulanta, politie etc. Eu as da beneficii doar persoanelor handicapate care nu pot muncii. In ceea ce priveste ajutorul pentru femeile cu copii mi se pare normal sa fie ajutate primul an dupa care singurul ajutor care mi se pare rezonabil este cu child care ca sa poata muncii.
    Pe banii mei si ai altor contribuabili stau acasa parazitii. Iar daca voi veniti in UK sa sariti pe beneficii ....mi se pare jenant...

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

deceneu

alocatia o primeste toata lumea , 80 pounds pe luna , plafonul este 100.000 pe an sa aiba cumulat ambii parinti

daca tu platesti 400 pe luna ni si paye inseamna ca se comite o greseala , stiu destul de bine ce salar ai , incearca sa treci pe salar lunar , o sa platesti taxe mai putin

Total Payments £ 1507.11
    DEDUCTIONS

Line No Deduction Type Value
    1 PAYE £ 46.80
    2 NAT. INS. £ 76.67
    Total Deductions £ 123.47

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    De la 1 ianuarie 2013 plafonul pt alocatie scade la 60k/familie brut.
    Nu te mai plange atat deceneu pt alocatii platite ca sunt f putini bani in joc. Mai bine te-ai plange ca astia dau banii tai la putorile care stau acasa fara copii. Eu zic sa mai citesti ce benefits exista piata unde pleacagrosul banilor. Child benefit este unul minor in comparatie cu altele. Dpmdv saplateasca mai mult chiar, ca numai cei care nu au copii nu stiu ce inseamna.

10. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Femeile care sunt on child benefit primesc si ajutor la chirie majoritatea

11. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ignorance is bliss:)

La momentul actual toti copiii beneficiaza de alocatia pentru copii (child benefit) indiferent de venitul parintilor. Child benefit nu se acorda mamei, se acorda pentru copil. Exista alte ajutoare sociale care se acorda mamelor cu copii, dar nu child benefit.

Si in alta ordine de idei, e normal ca statul sa sprijine familiile cu copii prin reduceri de impozite. Tu, chiar daca nu ai copii acum, ai beneficiat deja de ajutor de la stat - ai primit educatie gratuita, printre altele. Si, chiar daca nu vei avea copii niciodata, copiii pentru care platesti tu azi impozite "in plus" vor munci atunci cand vei fi tu pensionar si vei lua pensie doar pentru ca ei exista si muncesc. Si copiii aia vor fi crescuti prin efortul altora, nu al tau.

12. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    si tu esti pe benefits:) copii tai nu-mi vor plati mie pensia. Eu imi platesc singur pensia pentru ca muncesc si platesc taxe nu stau pe benefits ca altii.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu zic sa ne linistim putin caci iar o luam pe aratura.

Deceneu, tu acasa nu luai alocatie? Parintii tai munceau, nu depindeau de ajutor social. Dar tu, ca si copil, avai dreptul la alocatie. Nu depindea daca ai tai muncesc sau nu. Ei...asa si aici.
    Cum spunea cineva, inca nu ai copii, dar cand vei avea, e dreptul lor. Daca tu o sa le interzici acest drept...hm...mai e pana atunci. -ras4-

14. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e vorba de plata in sine, dar nu ma astept sa intelegi, tu vezi lucrurile doar pe termen scurt - doar ai zis mai sus.

Cand n'ai argumente, ataci persoana? :)

15. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Mda , probabil ca la child benefits acces au toti copii dar ideea era alta. Nu m-a interesat subiectul pentru ca am venit in UK pentru a munci si nu a intinde mana si chiar nu stiu denumirile exacte ale beneficiilor. Stiu multe romance, putori, care au copil mic, si primesc housing benefits si alte prostii ca vezi doamne sunt mame singure bla bla... mi se pare jenant sa te pretezi la asa ceva.

La munca nu la intins mana , putorilor!(care va simtiti)

16. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    copii cu trei de i:) asta ca sa nu sara tzaranii cu gura:)

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca platesti doar pensia de stat, s-ar putea sa ai surprize... deficitul e cam mare
    http://www.telegraph.co.uk/finance/fina ... ficit.html

deci se va intampla ca acum - pensiile nu se platesc pe baza a ceea ce ai contribuit tu (ca se cheltuie pt pensionarii actuali) ci pe baza a ceea ce vor plati astia micii care ii alergi tu cu alocatia

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Deceneu aici vorbim de child benefit nu despre alte beneficii. Eu sunt mai nervos decat tine pe sist lor de benefits decat tine. Noi ca familie platim la greu taxe. Tb sa inmultesti ce ai spus ca platesti, dar sa fii generos la factorul de multiplicare. Nu ma deranjeaza deloc ca se plateste child benefit ci chiar mi-as dori o majorare a alocatiei. Ai idee cam ce cheltuieli zilnice sunt cu un copil? :)
    Daca vrei fa un topicnou despre benefits si povestim acolo.

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deceneu ia o pauza de 7 zile in urma reporturilor primite astazi.

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @sapanta: stai linistit ca o sa taie din pensii in cativaani cand nu vor mai fi bani. Tara asta este intr-un rahat mai mare decat se crede. La inceputul sec 20 uk era cea mai tare tara din lume, acum este pe locul 3 in lume la deficit. Au un debt de aprox 700bln ceea vine cam de 5 ori cat valoreaza toata economia ei. Asteptam cu interes sa creasca dobanzile la imprumuturile pe care le iau. Sa vezi atunci distractiee. Argentina si grecia au fost mici copii.

Share This Page