14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Chestionar - lista discutiilor din stanga

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by motanik, Oct 22, 2008.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi participanti la discutii,

Am mai trecut candva prin discutia asta si tot nu e bine. Dupa cum stiti deja, subiectele in care se posteaza cel mai recent apar in lista din meniul din stanga, accesibil de pe orice pagina a siteului. Initial, aceasta lista a fost lansata pt a atrage membrii la discutii dar in timp am descoperit ca unii dintre voi nu citesc/posteaza decat in subiectele care apar in topul celor mai recente, iar subiecte foarte importante raman necitite pt ca nu figureaza in aceeasi lista.

Sunt persoane care au nevoie de un sfat, un raspuns dar nu-l primesc pt ca mesajul lor dispare din lista din stanga odata ce s-a postat in alte subiecte si foarte multi nu mai intra in meniul principal si pe forumurile de acolo pt a vedea alte subiecte.

Asadar ne gandim foarte serios sa venim in sprijinul celor care se pierd printre subiecte si sa scoatem lista cu cele mai recente discutii. Stim ca unii dintre voi veti spune ca aveti timp de forum doar cat sa va aruncati un ochi pe acea lista de subiecte dar suntem de parere ca daca aveti doar 5-10 minute la dispozitie, puteti intra pe un forum sau doua si participa la o discutie acolo iar la urmatoarea logare poate intrati pe alte doua forumuri si in acest fel dam tuturor sansa de a fi cititi si de a li se raspunde.

Asteptam insa parerile voastre, rugandu-va in acelasi timp sa luati in calcul si faptul ca, din cauza ca foarte multi intra exclusiv pe subiectele ce apar in lista discutiilor, exista foarte multe subiecte pe aceeasi tema, ingreunand atat activitatea membrilor cat si a moderatorilor (aceleasi intrebari in n topicuri, aceleasi raspunsuri de dat in n topicuri).

2. marius4iasi

marius4iasi New Member

Trophy Points:
    0
    serios? n-au decat sa intre si sa caute in forum daca chiar sunt interesati de ceva.

by the way, subiectele din stga erau sg motiv pt care intru mereu pe site.

daca ma intereseaza ceva anume,desigur ca dau o tura prin forum,

macar cu stanga stiu si daca ma intereseaza mai citesc ce s-a postat.

era cea mai buna idee de pe site!!!!!!!!!!!!

3. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Marius,

O astfel de atitudine nu este ceea ce reprezinta ROMANi ONLiNE.

Forum-ul acestui website exista si este ceea ce este astazi pentru ca membrii se ajuta intre ei, raspunzand problemelor discutate aici. Daca tie nu-ti pasa de problemele altora si vii aici doar din interes egoist, noua ne pasa, fapt pentru care am decis astazi sa scoatem lista din stanga.

Cand intri pe Forum din meniul principal, vei putea observa un link in header-ul Forumului cu:
    * Vizualizare mesaje f?r? r?spuns • Vizualizare mesaje noi • Vizualizare subiecte active

Astfel vei putea trece si prin celelalte topicuri active, topicuri fara raspuns sau topicuri noi (care nu erau in momentul in care te-ai logat ultima oara).

Sper ca acum esti mai lamurit.

Multumim pentru intelegere si sper ca-ti vei schimba atitudinea, conform spiritului ROMANi ONLiNE, ajutand pe altii, nu doar a astepta ajutor.

Cu bine,
    Admin
    -vampire- ampire-

4. kathy

kathy New Member

Trophy Points:
    0
    draga admin,

astazi la ora 14 cand am incercat sa accesez site-ul nu am reusit. am reusit in seara asta, dar spre surprinderea mea modificarile au fost facute foarte repede (ma refer la lista din stanga). ieri postase motanik un topic despre lista din stanga, la care nu avusesera timp sa raspunda prea multe persoane(din pacate). dar dupa cum poti vedea din sondaj, lista din stanga era binevenita. era foarte easy de accesat, nu trebuia sa pierzi prea mult timp. degeaba l-ai criticat pe marius, are dreptate. si eu ca si el foloseam acest site in special pentru forum. iar cand accesez site-ul in fiecare zi de 2-3 ori, normal ca am cunostinta de toate subiectele. raspund la subiectele la care stiu raspunsul, nu la toate doar sa ma bag in seama. eventual comunicam cu anumite persoane pe privat, dandu-le o sugestie sau un sfat, daca nu eram sigura de raspuns 100%. dar citeam toate subiectele. cred ca asa fac toti, daca ma intelegi. cu lista in stanga era mult mai easy. sincer, cred ca forumul va fi accesat mai rar de majoritatea, doar din cauza ca acum ia ceva mai mult timp sa-l rasfoim. si cum timpul unora e destul de pretios...
    parerea mea: ar fi trebuit sa asteptam rezultatul votului, opiniile forumistilor si apoi sa facem schimbarile necesare sau nu. nu asa ar fi corect la un forum? in fine, poate tu stii mai bine, tu esti admin...
    sper sa nu deranjeze prea mult opinia mea
    mult succes in continuare

5. flori2007

flori2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Sall ,

Eu sunt membra a siteului din octombrie anul trecut si pot spune ca am ,,prins' siteul si in formatul vechi si acum in format nou, daca nu ma insel ati mai incercat odata prin primavara sa puneti in lista din stanga doar trei subiecte si multe persoane au spus atunci ca este mai bine cu o lista mai mare. Eu sunt de acord cu lista din stanga pt ca acolo se dezbat subiectele cele mai ,,fierbinti'.Personal, lista, mai ales la inceput cand am descoperit siteul mi-a fost de mare ajutor si multumesc celor care si-au facut timp sa raspunda intrebarilor postate.
    Poate aveti o modalitate sa contabilizati cate persoane vor accesa forumul acum ca lista nu mai exista si sa faceti o comparatie cu cate persoane accesau forumul, chiar daca numai un anumite subiecte cand lista era acolo.
    -staycool- taycool-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pt feedback, asteptam in continuare comentariile voastre.

Motivul pt care ne-am grabit sa scoatem lista din stanga a fost tocmai neparticiparea la chestionar si discutia pe marginea lui. Probabil ca dupa ce s-a postat in alte subiecte si a disparut acesta din lista din stanga, nimeni nu a mai dat de el. Tocmai ce vorbeam.

Am lansat ideea cu 50 subiecte in lista (care a mai fost in practica) sa vedem daca asa v-ar conveni mai mult dar trebuie sa stiti ca o asemenea lista ar face siteul/forumul sa mearga mai greu. Asadar cand alegeti acest raspuns la chestionar, aveti in vedere acest lucru.

As dori sa subliniez faptul ca lista din stanga ne face activitatea mai grea, atat moderatorilor cat si userilor. Sunt foarte multe persoane care se inscriu pe forum, trec rapid NUMAI prin lista din stanga si daca nu gasesc acolo un topic in care sa se incadreze problema ce o au, se grabesc sa deschida subiect nou sau sa posteze intr-unul din lista dar fara nici o legatura. Astfel ne confruntam cu n topicuri pe aceeasi tema, cu aceeasi intrebare in n topicuri, cu intrebari legate de emigrare in subiecte ce nu au nici o treaba cu emigrarea samd. Daca aceste lucruri nu sunt curatate de catre moderatori (si pe buna dreptate, nu ati obosi sa faceti zilnic aceste mutari/stergeri si sa dati zilnic aceleasi raspunsuri doar pt ca lumea nu intra in forum sa gaseasca raspunsurile deja date?), atunci va suparati ca nu suntem organizati. Personal, si aruncand un ochi pe forumuri romanesti din larga lume a internetului unde nu exista aceasta optiune de a avea o lista cu discutiile recente, consider ca e mai mare deranjul cu lista decat fara ea.

Multumim pt intelegere.

motanik
    administrator

p.s. As dori sa repet ce a scris Adi mai sus, in meniul principal al forumului aveti optiunea de Vizualizare mesaje noi precum si cea de Vizualizare mesaje active.

7. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Pe mine nu ma deranjeaza daca ati scos lista din stanga.
    Intru in forum si vad ce se mai intampla.
    Numai bine

8. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    sincer sa fiu ma simteam mult mai comfortabil cu lista discutiilor din stanga. mi se parea mai la indemana sa selectezi ce subiect te intereseaza si sa raspunzi.

9. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea : buna idee sa scoateti lista aceea,cine vrea sa intre sa ajute sau e chiar interesat de discutii poate sa intre pe forum si sa caute un anumit subiect sau sa intre exact cum a spus admin la lista mesajelor active/noi/fara raspuns . Mi se pare super asa cum e acum,e mult mai usor de urmarit ce se intampla pe forum,nu doar la suprafata.
    Recunosc ca si eu la randul meu ma uitam de obicei la subiectele din acea lista,din comoditate sau doar pt ca "erau acolo" dar asa mi se pare mult mai ok,si mai corect fata de cei ce au nevoie de un raspuns si trebuie sa posteze de mai multe ori doar pt a pastra un anumit subiect in lista in speranta ca le va raspunde cineva.

Keep up the good work !!!

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand cand lansati un astfel de chestionar poate ar fi bine sa specificati si o data la care se incheie votarea(nu toata lumea poate intra pe forum in fiecare zi). Altfel se ajunge la situatia: "hai sa votam ca oricum iese ce trebuie". Oricum pare un pic dubios sa scoateti lista cand inca nu s-a incheiat votarea(ca sa nu mai spun de procentul celor care au votat pt scoaterea ei). Eu am votat pt cele 50 de subiecte, cu precizarea ca ele pot fi 30 sau 20 daca incarcarea paginilor e mai greoaie. Lista din stanga era utila mai ales pt utilizatorii mai vechi pe forum, care erau la curent cam cu toate subiectele discutate si vazand in stanga un subiect intrau sau nu sa raspunda. Pt utilizatorii noi oricum e recomandata studierea intregului forum inainte de a deschide alte subiecte. Cred ca mai util ar fi fost sa va ocupati de acei indivizi care se inscriu doar sa faca reclama unor site-uri si posteaza in 5-6-7-10 subiecte(si asta a fost unul din motivele pt care am ales varianta cu 50 de subiecte). Dar daca decizia a fost luata ce sa zic...daca-i musai cu placere.

Era sa uit:
    "O astfel de atitudine nu este ceea ce reprezinta ROMANi ONLiNE.

Forum-ul acestui website exista si este ceea ce este astazi pentru ca membrii se ajuta intre ei, raspunzand problemelor discutate aici. Daca tie nu-ti pasa de problemele altora si vii aici doar din interes egoist, noua ne pasa, fapt pentru care am decis astazi sa scoatem lista din stanga. "

Care era atitudinea? Ca eu n-am inteles de unde vine nepasarea.

11. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    sincera sa fiu ,nu-mi place cum e acum motivele sunt expuse de ante forumistii de mai sus ...asa ca nu are rost sa ma repet -aha- ha-
    iar despre spiritul ONLINE ?:nu comentez!...ma abtin -brokennose- rokennose-

12. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu florysana si silverfern! Nici mie nu-mi place formatul de acum mai ales ca intru pe site cu placere doar ca sa vad ce s-a mai discutat in ultimele ore pt. ca nu ma intereseaza mereu subiectele vechi. Iar daca cineva are nevoie, raspund daca stiu.Dar daca am neaparat nevoie de o informatie pot sa rasfoiesc forumul, nu e asa de greu. Cu bine!

13. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Salut,

Eu stau si ma intreb, chiar asa de lenesi...?

E vorba de:
    1 x click pe FORUM in meniul principal
    1 x click pe "Vizualizare subiecte active"

Rezultatul e acelasi.

@ florysana & silverfern:

marius4iasi zicea:
    Despre asta ziceam ca nu este ceea ce ne caracterizeaza aici pe ROMANi ONLiNE.

Admin,
    -vampire- ampire-

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    pt administrator:

departe de a dori sa intru in polemica ,mai ales ca azi e si duminica si maine am o zi grea ,dar iertata sa-mi fie curiozitatea "cat despre spiritul Online...."parca asa am scris ,nu?
    ei bine ,spiritul online nu sta doar in administratori.poate suna dur ,dar acest forum exista si datorita celor care participa la forum,chir daca unii mai mult agita spiritele ,dar e dreptul lor ,chiar voi ati specificat....ce ar fi daca nu ar scrie nimeni pe forum?ar ramane doar echipa nu ?eu cand am zis spiritul online ,m-am referit la toti participantii din acest forum.nu m-am gandit ca va zgandaresc orgoliul ,voua celor din echipa .poate voi fi interpretata gresit ,dar eu nu am personalizat spiritul online .eu l-am generalizat si am zis ca ma abtin -zipped- ipped- si nu comentez pt ca am motivele mele...uneori e mai bine sa taci si sa pastrezi comentariile pt tine ...daca as fi avut ceva de comentat la adresa unei persoane din echipa Online ,fiti siguri ca as fi facut-o ,dar prin PM
    si de ce te-ntrebi ca ne e lene sa dam click pt a intra pe forum ,?vezi chiar tu etichetezi o categorie de forumisti ,care si-au spus parerea referitor la subiectele din stanga ....asa ca nu are rost sa mai vorbim de spiritul online sau de lene dau mai stiu eu ce....poate ca unii dintre noi am rasfoit de nnnn ori forumul,si vroiam sa vedem ultimele subiecte,fara sa dam clickuri....
    desi majoritatea doresc vizualizarea subiectelor in stanga ,acest lucru nu se face .cineva din echipa a dat o explicatie si eu o respect si nu comentez....atata timp cat a dat un rapuns.si ce e mai important eu nu am etichetat-o,asa cum ai facut tu ,citind mesajele noastre.dar ce mai conteaza ?daca am fost facuta tiganca receptionista si nu ati reactionat la asa ceva ,ce mai conteaza "lenes",,,nu ?ei .iata spiritul online ,ce usor se poate demonstra am spus eu o data ca unele lucruri sunt"pentru unii muma ,pentru altii ciuma" stimate administrator,cred ca stii foarte bine la ce m-am referit ? si acum inchei ,deoarece trebuie sa dau clickuri ... -oops- ops-

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cred ca e o discutie unde niciodata nu se va ajunge la o parere comuna,vad ca inca un topic se transforma in discutii mai mult sau mai putin personale ...
    Eu zic asa : luati voi deciziile (cei din echipa Romani Online) si cine vrea sa mai intre intra,cine nu,nu.Nu pot sa cred ca cei 5-6000 de membri intra pe forum doar ca sa vada ce s-a mai scris in lista din stanga...Si inainte cand era forma veche,a scazut numarul mebrilor? Nici vorba !Sau a crescut uluitor de mult de cand ati bagat aceasta lista? Iarasi nu cred ca e cazul.
    Poate uneori se cere parerea membrilor fara a fi necesar.Un anunt de genul : de azi am luat hotararea sa scoatem lista si asa va ramane cred ca era mai mult decat suficient.
    Sunt curioasa cati dintre ei n-or sa mai intre e forum din acest motiv -hellno- ellno-
    Ca sa nu mai spun ca un simplu click pe "vizualizare mesaje noi" iti arata de fapt lista completa a tuturor subiectelor de la ultima vizita,asa ca de fapt ce discutam? A da sau nu un click ? Cine vrea sa inteleaga,bine,cine nu....treaba lor.
    -takecare- akecare-

16. tinatina

tinatina New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca ati creat acest chestionar, ma simt cumva datoare sa raspund la el. Lista din stanga isi avea cu siguranta fanii ei, si asta se poate vedea din rezultatul voturilor care este net in favoarea mentinerii listei. Eu insami am votat pentru mentinerea si chiar adaugarea mai multor subiecte la ea. Era un mod usor de a vedea ce s-a mai discutat si mult mai placut ca design.

Nu e vorba ca nu am putea vedea lista accesand forumul , doar ca era mai usor inainte si cred ca asta facem cat traim, cautam toate caile sa ne usuram viata: o masina de spalat in loc sa spalam la mana, un aragaz cu microunde in loc sa incalzim la aragaz, un click in minus in loc de un click in plus...despre asta cred ca e vorba -mai usor.

Daca se procedeaza in functie de voturi, atunci lista se va mentine,daca se procedeaza in functie de altceva(nu a fost clar), atunci se va mentine-sau nu.

'De-o fi una ,de-o fi alta', eu sigur o sa vizitez siteul in continuare.

Numai bine,
    Tina

17. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Deci, mi-am dat ragaz o saptamana, sa vad cum e! La inceput am fost nedumerita pentru faptul ca
    "meniul din stanga" a fost sters, inainte ca macar sa fi inceput bine chestionarea! Cu toate ca eram fan declarat al meniului stanga, dupa cateva zile (sa-i zicem 'a couple' ) am constatat ca e ok si fara, accesand forum+discutii active obtii acelasi lucru. Acum pot sa spun ca e OK fara 'lista' mai ales daca prin asta "increase the speed" daca am inteles bine! si am si votat -eyebrows2- yebrows2-

18. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Un lucru e cert "Lista cu discutii din stanga" nu mai e acolo deoarece echipa Romani online sa decis sa o scoata. Atunci care e rolul chestionarului? -sad4- ad4-
    Dar oara asta nu e acelasi lucru care l-ati facut anul trecut? -sad2- ad2-
    Eu una am votat in favoarea punerii listei inapoi pt urmatoarele motive:
    - e mult mai usor de vizualizat -badteeths- adteeths- cele mai recente discutii si nu pierzi timpul rasfoind sau incercand sa gicesti cam unde ar fi subiectul/ele pe care il/le vrei tu ...doar asta e scopul butonului "Search" nuh?....ce dumnezeu nu toti avem timp de pierdut cu subiecte ca nu ne intereseaza.
    - cine vrea sa caute alte subiecte si in acelasi timp sa respecte regulile forumului poate sa caute usor , in functie de cat timp are, in ARHIVA, cum s-ar zice.
    - lista atrage mai multi utilizatori sa participe pe acest site nu crezi?...asta e o chestie de marketing, fist impresion, the page design ...atragerea clinetilor, in cazul acesta al utitlizatorilor.
    Si daka Spiritul membrilor de pe Romani Online e acelasi ca acum 1 an in urma cred ca parerile si opiniile membrilor e mai important/a decat ceea ce se crede a fi mai usor de facut.
    Apropo daka e greu de mentinut o ordine de ce nu ii sanctionati pe cei care nu se tin de regulament decat sa le modificati greselile si pe viitor sigur vor cauta cu mai mult interes si grija parerea mea.... -nosejob- osejob-
    Si inca ceva eu una is membra pe acest site de cel putin 1 an si sincer cred ca si alti membrii, ca lista de discutii era mult mai atractiva decat modalitatea actuala si as dori sa o readuceti in forma in care era .
    Cat ceea ce tine de nr de subiecte cred ca pot si 10-20 sau hai 30 maxim ca sa nu exageram cu 50 de subiecte, ca nu de alta dar poate chiar vom ingreuna accesarea subiectelor sau a forumului..iar daka lista nu va fi reintrodusa eu ma gandesc ca o sa intru din an in pasti doar ca sa vad ce evenimente mai sunt sau dak am un motiv/nelamurire...deci ca sa raspund la una din intrebarile mentionate de altcineva mai devreme ....SA STII CA SUNT MEMBRII CARE VOR DECIDE SA NU MAI INTRE PE FORUM LA FEL DE DES SAU DELOC datorita unor elemente tocmai ca acesta .... -p4- 4-
    Asta e doar parere mea...nu doresc sa jicnesc pe nimeni sau sa aduc acuzatii ori sa fac reclama negativa. -cmon- mon-
    O zi buna. -takecare- akecare-

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare tare interesant ca unii dintre voi se gandesc sa renunte la a mai participa activ pe forum pt ca lista nu mai e in stanga. Asta arata cam cat de mult va pasa. -cmon- mon-

In alta ordine de idei, lista a fost scoasa inainte de finalizarea chestionarului (pe care il lasam deschis o vreme sa aveti timp sa va expuneti parerile) tocmai pt ca astfel reactia este mai puternica. Doua zile subiectul a trecut neobservat doar pt ca nu aparea in lista din stanga. Daca nu ne interesau parerile voastre, cu siguranta scoteam lista fara sa va mai intrebam daca sunteti sau nu de acord. Asteptam in continuare feedback pt a putea lua o decizie care va fi anuntata, desigur, aici pe forum.

Multumim.

motanik
    administrator

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim tuturor pt raspunsuri si voturile la chestionar.
    Dupa cum am promis, decizia o luam impreuna, asadar aducem lista inapoi in meniu dar cu mai multe subiecte, cum ati cerut. Pt moment, o sa lasam 40 subiecte in lista.

Speram ca acum navigarea sa va fie mult mai usoara.

motanik
    administrator

Share This Page