15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cheltuiti mult?

Discussion in 'FAMILIE' started by alexandra, Aug 30, 2008.

1. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Am o intrebare si daca sunt prea indiscreta va rog sa imi spuneti. -zipped- ipped- Cam cat cheltuie o familie pe luna in UK?Ma refer la o familie formata din 3 sau mai multe persoane care traiesc intr_un mod decent fara a risipi banii dar si fara a fi zgarciti. O familie de romani care locuieste cu chirie si are si un copil sau mai multi la scoala sau gradinita ceea ce implica si cheltuieli destul de mari. -scratch- cratch-

2. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    oooooooooooo,Alexandra
    grea intrebare.nu vezi ce multi ti-au raspuns -handlaugh2- andlaugh2-
    acum incercand sa nu fiu malitioasa mai mult decat trebuie ,ce pot sa-ti spun??? -scratch- cratch- depinde de multi factori,economia asta de bani..depinde unde stai,ca daca vrei sa stai undeva cu pretenti chiria e foarte mare: de la £800.daca stai intr-o zona fara pretenti,dar cu conditii decente chiria e de £400(de la 2 dormitoare in sus).referitor la curent,gaz,apa,internet+TV +telefon mai pune £100 pe putin+ impozitul pe casa care aici se plateste lunar si e de la £90 in sus.noi platim £165 pt. 3 dormitoare,o sufragerie,un living,baie,gradina si bucatarie+curte.cheltuielile zilnice pt. maincare + alte necesitati+ haine aici nu am cum sa te ajut deoarece fiecare cheltuie dupa posibilitati,dar oricum mancarea si hainele nu sunt asa scumpe ca la noi.noi nu ne tragem de la gura iar iesirile in oras le facem.si reusim sa punem si bani deoparte.totul e sa te intinzi atat cat ti-e plapuma si sa sti cand ai intrecut masura -lol- ol- sti ca noi femeile cateodata mai uitam sa iesim din magazine spre disperarea barbatilor. -handlaugh2- andlaugh2- dar asta e parerea mea.stai linistita ca vor fi si altii care vor spune exact contrariul,dar sunt obisnuita deja.
    sper ca ti-am fost de folos cat de cat -takecare- akecare-

3. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc mult mi_ai fost de ajutor insa mai am o intrbare la tine daca asa sta treaba.O familie cu un copil poate trai cu 600 de lire o luna de zile?.Ma refer astia 600 sa fie doar de mancare si alte cheltuieli lasam datoriile la o parte alea sunt separat.Te intreb asta pentru ca cunosc o fam acolo care mi_a spus ca nu ajung banii acestia de cheltuiala si sincer mie mi se pare ca totusi sunt ceva bani.Eu nu sunt acolo nu stiu care este viata si de aceea am vrut sa stiu si parerea altor persoane.Si impozitul la casa il plateste chiriasul separat ? Sau intra in banii de chirie si il plateste proprietarul. -thankyou- hankyou-

4. billy

billy New Member

Trophy Points:
    0
    -scared- cared- 600 de lire? Cred ca nici unei persoane singure nu i-ar ajunge suma asta pentru o luna de zile si nu oarecum, ci la inceput, cand ti se cer numai bani in avans mai peste tot.
    Daca aveti copil, mai bine lasati-l acasa pana va puneti pe picioare!
    Iti spun din experienta proprie si noi am venit acum 4,5 ani cu 1600 de lire, 2 persoane iar la sfarsitul lunii deja nu mai aveam. Numai chiria atunci a fost 800 de lire (400 luna in curs si alti 400 depozit si stateam intr-o casa cu alti 10 oameni), plus ca la inceput dai peste tot bani.
    600 de lire, daca ma intrebi pe mine, sunt o gluma si nu vreau sa va demoralizez ci vreau sa va ganditi bine inainte sa faceti acest pas, mai ales daca aveti un copil sa nu ajungeti aici, sa cheltuiti banii in primele 2 saptamani, sa vreti sa va intoarceti si sa nu aveti cu ce.
    Cel mai bine este cu acei 600 de lire sa vina barbatul , sa incerce sa gaseasca la cineva acasa de inchiriat o camera, sa caute de munca imediat si apoi dupa ce se pune pe picioare sa vina celelalte 2 persoane!
    Si daca vorbeai ca mod de viata , daca-ti ajung 600 de lire sa traiesti 3 persoane raspunsul este : categoric NU!

La intrebarea cu impozitul nu ti se poate da un raspuns concret. Se poate sa gasesti cu toate bilurile incluse, inclusiv acel impozit (se numeste Concil Tax) sau sa il ai doar pe asta inclus si tu sa platesti apa, gazul, electricitatea, sau sa nu ai nimic inclus, sau doar apa inclusa, etc.
    Am stat unde am avut si toate billurile incluse iar acum am doar gazul il am inclus in rest billurile celelalte intra in atributiile mele.
    De obicei, daca inchiriezi o camera intr-o casa, este cel ma probabil sa gasesti cu toate incluse dar nu este litera de lege!

5. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am spus ca vreau sa vin acolo cu doar 600 de lire pe luna si sa mai am si un copil.Am intrebat daca o fam care este acolo mai de mult se poate descurca cu 600 de lire doar pentru mancare, haine si alte placeri.Chiria si alte datorii platindule separat.Deci astia 600 de lire sa spunem ca le raman dupa ce au platit chirie, lumina, impozite si alte taxe.Le ajung macar de mancare sau mor de foamne? eu asta intreb.Multumesc oricum.

6. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am vazut ultimele mesaje si acum am inteles -handlaugh2- andlaugh2-
    vai de mine!....cum sa nu te descurci?dar ...daca mergi toata ziua in cluburi si te dai in barci(vorba vine)e clar ca nu-ti ajung -handlaugh- andlaugh-
    hai sa fim seriosi:eek: familie decenta se descurca cu 600£.restul ?nu mai are rost sa mai discutam,deoarece e falsa ideea de a nu putea sa traiesti cu 600£(haine+mancare si altele)
    iti spune o persoana,care e aici cu fetita de 12 ani si numai sotul munceste si e destul de bine platit....nu ma pot plange.nici de la mancare sau alte lucruri nu ne tragem.,dar cu alte cheltuieli suntem cumpatati....si mai trimitem bani si in tara. plus ca vor veni bani si de pe urma fetitei si alte beneficii pt care va aplica sotul,deoarece nu-l incanta ideea de a muncii,iar fetita sa ramana nesupravegheata.asta e ,,,,,se ia dupa colegii polonezi si intr-un fel ii dau dreptate,mai ales ca e primul an pt fetita in uk si e si sensibila....sunt multe,dar trecatoare -handlaugh2- andlaugh2-
    te pup -kiss- iss-

7. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult florysana sincer billy ma speriase insa cred ca nici nu a fost foarte atent la intrebare.Va pup si mai astept pareri. -kiss- iss-

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca preturile au mai crescut,600 lire pe luna pt trei persoane,doar mancare/eventuale iesiri e inca rezon,evident,iesirile sa se rezume la 1-2 pint si un suc sau inghetata.Ba chiar ,daca se strange putin cureaua,si se foloseste doar LIDL SAU NETTO de exemplu,incercand sa cauti ofertele,e mai mult decat deajuns.Dar la un moment dat va fi greu de facut delimitarea-vor trebui bani de transport,bani pt masa copilului la scoala (daca merge),bani ceruti pe la scoala pt diverse activitati,si multeeeee din pacate alte mici cheltuielei ce la inceput nu prea le iei in calcul-detergenti,becuri,facturi la dentist(mai ales daca e vb de ala mic nu ai cum s-o dai la-ntors si sa astepti programare la NHS),si cate si mai cate,produse ce nu se incadreaza neaparat la mancare,dar care sunt o necesitate in viata de zi cu zi.,Multa bafta!!

Share This Page