12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cheltuieli lunare ca student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by VladC00, May 12, 2013.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    De unde ai scos-o pe asta cu supermarket urile?
    Ca e toate la fel?/calitativ?
    Sezi bland!

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Zi-ne si noua ce mananci tu de £50/luna. Poate sunt eu prea fraier, cumpar prea scump si nu stiu cum sa ma descurc...

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Uite bon de la cumparaturi de ieri: £133 -£14 cupoane - alte reduceri au ramas £109. Scade bautura si ce mai vrei tu si tot iti da minim £50. Asta pt 1 sapt.

4. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsuri. Desi mai mult va certati :)) dar in fine ...
    Eu ma gandesc in felul urmator: sa zicem ca o sa intru la Sheffield Hallam (unde imi doresc cel mai mult). Aleg sa stau in cazarea universitatii; aleg King's Chambers, camera ensuite (ca deh, vreau si conditii), care costa 85 de lire pe saptamana, deci cam 370 pe luna (luna avand 4 saptamani si vreo 2 - 3 zile - utilitatile sunt incluse). Din cele 500 de lire ale mele o sa mai raman cu 130. Nu ajung banii astia pentru mancare o luna ? Eu nu mananc carne; in Romania am observat ca e mai scump sa fii vegetarian, insa sper ca in Anglia sa nu fie la fel ...

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca iti va trebuii si un tel mobil, deci mai adauga vreo minim £10.
    In plus:
    -4 suluri de hartie igienica £2
    - deodorant, sampon, sapun, pasta de dinti, etc = £5 daca le iei de la pound
    - detergent & spalat rufe
    Deci mai scade minim £30 pt niste chestii de baza, care imi vin acum in minte.
    Zici ca esti vegetarian: 1 salata verde=0.8; 1 ardei =£1; 1 castravete =£1. Daca mananci doar asta in fiecare zi s-ar putea sa-ti ajunga.

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    In plus daca iti gasesti vreo gagica iti mai trebuie si bani de prezervative :)

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Deci scazand bautura...tot ce-i pe lista asta doar de mancare, tu le consumi toate fix intr-o saptamana de unul singur ?

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu+sotia. Unele le termin chiar mai repede dar nu pot sa cumpar mai multe pt ca am frigider f mic. De ex legume, mai putin cartofi trebuie sa cumpar la 2-3 zile. La fel si lapte.

9. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Hahaa ma scuzati da asta e cel mai amuzant thread citit aici ever. Eu cu prietena mea lasam 50 de lire pe sapt la Tesco(deci 25 de lire de caciula) si ne descurcam foarte bine. Adica e un meniu mai de fomisti pentru ca nu prea am cand sa mananc cand lucrez (lucrez de la 10 dimineata pana seara la 10 cu pauza de la 4 la 6). De obicei mananc dimineata niste sandwishuri cu sunca, la amiaz manc o masa, iar seara cand ajung acasa mananc hamburger sau chicken burger de la Rustlers care de multe ori le gasewti la oferta la o lira. Pe langa asta ne luam si mere, brie cu struguri, sun bites-uri de la walkers care btw sunt f bune. Deci si mici gustari care daca tragi de buget nu ar fi necesare. ACumq depinde si de tine cat de pretentios si de 'fomist' esti. Omu cand nu lucreaza si se plictiseate tinde sa manance.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Unii au trecut de perioada 1 gogoasa pe zi.

11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    But everyone likes donuts nom nom nom

12. Mihai2013

Mihai2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca m-ati speriat, dar rau de tot. Era sa imi omor familia ca eu vreu sa fiu student in Anglia si scapam de saracie si voi mi-ati dat planurile peste cap. Eu sunt eu prost sa nu inteleg ori voi nu ati citit ce buna e viata in Anglia ca student si ajutoarele primite, loanuri, granturi, ajutoare, etc. Pai ce sa mai inteleg? Bai, bai, voi impingeti omul la crima, nu va e rusine?
    Ia cititi aici si sa vedeti ce zice doamna Ellaws: http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... itare-3002
    Ori e alba ori e neagra?
    Spuneti-mi va rog sa nu iau biletul de avion.

13. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    Bine, sar si eu. Eu am stat in Londra multa vreme, aici am platit chirie cam 360 pe luna, transport 100, alte facturi cam 50 (acum la tine astea se pot ajusta, dar vezi de fapt cat cheltuiesti pe casele universitatii, cum s-a mai zis, sunt mult mai scumpe decat sa inchiriezi la privat, dar sunt si mai ok uneori).

Cat despre mancare, am trait si cu paine si unt, si cu kfc in fiecare zi. Cred ca daca iti gatesti, poti sa te scoti cam cu 25 de lire, sunt magazine precum Asda/Tesco/Iceland/Poundland - de unde iei totul la o lira, si toate sunt ok. Iti recomand sa le cauti pe Google si iti faci un cos de cumparaturi online cam cu ce crezi ca ai nevoie si gandeste-te cat ti-ar ajunge. Gasesti pui intreg si la maxim 5 lire, depinde ce faci din el mai departe. Painea in tesco ai si sanse sa iei 6 pitulci la 0.15p daca o iei seara cand deja cauta sa o vanda ca se strica pana a doua zi. Eu asa fac, o tin in congelator si apoi iau cate una si o bag la microunde, mai buna ca acasa!

Cat despre altceva, citeste aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ingtimes1/ - nu mai ai nevoie de permis de munca pentru a face facultatea aici. Era si cazul, studentii care veneau trebuiau sa astepte prea mult, deja intram in 1 Ianuarie.

Sper sa te ajute, doar tu stii in Sheffield cat dai pe chirie. Iar mancarea ti-o poti calcula singur. Telefonul mobil... iti iei prepaid, iar banca nu te costa nimic. Ai grija cu locurile shared unde platesti facturile separat, poti sa ai un soc uneori ca tu n-ai fost decat la facultate si dai banii pe facturile facute de altii. Estimativ daca te razgandesti, pe mine ma costa cam 70 de lire la 3 luni sa platesc caldura+electricitatea.

14. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si multumesc de raspuns.
    Pai eu intentionez sa stau in caminele universitatii, unde o sa platesc in jur de 90 - 95 de lire pe saptamana. Daca o sa lucrez si o sa castig minimul pe economie, 123 lire pe saptamana, eu cred ca ma voi descurca, mai ales ca voi avea utilitatile + internetul incluse in chirie. Daca o sa mai obtin si o bursa sau ceva, va fi si mai bine. Oricum Sheffield e clar un oras mult mai ieftin decat Londra. Si chiar daca voi fi nevoit sa mananc paine cu unt o periada ... asta e. Imi doresc enorm sa ajung acolo si sa invat, asa ca va trebui sa fac orice ca sa reusesc.
    Thanks again :)

15. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    Uite, recunosc, am gresit, n-am citit tot ce scria pe link, tot iti trebuie sa iti obtii permisul de munca, dar e realizabil, poate se gandesc sa nu-l mai ceara la noii studenti, sa vedem.

Iti urez succes si daca iti doresti cu adevarat ceva, vei reusi.

16. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!
    Dar am inteles ca incepand cu ianuarie 2014 de ridica restrictiile de munca pentru Romani si Bulgari ... si am inteles ca its a fact, ca nu se pot opune Britanicii legilor Uniunii Europene ...

17. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    Asta asa e, daca te descurci pana in ianuarie, va fi bine. Apropo, cu chiu cu vai, poti sa te descurci cu o bicicleta daca stai mai departe. Eu asa faceam in primul an. (si pe jos)

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu n-as baga mana in foc!

Share This Page