15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cheap calls to Romania - Suna ieftin in Romania

Discussion in 'TEHNICA' started by motanik, Apr 3, 2006.

1. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    :(( mai stie cineva vre-un cod de sunat acasa de pe o2 contract si sa-ti ia din minutele gratis?

nu mai merge cu 0845.... :((

2. cristians

cristians New Member

Trophy Points:
    0
    Daca aveti un landline aici, si vreti sa sunati in Romania pe un numar de fix, cel mai usor si convenabil este sa folositi Telesavers: http://www.telesavers.co.uk/ .

Poti vorbi cu 2p/min si nu trebuie sa te inregistrezi. Trebuie doar sa suni la numarul 0844 462 28 28, asculti mesajul vocal, formezi nr de fix din Romania in formatul 00 40 xxx...xxx si apoi apesi #.

Calitatea convorbirii este excelenta, prinzi numarul din prima, si pretul convorbirii va fi taxat la 2p/min in bill-ul normal de telefon, asa ca nu trebuie sa te inregistrezi in prealabil fiindca nu esti taxat de Telesavers ci de propriul tau operator (BT, etc).

Avantajul major al acestei metode este pentru cei care au un non-BT landline ca si mine ... fiindca merge si de pe non-BT land lines la acelasi pret de 2p/min. Eu am o linie de la Bulldog si folosesc acest numar Telesavers cam de o jumatate de an fara nici cea mai mica problema.

Daca as vrea sa folosesc 1889 (cu care sunt de altfel inregistrat), fiindca nu am o linie BT voi fi taxat 7p/min in loc de tariful normal de 2p/min asociat unei linii BT.

Avantajul celor de la 18866 si 1899 este ca iti poti inregistra (si) mobilul cu ei, si daca ai minute incuse in abonament le poti folosii utilizand un numar 02xxx care va fi taxat din minutele incluse, spre deosebire de numerele 0800,0845 etc pe care majoritatea operatorilor de telefonie mobila nu le prea mai includ in minutele gratuite lunare... asa ca folosind minutele incluse in abonament poti suna de pe un mobil din UK pe un numar fix din RO pentru 7p/min.

Ratele pentru a suna un mobil in RO sunt fireste mai mari, pentru toti cei 3 operatori mentionati. La Telesavers trebuie sa formati un alt numar, iar la 18866 sau 1899 se formeaza acelasi numar, dar daca suni pe un numar de mobil din RO vei fi taxat la alta rata decat cei 2p/min sau 7p/min.

Oricum cel mai sigur este sa verificati cu propriul operator de telefonie cu cat vei fi taxat daca suni la un numar cu regim special de genul 084446 ... vorba aia "better safe than sorry" :)

PS> Nu am incercat niciodata, si nici nu m-am uitat la preturi, dar probail nu e o idee prea buna sa suni la un numar cu regim special de tipul 084446 de pe mobil ...

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    cristianS ,mersi de informatie,voi incerca ,eu sunt cu bt si pana acum credeam ca cei 7p/min,la 18866 e convenabil,mersi din nou,leicester?,e aproape,poate bem o bere,sun tem ceva romani aici in rugby...

4. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    1p pe minut pe fix in Romania, si 13p pe minut pe mobil, cu 5p deschiderea de linie, se poate suna de pe telefonul mobil folosind minutele din abonament. Site-ul este www.topupnow.co.uk . Il folosesc de vreo saptamana si e ok, am verificat si functioneaza bine.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Dupa cum bine stiti, de pe O2 contract nu ne mai putem folosi mintele incluse pentru a vorbi in tara sunand gratis la 0845, pentru ca s-au hotarat astia sa ne taxeze.
    Eu am aflat ceva foarte interesant, polonezi nu sunt taxati, ei suna gratis la 0845. Am un coleg de servici care suna si el in Polonia tot prin 0845 si nu este taxat.
    A mai auzit cineva de chestia asta ?

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    da pt polonezi,evident ca nu stiu de ce nu inca si pt noi,am fost ieri la un dealer orange,le-am explicat tot ce mai stiam de pe la voi de pe forum,parea cam cascat si incurcat,dar eu cred ca polacii au aceasta facilitate fiindca ei sunt cam 1 milion si ceva aici,asa ca noi probabil mai avem de asteptat

7. Anonymous

Anonymous Guest

Ideea este ca eu pana acum am vorbit gratis la 0845 cam 3-4 luni si asa dintr-o data s-au hotarat sa ne taxeze.
    Asta ma deranjeaza ca era gratis si dintr-o data trebuie sa platesc.
    Ma rog asta este dar am crezut ca este asa pentru toata lumea nu numai pentru romani.
    Asta este problema ca nu plateam si acum platim si stiu ca o gramada de romani foloseau 0845.
    De ce numai noi platim ?

8. dakesis

dakesis New Member

Trophy Points:
    0
    salut! Mersi pt pont, Cristian!
    Am incercat sa sun pe mobil in Romania, dar nu ma lasa sa formez numarul (codul) respectiv de pe fix (0911 501 9090). Stie cineva care ar putea fi problema?
    Va multumesc!

9. otilia

otilia New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc talk talk si e pe gratis nelimitat pe fix in tara...e ok si plus alta30+tari...

Dakesis...nu are rost sa formezi cu 0911 ca o sa iti vina o factura de telefon incredibila...0911 e taxat la ?1.50 de pe BT.
    Am auzit si eu pe cineva care a incercat si a vorbit vreo 1hr si a platit ?80 lire pentru convorbirea respectiva.

Numai bine

10. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu folosesc talktalk si e foarte bine... nu se plateste decat abonamentul care e vreo 20 de sterline pe luna si poti vb gratuit cat vrei cu numere de fix din romania indiferent de retea. Eu la inceput am fost ingrijorata ca sunam nu doar numere de Romtelecom ci si de RDS dar apoi cand am primit prima factuta m-am linistit...
    In plus la abonament se primeste si conexiune broadband si TV.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Am incercat de cel putin 20 de ori si mereu mi se raspunde ca : Due to capacity" este imposibil sa ma conecteze. Si sa nu credeti ca nu ma costa nimic. Costa cate 10p fiecare incercare, adica conectarea de la Virgin la Telesavers.

Pana la urma....mai ieftin de 5p nu cred ca o sa coste un minut de Romania fix. Si asta cu toate combinatiile de numere si operatori de telefonie.

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    08448613838 1 p/min pt fix in Romania. Eu il folosesc de pe un landline BT si merge super,nu am avut niciodata probleme.Nu stiu daca merge si de pe non-BT.

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Am folosit si eu numarul acesta de telefon si nu au fost probleme. Cred ca, intr-adevar, este cea mai ieftina varianta de a suna in ROmania de pe fix.

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, de la Virgin catre Telesavers ala cu 2p (08444622828), taxa de conectare este de 6p si apoi minutul este taxat cu 2p.
    Info aici: http://allyours.virginmedia.com/pdf/uk_ ... alls_a.pdf

Pt numarul cu 1p, adica 0844 8613838, Virgin taxeaza taxa de contectare de 6p si apoi 1p pe minut. Info la acelasi link.

Multumim pt nr, Oana! -ww-

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    am sunat si eu in seara asta,m-a anuntat o voce ca cica e 1p per minute cu chip calls,dar voi cum ati verificat ca e chiar asa?

16. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Am renuntat la linia de fix pt ca am constatat ca aveam prea multe cheltuieli pt ambele telefoane si ca ma pot descurca si fara fix. (anul trecut am cheltuit 1100 lire pe telefon fix, mobil si internet si in plus cumparam cartele pt sunat acasa).

Pt cei care au doar abonament pe mobil (eu am pe 3 network)se poate suna in Romania cu 3p/min pe fix si 14p/min pe mobil folosind minutele incluse in abonament.
    Trebuie doar sa-ti deschizi cont pe www.yourcallworld.com si sa-ti alimentezi creditul. E foarte ieftin si comod - suni de pe mobil de oriunde te-ai afla.

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Cu multa placere,e super ieftin,nu? Mi se pare ridicol de ieftin ca sa zic asa si am vb la telefon de m-am plictisit....

Pai cum sa verificam,la factura vei vedea.Eu il folosesc de aproape 4 luni (de cand am aflat de el) si mi-au venit cateva facturi pana acum,deci pot sa spun ca am verificat si chiar atat costa de pe BT,1p/min.

O zi buna tuturor !

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc oana,banuiam ca asa se verifica,doar ca voiam sa stiu daca cineva foloseste,ca daca ma trezeam peste o luna cu cine stie ce factura,...deci mersi,deja l-am instalat pe landline,si daca se dovedeste bun voi renunta la 18866,ca acolo e 7p/min,pe landline si 10 pe mobil,dar ce e mai important,cel putin pt mine,e ca pot suna in tara si de la servici,ca pana acum,daca aveam vo urgenta,trebuia sa-i informez ca sun,sa ma poata incarca la plata daca depaseam o limita plauzibila,acum,cu 1p/min,va fi mult mai simplu,inca odata,mersi

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
  20. monica_1

monica_1 New Member

Trophy Points:
    0
    De pe abonamentul de O2 puteam suna pe fix in RO in cadrul minutelor de abonament. S-a terminat oferta asta, dar am primit alta tot de la ei si acum pot suna cu 1p/minut pe fix in RO. Functioneaza bine, ce sa zic?

Share This Page