17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru raspuns. Acum ce ma sfatuti: sa aplice sotul AN cu ajutorul unui avocat sau pe cont propriu? Ma gandeam ca poate treaba merge mai repede daca apelam la un avocat si nu o sa ne intoarca sau refuze dupa 6 luni de asteptare... In plus, nu cunosc si nici nu am vazut pana acuma scris pe forum daca si-ar fi luat cineva cetatenie direct dupa 6 ani, fara a lua mai intai ILR sau PR sau chiar BC.

Si inca ceva: daca acea 'Directiva...' e din 2004 sau 2006 (cum o fi ea.. ani in urma), de ce tocmai acuma s-a aflat/discutat etc si pe baza ei se poate lua direct cetatenie ? S-a tinut cumva ascunsa? Poate gresesc, dar ar fi prea frumos sa ia cetatenia direct doar in baza unei directive...

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cami Carmen,
    Sunt forumisti care au aplicat pe aceasta schema , unul dintre ei e parca rbk ceva de genul acesta, da search pe forum.
    Cat despre avocati - nu te sfatuiesc sa aplici cu ajutorul lor , pt ca atata vreme cat totul e ok , si selful e bine pus la punct - cu self assessmenturi , bills platite la zi catre inland revenue ..nu au cum sa te refuze cei de la HO.
    Tocmai pregatesc un material despre preturi - si o sa ramai surprinsa, deocamdata am cinci raspunsuri in legatura cu taxele solicitate de solicitors pt aplicare cetatenie.Astept inca sase:) si pe urma facem statistica;).
    Cert este ca , referitor la solicitors - cetatenii UE nu mai reprezinta un segment profitabil pentru ca se cam stiu regulile , nu multi oameni apeleaza la serviciile lor si de aceea daca se apeleaza taxele sunt foarte mari- pt ca nu au clientela.
    Am remarcat ca peste tot, toate site-urile pe parte de cetatenie - drept de munca in uk se indreapta acum cetatenii din Rusia, Turcia,China (tari confruntate cu probleme de Human Rights..unele avand bani , alte potential), peste tot vezi si varianta de site in ruseste ,chineza. Mai gasesti si variante de traducere site- optiune si araba, portugheza pt Brazilia..In afara de Albania,Bosnia si Serbia +Muntenegru cam toata Europa e cam omogenizata fie de sunt sau nu in UE.De albanezi...ati vazut si voi cati 'pescarusi' sunt pe la cafenele.., bosniecii sunt prea putini..iar sarbii, muntenegrenii sau macedonenii nu prea se inghesuie sa vina pe plaiurile Shakespeare-iene. A fost o perioada imediat dupa razboiul de acolo , din anii '90 cand veneau si cereau aici azil politic/refugiati .Acum sarbii , muntenegrenii tot spre America migreaza...iar macedonenii o duc destul de bine , cu si fara scandalul grecilor care nu ii vor in EU din cauza numelui.Unde mai pui ca si Croatia - e deja cu un picior si jumatate in UE , din 2013 o sa fie membra UE.Plus - India,Pakistanul - cetatenii acestor tari - cu traditie in casatorii aranjate , de convenienta etc nu isi mai pot aduce sotia in UK daca nu au un anumit plafon - un anumit salarial.Cetatenii din Noua Zeelanda, Australia nu prea se mai omoara sa vina aici - traiul nu mai e atat de mirific...Deci cam asta e mediul in care lucreaz 'solicitorii' la ora actuala.
    Un caz mai aparte , dar sunt destui ...reprezinta cetatenii care au dubla cetatenie - una Non Eu si alta EU pe care nu au folosit-o niciodata pt ca nu s-au nascut acolo dar au dreptul la pasaport pt ca bunicii, parintii au fost cetateni ai ai statului EU. Sa nu va mire cati sunt cu pasaport Romanesc care sunt de fapt au trait in Moldova (acolo mai inchidem ochii, desi e cam grav cand unii chiar nu stiu deloc lb romana), Israel, Africa de Sud, Rusia...De acolo mai aduna banii solicitor-ii , bani frumosi ;)
    Asa ca un pic de curaj - si go for it!
    O sa revin curand cu constatarile mele!
    O dupa amiaza placuta va doresc iar tie Cami Carmen sa ai spor la citit!

3. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Ziua buna tuturor! :)
    Am zis ca am revin curand cu constatari/pareri referitoare la nedumerirea noastra. Iata-le mai jos evidentiate:

1. www.1stcontactvisas.com ( au foarte multi clienti din Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud, o gasiti in revista T&T)
    Hi Andreiuta12345
    Thank you for your enquiry.
    Based on the information provided, you would be eligible to Naturalise in January 2013.
    The application for the card is merely a document confirming your status, however this status was automatically granted PR status once you've lived in the UK for 5 years.
    You would be eligible to apply for Naturalisation under the 5 year rule once you satisfy the following criteria:

1) You have continuously resided in the UK for the past 6 years with absences out of the UK amounting to no more than 450 days over that period.
    2) You have held Indefinite Leave to Remain (ILR) for 12 continuous months. - (Automatically granted after 5 years of residence in the UK as an EU national)
    3) You have not spent more than 90 days outside the UK in the final year.
    4) You have passed the Life in the UK Test. (www.lifeintheuktest.org.uk)
    5) You must have been physically present in the UK on the day 5 years before the application date. The application date is the date on which it is received by the Home Office. For example if your application is received on 20/03/2011 you should have been physically present in the United Kingdom on 20/03/2006. The period between this and the application date is called the residential qualifying period.

If you satisfy the above requirements, you are eligible to apply.

Our fee for representing you in this matter is £500 including VAT, the government charges a fee of £851. Our fee is payable up-front.

Please find the following link to our terms and conditions including schedule of fees. Should you wish to engage our services to represent you, please complete these and return to me via scanned email or fax. Once received, I will be able to begin the full consultation process to ensure a successful application.

http://www.1st-contact-visas.co.uk/asse ... mmi-tc.pdf

Please note that your application must be supported by two referees. Each must have known you personally (rather than just in a professional capacity) for at least 3 years:

One referee should be a person of professional standing eg Doctor, Minister of religion, Civil servant, or a member of a professional body example: Accountant or Solicitor. The other must be a holder of a British passport.

Both should declare that:

- They are aged 25 or over
    - They are not a relative
    - They are not employed by the Home Office
    - They have not been convicted of an imprisonable offence during the last 10 years and the sentence is not spent
    - They have known the applicant personally for more than 3 years
    - They are willing to give full details of their knowledge of the applicant
    - They will advise the Home Office of any reason why the applicant should not be naturalised

Finally, the British Government have no restriction with regard to dual passports, however this may not be the case with your country's dual nationality policy (eg South Africa), and it is therefore advisable if you are unsure about your situation to check with your country’s nearest Embassy or High Commission.

2. www.caliskancarter.co.uk
    Solicitorul principal este o doamna/domnisoara care a castigat nu stiu ce premii la Oxford.De altfel e ‘scolita’ la Oxford, iar in ‘spatele’ ei e cineva care o sustine cu idei pe parte de imigratie. O cunosc personal. Este turcoaica la origine dar vorbeste engleza Reginei. Totusi serviciile ei sunt un pic cam ‘piperate’.
    Dear Andreiuta12345

How lovely to hear from you. I hope that you are well.

I will need to check the rules in relation to your application, therefore, if you would like to book a consultation with me, the fee will be £75.

If you need my assistance in relation to preparing and submitting the application for British citizenship on your behalf, my fee will be £1200 + VAT as it is a two stage process ie Naturalisation and then applying for British passport.

Please let me know if you would like an appointment.

3. www.davieskhan.co.uk
    M-a ajutat foarte mult cu idei (poate fara sa vrea ) atunci cand am aplicat la HO pt blue card pt mama mea ca si dependent de mine.Nu este in Londra, este in Liverpool si mi-a fost recomandat de unul dintre membrii de aici, Crismarten caruia si acum tin sa ii multumesc.Datorita lui ,sfaturilor lui, partenerul meu care non eu a primit rezidenta pe cinci ani iar mama mea blue card. Am inteles ca acest solicitor a lucrat vreo 10 ani la HO si stie ce spune.

Davies Khan Immigration Associates
    Dear Andreiuta12345,

Thank you for your e-mail enquiry.

The residence card you have been issued with serves to confirm your acquisition of permanent residence under European law. You will be considered to have acquired PR at the point you completed 5 years' lawful residence in the UK under the European regulations. Consequently, and from the dates you have given, you can apply for naturalisation as a British citizen in January 2013.

Should you wish us to prepare and submit the application on your behalf, our fixed fee would be £550.00 exclusive of the UK Border Agency fee.

4. Kadmos Consultants (adresa am luat-o de pe google, la nimereala)
    info@kadmos.org.uk
    Dear Andreiuta12345,

You can apply in January 2013, but you will need to demonstrate that your right to permanent residence accrued to you a year before, in January 2012, so you will need to provide the documents showing that going back to 2007.

We can assist with this application and our fee will be £900+VAT.

If you wish to apply a year after your permanent residence card was issued, you will not need to prove this point. Our fee in this case would be £700+VAT (reflecting less work that will need to go into it on our part).

Please let me know if we can be of further assistance.

5. Jones Kelleher & Associates Limited (adresa am luat-o de pe google, la nimereala)
    www.joneskel.com
    Dear Andreiuta12345,
    Thank you for getting in touch with Jones Kelleher and Associates Ltd. Before I can start advising you, I think it would be a good idea if you were to tell me a bit more about yourself:
    Nationality,
    When did you first arrive in the UK
    And precisely what you have been doing in the UK since you have arrived, and the dates during which you were self sufficient, a student and a worker.
    It is possible that you may qualify for a naturalization application by January of this coming year and not have to wait until July of next year.
    We are certainly able to assess this for you and our charges for a consultation are £216 for an hour’s consultation.

Mai astept raspunsuri de la vreo cinci adrese.

De asemenea i-am trimis PM lui Dio, Papaz, razvan1980, DST.

Domnului Av. Dragut i-am dat un email si sper sa nu fi uitat de noi sau sa nu fi vazut mesajul. Ii multumesc in avans pentru amabilitatea de a imi da un raspuns.

Mai astept si de la HO un raspuns…cand o veni nu stiu…

Dat fiind si cele scrise mai sus, eu voi aplica 95 -99% in Ianuarie 2013.
    Cu un cover letter frumusel, trimit si blue cardul de EU national, trimit si blue cardul de PR, actele principale pt cei cinci ani , reamintindu-le tot frumusel ca, acele acte au ‘trecut’ de cateve ori bune prin mana lor, plus anul sase..si cam atat..Nu mai pun bank statementurile si tot felul de acte aditionale pt a dovedi PR –pt cei cinci ani 2007- 2012.
    Chiar ma gandeam acuma cat am salvat cu aplicatiile mele : vreo -300 (banui) aplicatia de student pt yellow card, vreo 600-700 aplicatia mamei mele de blue card ca si dependent, vreo 300 cred aplicatia mea de blue card – dupa student, vreo 500 cred – aplicatia mea de permanent residence –blue card –PR dupa cinci ani, vreo 700 cred aplicatia de cetatenie. ..

Si toata povestea aceasta isi are samburele in experienta mea de la inceputul anului 2007 cand un solicitor bosniac cu ‘aere englezesti ‘ si nume schimbat avand invelis Shakespeare-ian in loc sa ma faca sa aplic pt blue card de aupair m-a pus sa aplic pt self- luandu-mi pe langa bani – 200 de lire pentru inregistrare cu Inland Revenue/Nino si 250 pt cardul galben de self si timp pt a ma dezv dpdv profesioanal(avand restrictii cu selful ca si angajat,mai nimeni nu ma angaja) si vorbindu-mi ca si cum eram ultimul om, parca nu i-as fi platit bani pt acel serviciu.Imi zicea cat de fericita trebuie sa fiu eu ca o sa am acel drept , ca sunt peste tot la coltul strazii – oameni ce practica ‘meserii’ de la Facerea Lumii si eu prin acest carton galben voi fi salvata si nu o sa fiu in ‘ghearele lor’ desi chiar daca eu am venit pe cont propriu ca multi altii de aici, fiind aupair, nu insemna ca nu am prieteni care sa ma ajute daca e ceva rau …comparatia lui fiind mult prea deplasata in ceea ce privea cazul meu…. Asta era gen ‘schema psihologica’ ca sa te faca sa iti fie frica si sa te multumesti cu ce o sa primesti, platind oricat pt acea ‘eliberare’…Ei bine, nu mai sunt ‘Andreiuta de atunci’..;)

Am pierdut joburi foarte bune atunci din cauza acelei prostii. Mi-am ‘platit’ prostia cu varf si indesat.Si de aceea am zis ca nu vreau si altii sa treaca prin ceea ce am trecut eu la inceputul anului 2007. Ce folos ca avea sediu si are inca , in Hammersmith…habar nu avea de blue card pe anul de aupair , habar nu avea ca nu tb sa fiu student full time ca sa aplic pt 20 de ore ca si angajat…Si mai stiu cativa carora le-a creat complicatii...unora schimbandu-le complet viata..
    Acum zambesc…chiar ma gandeam ..ar fi bine poate facem o carte – cu istorioarele noastre care au dus la luarea cetateniei britanice, experientele noastre de munca, de numerat zilele, cum am venit si cat am evoluat…ceva de genul My experience as being British -EU law .Sa fie folosita pentru noi romanii ca un fel de marturie.
    Eu tot ce am stiut v-am zis. Sper ca sunt un membru de incredere.

Mult, mult success la aplicatia pentru cetatenie – si nu uitati – ar fi super sa scriem o carte …Fiecare sa contribuie cate putin, onest , eventual pastrand confidentialitatea atunci cand vine vorba de nume( daca asta se doreste)..Acuma lumea a trecut in era tehnolgica anvansata, unde se vaneaza la greu pe internet, verificand ce a facut x, y…’filand’ mai bine zis.Si de aceea zic mai important e continutul mesajul transmis decat cine l-a transmis…pt ca in orice afirmatie tb sa existe pe undeva un motiv dar si un sambure de adevar..

Cu drag,
    Andreiuta12345

4. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Va d ca din ce in ce mai multa lume se intereseaza ,de modalitatea si bineinteles legala pentru aplicare cetatenie .Cred ca ar fi fost normal ca,,Domnul Ambasador,,de la Londra sa se intereseze exact pentru noi,daca putem sa aplicam pentru cetatenie la 1 Ianuarie, pentru cei care fac deja 6 ani aici,sau la 1 an dupa ce am primit ,,PR,?
    Astept sugestii

5. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Bine zis! Am exact aceeasi nedumerire... in plus, cei 6 ani se iau in considerare dupa aderarea Romaniai la UE sau chiar si dinainte de 2007?

Apoi, am inteles ca nu e nevoie de PR si se poate aplica pt cetatenie dupa 6 ani, insa ce treaba are ILR? e musai? (asta din ce am citit din exemple de pe forum cum ca si-au luat cetatenie direct dupa 6 ani...dar vezi tu mai aveau si alte chestii pe langa.. BC sau ILR... )

Nu mi-ar fi greu sa astept inca cateva luni pt a se face cei 6 ani in ian 2013 si sa aplic pt cetatenie direct (desi sunt peste 9 ani de stat in UK in regula) , dar daca dau banii degeaba pt ca nu am ILR sau mai nu stiu ce card care trebuia luat dupa 5 ani? pt ca cei 5 ani sunt cu 'treaty rights' cu toate actele etc, dar nu sunt confirmati niciunde si s-ar putea sa pierd si timpul si banii si sa ma apuc sa aplic defapt pt PR...

Sau ar mai fi o varianta, dar nu stiu daca se poate: sa aplic acum pt PR pt perioada ian.2007-ian.2012 , iar cand voi primi PR sa aplic imediat apoi pt cetatenie (asta cred undeva in februarie) pt inca 1 an ian.2012-ian.2013... Ar fi corect?

Scuze pt atatea intrebari, dar sunt si mai confuza dupa ce am citit ce e la Andreiuta12345 : "You have held Indefinite Leave to Remain (ILR) for 12 continuous months. - (Automatically granted after 5 years of residence in the UK as an EU national)" ... si daca I don't have held ILR?

Repet, nu am nici un fel de card acordat, nici alte hartii (pt rezidenta etc) decat vizele de intrare in Uk inainte de 2007 si tot ce dovedeste a fi self-employed pana in prezent!

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Hmmmmm...good question...Stiu ca exista un domn..parca numele lui era Bogdan Capra Veche care chiar incerca sa ajute, printre putinii insa care faceau acest lucru.

Acum ganditi-va si voi, ambasada e institutia care reprezinta statul roman, interesele cetatenilor romani din strainatate. Sunt convinsa ca acum pe cap sunt mult mai multe probleme legate de furturi,nelegiuiri, de imagine externa decat de 'imaginea interna'..(ma refer pt cetatenii romani stabiliti aici).
    Din pacate...haosul care e in Romania bantuie peste tot..si tb sa intelegem ca la urma urmei si acesti oameni fac ce pot pt a ramane pe pozitie din toate punctele de vedere.Imaginea externa ii mai importanta decat ce se intampla in interior..:(...

Chiar ma gandeam daca mi-ar placea sa lucrez pt ambasada Romaniei aici...nu stiu ce sa raspund....prea multe probleme, lipsa de fonduri,etc etc..Poate ca voluntar, in limita timpului disponibil, dar cum am invatat si la drept consular- o data ce ai dubla cetatenie si esti pe teritoriul uneia dintre ele -NU ai drept sa lucrezi pt cealalta in ambasada ...Pt ca se creaza conflict ' de imunitati'...Asa ca sunt cuminte si ma concetrez pe cetatenia britanica. Deocamdata UK ma vrea asa cum sunt :) .

Andreiuta12345

7. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Chiar acum am vazut ca dl Bogdan Carpa Veche nu mai lucreaza ca si atasat pe langa ambasada Romaniei in UK. E senior consultant la PricewaterhouseCooper in Romania - directie cu totul diferita :) -bine a facut.Asa ca din pacate nu ne mai putem baza pe ajutorul lui...:(.
    O seara linistita in continuare!
    Andreiuta12345

8. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Cineva trebuie sa fie acolo care ne poate sustine(adica noi cerem decat un raspuns oficial ,nimic altceva )sa nu mai fie atata confuzie .Chiar nu ne poate ajuta nimeni din oficiali de la Londra

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In sfarsit, m-am inscris si eu pt testul ala life in UK,
    am decis sa aplic direct pt cetatenie, nu are rost sa mai pierd timpul cu permanent residence,
    acolo scrie clar ca aia trebuie doar daca ai mofturi cum ar veni,
    caci, pot face oricand dovada rezidentei mele de peste 8 ani in UK anyway.

Asa deci, am platit pt test si,
    am cautat online ceva help (am si cartea dar inca nu o studiasem)... -ras4-

mi-am cam..prins urechile, am facut 12 intrebari din 40.. -nas-

dar, cine dreaq stie raspunsurile la asa ceva?

It is estimated that there are as many as
    3 million children at work
    5 million children at work
    2 million children at work
    1 million children at work
    ???????

Stie cineva ceva link-uri OK unde sa mai pot face teste? online ma refer?
    Multumesc!

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am gasit ceva f util, cel putin pentru noi,
    voi aplica cred prin acest Nationality Checking Service,
    este o lista intreaga pe site-ul oficial, eu voi alege Leicester fiind mai aproape,
    e foarte bine caci iti iei documentele originale inapoi, deci nu astepti 6/7 luni de zile, asta dupa ce dansii le copie si certifica,

plus ca iti analizeaza dosarul sa vada daca e OK , pt 58£ cred ca se merita!

http://www.leicester.gov.uk/your-counci ... g-service/

11. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    foarte amuzant, si in canada era cam aceeasi chestie cu testul de cetatenie, era o carticica 'a look at canada' sau cam asa ceva pe care trebua sa o studiezi ca sa treci testul, si in care aveau tot felul de intrebari 'incuietoare' (si fara sens unele).

au facut unii din presa canadiana niste teste cu canadieni get beget, mai putin de jumatate au trecut testul de cetatenie :)

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Or try this one:

In which year did married women get the right to divorce their husband?
    1837
    1857
    1875
    1882

?????? How on earth this information will form me as a British citizen and, most importantly,
    where do I find this info???? -ras4-

13. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0

In cartea care ai cumparat-o -ras2- ....eu am citit-o de 2 ori si gata.
    Mai exista sa poti plati online si sa dai teste, dar nu mai tin minte unde era.

14. CT17MAR

CT17MAR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna decizie. Eu am publicat de mult acest lucru pe forum,dar cine are ochi sa vada,vede si decide pentru el. Chiar nu mai are rost sa se aplice pt rezident Permanent Card, si cea mai buna solutie este clar Nationality Checking Service. Daca ai certificat ESOL skills for life Entry 3 Speaking and Listening , nu mai este nevoie de Life in UK test. Bravo bafta si mult succes. Da de veste cand vei primi si vestea cea mare. Hai Doamne Ajuta...

15. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu, poate te ajuta
    http://www.lifeintheuk.net/index.php/te ... s&testid=9
    daca iti cumperi una din cartile lor, poti avea acces la mai multe teste online, trebuie sa iti inregistrezi cartea pe site. Eu am folosit Life in the UK study guide, structurata frumos, are doar capitolele din care se dau intrebari, cap. 2-6 daca nu ma insel.
    Daca ajungi printr-o librarie, arunca un ochi si pe ea, eu as recomanda cea fara CD.

Multa bafta!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu am asa ceva dar, am un certificat IELTS la nivel academic, cu note 6,6,6,7,
    asta ajuta?

17. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    It is estimated that there are as many as
    3 million children at work
    5 million children at work
    2 million children at work
    1 million children at work
    ???????

R: 2 million

Stie cineva ceva link-uri OK unde sa mai pot face teste? online ma refer?
    Multumesc![/quote]

Incearca si aici:
    http://www.hiren.info/life-in-the-uk-test/55
    http://www.uktestonline.co.uk/?p=sample_test
    http://www.british-citizenship-test.co.uk/test-yourself
    http://www.britishcitizenshiptest.co.uk ... -test.aspx
    http://life-in-the-uk-test.co.uk/more-s ... questions/
    http://www.lifeintheunitedkingdomtest.co.uk/?page_id=25

Spor la invatat!

18. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    In which year did married women get the right to divorce their husband?
    1837
    1857
    1875
    1882

?????? How on earth this information will form me as a British citizen and, most importantly,
    where do I find this info???? -ras4-[/quote]

R: 1857

19. CT17MAR

CT17MAR New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai certificat ESOL skills for life Entry 3 Speaking and Listening , nu mai este nevoie de Life in UK test.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multumesc tuturor de info,
    dar, daca eu am IELTS la nivel academic, cu 6;6;6;7, conteaza sau nu pt acest test?

Alta chestie, trebuie si sotia sa dea testul?

Share This Page