13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Faptul ca ai muncit 4 ½ ani, iar acum din cauza unei serioase afectiuni de sanatate esti in incapacitate de a mai lucra nu ar trebui sa-ti afecteze aplicatia ptr rezidenta permanenta… beneficiezi de prevederi legale in sensul asta, iar sfatul meu este sa apelezi la un avocat.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ SORIN C

Uite ce scrie pe formularul EEA3, ca daca ai devenit incapabil sa lucrezi poti totusi sa te califici:

Sectiunea 7 formular iti spune ce drepturi ai:

If you/your EEA national family member have resided in the UK for less than 5 years but have stopped working or being self-employed due to early retirement, reaching state pension age or permanent incapacity, you/they may still qualify for permanent residence The details given in this section must be supported by the documentary evidence specified in section 11.

Sectiunea 11 formular iti spune ce documente trebuie sa prezinti:

If you have stopped working or being self-employed due to permanent incapacity: this can include evidence to show you are permanently incapacitated, e.g. a consultant’s letter or medical report confirming permanent incapacity along with proof of having previously been in employment or self-employment. You must also provide proof of either residing in the UK for the 2 years immediately before you stopped work or being self-employed, or proof that your incapacity is as a result of an accident at work or occupational disease that entitles you to a pension paid in full or part by an institution in the UK.

Nu cunosc detalii privind cazul tau insa din moment ce ai lucrat inainte de a nu mai putea lucra, probabil ca te califici. Cel mai bine discuta cu un avocat sa iti zica exact ce si cum sa faci. Sanatate si bafta multa!

3. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Am decis ..voi aplica in ianuarie 2013 pentru cetatenie..Cred ca acel carton de rezid permanenta e doar o modalitate de a accelera procedura pt aplicatia pentru cetatenie.Cinci ani au fost verificati , mai dov ca si ultimul se poate verifica usor.
    Totusi eu voi avea alta problema , poate Dio sau altcineva imi va putea raspunde..
    Momentan pentru al sase-lea an eu am 89 de zile in afara UK-ul.Motivul principal este ca a trebuit sa fac un curs in Romania (care de altfel nici nu s-a terminat) , curs post universitar care are legatura cu masterul meu de aici.De asemenea in perioada aprilie - iulie cat am stat in Romania am muncit si pentru dizertatia de aici de la masterul din UK iar subiectul, cercetarea a avut la baza datele din Romania.
    Am contractul de studii , pot lua si o adev din Romania. Va tb de asemena sa mai merg trei zile in Romania in sept si trei zile in Decembrie cand e examenul final. Cursul s-a desfasurat/se desfasoara pe perioada 20 apr- 06 Decembrie 2012.Vroiam sa stau pe toata perioada acolo dar pt ca sunt conditionata de nr de zile am inteles ca pana la zece zile daca depasesti cele 90 nu ti se vor lua in calcul.
    Ce sa fac?Stiu ca daca esti la studii in alta parte esti scutita oarecum de a ti se deduce nr de zile din cele 90 dar nu sunt sigura...
    Ce ma sfatuiti...cazuri concrete...?!Te poti califica pt cetatenie chiar daca ai 95 de zile abroad in loc de 90 - in cazul meu dat faptului ca sunt la studii acolo si cursul la zi..(acum ca voi trage chiului ..nu am ce sa fac....rabd..oricum primesc si suportul de curs prin email)...
    Multumesc in avans de raspuns!
    Andreiuta12345

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @iancuflorian93 poti sa aplici pentru cetatenie de la 1 ianuarie 2013, vezi ca a pus andreiuta12345 si aici un post de-al meu de acum cateva zile cu chestia asta - mi-a confirmat un avocat specializat in imigrari ca, chiar daca ne vine cardul 6 luni mai tarziu, putem aplica la un an de la implinirea celor 5 ani de rezidenta permanenta nu la un an de cand scrie pe card.

5. alin10

alin10 New Member

Trophy Points:
    0
    ok,sa zicem ca aplicam in ianuarie(6 ani)!
    De unde stie persoana respectiva ca eu am facut 6 ani pe 16 ianuarie?(conform cardului pr eliberat pe 29 iunie nu are cum sa stie sigur),deci trebuie sa trimit toate actele iarasi si el sa le verifice din nou...iarasi luni si luni de asteptat!
    Daca aplic pe 29 iunie,atunci pot sa zic ca am 5 ani dovediti si nu mai am decit unul de demonstrat!
    Cred ca ar merge mult mai repede
    Sincer eu ma mai gandesc!

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Hey CT17MAR nu e nevoie sa scrii cu litere mari.Nu ca ar deranja la 'ochi' dar suna a disperare, iar postarea aceasta a mai fost si pe celalalt topic.Cine are ochi vede, cine nu ...nu trebuie sa marim fontul ;)

Am dat si eu click pe linkul firmei recomandate de tine asa cum tu ai zis scriind cu litere mari(sa vedem mai bine;)) - citez:
    ''CITESTE MAI JOS SA TE CONVINGI SINGUR, SURSA CONFIRMATA DE FIRMA DE AVOCATURA PE PROBLEME DE IMIGRATIE http://www.plattassociates.co.uk SI DE DE HOME OFFICE SI DESCHIDE LINKUL, CONFIRMAT DE UK BRITISH AGENCY
    http://eumovement.wordpress.com/2011/05 ... nce-begin/''
    Posteaza si tu ce au zis cei de la aceasta firma pt ca linkul nu duce decat la pagina lor publicitara.Ti-am fi recunoscatori daca ai posta mesajul dat de ei, asa cum ti l-au dat punand in loc de numele tau - id de pe forum.Iti multumim.

In alta ordine de idei, revenind la cele zise de mine pt a ii raspunde lui Alin10 - Da , chiar vreau sa aplic in Ianuarie.Cum - Pai trimit (pe langa pasaport, taxa formular etc) si copie - blue card - Permanent Residence (mai cercetez daca e nevoie sa il trimit in original) , plus copie sau original hartia care am primit-o atunci cand am primit cardul .Exista un numar de referinta pe ea - pe care il voi mentiona si pe aplicatia AN, plus anul sase acoperit de exercitarea celorlalte drepturi - de ex la mine angajat, self si student pana in ianuarie 2013.Deci ei tb sa verifice ultimul an ianuarie 2012-ianuarie 2013.
    Cinci ani au fost analizati si deci mai trebuie ultimul sa fie luat in seama.Eu vad ca prin acel card de PR de fapt s-a demonstrat ca cinci ani au fost petrecuti aici exercitand treaty rights.Mai tb de demonstrat ultimul;).Acum astept si raspunsul de la HO pt ca mi se pare ridicol sa duca totul la sapte ani , cu tot cu procesare etc...Nicaieri nu scrie asa ceva..se mentioneaza sase ani maxim dar nu sapte...

Pt problema mea , a celor 4 zile ce vor depasi cele 90 permise vad ca scrie urmatoarea chestie in ghidul AN .Citez(pag 32 , ghid AN):
    ''Absences from the United Kingdom during the last 12 months of your qualifying
    period (QP) will be considered in the following way:
    Normal permitted absences in final 12 months of your qualifying period - 90 days
    Total number of absences normally disregarded-100 days
    ''
    Si zice ca nu se deduc acele zile daca exista :''an important reason such as
    pregnancy and childbirth, serious illness, study or vocational training or an overseas
    posting.
    Cum vedeti aceasta situatie?!
    Multumesc mult pt sugestii!
    O zi usoara!
    Andreiuta12345

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @Andreiuta12345 chiar nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru cele 4 zile, dar trimite-le dovezi ca au fost pentru studiu - eu stiu, scrisoare de la coordonatorul lucrarii, chestii din astea. Bafta multa!

8. cheel

cheel New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, nu cred ca ar fi o problema daca depasesti cele 90 de zile, dar atasa contractul de studiu si eventual o adeverinta de la scoala la aplicatia ta pentru cetatenie.

Referitor la naturalisation, cred ca putem aplica odata cand implinim 6 ani in UK (noi in ianuarie). Nu este necesar sa aplicam pentru permanent residence card, ca automat vom avea dupa ce am exercitat treaty rights pe o perioada de 5 ani..deci anul 6 incepe din Ianuarie 2012 pana in Ianuarie 2013. Va rog sa ma corectati daca gresesc...
    Ca si linkul de mai jos arata: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/

'If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation'

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Asa e Glissando, Cheel..
    Asta am sa si fac , o sa atasez o adeverinta de la scoala.
    Am mai citit pe net cum ca au fost persoane care au avut peste 90 de zile 'out' si mai mai putin de 100 si s-au calificat pt cetatenie conform paragrafului care l-am dat in postarea anterioara.
    Cat despre aplicatie , la fel ca voi , am sa aplic in ianuarie - in jur de 20 ianuarie probabil.
    Inca astept mesajul de la Home Office- cu intrebarile puse de mine ..sper sa imi raspunda curand in urmatoarele doua sapt zic si eu..

'' You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation''
    Tocmai Cheel, asta era si problema =>care pune semne de intrebare...aceasta propozitie creaza confuzii, pt ca pt PR ai de asteptat 3-6 luni, nu poti sa aplici inainte de termenul de cinci ani pt PR,...si daca iei in calcul un an imediat dupa ce primesti PR ajungi la sapte ani frumusel...Cazul meu - de ex - eu nu am putut sa cumulez primul an de aupair cu restul ...si daca il mai pun si pe acela..ajung la opt ani munciti legal..Mai adaugi doi si te califici pt rezidenta sau cetatenie ca si ilegal aici...Iti lasa un pic gust amar..dar sa vedem si partea plina a paharului...mult a fost ..putin a mai ramas:)

Andreiuta12345

10. cheel

cheel New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai postat intrebarea mea pe Immigrationboards forum, mai jos este raspunsul ce am primit:
    'The card is merely confirmatory of rights already held, so the date you started working in the UK in January 2007 is the start of the relevant 5+1=6 year period. So you can apply from some time in January 2013.

Also, do make sure that you were physically in the UK exactly five years before you apply for Naturalisation.'

11. CT17MAR

CT17MAR New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru Cetatenie Britanica nu este obligatoriu sa aplicam pentru Permanent Resident Card. Dupa 6 ani lucrati legal in UK conform Directive 2004/38/EC esti automat considerat Permanent Rezident in the UK,nu trebuie decat sa ai dovezi ca ai lucrat legal in UK si cursul Life in UK s-au ESOL Skills for Life Entry 3 Certificate. Pentru Cetatenie Britanica se apica cu formularul AN.

http://eumovement.wordpress.com/2011/05 ... nce-begin/

Directive 2004/38/EC -Generally, after five years' residence in the UK exercising a treaty right a national of EEA State becomes a permanent resident.Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA,although you do not need to do so.

Nationals of an EEA state who meet the relevant residence requirement are free to make an application for British Citizenship.

30.04.2006 to an EEA or Swiss National who meets this criteria will have an automatic claim to British citizenship.

Directive 2004/38/EEA

Right of Permanent Residence for EU citizen and their family members.Articles 16 ,17, 19, 20 of the directive.

All you need is five years of continuous legal residence in the EU country and you are entitled to reside on a permanent basis.This right is granted to you directly by Low. Your family members who have legally resided with you in the host EU country for five years acquire the right of permanent residence too.

The Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 came into effect on 30 April 2006.
    The Regulations give effect in the UK to new European legislation on the right of free movement and establishment within the territory of the EU.
    The most significant change is that from 30 April 2006 any EEA or Swiss national (or their family member) who has been exercising free movement rights in the UK for a continuous period of five years will, at the end of that period, become automatically entitled to permanent residence in the UK. He or she will not need to apply to IND for a grant of ILR or similar. So any child born on or after 30.04.2006 to an EEA or Swiss National who meets this criteria will have an automatic claim to British citizenship. However, please note that an applicants five years continuous residence will be broken if the individual is out of the United Kingdom.

Directive 2004/38/EC -Generally, after five years' residence in the UK exercising a treaty right a national of EEA State becomes a permanent resident.Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA,although you do not need to do so.

Nationals of an EEA state who meet the relevant residence requirement are free to make an application for British Citizenship.

When does the residence clock of an EU/EEA citizen start?

If you are a citizen of an EU/EEA member state, then your residence clock begins the day you arrive in the host state. You do not need to initially be working, or doing anything specific.

12. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    In concluzie :VOI APLICA CEL MAI PROBABIL IN IANUARIE 2013. -ingeras-
    Astept mesajul de la HO cu raspunsurile la intrebarile mele -ma-iubesc- .In mare parte cam stiu despre ce e vorba si oricum mai e pana in ianuarie, pana imi pun la punct dosarul.Schitzand dosarul, nu am sa mai pun nimic din fostul dosar EEA3 (pt ca cinci ani deja mi-au fost analizati), am sa citez referinta si am sa pun pt ultimul an - ianuarie 2012-13 - ce EU treaty rights am exercitat, plus contractul meu de scoala ca sa motivez cele patru zile.Nu mai pun bank statementurile, fluturasii de salariu, facturile/chitantele de la self...pt anul 1-5.Pt anul 6 - evident tb sa demnostrez ca mi-am mai exercitat drepturile...si trb sa am dovezi...dar nu mai adaug 'celuloza' la dosar in cantitatile din anii trecuti. A , da si mai pun testul LIfe in the UK - pe care il am...si cam atat...
    @Cheel, CT17MAR - multumesc pt raspunsuri
    @CT17MAR - ''Dupa 6 ani lucrati legal in UK conform Directive 2004/38/EC esti automat considerat Permanent Rezident in the UK,nu trebuie decat sa ai dovezi ca ai lucrat legal in UK si cursul Life in UK s-au ESOL Skills for Life Entry 3 Certificate.'' =>Pai nu era dupa 5 ani - rezidenta permanenta si dupa 6 poti aplica de cetatenie?
    Sa inteleg ca daca nu aplici pt PR dupa cinci ani, oricum dupa sase - se intelege de la sine ca esti rezident si atunci aplici pt cetatenie..cred ca asta ai vrut sa zici si ca practic noul blue card de rezidenta - este ''frectie la picior de lemn cu carmol Diana :('' -nu-nu- -trist- .E bun doar ca sa accelerezi (probabil - ca nu stim inca) analizarea aplicatiei de cetatenie avand in vedere ca din cei 6 ani 5 au fost deja 'puricati';).
    O zi frumoasa va doresc!

Andreiuta12345

13. cheel

cheel New Member

Trophy Points:
    0
  14. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Hey Cheel;) , am citit linkul dat de tine.:) 10x
    Este clar ca EEA3 - blue card ca si PR este optional.Asa se pare.
    Totusi nu am gasit pana acum (de asta si tot astept mesajul de la HO) un paragaraf cara se zica clar- daca ai aplicat pt PR ( si vorba aceea - dosarul meu a fost de aproape 1.5 kg) si vrei sa aplici pt cetatenie cand se fac exact sase ani - CA NU MAI ESTE NEVOIE sa trimiti inca o data actele pe care le-ai mai trimis odata cu EEA3 form .Asta ar fi ca o 'pedeapsa' ca trimiti mai devreme dosarul pentru cetatenie.Stiu ca pare non sens...dar oare referinta de la EEA3 cum ca cinci ani au fost deja analizati va folosi avand in vedere ca nu a trecut un an? Sau mi se va raspunde...ne tb documente aditionale pt anii 1-5 si atunci iara tb sa trimit 'ditai' coletul ..de la Facerea Lumii si pana acum.si sa ma tina pe tusa nu stiu cat timp- in standby.L-am mai trimis odata...plus o sa se adauge si ultimul an , care e subtirel, e drept...dar gandul ca mai tb sa caut prin acte..prin hartii (o data ce am luat pr le-am aranjat altfel, unele le-am trimis in Romania, ca nu aveam ce face cu ele aici)...
    Alta situatie la care ma gandesc , sa mi se zica , ca nu a trecut un an de la elib cardului albastru pr..ca nu se poate cumula EEA3 plus un an de cand ai aplicat si nu decand ai primit cardul...Sunt niste bani de data asta in joc si de aceea astept cu nerabdare 'ravaselul' de la HO sa se faca lumina :).
    xXx
    Andreiuta12345

15. alin10

alin10 New Member

Trophy Points:
    0
    Luni si marti sunt liber de la servici,am minute gratuite dupa fix la 0845,o sa ii sun ,trebuie sa dau de cineva sa ma lamureasca,m-am saturat de citit...si tot varza sunt! -nervos-
    Va anunt!

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    -nervos- Si eu simt ca parca ma invart in jurul cozii -nuuu-
    Poate luni, marti ne zici si noua ce ai aflat.Vezi ca ai de asteptat la telefon.
    Asteptam un semn de la tine.Intre timp daca primesc si eu raspuns de la HO il postez aici.(Data trecuta , prin 2011 cand le-am scris imi pierdusem orice speranta ca imi vor raspunde la email...dupa care la o luna dupa ce le-am trimis emailul..mi-au raspuns...)..In conlcuzie, eu astept cuminte ..un semn de la ei... -obosit-
    Un weekend placut!
    Andreiuta12345

17. alin10

alin10 New Member

Trophy Points:
    0
    Doar sa va zic ca nu rezolvai nimic,sunai la ei 08450105200,bagai toate optiunile posibile (12,11,22..),pana la urma raspunsa cineva si-mi zisa ca ei nu au de a face cu cetatenia si ca trebuie sa trimit email daca doresc informatii pentru ca ei nu au tel.nr...

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Se pare ca a devenit 'informatie la secret' ...valoroasa rau -da-da- ...dar o scoatem noi la iveala :)

Pai propun altceva , Aline;) - Nu ne lasam batuti - perseveram - Sa vedem cati vor fi ca noi:) -limba- -sssst- -da-da-
    Plecand de la afirmatia : Knowledge is Power
    Am o idee! A mers in trecut !Poate merge si acum;)
    Sa trimitem la diferiti solicitors un email..sa zicem ca vrem sa aplicam cu ei, dar ca nu suntem siguri daca trebuie sa aplicam in ianuarie (adica la sase ani de la inceperea rezidentei – pt cei care au aplicat in ianuarie) sau un an de PR cu card..ca nu vrem sa aruncam banii in vant..sa vedem ce zic…Si sa ii intrebam (ca sa ii gadilam) de cat ne-ar costa si cand sa aplicam..si de ce mai aveam nevoie, cei are au déjà blue card – PR;).Unii presupun ca or sa zica sa stabilim o intrevedere -obosit- -nu-zic- ..dar de ici de colo , adunam informatia si o punem cap la cap.
    Emailul de la HO daca apare –apare cand nici nu te mai astepti .
    Nu are rost sa dam mesaj la BARC intrucat eu am trimis la ei si iata mai jos ce mi-au raspuns.
    Cum avem mesaj de la x solicitor cum il postam..ca sa nu dam de zece ori in acelasi loc…si in felul asta ne amuzam si noi cam cum sunt preturile.
    Poate ne ajuta si Dl Avocat Dragut cu cate o completare…Poate ii scrie careva si lui.Mai sunt cativa buni in materie de legislatie - Dio, Rasvan1980 parca..
    Ia priviti mesajul de la Bulrom - > nu mai apare BARC la expeditor:
    ''Dear Andreiuta12345,

Thank you for your query.

This mailbox is just for general queries about applying for work permission as a Bulgarian/Romanian national, we and the BaRC team cannot advise on Naturalisation or Citizenship.

To find out if you can apply for naturalisation or citizenship and how, you would need to refer to the UK Border Agency website –

UK Border Agency | How do I apply for naturalisation as a British citizen?

UK Border Agency | British citizenship.

Yours sincerely,

Haley Eyre

Customer Contact Centre
    North East, Yorkshire and the Humber Region
    UK Border Agency (UKBA)
    PO Box 3468
    Sheffield
    S3 8WA

Email: bulrom@homeoffice.gsi.gov.uk

Web: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk

Accredited to the Customer Service Excellence standard.''
    Sa aveti spor la descifrat misterul!
    Andreiuta12345

19. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Am si eu o mica nelamurire: daca sotul meu e din 2003 in UK, lucreaza ca self-employed si nu are BC si nici PR, poate sa aplice direct pt cetatenie? (presupunand ca are testul 'Life in the Uk' luat). Asta insemnand sa faca dovada ca a lucrat si stat aici in ultimii 6 ani, adica din 2006. Corect?

20. CT17MAR

CT17MAR New Member

Trophy Points:
    0

Draga Cami,

Daca sotul tau lucreaza legal in UK din 2003 ca, si Self-Employed si poate dovedi cu documente acest lucru poate aplica direct pentru Cetatenie britanica (formular AN), deci mai pe intelesul tuturor pentru Cetatenie Britanica nu este obligatoriu sa aplicam pentru Permanent Resident Card. Dupa 6 ani lucrati legal in UK conform Directive 2004/38/EC esti automat considerat Permanent Rezident in the UK,nu trebuie decat sa ai dovezi ca ai lucrat legal in UK si cursul Life in UK s-au ESOL Skills for Life Entry 3 Certificate. Pentru Cetatenie Britanica se apica cu formularul AN.... Citeste mai jos sa te convingi.

30.04.2006 to an EEA or Swiss National who meets this criteria will have an automatic claim to British citizenship.

Directive 2004/38/EEA

Right of Permanent Residence for EU citizen and their family members.Articles 16 ,17, 19, 20 of the directive.

All you need is five years of continuous legal residence in the EU country and you are entitled to reside on a permanent basis.This right is granted to you directly by Low. Your family members who have legally resided with you in the host EU country for five years acquire the right of permanent residence too.

The Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 came into effect on 30 April 2006.
    The Regulations give effect in the UK to new European legislation on the right of free movement and establishment within the territory of the EU.
    The most significant change is that from 30 April 2006 any EEA or Swiss national (or their family member) who has been exercising free movement rights in the UK for a continuous period of five years will, at the end of that period, become automatically entitled to permanent residence in the UK. He or she will not need to apply to IND for a grant of ILR or similar. So any child born on or after 30.04.2006 to an EEA or Swiss National who meets this criteria will have an automatic claim to British citizenship. However, please note that an applicants five years continuous residence will be broken if the individual is out of the United Kingdom.

When does the residence clock of an EU/EEA citizen start?

If you are a citizen of an EU/EEA member state, then your residence clock begins the day you arrive in the host state. You do not need to initially be working, or doing anything specific.

Share This Page