18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Am mai citit si eu putin si am sa pun si celorlalti ce zice pe site la UKBA.Penru mine e clar cred ca si pentru altii va fi.

Residence documents for European nationals

This page explains why a national of the European Economic Area (EEA) or Switzerland may want to apply for confirmation that they have the right to live in the UK.

If you are an EEA or Swiss national, you can apply for a registration certificate. This is a document which confirms your right of residence in the UK under European law.

When you have lived in the UK for a continuous period of 5 years in accordance with the European regulations, you can apply for a document certifying permanent residence.
    Do you need to apply?

Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA.

However, if you want to support an application for a residence card by any of your family members who are not EEA nationals, you must demonstrate that you are residing in the UK in accordance with the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 and are 'exercising Treaty rights' in the UK. You are said to be exercising Treaty rights if you are:

employed or self-employed; or
    studying; or
    economically self- sufficient (meaning that you have sufficient funds to support you without requiring public funds); or
    a jobseeker; or
    retired; or
    someone who has had to cease working in the UK owing to permanent incapacity.

(If you are a Bulgarian or Romanian national, you may need to be authorised by us before you can work here. See the European workers section for more information.)

Succes.

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Am revenit pe topicul -Cetatenie Britania, pt a nu amesteca ILR-ul cu Permanent Residence si cu Cetatenia si multi cred ca imi vor da dreptate.
    Citind forumularele SAT(0) - ILR, EEA3 - PR si AN1(Adult Naturalisation) -Cetatenie Britanica. mai bine zis rasfoindu-le mi-am dat seama ca multe intrebari din SAT(0) si ILR se ragasesc si in aplicatia de AN.Iara trebuie sa specifici cate zile ai fost plecat din tara, pe perioada a cinci ani, iara iti zice sa spui ce statut /statuturi ( ma refer la cartoane - purpurii/galbene/albastre) ai avut dar nu se zice nimic de anul cinci spre sase...'anul de buna purtare'...

Am sa postez aici - raspunsul lui Glissando referitor la o intrebare importanta pentru noi:
    ''@ andreiuta12345 si @iancuflorian

Am vorbit cu un immigration lawyer referitor la problema cu diferenta de timp dintre implinirea celor 5 ani de rezidenta si primirea cardului de rezidenta permanenta de la Home Office si mi-a spus ca se poate face aplicatie pentru cetatenie la implinirea anului de cand ai obtinut rezidenta nu cardul. Cu alte cuvinte cineva venit in martie 2007 care a aplicat pentru rezidenta permanenta in martie 2012 si caruia cardul in care scrie ca e rezident permanent i-a venit in august 2012 (cu data august 2012 pe el) poate sa aplice pentru cetatenie in martie 2013. Asta pentru ca, a zis avocatul, legislatia europeana - care primeaza legislatiei nationale - prevede ca automat un cetatean UE are rezidenta permanenta dupa 5 ani intr-un stat UE altul decat al sau, indiferent cand statul respectiv ii da o hartie care ii confirma dreptul asta.''

Bun, as fi fost tentata sa zic ca sunt 100% convinsa , avand un email-raspuns de la Home Office, si un caz -ea fiind poloneza sa cred ca , cetatenia britanica se ia dupa cinci ani de stat in UK si ca automat dupa cinci ani de sedere aici esti considerat ca fiind rezident permanent, ca dovada - pe siteul Home Officeul scrie clar ca nu este obligatorie aplicatia cu EEA3.

Totusi , tot pe siteul lor , apare urmatoarul paragraf - ce se gaseste la adresa : http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/
    si care zice:
    European Economic Area nationals and Swiss nationals -Standard Requirements:
    If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.
    If you have been outside the UK for six months or more in any one of the five years of the residence period, you will have broken your residence. This does not apply if:

the absence was due to military service; or
    all absences were for under 12 months and were for important reasons such as pregnancy, childcare, serious illness, study, vocational training or an overseas posting.
    If you leave the UK for a continuous period of two years or more, you will lose your permanent residence status.''

Apoi, la pagina 8 a formularuli AN - paragraful 2.4 scrie:'If you are an EEA national or the family member of an EEA national , please complete the following section , showing on what basis you were in the UK for the last 6 years.This is so we can see whether you were exercising your Treaty Rights for a continuous period and have acquired permanent residence in the UK'

Pe alta adresa a siteului UKBA referitoare e drept la subiecti britanici e aproape acelasi paragraf pt cetatenie dar fara propozitia subliniata mai sus - cea referitoare la 1 an de rezidenta permenta.Deci sa inteleg ca doar pt ei - e doar cinci ani - pana la cetatenie...
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... hnational/
    Pentru ei vad ca nu este 5 plus 1(an de rezidenta permanenta):
    The five-year residence requirement
    To be eligible to register under the five-year residence requirement you must:

have been resident in the United Kingdom for at least five years; this is known as the residential qualifying period; and
    have been present in the United Kingdom five years before the date of your application; and
    have not spent more than 450 days outside the United Kingdom during the five-year period; and
    have not spent more than 90 days outside the United Kingdom in the last 12 months of the five-year period; and
    have not been in breach of the immigration rules at any stage during the five-year period; and
    be free from immigration time restrictions for the last 12 months of the five-year period of your stay in the United Kingdom.

Avand toate acestea in minte , ma intreb de ce aceeasi intrebare referitoare la cinci ani - si nu sase pt Cetatenie de pe forumarul AN?!!Are vreo relevanta EEA3?De ce inca o data te intreaba de nr de zile iesite din tara , cand te-a mai intrebat o data pt anul cinci?

Alta problema e ca eu am dat deja in dec 2010 testul Life in the Uk .A fost trimis cu plicul EEA3.Testul e valabil doi ani din cate stiu .Ei l-au vazut..Acum daca eu aplic in ianuarie 2013 , testul meu nu mai e valid...Tb oare sa il dau dinou???...nu de alta dar arunc 47 de lire de pomana...

Acum se pare ca legea europeana primeaza in Uk cum a zis si razvan 1980 (din iulie 2012) si ca s-ar cumula perioadele dinaintea aderarii.Dar daca eu am fost aupair din ianuarie 2006 pana in ianuarie 2007 - se va lua in calcul acest an?...
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... egulations

Multe mistere de descifrat..Asa ca astept parerile voastre :)

Pana una alta am sa incerc sa le scriu si celor de la Home Office...cred ca s-au saturat de mine..ca de mere padurete..dar trebuie sa duc si acest lucru pana la sfarsit.:)

Toate cele bune,

Andreiuta12345

3. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    @Andreiuta12345:

Referitor la testul "Life in the UK", am sunat ieri la numarul lor de Helpdesk (0800 0154245, optiunea 6, Monday to Friday 8-6) si mi-au confirmat ca testul nu are data de expirare.

Eu am dat testul in aprilie 2010 si aplic abia acum.

Daca am probleme, updatez raspunsul asta :eek:)

4. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Buna Zax,
    Tu aplici de cetatenie sau permanent residence(Eu) / ilr(fiind pe legea veche Carusso/i parca) (Non EU+EU)?
    Zic asta deoarce pt permanent residence nu iti trebuie Life in the uk test.Doar pt ilr sau cetatenie.
    Oricum multumesc de info.
    Le-am trimis si celor de la HO un mesaj. Cei de la BarC (Bulg and Romanian) mi-au spus ca nu mai e de competenta lor tot ce tine de cetatenie(naturalizare) si acum astept mesaj de la futhernationalityenquiry parca..
    O sa il postez aici cand imi raspunde.
    O dupa amiaza placuta!
    Andreiuta12345

5. elys70

elys70 New Member

Trophy Points:
    0
    Probelma mea e un pic mai complicata si am incercat sa gasesc raspunsuri pe diferite forumuri dar nu am gasit. Eu sunt casatoria cu un cetatean britanic de aproape 5 ani si in Oct se implinesc si 5 ani de sedere legala. In aceste conditii mai trebuie sa aplic pt PR sau pot direct aplica pt naturalisation? Booklet AN e confuz: cand se vorbeste despre tarile A-8 pagina 10 se specifica "You should also bear in mind that, if you are not married to or the civil partner of a British citizen, you will need to have been free of immigration restrictions for a further 12 months after acquiring permanent residence." S-ar zice din paragraful de sus ca o persoana este scutita sa astepte cele 12 luni dupa implinirea celor 5 ani de exercitare a drepturilor EU daca este casatorit/a cu un cetatean britanic si ca ar putea aplica direct pt naturalizare. Voi cum interpretati ghidul si booklet-ul? A incercat cineva? Se poate naturalizare fara sa demonstrezi 12 luni de rezidenta permanenta in prealabil? Mai e cineva in acelasi caz?

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @elys70

Tu poti sa aplici de pe acum. Perioada de rezidenta pentru persoanele casatorite cu un cetatean britanic este de 3 ani, nu de 5. Uite citeste aici:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... ofcitizen/

Residential requirements

In order to demonstrate the residential requirements for naturalisation you need to:

have been resident in the United Kingdom for at least three years (this is known as the residential qualifying period); and
    have been present in the United Kingdom three years before the date of your application; and
    have not spent more than 270 days outside the United Kingdom during the three-year period; and
    have not spend more than 90 days outside the United Kingdom in the last 12 months of the three-year period; and
    have not been in breach of the immigration rules at any stage during the three-year period.

Si cunosc caz concret, o colega din Africa de Sud casatorita cu un cetatean britanic care a aplicat dupa 3 ani de rezidenta si a luat cetatenia. Trebuie sa dai testul Life in the UK, faci aplicatie si gata.

7. elys70

elys70 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Glissando - mentionez ca nu am ILR, am venit in UK dupa perioada ianuarie 2007, am doar blue cardul. Si se apre ca daca esti pe legea europeana trebuie sa astepti cei cinci ani chiar daca esti casatorita cu un cetatean englez. "If you are a national of a member state of the EEA and do not have indefinite leave to remain in the United Kingdom, you will need to have been resident in the United Kingdom for at least five years even if you are married to a British citizen." pagina 6 Booklet AN. Intrebarea mea ar fi daca pot macar sari peste residence permit direct la cetatenie dupa implinirea celor 5 ani.

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ andreiuta12345

Mie avocatul mi-a zis ca trebuie asteptat un an de la obtinerea rezidentei permanente pentru a fi sigur ca obtii cetatenia - altfel, cica, risti sa dai banii aiurea ca te respinge pentru ca n-ai anul de PR. Nu stiu cum a fost in cazul polonezei aceleia, poate o scapare a celor de la Home Office ca n-au intrebat-o insa este trecut anul si pe formularul AN... e o intrebare acolo la care trebuie sa raspunzi, deci nu stiu cum a facut.

Cu anul tau de aupair, nu stiu ce sa zic... poate merita sa aplici direct pentru cetatenie insa nu stiu, pentru ca Ro a devenit membra UE in 2007, deci tu practic ai inceput sa exerciti Treaty Rights din 2007... habar nu am, sincer, ca pe de alta parte tu cerintele lor cu 5 ani de rezidenta si unul peste le-ai indeplinit. Zi-ne si noua ce iti raspunde Home Office. Poate merita sa vorbesti cu niste avocati si chiar sa aplici prin ei? Bafta multa oricum!

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @elys70
    Doaaamne, am trait s-o vad si pe asta! -wow- Te rog sa ma crezi ca habar nu aveam ca asa e pt cetateni EEA. Se pare ca UK iar incalca legislatia europeana pt ca nu ai voie sa tratezi cetatenii altor state non-UE mai favorabil, ca sa zic asa, decat cetatenii UE din cate stiu eu. Iar se trezesc cu procese, poate se enerveaza vreunul. In fine.
    Da, din cate citesc eu in paragraful pus de tine este suficient sa arati ca ai fost rezident timp de 5 ani, nu mai trebuie sa ai si anul de PR.

10. elys70

elys70 New Member

Trophy Points:
    0
    @ glissando

Ar fi prea frumos daca as putea aplica dupa 5 ani fara anul de PR. Astept sa aflu si din experienta altora daca au avut de trecut prin asta

11. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca incalca legislatia Europei, ci, fiind unde sunt si-au permis sa puna conditii cate vor. De asta nici nu au aderat la moneda unica. De asta nu sunt in Schengen. De asta avem restrictii pe piata muncii, si daca vor dori vom avea si dupa 1 ianuarie 2014.

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ je_sergiu Da, ai dreptate. Dar chiar sa dea mesajul "preferam cetateni non-EU pentru cetatenie" mi se pare cam aiurea -ras4- ca doar nu sunt doar romani si bulgari in UE, mai sunt si oameni mai bogati... -limba-

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ elys - ca si sotie de british nu mai trebuie sa astepti 5 =/_ .... poti aplica direct pt cetatenie dupa 3 ani de la casatorie, respectand conditiile: sa fi fost in tara la data de 'x' minus 3ani, si sa nu fi stat afara din UK mai mult de n zile (parca 270, scrie acolo, nu retin exact)

Bafta!

14. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    De mult timp spun ca vor incerca sa opreasca migratia din afara UE. Asta ar trebui sa ne bucure pe noi. Si politicienii si masa populatiei prefera sa vina imigranti din EU(ideal ar fi sa se inchida granitele, din punctul lor de vedere).

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai da, dar in cazul casatoriei, se pare ca fac invers... adica daca esti cetatean non-UE trebuie sa fi stat aici doar 3 ani daca esti casatorit cu un britanic pe cand ca EEU trebuie sa fi stat 5 ani... mi se pare abertant, dar ma rog, asta e.

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Aici e problema: daca astepti pana cand se face anul de PR de pe card o sa iasa la socoteala mai mult de sase ani , plus aplicatia AN plus timpul eliberare pasapoarte ...te apropii usurel de sapte ani...ori nu am vazut pe nicaieri acest lucru scris.
    Am vazut pe undeva dar nu mai stiu pe unde cum ca se calculeaza anii din mom trimiterii actelor, deci la mine se fac sase ani in ianuarie.De asemenea PR ca si blue cardul ca si yellow cardul de self - aplicatiile ma refer sunt considerate OPTIONALE ! (pentr noi au fost 'obligatorii' pt ca sunt restrictii pe piata fortei de munca si a tb sa ne dovedim dreptul prin prezentarea acestor cartoane)
    Aplicatia de student are anumite limitari -> nu poti sa incepi munca fara sa ai acest carton .
    Acum astept raspunsul de la HO - stiu ca vine greu , cam in trei sapt raspund cei de la furthernationalityuk...
    Le-am dat mesaj si celor de la BaRC dar au zis ca nu e de competenta lor..
    Un weekend linistit!
    Andreiuta12345

17. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    elys70, problema nu e complicata deloc daca ai exercitat treaty rights toti acesti 5 ani cat ai fost casatorita. Poti aplica direct pt cetatenie linistiita. Am sa iti dau si citatele din ghidul AN care sunt relevante(pagina 6):

2. THE 3 OR 5 YEAR QUALIFYING PERIOD

(2nd paragraph)
    If you are a national of a member state of the EEA and do not have indefinite leave to remain in the United Kingdom, you will need to have been resident in the United Kingdom for at least five years even if you are married to a British citizen. (See the section on European Economic Area Nationals and Swiss Nationals for more information).

4. IMMIGRATION TIME RESTRICTIONS

(1st paragraph)
    If you are married to or the civil partner of a British citizen you only need to be free from immigration restrictions on the day you apply.
    (4th paragraph )
    If you are from an EEA member state or Switzerland you will be free from immigration conditions if you have been exercising EEA free movement or establishment rights in the UK for 5 years.

Multa bafta!

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "you will need to have been resident in the United Kingdom for at least five years even if you are married to a British citizen"

mea culpa :) merci licurici pt corecturi. Asa-mi trebuie daca nu am dat linkul, cred ca s-au schimbat de cand m-am uitat eu.

19. SORIN C

SORIN C New Member

Trophy Points:
    0
    As avea o antrebare . Ma aflu an aceasta tara din 2007 am muncit continu pt 4 ani si jumatate. A trebuit sa ma opresc din munca deoarece sufar de Epilepsie si din cauza epilepsiei mi-am fracturat si coloana vertebrala nu am mai muncit de exact 365 de zile. Din cauza epilepsiei sufar de grave tulburari de memorie si doresc sa stiu daca faptul ca nu am mai muncit de un an ma va afecta la obtinerea REZIDENTEI PERMANENTE SI A CETATENIEI BRITANICE. Va rog daca se afla cineva cu pregatire profesionala (Advocat) sa ami raspunda la antrebare .Va multumesc mult.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca nu ai muncit, este posibil sa existe probleme la aplicatia pentru rezidenta permanenta. Boala nu este o scuza, deoarece o aveai d-inainte (cred). Mai mult, invocarea starii de sanatate cred ca ar fi un dezavantaj. Sa intelegem ca esti paralizat? Esti luat in evidenta pe undeva?

Share This Page