6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Cata246 ai reusit sa obtii ILR ?

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ca se mareste perioada de aplicare la IRL la 8 ani sau e doar zvonistica?
    A mai aplicat cineva la cetatenie in ultimul timp si a si luat-o?

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Are cineva informatii noi despre aplicatiile pentu ILR .Peste 2 luni fac si eu 5 ani si nu vreau sa am surprize.

4. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    si eu sunt in aceeasi situatie dar nu sunt vesti bune deoarece anii de pana in 2007 s-au sters cu buretele asa ca am pierdut 2 ani :( daca are cineva alte noutati sa ne spuna si noua

5. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca am o viza valabila pana in 2011 ?

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    iancuflorian93 a scris:
    Sper sa nu spun o prostie, nu sunt foarte in tema cu cetatenia. Dar asta nu inseamna ca am fi avut mai multe drepturi daca n-am fi devenit cetateni europeni? In definitiv, n-ar trebui sa conteze perioada petrecuta in mod legal in UK, indiferent de situatia politica?

7. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate se pare ca ai dreptate ,cel putin in cazul meu.

8. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, ar trebui sa se bazeze pe durata timpului petrecuta legal aici. Eu l-am obtinut dupa 2ani (1 x de aupair si 1 de work permit). Mi-a venit applicatia prin posta, nici macar nu credeam ca ma calific. A fost foarte usor. Deci, raspunsul este 2 ani de locuit legal ( cel putin asa era la mine,atunci cind erau vize). Success!

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Ultima data cand am verificat cerintele pentru cetatenie (acum vreo 2-3 ani), se acorda celor ce aveau 1 an de ILR (ILR se acorda dupa 5 ani).

10. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
  11. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "European Economic Area nationals and Swiss nationals
    If you are a European Economic Area (EEA) national or a Swiss national or the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the United Kingdom for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not have to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation."

in alta ordine de idei:

"You should use form ECAA 4 if you wish to apply for permanent residence in the United Kingdom as a citizen of Bulgaria or Romania who came here to establish yourself in business under the terms of the former European Community Association Agreement (ECAA) that applied until those countries joined the European Union (EU) on 1 January 2007.You will also be able to apply for permanent residence under EU law after you have exercised your treaty rights as an EU citizen for five years, but those five years cannot be said to have started before Bulgaria and Romania joined the EU on 1 January 2007." ( http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... formecaa4/ )

12. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    OK.Cazul meu.Am venit in uk in 2004 cu viza work permit pe 2 ani.In 2006 viza a fost prelungita pe alti 5 ani pana 2011 .In toata aceasta perioada am lucrat pentru aceiasi companie.Dupa noile modificari aparute pe 22/05/09 pot aplica pentru ILR ?

13. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    nu nu poti deoarece si eu sunt in aceeasi situatie si m-am interesat ,ei spun sa ai continuitate 5 ani dar cu acelasi statut adica membru EU sau daca nu intram in EU ,deci combinat nu merge asa ca avem de asteptat pana in 2012 ,a fost mai nasol de cei care trebuiau sa aplice pentru ILR in 2007 si a trebuit sa o ia de la capat

14. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    seby a scris:
    Seby , scuze ca dau un raspuns scurt...sunt foarte ocupat....dar ideea e ca daca ai avut WP pe 5 ani si vize , poti aplica linistit pt ILR si il vei si dobandi...Daca intre timp in 2007 ai aplicat pt blue card , si l-ai si obtinut , automat HO te-a trecut pe legea europeana , si deci nu mai poti lua ILR decat peste 5 ani de la blue card....Legea spune ca trebuie sa ai 5 ani de rezidenta si exercitat un drept european self-employed, employee , self-sufficient , sau student , dar asta se aplica numai daca aplici pe legea EU...e cu totul diferit....Stiu persoane care au luat ILR-ul avand in spate 5 ani cu WP si vize , dar atunci, in acest caz se aplica Immigration Rules , nu EEA/EU Rules...

Toate cele bune ,

Bivo

15. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Indefinite Leave To Remain

ok, deci ideea e ca la 5 ani de cand ai luat Blue Card-ul, poti aplica pt ILR.Intrebarea mea este:la acel dosar, trebuie sa dovedesti 5 ani cu payslips, acte cum ca lucrai legal, sau doar simplu, cu Blue Cardul?Spun asta, pt ca, in cazul meu, am gasit un loc de munca cu contract doar la cateva luni dupa ce am luat Blue Cardul, luni in care am ramas la vechiul job de au-pair, unde, bineinteles nu am payslips sau orice alt document legal, in fara de contractul incheiat intre mine si familie.Daca cineva stie cum e in acest caz cu vechimea pt ILR, as aprecia sa ne destainuie si noua.

Multumesc.

16. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca e o confuzie, ca daca aplici pt blue card nu mai poti aplica pt ILR.
    Am venit in Anglia in 2005 in urma casatoriei.
    In 2007 la inceputul anului am obtinut Blue card-ul, dupa care in iunie 2007 i-am sunat si i-am intrebat, pt ca auzisem si eu zvonurile astea ca daca ai blue card nu mai poti aplica pt ILR sau ca se sterg anii de pana atunci.
    tipul cu care am vorbit mi-a zis clar ca nu e nici o problema.

Asa ca am depus pt ILR si l-am obtinut fara nici o problema.
    In cazul meu pt ca eram casatorita am putut depune pt ILR dupa 2 ani. Dar ideea e ca blue cardul nu a influentat in nici un fel aplicatia mea pt ILR.

Blue cardul e oricum un document intr-o anumita masura optional, pt ca el doar certifica un drept de munca, in urma a 12 luni lucrate aici. Nimic mai mult.

Cu el sau fara el, daca ai 12 luni lucrate aici poti lucra liber fara nici o problema.
    Deci pt ca e o certificare nu are cum sa influenteze anii din inainte stati aici.

Eu zic mai sunati la HO si interesati-va, pt ca in opinia mea e o confuzie mare la mijloc, poate din ambele parti.

17. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    In completare a ce am scris mai sus, am luat si un extras din ghidul de aplicare:

Blue card
    "You can obtain confirmation of this right
    by applying for a blue registration certificate (but this is not compulsory)."

In continuare a ceea ce s-a mai zis anterior pe acest topic si raspunsul primit de unul dintre membrii de la HO arata clar ca poti alege pe care lege sa aplici. cea veche si atunci aplici pt ILR implinind anii care trebuie (intre 2 si 5 ani sa fi trait aici in mod legal) sau sa merge pe Treaty rights si atunci din momentul obtinerii blue cardului mai astepti 5 ani.

18. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    multe pareri in legatura cu ILR ,asteptam pe primul sa depuna actele avand si Blue Cardul si atunci o sa ne convingem daca putem aplica si noi sau trebuie sa asteptam 5 ani de la intrare in marea,, familie europeana,,

19. petruta

petruta New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua tuturor,
    Dupa 5 ani aici, fiind self employed in sfirsit am primit ILR astazi. Dosarul meu a fost depus de o firma de avocatura din Londra pe data de 22 iunie 2009 si am primit viza pe pasaport pe 25 iunie. Se pare ca timpul de procesare s-a diminuat simtitor. Va doresc mult succes tuturor si daca va pot ajuta cu ceva, pune-ti intrebari pe forum sau la prieteni, petruta.

20. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-ti fie de bine draga mea si sa ti se limpezeasca toate drumurile.

Share This Page