11.4 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Vreau si eu sa aplic ptr. cetatenie.Am o mica intrebare.Mi-au dat ILR pe 23 Feb 2013.
    Trebuie sa astept chiar un an de cand mi-a dat Ilr sau pot aplica si anul acesta?Normal se face exact un an de cand mi-au dat in Feb 2014.

Stiti cat este timpul de asteptare pana vine raspunsul?

Multumesc de ajutor.

2. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

tot eu sunt :)
    Am gasit pe uk border agency site ca dupa 28 Oct 2013 toti aplicantii care vor sa devina cetatenii britanici trebuie sa aiba evidente ca au studiat Engleza la un anumit nivel + life in the uk test . Am inteles eu bine sau am inebunit cu totul ptr. un pasaport british.OMG deci nu o sa scapam usor dupa 28 oct.2013

SECTION 2 Evidence of knowledge of English and of Life in the UK: required for all applicants
    • Certificate of progression from one ESOL level to another along with evidence that the college is an
    accredited college and confirmation that the course followed by the applicant was ESOL-with-citizenship (see pages
    12-13 of Booklet AN) OR
    • Letter confirming success in the Life in the UK Test,.OR
    • Confirmation that you met this requirement in order to obtain settlement.OR
    • Letters and other evidence to show that you should be exempt on grounds of incapacity.
    • Tick to indicate that you are claiming exemption on grounds of age.

Multumesc

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, eu cred ca e vorba de dovada ca stii engleza la un anumit nivel. Din ce am vazut eu pe site-ul lor, cred ca se va da un test aditional doar de limba engleza pe langa testul Life in the UK. Nu cred ca te obliga sa te duci la scoala daca tu stii deja engleza. Nu cred ca va fi o mare problema, doar un cost aditional. Plus ca pentru cei care au studiat in engleza nu e nevoie de testul acesta, ajunge diploma.

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @gaga: Eu acolo citesc doar OR, nici un AND.

5. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Neata

Uite am dat copy /paste de pe border agency website.Asta este vaalbila dupa 28 Oct .2008.Si eu am ILR din 15 Feb 2013, deaci asta inseamna ca trebuei sa dau si un test IELTS CARE AM VAZUT CA COSTA 135-150 LIRE.Inca niste bani aruncati asa ca vor astia.Asa imi trebuie daca am aplicat ptr; ILR in loc a aplic ptr cetatenie dupa 5 ani legali in Uk .Mi-a fost frica ca am lucrat 2 ani au-pair si am fost si pe benefit 5 luni , daci nu am vrut sa risc 875 £ .

Apropo am vazut ca nu se mai aplica ptr permanent residence cu EEA 3 formular cae era gratis in 2012 aum trebuie sa plateti 1100 £ si trebuie parca si life in the uk test + IELTS CURS.
    Sunt cateva schimabri constante am vazut intru-un timp asa scurt , sa nu cumva sa venim noi romani sa le luam muncile, sa stam pe benefit .Of Of Of

"From 28 October 2013, applicants in both categories will be required to pass the Life in the UK Test and to hold a B1 (intermediate) level English language speaking and listening qualification. This change will strengthen the citizenship process, replacing the current system which requires applicants to sit either the life in the UK test or show language progression from one English for Speakers of Other Languages (ESOL) level to the next, but not both.

The knowledge of language and life requirement for settlement (Indefinite leave to remain)

From 28 October 2013, there will be two parts to the knowledge of language and life requirement, both of which must be met by all applicants for settlement unless the individual is exempt. Applicants will be required to:

pass the Life in the UK test; and
    to have a speaking and listening qualification in English at B1 CEFR or higher, or its equivalent.
    The knowledge of language and life requirement for naturalisation

The knowledge of language and life requirement for naturalisation as a British citizen will be the same as that for settlement, and the same English language qualifications will be accepted.

English language qualifications

A range of English language qualifications will be accepted as evidence that an applicant has met the B1 level speaking and listening requirements.

These include:

Qualifications covering speaking and listening at B1 or above from the Home Office's Secure English Language Test (SELT) list.
    ESOL qualifications at entry level 3 or level 1 or level 2, including speaking and listening, that have been regulated by the Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual). The qualification must be listed as an ESOL qualification on the Ofqual Register of Regulated Qualifications and must have been taken in England, Wales or Northern Ireland.
    A National Qualification in ESOL at Scottish Qualifications Framework levels 4, 5 or 6, awarded by the Scottish Qualifications Authority and taken in Scotland.

O zi buna

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am asteptat ca trantorul atata timp, acum, cand finalmente m-am hotarat, nu pot prinde nici un loc la astia cu checking service, legea se va schimba din 28 Octombrie si inteleg ca va privi doar life testul ala si cunoastrerea limbii engleze,

http://www.birmingham.gov.uk/cs/Satelli ... rmode=live

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Incearca la alt nationality checking service, in alt oras sau chiar in vreun borough din Londra daca poti sa iti rupi o zi sa dai fuga. Nu trebuie neaparat sa fie NCS-ul de la tine din oras/borough. Banuiesc ca se inghesuie lumea acum ca sa nu mai plateasca si testul acela de engleza.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am sunat la 9 consilii dimineata si...finalmente am prins la Stafford, la 50 mile de mine, pt 24 Octombrie, sper deci sa conteze data la care pun aplicatia si nu data la care vor primi actele, peste tot era fully booked pana la sf lui Octombrie

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta multa! Ideea e din cate inteleg eu sa ajunga aplicatia la HO inainte de 28 octombrie. Deci daca ai programare pe 24, probabil ca va ajunge. Vezi o alta chestie importanta este ca toti aplicantii sa fi fost prezenti fizic in UK in ziua respectiva acum 5 ani. Fix in ziua in care ajunge aplicatia la HO.

10. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
  11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Stie cineva?
    La Section 3, Good Character,
    la 3.5, se cere:

address of tax office or tax office reference ,

ce dreaq pun acolo?
    Multam

12. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0

Daca esti self-employed reference de la taxe daca esti employed suna HR sa iti dea HMRC account reference

13. Nicholas_bigben

Nicholas_bigben New Member

Trophy Points:
    1
    buna ziua
    cum aplic pentru cetatenie britantica ,pasaport englez?
    sunt aici de 5 ani
    mam bagat la universitate mai am un an si ceva din cei trei pana termin
    am yelow card,IN,
    ce trebuie sa fac
    sa iau si eu cetatenie engleza?
    ms

14. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    la multi ani pentu 2014 la toata lumea.

intrebare pentru cei care au aplicat de cetatenie prin Nationality Checking Service.

Cat timp a luat pana sa primiti raspuns inapoi?O luna ?Doua luni?
    Ati luat cu voi toate documentele pe care le-ati folosit sa aplicati de Permanent Residence?Sau ati luat numa PR carton cu voi?

Multumesc

15. mihaid

mihaid New Member

Trophy Points:
    1
    Cat timp dureaza pina primiti raspuns? Depinde de la caz la caz si probabil cit de multe aplicatii sint procesate de catre UKBA. Cazul meu - am depus ca familie (2+1) in May 2013 si am primit confimarea in Oct 2013. Probabil ca ar fi durat mai putin dar au cerut si alte documente care sa sprijine aplicatia.

Din cite stiu aplicatia de cetatenie n-are nici-o legatura cu PR. Noi am depus toate actele asa cum sint cerute de catre form EEA. Folosind National Checking Service prezentati toate actele in original care vor fi fotocopite si semnate ca fiind conforme cu originalul de catre registrar. Dvs pastrati actele originale si pe linga verificarea aplicatiei si a documentelor aveti si beneficiul de a retine actele originale.

Spor si succes

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am depus actele pe 24 Octombrei, azi am primit scrisoarea prin care suntem invitati la ceremonie pe 4 Martie.

Am folosit Nationality Checking Service, si nu am primit nici o scrisoare sa mai trimit acte.
    Nu am avut PR, am aplicat dupa 10 ani de UK , 6 ani si ceva de BC,
    am avut mai toate P60 din aceasta perioada, iar acolo la timp petrecut in afara UK, am pus cam...dupa ureche, caci nu ne mai aminteam exact datele in care am fost o saptamana in Germania de ex acum 5 ani, a fost OK dupa cum se pare.

Multumesc desigur pe aceasta cale tuturor care au contribuit aici cu informatii.

Sa nu uit, desi am aplicat pe 24 (data limita pentru noile legi fiind 25 cu schimbarea intrand in vigoare pe 28 Octombrie),preventiv, am p;us la aplicatie si IELTS-ul meu si cardul de student al sotiei.

Multa bafta tuturor care mai aplica!
    Masa si petrecerea ramane de anuntat! -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Astazi ,eu si sotia ,
    ne-am luat...cetatenia!....ce frumos rimeaza domnle!

Pentru toti 4 era un efort financiar prea mare,aviz altor amatori!
    Dupa cum am mai spus am folosit Natinality Checking Service, si a durat din 24 Octombrie cand am depus actele pana azi, 4 Martie, chit ca am primit acceptul acum cca ceva timp.
    Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au oferit aici informatii,
    inclusiv desigur andreiuta 12345....

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitări dromi .

19. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu. felicitări pt. cetatenie , pt.tine si soție , uite dom'le , chiar rimeaza :D

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc omule si luana,

Share This Page