15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Pai sincer si eu cred ca nu mai are sens sa aplic pentru PR deoarece si pe spate la BC scrie ca normal dupa 5 ani ai aceasta rezidenta permanenta.Eu nu inteleg de ce astia inca mai au acest sistem invechit si nu tin pasul cu legea.

Dromaderu sper sa reusesti sa le dai o explicatie astora si sa reusasca sotia....
    Sa ne auzim cu bine.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ar trebui sa le scrii simplu si la obiect ca fiind cetatean UE nu are nevoie de asa ceva (bagi eventual un citat de la UKBA).

si eu am aplicat pt inchiriat casa, am primit linkul sa completez datele de rigoare, am sarit peste kestia cu viza; la scurt timp o tanti f agitata imi raspunde unde e viza... ii raspund scurt ca sunt din UE, nu e necesar, imi multumeste frumos si trecem la celelalte capitole "deschise"...

3. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am vrut sa fac un inprumut la banca pt. a cumpara o casa.Mi sa cerut PR.Am aratat BC si le-am zis sa citeasca pe spate.Au trimis copia BC la underwriter-ii lor si mi-au confirmat ca sunt in regula si ca pot aplica pt .morgadge...Deci incet incet poate dispare cerintele astea numai pentru noi romanii parca cu PR.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Astia cred ca nu stiu ce sa mai ceara, ca sa ne puna bete in roate!
    Asigura-te ca cel care a dat raspunsul stie legea! Intreaba unde de unde poti lua un 'fluturasi ' cu cerintele lor. sa scrie negru pe alb, nu doar vorbe! Asa fac astia si prin Norwich, intrebi pe unu iti zice ca-ti trebuie IELTS, intrebi pe altu zice ca-ti trebuiesc 'luna si stelele' , Vrajeli.
    La entry requirements trebuie sa scrie clar cerintele lor, sa-ti arate tie unde scrie ca-i trebuie ILR!
    Bafta multa, si spor la invatat

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    si eu m-am interesat pentrua sta, la UEA in Norwich, si mi-au zis ca-mi trebuie sa am IELTS si timp ...9-17 in fiecare zi ;)) ;)) -ras4-

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    englezii sunt binecunoscuti drept conservatori. drept urmare orice regula pusa candva, ramane in vigoare...
    iar sincer vorbind, poate ca noi stim in detaliu ce si cum trebuie / se poate etc, dar daca ne-am translata putin in situatia lor - oare cati ar sti ce acte sunt necesare pt un strain din tara X sa munceasca / cumpere ceva / samd in ro? mai ales ca in ro e relativ mai simpla situatia, neavand toate amestecurile de tari ue/ commonwealth / foste colonii ca sa faca treaba f complicata

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Freedom_writer

poti trimite un PM cu adresa,
    doamna mea a luat si dansa astazi, desigur, dupa o saptamana de invataturi de la mine... -ras2- -ras2- -ras2-

Cu facultatea, am trimis o scrisoare, Luni au plecat, asteptam acuma,
    multumesc din nou tuturor care au oferit info/link-uri...
    BTW, daca vrea careva sa stie cati bangladeshi erau in 2001 in UK, astept un PM... -ras4-

8. Claudiu23

Claudiu23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma poate ajuta cineva cu niște răspunsuri va rog.

1. Am 5 ani de self employed si am si yellow card de 1 an si ceva pot aplica pentru permanent residentcy?
    2. Mi se va acorda direct Blue Card-ul cu acel sticker de (PR) pe el?
    3. Ce sectiunii trebuie sa completez la formularul EEC3 ca si self employed si ce documente trebuie sa le trimit?
    4. Si pentru cine are si soție trebuie sa o includă in aceaisi aplicatie sau trebuie sa aplice separat?

Va rog sa îmi raspundeti dak știți sau dak ați aplicat din aceaisi situație cum ați procedat.

Va multumesc anticipat

9. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Ne apropiem cu pasii repezi catre ianuarie 2013 ,ce facem ? aplicam pentru cetatenie sau asteptam sa facem 1 an de la ,,permanent'' ? ca blue nu mai avem acum, din moment ce ni l-a schimbat cu alt blue,dar cu stickerul de permanent pe el.
    Astept pareri

10. Anonymous

Anonymous Guest

O intrebare simpa:

Daca nu aplic de PR si stau 6 ani cu BC meu pot aplica de cetatenie direct? Parerea mea este ca DA (la aplicatie trebuie sa prezint toata documentatia inclusiv pt aplicarea pt PR).
    Astept propuneri de ce NU?

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ai intuit corect, aplicatia e una combinata din a) documenatia pe cinci ani pentru a demonstra PR si b) aplicatia ptr cetatenie...

12. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Ati completat formularul pentru cetatenie??

13. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Haideti ca a venit timpul sa depunem actele pentru cetatenie ,cei care au 6 ani de blue certificat .Sa vedem cine este primul

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai, ma bag eu primul -asa-asa-
    tu trimite-mi cam 1000£ , si mai fac o cheta sa adun inca v'o mie cinci sute... -nu-ma-uit-

Dreaq, serios acum, tre sa deschid un saving account din asta, ca trece timpul si nu mai vad cetatenia asta odata... -ras2-
    Dar, e greu, cum zornaie ceva peste'o mie'n cont...cum vad plaje nisipoase -ras4-

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Fa imprumut la banca si nu te rogi de nimeni. Asa nu ratezi nici vacantele!

16. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Apropos de vacante, in formular se cere sa se declare orice perioada in care am fost in afara UK-ului. Sunt si vacantele incluse in categoria asta? Sunt in UK din 2003 si nu am iesit de aici decat in vacante. Mi-ar fi ingrozitor de greu sa incep sa imi amintesc atatea vacante... -ventilator- -ops-

17. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    absolut orice iesire din UK trebuie sa o declari din pacate. trebuie sa vada daca ai fost rezident nr de zile minim cerut de British Nationality Act evident aproximativ, oricum ai stampile pe pasaport pana in 2007, de acolo e mai greu. sa mai spun ceva, nu de la blue card incolo se calculeaza cei 6 ani ci de can ati obtinut yellow cardul/purple cardul. eu stau bine rezidenta permanenta inca nu ma dau banii afara sa aplic de cetatenie

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    hint intrari-iesiri UK: email-uri de la confirmarea biletelor de avion/ ferry etc .. mult noroc la cautat -hipno-

19. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc mult de lamurire... Asa cum m-am temut, va sa zica.... Trebuie sa ma apuc de facut "temele" acum...

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Un amic de la munca care are ILR-ul mi-a zis ca atunci cind a aplicat le-a scris celor de la UKBA si i-au trimis toate intrarile si iesirile din UK. E drept ca omul nu are cetatenie europeana, nu stiu cit sau daca are de-a face.

Semnătură!

Share This Page