16 C
London
Sunday, May 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in UK din 2001, am avut permis de munca pana anul trecut cand mi-am obtinut blue cardul. Incerc sa aplic pentru cetatenie si Home Office-ul mi-a comunicat ca nu pot s-o fac pana in 2013 cand Romania o sa aiba 5 ani de EU plus un an de rezidenta permanenta. Cu alte cuvinte, 7 ani aici de pana acum nu se socotesc (care nu-s tot aia cu cei 7 de-acasa... ). Sau, ma rog, 6 pana la integrarea Romaniei. Daca as fi fost de oriunde altundeva in lume, n-as fi avut probleme! Nu numai ca e ilogic, discriminatoriu si nechibzuit, da' mi-a cam facut sangele sa fiarba! S-a confruntat cineva cu ceva similar si daca da, cam ce e de facut? Eu sunt foarte hotarata sa merg pana in panzele albe sa rezolv problema asta...

Multumesc

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Medeea,

Din pacate ceea ce zici tu nu e asa de ilogic asa cum crezi tu.

Tu ai zis ca esti aici in 2001, cu WP, etc, pana in 2007, cand ai aplicat pentru Blue Card. Tu cand ai aplicat pentru Blue Card, si l-ai obtinut, ai intrat pe "Legea ce Noua", si tot ce a fost pana atunci s-a "anulat". Deci se calculeaza totul de la 0.
    Este noua lege Europeana, alta mancare de peste fata de ce era inainte. Daca nu ma insel, anul trecut tu puteai sa aplici pentru ILR (daca zici ca esti in uk din 2001). Si obtineai ILR`ul, si altele erau datele problemei. Asa ai aplicat pentru Blue Card, ai intrat pe legea noua si acum, ai luat-o de la 0.

Bafta

3. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Medeea

Buna. Ceea ce trebuie stabilit este daca din 2001 pina in 2007 ( cind RO a intrat in EU) tu ai lucrat/ locuit/ aici legal, cu WP / RESIDENCE PERM / constant de 6 ani, fara intrerupere. Aste e important - ptr ca daca nu, asta va fi importiva calificarii ptr GBR natoinality. Ai ILR? Nu ai specificat daca ai si de cind! Si asta e important. Irelevant daca RO este sau nu in EU, dupa 5 ani de residenta constanta aici ( WP/Marriage/Dependant, etc) ar fi trebuit sa te califici ptr ILR, si apoi la un an, ptr Brit Nationality.
    Asa cum te-a intrebat si POlice Officer - de ce ai aplicat ptr Blue card? si nu ILR? Daca ai fi locuit aici legal, sigur te-ai fi calificat ptr ILR dupa 4-5 ani!

Si acum lasa-ma sa " quote" ce ai spus tu: "Daca as fi fost de oriunde altundeva in lume, n-as fi avut probleme!" ..Din contra, in alte tari nu ai fi reusit, probabli, sa te califici ptr ILR/Nationlity. Uite-te la tari ca si Grecia, cunosc Romani care locuiesc acolo din 1999, au si copii nascuti acolo, iar statul nu le da documente sa locuiasca legal, iar residenta permanenta e ceva de neimaginat! Eu cred ca UK e cea mai usoara tara in care te poti califica, cel mai usor si mai fair din toate tarile din EU!
    Eu am venit in 1996, cu visa de un an, in 1997 m-au facut permanent resident ( ILR) iar in 2000-2001 am obtinut GBR nationlity. Si cred ca nu sint singura!
    Success mult iti dorim.

4. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri. Nu am aplicat pentru ILR. Am obtinut senina blue cardul nestiind ca asta ar anula practic existenta mea aici de pana la data respectiva. O sa incerc sa vorbesc cu ceva avocati. Am scris si la MP. Mi se pare revoltator pentru ca nici unde pe formularul de blue card sau in ghid nu se specifica ca incepe numaratoarea de la zero daca obtii blue cardul. Ce s-ar fi intamplat daca mi s-ar fi refuzat blue cardul pentru un motiv sau altul? Ar fi inceput contorizarea de la zero? In plus, nu mi se pare corect pentru ca daca Romania n-ar fi aderat, n-as fi avut nicio problema. Inca o data, multumesc pentru sfaturi si incurajari.

5. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca poti cere ILR pe baza faptului ca ai muncit 5 ani cu permis de munca, si in baza legii vechi, asta se cere pentru acordarea ILR. Din cite am citit eu, nu s specifica o perioada limita in care sa trimiti cererea de ILR.

Eu am trecut printr-o situatie similara. In 2007, la inceputul lunii ianuarie, am schimbat locul de munca. Angajatorii mi-au obtinut permis de munca, dar nu stiam sigur cum sa fac cu Limited Leave to Remain, asa ca am cerut blue card, care mi-a fost acordat (nici o atentionare, nici o informatie pe documentele de la Home Office cu privire la vechimea in UK care se pierde odata ce obtii blue card, ceea ce eu cred ca e o scapare din parte lor si nicidecum o greseala a noastra). Dupa citeva luni am implinit perioada necesara ILR. Am dat telefon sa intreb de taxa de fapt, si mi s-a spus acelasi lucru - ca nu pot cere ILR odata ce am cerut blue card. Mi s-a parut o nedreptate teribila (mai ales si dupa ce au marit periada calificatorie pentru ILR de la 4 la 5 ani cu doua luni inainte ca eu sa pot trimite cererea in 2006 - cred ca iarasi a fost ceva ciudat cu faptul ca legea s-a aplicat retrospectiv). Am trimis totusi cererea, am inclus toate permisele de munca pe care le-am avut de cind am venit in UK, am trimis o scrisoare explanatorie de ce nu trimit taxa (iarasi, o alta scapare a Home Office-ului) si am primit ILR dupa 3 saptamini.
    Ma pregatea sa fac apel cu ajutorul unui avocat daca se refuza - obtinusem blue card-ul dar nu l-am folosit deloc intrucit lucram cu regim de permis de munca, inca activ la Home Office - asta ar fi fost ce as fi folosit in apel (dar nu a mai fost necesar)

Eu te-as sfatui sa trimiti cererea pentru ILR, include permisul de munca pe care l-ai avut din 2001 cind ai venit aici, o scrisoare in care sa sa spui ca trimiti cererea pentru ILR mai tirziu decit minima perioada ceruta de lege, dar ca trimiti cererea in baza legii vechi, si vezi ce spun ei. In cel mai rau caz, o sa refuze si atit.
    Success!

6. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Multam fain, Cat, a beam of hope eventually! Nu pot sa spun ce intoarsa pe dos sunt de cand am aflat...

7. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Asa cum ai fost adviced, nu te opreste nimeni sa aplici ptr ILR - acum, in stagiul asta. Ai incercat deja? Daca nu, eu zic ca esti legible sa aplici, cu conditia ca ai locuit 5 ani ( cu WP ) aici, consecutivi, si in mod legal. Good luck!

8. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este, trebuie sa aplici la ILR in loc de card insa nimeni nu te opreste sa aplici la ILR acum, este dreptul tau daca poti justifica pe pasaport cei 5 ani de sedere legala in UK. Good luck.

9. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor, aplicatia pentru ILR ar trebui facut ca cetatean UE sau non-UE?

10. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Non-UE, ca va fi pe baza legii vechi (cu permise de munca).

11. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca aici am invatat cum sa am grija de veniturile mele, ti-as fi foarte recunascatoare daca mi-ai spus ce argumente ai adus pentru a nu plati taxa de £750. Nu ma pot gandi decat la faptul ca Romania a fost excepatata de la plata acestei taxe in calitate de membru aderant la UE. Merci

12. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e inca o neclaritate din partea Home Office. Aplicantii din Romania care cer ILR pe baza permisului de munca sau HSMP sint scutiti de aceasta taxa (erau scutiti si inainte de 2007). Eu am scris un email la o adresa de email a Home Office-ului cerind sa imi confirme acest lucru si am inclus emailul raspuns (mi-au raspuns dupa ce am insistat cu inca un email) impreuna cu o scrisoare a mea in care explicam de ce nu trimit aceasta taxa. Daca vrei, pot sa iti trimit raspunsul lor pe PM.
    Sper sa te ajute acest post.

13. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    You're a star, cat! Ti-as ramane profund indatorata daca mi-ai trimite emailul. Macar imi construiesc cazul pentrul apel, pentru ca precedentul s-a creat!

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    pt cei care sunt nelamuriti in legatura cu conditiile in care te poti califica pt ILR cu WP sau/si Blue Card, acesta este raspunsul HO :

"you can not aggregate the two schemes, so if you choose to work under your free movement right you will need to complete five years under that rule. Essentially if you use the free movement rules the clock will start ticking again for a full five year term. The benefits you get with free access are effectively the same as ILR except you will not have the stamp held within your passport.

You do still have the right to apply under the work permit rule, complete the five years that way and then apply for ILR (once you get ILR you will have free access to the labour market). But you would have to follow the Work Permit UK rules and meet the qualification criteria if you change jobs or remain working within the bounds of the current permit you hold."

Sper sa ajute!

15. medeea

medeea New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna,

Splash, poti te rog sa-mi spui daca extractul de mai sus e de pe site-ul Home Office-ului sau un raspuns la ceva corespondenta?

Multumesc

16. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Mai are cineva noutati in legatura cu ILR sau chiar depunere acte pentru cetatenie ,se tot aud diferite variante ca s-ar lua in considerare anii de pana in 2007 sau se sterg cu buretele daca ai aplicat pentru blue certificat ,sau varianta ar fi sa aplici in continuare ptr work permit sa poti beneficia de anii petrecuti aici pana in 2007 ,astept ceva noutati de la cei interesati de acest subiect -takecare- akecare-

17. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    chiar nimeni nu este interesat de aplicare pentru ILR sau chiar cetatenie -nono- ono-

18. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu stiu exact daca mai e nevoie de ILR ca si cetatean EU/EEA...din ce am citit pe internet am citit pe siteul HO despre cetatenie si perioada de calificare , ce acte sunt necesare , testul ESOL sau Live in UK trecut...nu zice nimic despre cei care au fost in UK dinainte de aderare...si cum se califica insa cred ca dupa ce ai dobandit Blue Card ai trecut pe legea europeana , si nu te califici zic si eu exact nu stiu...suna la ei si intreaba ...toate cele bune , Bivo

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ar trebui sa se anuleze anii, scrie un mail la HO si explica situatia ta. Eu am ILR de anul trecut din toamna, aplicatia facuta pe baza anilor de viza, 5 in total, impliniti in august 2007.

20. Anonymous

Anonymous Guest

salut. eu cunosc pe cineva care a aplicat pt rezidenta permanenta si a primit un raspuns sec: trebuie sa aiba 5 ani de la primirea faimosului blue card. stupid, nu-i asa?

Share This Page