30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie britanica-actualizare 2014

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by rebecca_uk, May 2, 2014.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salutare, dragilor,

As vrea sa reluam aici culegerea de informatii cu privire la cerintele si taxele in vederea obtinerii cetateniei britanice. Am frunzarit un pic forumul, dar nu stiu daca s-a schimbat ceva de cand s-au ridicat restrictiile.

Cazul meu -self employed din 2007, posesor card Permanent Residence din vara trecuta...orice info aditionale sunt binevenite. Multumesc.

2. vicky_1462

vicky_1462 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua Rebecca si tuturor cititorilor,

Experienta mea legata de aplicatia pentru cetatenie britanica este una pozitiva si in speranta ca detaliile mele vor fi de folos si altora, postez aici un scurt istoric:

Circumstantele personale:
    - combinatie de self employed (sole trader apoi director de Ltd), student si part time employed 2007-2013
    - aplicati si obtinut Permanent Residence Certificate in Februarie 2013
    - aplicat pentru cetatenie in Februarie 2014

Aplicatia pentru cetatenie britanica - am folosit Nationality Checking Service - Bedford Council (taxa: £60)

Site-urile consiliilor locale contin informatii in legatura cu documentele care trebuie sa insoteasca aplicatia, iar aceste informatii se regasesc si pe ultima pagina a formularului AN. De asemenea, trebuie citit Guide & Booklet-ul dedicate aplicatiei pe formularul AN.

Avand in vedere combinatia de circumstante personale am inclus o Cover Letter explicand punctual cum am exercitat Treaty Rights in fiecare perioada, faptul ca am depus Self Assesment Tax returns si platit toate impozitele/National Insurance la zi si evidentiind faptul ca indeplinesc criteriile pentru naturalizare asa cum sunt prevazute in guidelines for British Nationality Act 1981 Section 6.

La appointmentul de Nationality Checking Service am luat cu mine o multime de documente pentru a preintampina surprize (!) In cazul meu, ofiterul de acolo mi-a copiat si inclus in aplicatie urmatoarele:

- Formularul AN completat + doua fotografii
    - Cover Letter
    - Dovada trecerii testului 'Life in the UK'
    - Certificat de limba engleza Cambridge ESOL Advanced (cerintele de limba engleza sunt de fapt la nivel de B1 si exista o mare varietate de certificate de ales de pe lista de referinta)
    - Self Assessment Statement (acknowledgement-ul primirii Tax return-ului de catre HMRC) pentru toti anii cand am fost self-employed
    - P60 pentru perioada cand am fost employed
    - scrisoare de la angajator cu detalii ale employment-ului
    - National insurance Contributions record/statement pentru totii anii petrecuti in UK - se cere online de pe site-ul HMRC sau in scris ('recorded' pentru siguranta!) si se primeste prin posta in 4-5 saptamani
    - pentru perioada de studentie: scrisoare de la colegiu si asigurare medicala comprehensive
    - 2 scurte scrisori de la cei doi Referees reiterand cu cateva detalii cele declarate pe formular (avand in vedere faptul ca spatiul este atat de mic pe formular)
    - taxa de cetatenie de £874, care include si plata ceremoniei. Am platit prin cheque.

* trimis aplicatia pe 26 Februarie 2014
    * primit Acknowledgement Letter from UKBA datata 06 Martie 2014
    * primit scrisoarea de aprobare a cererii de cetatenie datata 16 Aprilie 2014
    * ceremonia pentru depunerea juramantului si primirea certificatului de naturalizare va fi pe 29 May 2014. Puteti obtine o data a ceremoniei in timp mai scurt, depinde de disponibilitatea Council-lui de care apartineti si calendarul dvs. Trebuie insa sa aranjati ceremonia in decurs de 3 luni de la data aprobarii aplicatiei, altfel pierdeti aprobarea in sine.

Foarte multe informatii si timelines sunt pe immigrationboards, in caz ca va hotarati sa aplicati sau doar sa va informati.

Sper ca cele de sus va sunt de folos intr-un fel sau altul. Orice intrebari - happy to answer.

Toate cele bune.

De precizat ca Nationality Checking Service verifica si copiaza toate documentele originale, inclusiv pasaportul. Aplicatia este astfel insotita de copii certificate ale documentelor dvs si nu va este retinut pasaportul original.
    Eu am inclus si o copie a pasaportului anterior, cu care am intrat in UK in 2007.

3. doramatadora

doramatadora New Member

Trophy Points:
    0
    Buna vicky_1462,

Iti multumesc mult pentru informatii. Circumstantele mele personale sunt aproape identice (studii, apoi combinatie de self employed cu FT employed - venita in 2007), test Life in the UK trecut si dosar AN semi-completat...

Am o singura intrebare - despre ce asigurare comprehensive e vorba, si cum ai facut dovada ca ai avut o astfel de asigurare? Este necesara doar pe perioada studiilor, sau si pe perioadele in care se intersecteaza studiile cu self employed?

Multumesc anticipat :)
    Dora

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Neata,

Vicky, din cate vad, tu ai aplicat direct. Felicitari!

Eu as fi mai degraba interesata de aplicatii avand deja cardul de Pemanent Residence. Am deja 2 ani de cand il am. Are cineva astfel de experienta? Multumesc.

N-as vrea sa o iau de la cap cu dovezile de self-employed si complicatiile aferente.

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Daca ai card de permanent residence nu este nevoie sa faci un ditamai dosar-ul cu dovezi de self-employment si alte hartii. E inutil, atunci cand ti s-a emis document ce certifica dreptul la rezidenta permanenta s-au verificat atunci toate actele si ti-au eliberat card-ul pt ca totul a fost in regula. Pt aplicatia de naturalizare e suficient card-ul de PR, pasaportul, dovada de test Life in UK, payment slip si dovada de english language, eu am avut test B1 dat la un colegiu. Optional daca vrei un self assessment ca si self employment sa acopere anul 6 e ok.

Ei spun si in AN form , aplicatia pt cetatenie ca nu e necesar sa trimiti multe hartii daca ai PR.

Toate cele bune,

Bivo

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    De curiozitate, cum a fost testul de engleză?

7. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Test-ul de engleza a fost usor, o dicutie de 15-20 de mins, un subiect ales de mine, alt subiect ales de profesor , ca la bac...

Am dat undeva in centru langa statia de metrou Euston in Londra. Rezultatul pe loc, diploma ce trebuie atasata aplicatiei de cetatenie vine cam in 2-4 saptamani.

Detalii aici : http://englishexamcentres.co.uk/b1-esol ... vel-3.html

Mi se pare o prostie acest test, fiind in UK de minim 6 ani se presupune ca ai cel putin un nivel converstional de limba engleza, plus un extra cost pt aplicanti, £145 taxa de test....dar cica Home Office a vazut ca la ceremonie veneau diverse persoane care erau rugate sa isi spuna numele si ei spuneau I come from Somalia -ras2-

http://www.youtube.com/watch?v=-6-dBVZTr10

Anyway toate cele bune,

Bivo

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bivo, despre ce test vorbesti?
    Caci life in UK este ceva complet diferit, tu parca descrii partea de vorbire la IELTS?

9. l3ovic

l3ovic New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Ma numesc adrian si am venit in uk de prin anul 2011 februarie ( am muncit primul an fara acte dar am fost la colegiu primul semstru dupa care mi-am castigat asa zisul yelow card.si am abandonat scoala.al doilea an m-am angajat part time la un magazin care sunt pana in data de azi acolo)
    ce vreau sa va intreb.... nu am platit taxe pt ca sunt part time, employed, stau la o cunostinta, am cont bancar (bani rulati mai mult ca salariul meu ) payslipuri, gp, p60, nino, diploma de comunicare cambridge...Permis britanic, abonamente pe numele meu...
    Pot sa aplic la anu pt cetatenie? Trebuie sa trec o locuinta pe numele meu?nu am luat nici un fel de ajutor de pe undeva ( bani sau ce mai dau ei )

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

-dans-

11. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Da, vorbeam de test-ul de engleza care poate fi IELTS, Cambridge, sau orice alt test aflat pe lista aprobata de Home Office care e aceasta

https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _tests.pdf

Cat despre Life in UK, mi s-a parut usor, recunosc m-am pregatit 2-3 saptamani, trebuie citita cartea de 2 ori, cap-coada, plus facut multe intrebari. Eu personal am avut un app pe iphone si am facut cam 900 de intrebari -ras4- Dar se pot face teste si pe diverse site-uri pe net, gratis.

Testarea costa £50, si se poate da la orice centru autorizat din zona in care locuiesti , sau de langa job. Sunt 25 de intrebari, minim 18 corecte sa treci. Testarea se da pe computer, 3 supraveghetori in sala, sa nu existe tentative de frauda....Daca treci ti se da un pass certificate, stampilat si semnat de test supervisor, hartie ce trebuie atasata in original aplicatiei de naturalizare.

Toate cele bune,

Bivo

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    bivo zi-mi si mie cum ai gasit centru de testare a limbii. Ai dat doar test fara pregatire la ei?
    incerc sa gasesc ceva pentru Norwich dar.....nimic.
    Multumesc

13. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Da am dat doar test-ul fara pregatire. E usor cum am zis mai sus. Cauta pe site-ul

http://englishexamcentres.co.uk/ un centru aproape de tine.

Toate cele bune,

Bivo

14. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Tot eu! :)

Update, am primit scrisoarea de aprobare pt cetatenie chiar ieri! A durat in total 3 luni si 3 zile :) Am facut aplicatia singur, diploma/test-ul de limba engleza care l-am dat a fost ok si acceptat de Home Office, mi-au returnat diploma, cardul de Permanent Residence, pasaportu-ul, un P60, nu si certificatul de pass la Life in UK, e politica Home Office ca pt cei care se aproba cetatenia, scrisoarea de Life in UK test sa se retina la ei...

In rest urmeaza ceremonia, undeva spre sfarsitul lunii -dans-

Toate cele bune,

Bivo

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari Bivo, si multam de info!

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    mulțam de info, Bivo

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc bivo, felicitari! xx

18. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari inca o data -dans- -bravo-

Acelasi test de limba l-am dat si eu, deci -da-da-
    Intr-o luna voi aplica pentru cetatenie.. -limba-

Bafta tuturor
    -asa-asa-

19. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    success pt noi cetateni britanici
    from Tapatalk

20. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Ma poate cineva ajuta? Va rog...
    Eu am implinit 5 ani de sedere in UK pe 16 Octombrie anul trecut si la sfarsitul lunii am aplicat pentru rezidenta permanenta si am primit-o pe 25 Noiembrie si data asta scrie pe cardul de rezidenta. Pentru cetatenie pe ce data pot aplica? Pe 16 Octombrie sau 25 Noiembrie? Se ia in considerare un an de la data de pe cardul de rezidenta sau de cand sunt eu de fapt in UK? Multumesc mult pentru ajutor.

Share This Page