11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cerinte cursuri NVQ

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by gigiduru, Mar 2, 2012.

1. gigiduru

gigiduru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Vreau sa incep ceva apprenticeship in Manchester. Ce acte trebuie sa am sa pot aplica pt NVQ? Trebuie sa aplelez la NARIC pt echivalare studii? Am terminat liceul in Romania si am venit in UK. Am yellow card de student.. fac o scoala de engleza in Manchester. Am platit 300 lire pe 9 luni pt cei interesati de preturi -hipno- Rog cei care urmeaza cursuri NVQ cu apprenticeship sa dea detalii despre cum au fost admisi si acte necesare. Mersi mult

2. daoud

daoud New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Eu am contactat prin locul de munca un training centre ca sa incep un NVQ (in Londra) dar nu m-au acceptat pe motiv ca m-am mutat de curand in UK dar apoi am contactat un alt centru si m-au acceptat. Nu mi-au cerut nici o diploma, a trebuit sa dau un test (in childcare) si atat! Simplu!

Bafta

3. daoud

daoud New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat, trebuie sa lucrezi in domeniul NVQ pe care-l vei face. Eu mi-am gasit de lucru si apoi m-am inscris la NVQ prin angajator

4. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Titlul suna bine ptr.nelamurirea mea:

Te poti inscrie la un curs NVQ in Customer service inainte sa ai un loc de munca? Sau trebuie sa gasesti de munca si apoi sa incepi cursul...?

Ma gandesc la o prietena,care vrea sa vina in UK...
    A lucrat ani buni ca si Shop Manager in Ro.dar acum vrea sa vina aici sa lucreze.
    Ce crede-ti ca e mai bine ptr.ea? Sa inceapa un curs ESOL sau unul NVQ?
    Cu un curs NVQ in Customer Service poate lucra full time intr-un magazin?(Shop Assistant ptr.inceput)
    NVQ in Customer Service se poate incadra si daca lucrezi intr-o cafenea de ex.?

Multumesc

5. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    nimeni?nimic?:(

6. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este necesar sa ai locul de munca de la inceput, poti sa te inregistrezi cu colegiul si dupa o perioada de timp sa gasesti un loc de munca. Trebuie sa ai un loc de munca pentru ca va venii cineva sa te supervizeze la locul de munca.
    Ma gandesc ca prietena ta nu are nici un act, asa ca probabil va primii yellow card daca face un curs in NVQ Customer Service. Deobicei cu acest card poti lucra pana la 20 de ore, dar depinde de conducere probabil. Dau un exemplu: Un coleg de al tau pleaca in vacanta si tu vei trebuii sa stai "peste" program pentru el.

Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare, orice are legatura cu publicul inseamna customer service. Fie si ca receptionist, agent de vanzari la telefon, in cafenea, in restaurant oriunde iti trebuie sa ai customer service.

7. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- -nuuu- babis03 de unde scoti tu "informatiile astea"? cum adica depinde de conducere cat lucreaza? De conducerea cui? Te referi la Theresa May? -ras2-
    Nu te supara dar esti total si complet pe langa subiectul propozitiei si ai mancat si predicatul -ras2-
    @mr.symbol ca sa urmezi un NVQ trebuie fie sa lucrezi in acel domeniu fie sa ai o oferta ferma de munca in acel domeniu
    Atunci cand aplici pt un Yellow Card de student ai dreptul sa lucrezi part time dar majoritatea cursurilor de tip NVQ au ca cerinta munca full time, lucru permins de catre UKBA

8. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca cel mai bine intreb la colegiu daca poate incepe cursul inainte de a avea un loc de munca.
    Acesta este cursul :
    http://www.wiltshire.ac.uk/courses/part ... ar=11%2F12
    Daca are cineva informatii despre acest curs din Salisbury poate doreste sa-mi dea si mie unele detalii.
    Wiltshire College este in lista acreditata de HO.
    Si referitor la domeniu de activitate...ca si Customer Service este variat...cum ati spus si voi aici pe forum.

Oricum orice alte informatii si sfaturi sunt bine venite si le astept.
    Multumesc

9. gigiduru

gigiduru New Member

Trophy Points:
    0
    Sa reformulam :) Pentru a aplica pt NVQ training providerul trebuie sa fie in Register of Sponsors? Am fost selectat pt un apprenticeship de catre Damar Training Ltd Stockport. Customer Care lvl 2 ... jobul fiind la un call centre British Gas in Manchester. Am intrebat si ei spun ca toate cursurile lor sunt aprobate si government funded si a vorbit tipul care mi-a luat interviul cu Managerul si a spus ca n-ar trebui sa fie nici o problema. Eu pe de alta parte nu stiu pe unde sa ii caut. In DIUS Register apar, dar Dius a fost inlocuit de Register of sponsors nu? sau mai este si alta lista unde ar putea sa apara?

Share This Page