19.8 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cea mai simpla metoda de obtinere NINo in Mai 2012 ?

Discussion in 'NINO' started by jmthiphop, Jun 4, 2012.

1. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este specificat ca ar fi obligatoriu, imi pare rau ca nu is acasa si nu am scrisoarea la mine.
    Mi se pare ca recomandarea de la contabil este enumarata alaturi de alte documente(e.g. recomandari de la clienti etc), in nici un caz NU ESTE OBLGATORIU.
    Inteleg ca interesul d-voastra personal este sa aveti cat mai multi clienti, dar puteti faceti asta informand oamenii corect si lasandu-i pe ei sa aleaga!!!Asa ar fi etic, nu?

ba ma tem ca asta ati zis :
    Daca e o cerinta, e o cerinta si gata.Si asigurarea medicala NU ESTE. Nu exista d.p.v al meu , al tau, al lui X.Punctul de vedere corect este doar al Job Center-ului.Restul sunt speculatii.

2. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:

Adelaide! Eu nu am zis ca cerinta sa ai un Contabil sau Tax Adviser este OBLIGATORIU! Te rog fii atent/a si intelege ca nu asta am scris sau am vrut sa spun. Am spus ca este o cerinta importanta pentru ei (este o diferenta intre definitia important si definitia obligatoriu). Este la alegerea oricui sa se prezinte cu sau fara.

a) nu am fortat pe nimeni sa devina clientul meu si ma bucur cind cineva isi obtine documentele
    b) NINo+UTR= Happy Client = HMRC
    c) Happy Client with UTR = Taxe = Self Assessment(OBLIGATORIU aici sau amenda) = Contabil = Simromtax Accounting = Happy Me
    d) interesul meu este ca sa se obtina documentele si nu scrisoarea mea de referinta pentru el/ea la inceput de drum
    e) se specifica in scrisoarea de interviu sa se prezinte cu cit mai multe dovezi care sa sustina motivul pentru care aplica
    f) fiecare merge cu ce doreste la dosar
    c)"fara aia" - a fost o data, in opinia mea

D) CERÍNŢĂ s. 1. exigenţă, imperativ, necesitate, nevoie, obligaţie, pretenţie, trebuinţă, (înv. şi reg.) niştotă, (înv.) nevoinţă, nevoire, recerinţă, (fig.) comandament. (~ele epocii noastre.) 2. cerere, deziderat, dorinţă, exigenţă, (înv.) postulat. (O ~ îndreptăţită.) 3. necesitate, nevoie, solicitare, trebuinţă.

La asta m-am referit.
    Regards.

3. Luci27

Luci27 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc la toti pt raspunsuri,inteleg,oricum nu conteaza daca este obligatoriu sau nu,dar inteleg clar ca este cel mai bine sa am acele acte la dosar pentru ca imi cresc sansele!!!am sa tin cont de asta,in schimb eu imi pun o alta intrebare acum.Pot sa lucrez ca si infirmier la o casa de batrani cu statutul de "Se" si daca raspunsul este "Da" cum obtin acel statut,cu nino am inteles ca trebuie sa inaintez actele in maxim 3 luni dar pe mine ma macina intrebarea asta.Daca pot sa lucrez cu "Se" pe baza de contract si daca pot...cum obtin acest statut de "Se".Va multumesc inca o data de promptitudinea de care dati dovada!

4. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare scurta : daca detii blue card si vrei sa te angajezi ai nevoie de nino respectiv utr ? si daca da... e suficient sa te prezinti cu BC-ul lsi actul de indentitate la interviul nino ? Multumesc anticipat!

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nino da. Utr doar daca vrei sa fii self-employed. Daca "te angajezi" ca employee....treb Nino, utr nu.
    Pt Nino treb mai multe acte de identificare, inclusiv docada adresa Uk, casatorie daca e cazul, oferta de munca....ceea ce poate fi si cont pe vreun site de joburi, aplicatii confirmate pt joburi, corespondenta email privind aplicarea la job, chemare interviu job sau chiar contract.
    In topicul UK De la A ka Z, e un ghid foarte clar a lui ValiB legat si de Nino.
    In principiu, nu stiu de anul trecut daca mai e valabil, dupa ce te programezi, in cateva zile primesti acasa un plic cu o lista ce iti trebuie pt nino. De acolo duci ce ai si ce se refera la cazul tau.
    Cu Blue in mana, nu cred sa fie vreo problema in a primi.

Tapatalk / Galaxy S2

6. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Adi PC, apreciez efortul ! :)

7. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    salut, uite eu am gasit sa lucrez undeva fara acte (le-am spus ca urmeaza sa le iau dar imi trebuie cateva payslip-uri de la ei) si vreu sa iau si eu actele ca tot omul. am inscris-o pe sotia mea la scoala si vvrem sa ne programam sa ne luam actele ea yellow iar eu blue dependent de ea. tot incerc sa ma programez online sau telefonic fara succes. intrebarea e urm: pot sa iau nino inainte de yellow sau blue? dar nu ca self...
    multumsc si succes tuturor.

8. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    salutare
    o intrebare pentru userii vechi .......acum vreo doua luni am trimis aplicatia pentru blue card de dependent (sotie) , stiind faptul ca am luni de zile de asteptat pana va sosi ......pretiosul document -ras2- ..........va intreb: ma pot programa la interviu pentru nino (tinand cont de faptul ca drept de munca am -da-da- .......dar nu am cartonul)........iar yelow cardul sotiei s au certificatul de casatorie in original fiind la home office.......am vreo sansa sa nu pierd timpul degeaba?
    astept cu nerabdare stiindu va ........documentati in legislatia britanica
    multumesc anticipat

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Teoretic poti aplica fara probleme. Chiar pe site la UKBA spune ca cardul colorat nu este obligatoriu. In aceasta situatie, insa, trebuie dovedita calitatea ta de sponsor (self employed sau altceva). Deci, pe langa documentele sotiei sa le aveti si pe ale tale, din care sa rezulte statutul tau. Cel mai bine este daca ai deja yellow card (sau blue). Daca nu, sa ai macar pay slip-urile tale sau acte de self employed, dupa caz.

10. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    albea cred k nu am fost eu destul de explicit.........eu am trimis aplicatia pentru blue card de dependent de sotie nu dupa 12 luni .......iar in momentul de fata yelow cardul sotiei si certificatul de casatorie in original sunt la home office.......deci eu nu sunt in situatia de self s au pentru blue dupa 12 luni........cred k am fost destul de explicit acum.......ma refeream la faptul k nu am cele doua documente in original...

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sorry, nu am fost atent. Ma tem ca sunt documente esentiale si nu poti aplica fara ele. La Job Cetre Plus trebuie sa ai pasaportul in mana.

12. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    pasaport am
    permis de conducere am
    scrisoarea de home office pe care sotia a primit-o odata cu yelow cardul o am
    k la home office am trimis cartea de identitate
    dovada ca locuiesc aici nu e problema k sunt trecut pe biluri
    iar in copie am doar certificatul de casatorie si yelow cardul
    astea sunt documentele.........deci de identificat nu e problema.......
    ce zici?

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu zic sa incerci. Sa mergeti amandoi, neaparat. Indepliniti toate conditiile, nu are de ce sa va refuze.

14. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    merci oricum .Albea

15. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    am o nelamurire cu privire la obtinerea national insurance number- ului, si anume:

-la interviu, cand mergi sa aplici pentru el ca SE cu o anumita activitate, trebuie sa demonstrezi ca esti calificat in UK sa prestezi acel serviciu/activitate? este destul sa ai facturi si recomandari? sau este doar recomandat sa fii calificat aici?

ma refer la meserii specifice, nu generale. adica daca aplici ca electrician, sudor, frizer trebuie sa ai calificare obtinua aici?

cine a aplicat pentru NINO in aceste situatii sau similare, va rog sa imi ziceti cum ati procedat, si ideal aplicatii foarte recente - cateva luni maximum, ca vad ca s-au schimbat mult lucrurile de cand am aplicat eu.

multumesc tare mult!

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu este vorba de unde ai calificare ci daca esti autorizat sa prestezi in acel domeniu(meserie). In plus, iti trebuie si asigurare de public liability.

17. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles. multumesc

Share This Page