2.4 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cea mai simpla metoda de obtinere NINo in Mai 2012 ?

Discussion in 'NINO' started by jmthiphop, Jun 4, 2012.

1. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,de curand am dat de o agentie pt emigrare in Anglia care imi promite ca ma pot angaja ca si infirmier in UK. cu Self-employed+Nino...din cate am inteles eu,a mai precizat si faptul ca mi se ofera contract cu acea "Casa de Batrani" si ca mi se ofera chirie pe care o platesc din salariu obtinut acolo,si ca nu imi trebuie multi bani sa duc cu mine "pentru ca incep munca din a 2 sau a 3 zii inainte de a obtine S.E."Vreau sa va cer ajutorul voua,sa ma sfatuiti...daca pot munci acolo in acest domeniu ca S.E. si daca pot munci acolo pana ce o sa reusesc sa obtin S.E.si daca se merita acest lucru...si cat de greu sau de usor se obtine acest S.E. pt ca miie unu-l mii se pare un pic prea "roz" ca sa fie adevarat

2. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    @ Albea:
    Nu se mai scrie motivul pentru care ai fost refuzat in scrisoarea primita in urma refuzului. Ca sa afli motivul acum trebuie sa suni la ei cu numarul de referinta.

3. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma ajutati va rog si pe mine cu un raspuns la intrebarile mele.Va rog mult de tot! -ras4-

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Intrebarea mea era retorica, cu trimitere directa la "dovezi insuficiente", ca sa inteleaga omul ca nu-i poate convinge ca este self employed daca el e altceva. E ochiul dracului NINo asta, si eu sunt foarte revoltat ca in 90% din cazuri oamenii cer NINo ca sa se angajeze la negru, speculand ignoranta multor angajatori britanici care fac contracte de munca in baza NINo si ingreunand inutil procedurile pentru cei onesti.

5. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    Albea,ma poti ajuta tu cu o informatie,am scris putin mai sus.dar nimeni nu ma baga in seama :(

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Cred ca nu aici trebuia pusa intrebarea...
    Poate la ''asistenti medicaali'' sau la ''SE''

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ca self employed poti incepe munca de cum aterizezi in UK, nu ai nevoie de nici un fel de acte. Ai numai obligatia de a demara obtinerea actelor in termen de 3 luni de cand incepi munca. Asa ca da-i bataie!

8. ciprianUTR

ciprianUTR New Member

Trophy Points:
    0
    NINO se poate obtine foarte usor chiar daca nu muncesti prin faptul ca poti creea un scenariu perfect pentru ei.
    Ei vor anumite puncte sa le fie prezentate:
    1.Daca aplici in cazul self employed atunci faptul ca esti inregistrat la self employed la HMRC si detii un UTR este un plus.
    2.Prezentarea a minim 3 clienti ai dvs. verificabili adica care sa detina NINo, pentru ca chiar daca ei nu va zic asta se asteapta ca sa ii poata verifica daca exista sau nu.Asta se face printr-o scrisoare de recomadare din partea fiecaruia cu adresa si nr de telefon nu este nevoie sa le includeti si NINo-ul lor pentru ca o sa il gaseasca ei daca il au.
    3.Invoice-uri pentru serviciile dvs care sa se reflecte si in contul bancar. Aici ma refer exact banii declarati pe invoice-uri sa fie prezenti pe statement-ul dvs.
    4.Reciept-uri si Invoice-uri pentru materialele si echipamentul pe care dvs il achizitionati pentru a va desfasura activitatea. Aici cat se poate de multe nu trebuie sa aiba numele dvs pe ele ci doar sa fie la numar si sa fie multe si legate de afacerea dvs.
    5.Atentie la intrebarile pe care vi le pune la interviu deoarece exista un chestionar cu intrebari menite sa va determine statulul dvs employed/self employed si informati-va exact ce inseamna self employed si dati-le raspunsurile pe care le asteapta nu cele adevarate.

Daca o sa respectati cei 5 pasi de mai sus parera mea este ca sansa sa il obtineti este de 85%-90%.

9. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Albea!!! imi e de ajutor.ma duc pe Sectiunea "Se" pt mai multe detalii :D

10. Romeo M. Calin

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    O cerinta importanta a lor este sa ai un Contabil sau Tax Adviser, in afara de cele spuse de mr. Albea. Este importanta deoarece este specificata in scrisoarea de comfirmare a interviului. Foarte multi merg fara o astfel de scrisoare si nu ma mira ca sint refuzati de 2-3 sau mai multe ori. O alta cerinta foarte importanta consider eu este daca aveti asigurare medicala.
    Succesul unui interviu este mai mare cu cit mai multe documente produceti. Documente care sa sustina motivul pentru care aplicati.

Succes!

11. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Întrebare: dacă deja ai NIno obtinut ca employed îl poţi folosi după ce te declari self employed? Sau trebuie mers din nou la Job Centre_?

12. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Dap:) e doar un singur fel de nino nu conteaza cum l-ai obtinut...e la fel k cnp in ro ;)

13. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    multumesc @iulius 999

14. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi fffoarte mult de raspuns. Ok,dar ce nu inteleg eu is urmatoarele lucruri: pt ce ce e acel interviu,acei oameni is refuzati de la Nino sau Se? iar daca eu nu reusesc sa obtin Nino,pot sa lucrez in continuare pana cand il obtin? eu stiu ca o sa am contract cu o Casa de Batrani ca si infirmier.pot avea contract daca sunt SE? Multumesc inca o data pentru rabdarea acordata!!! -bravo-

15. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu nu am vazut care home sau nursing home care sa angajeze self-employed... Daca iti face contract trebuie sa ai fie YC sau BC cu self employed nu prea angajeaza decat agentiile.... anyway good luck

16. Luci77

Luci77 New Member

Trophy Points:
    0
    poi da,ma duc prin agentie.dar agentie din Ro,nush daca are legatura cu o alta agentie de acolo sau doar cu casa de batrani de acolo...

17. Romeo M. Calin

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Este un interviu de indentificare. Identificare a persoanei si a motivului pentru care acea persoana face aplicatia pentru NINo. Refuzurile despre care se scrie pe aici sint din cauza ca sa considerat ca aplicantul nu au avut documente indeajuns sau a avut documente care nu au sustinut motivul pentru care sa facut aplicatia in acel caz. In cazul nostru al Romanilor si ce vezi mai mult pe acest forum este vorba despre aplicatia pentru NINo ca Self-Employed.

18. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este o cerinta sa ai un contabil!!! Este la latitudinea SE-ului sa-si faca singur contabilitatea sau nu.Poate ajuta la obtinerea NIN-iului, dar NU este absolut o cerinta. Eu cunosc persoane care si-au luat NIN-ul fara a avea contabil!!!

Iar asigurarea medicala pentru un SE este o aberatie. De asigurare medicala au nevoie doar studentii si self sufficient.
    @Luci77, sunt n topicuri deschise despre self employed, NIn si alte cele.Ajunge o cautare rapida, pierzi maxim o zi pe forum + jobcenter+ HMRC si gata, te lamuresti singura.

Oricum, te sfatuiesc calduros sa citesti topicurile de pe forum, sunt multe persoane care au expus diferitele probleme de care s-au lovit la aplicatie, te fac sa intelegi la ce te poti astepta si sa te pregatesti. Bafta maxima!!!

19. Romeo M. Calin

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:

20. Romeo M. Calin

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:

Nu este o cerinta sa ai un contabil!!! Este la latitudinea SE-ului sa-si faca singur contabilitatea sau nu.Poate ajuta la obtinerea NIN-iului, dar NU este absolut o cerinta. Eu cunosc persoane care si-au luat NIN-ul fara a avea contabil!!!

Iar asigurarea medicala pentru un SE este o aberatie. De asigurare medicala au nevoie doar studentii si self sufficient.
    @Luci77, sunt n topicuri deschise despre self employed, NIn si alte cele.Ajunge o cautare rapida, pierzi maxim o zi pe forum + jobcenter+ HMRC si gata, te lamuresti singura.

Oricum, te sfatuiesc calduros sa citesti topicurile de pe forum, sunt multe persoane care au expus diferitele probleme de care s-au lovit la aplicatie, te fac sa intelegi la ce te poti astepta si sa te pregatesti. Bafta maxima!!![/quote][/quote]

Sint de acord cu tine cind zici ca este la latitudinea SE-ului sa isi faca singur contabilitatea sau nu(si foarte multi vin cu penalizari de la HMRC sa ii rezolv dupa).
    Intrebarea mea este: De ce este specificat in scrisoarea de comfirmare a interviului la sectiunea S-E sa ai un Contabil sau Tax Adiser daca nu este o cerinta?
    Asigurarea nu am zis ca este obligatorie(!) doar ca este importanta din multe puncte de vedere si nu numai a interviului. Ma bucur pentru cei care au obtinut fara contabil si asigurare dar foarte multi au luat refuzuri recent. Dar, refuzul depinde de fiecare caz in parte pina la urma.
    Regards.

Share This Page