0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce ziceti, se merita?

Discussion in 'ARHIVA' started by monkey, Nov 27, 2006.

1. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
    Am posibilitatea sa vin sa lucrez ca dentist in UK. Englezii au venit in Romania dorind sa angajeze in Marea Britanie 400 de stomatologi romani. Eu ma incadrez in conditiile puse de ei si m-ar tenta sa plec. Ei spun ca ofer un salariu de minim 80.000 euro pe an, brut. Fara impozit, care e 33%, zic ei, raman 53.300 euro pe an. Adica 4400 euro pe luna sau 3000 de lire pe luna.
    Va intreb eu:
    Se poate trai in UK cu 3000 lire pe luna?
    Pot sa mai pun si ceva deoparte?

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Ce ziceti, se merita?

Se poate trai multumitor si cu 1200 pe luna .Depinde de tine cum iti calculezi cheltuielile.3000 pe luna e un venit f bun ,avand in vedere ca minimul e 5,30 pe ora

3. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Da, cu salariul acesta, in functie de zona in care esti, poti trai si poti pune ceva bani de o parte. Daca esti in sud, vei chetui mai mult, daca esti in Nord, mai putin. Deci pentru un salariu de 3000 de lire pe luna, merita sa faci efortul sa vii sa lucrezu in UK. Ca sa nu mai vorbim de experienta de viata pe care o vei capata. Eu in locul tau, in conditiile pe care le-ai expus as accepta. Oricum, orice hotarare vei lua, iti dres succes. -angel2-

4. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
    Nord si sud?

Exista mari diferente intre nord si sud?
    Despre ce vorbiti voi?
    Care e limita de demarcatie? Si de ce? -scratch- cratch-

5. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

nu cred ca e exact o limita, de ex daca te duci in londra iti dai seama ce preturi sunt, cred ca e cel mai scump oras din europa...

6. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

IDEAL AR FI SA LUCREZI IN LONDRA SI SA FACI CUMPARATURI IN SCOTIA -walk

7. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Deci ar fi mai bine sa ajung in nord, in Scotia...
    Doreste cineva sa imi dea cateva detalii despre costul vietii in UK?
    Intr-un oras mai mic, de exemplu, cat m-ar costa pe luna chirie, intretinere, telefon, mancare, transport in comun etc.
    Daca puteti da si exemple e super!
    Multumesc f. mult! -wave-

8. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Eu am stat in sudul Angliei, in Cambridge si am plans 2 saptamani cand a trebuit sa plec de acolo, desi nici acolo nu mi-a placut prea mult atunci cand am venit. Acum stau intr-un oras si mai mic (daca isi poate cineva imagina!!!) in nord-estul Angliei, Darlington. Cum sa iti spun taxa comunala este aceeasi ca in Cambridge, ca zonele de taxare sunt tot acelea, dar parca viata este mai ieftina aici. In Cambridge faceam cumparaturile la Tesco si cheltuiam in medie 50 de lire pe saptamana. Aici cheltuim pe sapatamana in medie 35-cel mult 40 de lire pe saptaman. Stiu ca nu pare mult, dar la noi se simte. Pe de alta parte, in Cambridge stateam intr-un apartament si plateam 650 de lire pe luna chirie (2 dormitoare, ca suntem 3).Aici stam intr-o casa si platim 500 de lire chirie. Poate ca nu spun prea multe cifrele astea, dar, inca o data, pentru noi conteaza si cine are copii la scoala stie ce vreau sa spun.

9. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Da , merita!CLAR! Cu banii astia, multi englezi isi tin familia acasa!
    Daca ai posibilitatea si esti sigur ca asta va fi salariul, nu sta pe ganduri!
    @seby-salariul minim este de 5.35/ora daca nu ma insel
    Daca stai in buricul Londrei si tot te descurci cu banii astia, nu-ti face probleme!

10. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Sunt stomatologi NHS in Darlington?
    Ce populatie are orasul?

11. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu sa iti spun ce populatie are orasul. Cumnatul meu mi-a zis ca vazut pe harta pare mai mic decat Falticeni, mie mi se pare ca este cat Ramnicu-Sarat (suntem la tara, ce mai!). Problema este ca sunt putin stomatologi si noi tot incercam sa ne inscriem la unul si nu reusim. Pana la urma se pare ca vom ramane la doctorii nostri din Romania si asta este.

12. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Miu, e deci adevarat ce se spune ca nu prea sunt stomatologi in UK?
    In Romania sunt o gramada si cam stam degeaba...
    Eu lucrez la un cabinet in Topoloveni, Arges, un orasel de 10000 de locuitori si in ultima vreme s-au cam rarit pacientii...
    Acum ca a aparut ocazia asta cu UK , testez terenul sa vad daca se merita sa vin vreo 2 ani acolo. Asta e perioada minima de contract oferita.

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca trebuie niste lucruri lamurite, inainte de a duce discutia mai departe

1.Aici nu exista aceeasi diferenta teritorial-administrativa ca in Romania, deci nu are nici o relevanta pt munca ta. Daca in Ro nu gasesti de munca in Prvalestii de Deal pt ca nu numai ca nu are spital, dar nici macar dispensar, aici, aceeasi comunitate [ma refer la nr de locuitori] are acelasi acces [aproape] la serviciile de sanatate de stat [NHS] ca si un orsa de marime iasului sa spunem. Nu conteaza unde locuiesti aici sau unde profesezi - si asta e marea diferenta intre Romania si restul Europei - pt ca nu esti defavorizat pe criterii de locatie. Aici si cele mai mici orase au o clinica de stat care deserveste si satele din apropiere, pe o raza de cel mult 10 mile. Asa ca, repartitia teritoriala nu are nici un efect asupra slujbei tale. NHS-ul acorda asistenta tutror englezilor, iar tu ca medic stomatolog, vei avea la fel de multi pacienti fie ca locuiesti la sat sau la oras. Si asta ma trimite la punctul 2

2. NHS-ul are o lista de asteptare pt pacienti de 3 luni de zile, cand vine vorba de stomatologie, si asta peste tot in UK [Anglia cel putin]nu doar in LOndra sau orasele mari. Si asta din lipsa de personal. Nu cred ca mai merita nici un comentariu acest lucru.

14. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Eu , in locul tau, as veni.

15. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Le multumesc mult pentru raspunsuri celor care mi-au raspuns, daca mai vrea cineva sa dea exemple e binevenit. Astept cu nerabdare... -duck-
    Daca puteti da detalii si despre transportul in UK -walk

16. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

eu as alege edinburgh in locul tau...e foarte frumos orasul, pe mine m-a marcat..am fost de Paste anul trecut.daca vrei detalii intra pe scotsman ziarul lor..poate vezi acolo anunturi sau vb cu romanii de pe forum..parca era cineva de langa edinburgh

17. diana

diana New Member

Trophy Points:
    0

Buna din nou.
    Edinburgh este intr-adevar o locatie excelenta daca vrei sa incerci Scotia. Preturile chiriilor sunt mult mai mici decat in Londra. Apartamentul cu doua dormitoare, living room, bucatarie si baie in care locuiesc este 500 de lire pe luna la care se adauga council tax, in jusr de 700 de lire pe an. In rest ai de platit cheltuieli care, in mod uimitor, sunt mai mici decat cele pe care le plateam in Romania pentru un apartament cu 2 camere. Am platit pentru 3 luni aproape 100 de lire, adica putin peste ce plateam in 2 luni curentul in Romania pe timpul iernii.
    Bucataria este dotata cu de toate: masina de spalat vasele, masina de spalat, aragaz, frigider, freezer. De asemeni toate utilitatile la care te poti gandi: aspirator, fier de calcat, dus elecric.
    Pentru transport poti consulta urmatorul link:
    http://www.lothianbuses.co.uk/ . Ai aici toate amanuntele de care ai nevoie.
    3000 de lire este un salariu excelent, chiar si pentru localnici. Nu vei avea nici o problema sa traiesti o viata mai mult decat decenta. Desigur depinde ce standarde ai tu.
    Ce sa iti mai spun sa te ajut? Diferenta majora aici este ca produsele considerate de lux sunt foarte scumpe, ele nefiind considerate necesare supravietuirii (tigarile, bautura and so on...), insa produsele necesare supravietuirii sunt la preturi foarte rezonabile (mancarea, hainele). Desigur, depinde si de locul de unde preferi sa iti faci cumparaturile, insa vei afla foarte repede care magazine sunt mai ieftine si care sunt magazine de lux.
    Daca ai nevoie de mai mult ajutor da-mi de stire!:)
    Iti urez mult succes.
    Papa. -wave-

P.S. Poti sa arunci o privire si la urmatoarele linkuri ca sa iti faci o idee:
    http://www.telewest.co.uk/ (pentru televiziune si internet)
    http://www.o2.co.uk/ ; http://www.t-mobile.co.uk/Dispatcher (telefoane mobile)

18. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Salutare,

Cum ati ajuns la concluzia ca viata in Scotia este mai ieftina ca in sud, in Anglia ? Uite ca eu m-am mutat in Dunfermline, la o aruncatura de bat de Edinburgh si va asigur ca macar la partea cu mincarea preturile sint la fel sau mai mari ca in sud. Macar asta se intimpla la mine, in Dunfermline. Eu m-am mutat aici in Septembrie. Chiriile sint intr-adevar mai mici ca in sud dar celelalte sint la fel, adica Council Tax. De pilda la apartamentul in care locuiesc eu este aprox 1200 de lire pe an, deci 100 lire pe luna in medie.
    Eu am locuit 4 luni in Dunstable, linga Luton si peste un an in Bristol deci pot face o comparatie.
    Deci se intimpla sa fie un mic paradox, la fel ca in Romania. Scotia nu este la fel de dezvoltata ca Anglia dar preturile in schimb sint putin mai mari, in special la alimente si la imbracaminte.
    Doar chiria este ceva mai ieftina dar probabil ca si salariile sint ceva mai mici, nu am informatii in sensul asta.

19. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri! Imi sunt de mare ajutor caci eu nu stiam nimic despre "lumea" britanica.
    Am o intrebare, sper sa nu se supere nimeni:
    Ce faceti cand va e dor de tara?

si

Cat dureaza o calatorie cu avionul pana in Romania?

20. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Eu cand mi se face dor de tara ma uit la emisiunile inregistrate, sau live pe internet (Observatorul este cel mai bun - dupa ce vezi stirile de la noi, iti aduci aminte de ce ai plecat; nu ca stirile britanice ar fi mai de Doamne-ajuta), intru pe site-urile ziarelor romanesti si fac revista presei, intru pe site-urile de chat si uneori imi aduc aminte de ce am plecat, pun muzica romaneasca si il rog pe fratele meu sa imi trimita poze de prin Bucuresti. Pare infantil, nu?
    O calatorie cu avionul pana in Romania dureaza intre 3,5 si 5-6 ore, in functie de zbor. Daca este direct dureaza 3,5 ore. Asta daca nu se anuleaza zborul. Daca este cu escala, dureaza de obicei peste 4 ore.

Share This Page