17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce v-ar "convinge" sa va re-stabiliti in Romania ?

Discussion in 'EMIGRARE' started by crismarten, May 14, 2008.

1. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Parerile sunt impartite!Sunt de acord cu Anellores si Crismarten!
    In ultimii 10 ani am fost 'flotant' in Spania si Germania,iar acum sunt in Anglia!Asa m-a aruncat viata,si asta bineinteles din cauza lipsurilor financiare.In toate cele trei tari in care am locuit am intalnit romani,ca proncentuaj sa spunem 70 % dintre romanii intalniti isi critica tara ,mai bine spus vorbesc foarte urat.Stau si ma intreb uneori ca,daca nu am fi avut ocazia sa muncim si sa traim in alte tari si sa facem diferente intre alte tari si tara noastra s-ar mai fi vorbit urat despre Romania?!
    In 2000 am lucrat cu afganistani,cat de crunta este viata femeilor acolo nu am auzit niciodata nimic urat despre tara lor,mi s-a vorbit despre frumusetea tarii si despre greutatile de acolo,si cat de dor le este de tara lor!Ceva ce pe mine m-a miscat,va spun sincer.
    Avem o tara frumoasa si bogata,indiferent cat este de grea viata in tara noastra ,este si va ramane tara noastra!Nu vreau sa isc discutii contradictorii,asta e parerea mea si eu nu am sa uit niciodata de unde am plecat !Pana la urma daca viata noastra ar fi usoara si am avea tot ce ne-ar trebui fara sa ne lovim de greutati sau probleme,fie ele economice sau politice ,nu am simti ca traim !Si aici ne lovim de greutati,si criticam sistemul si rasismul...dar cu toate astea ramanem aici pentru ca pana la urma gandim in POUND,pentru asta suntem aici ,asta e diferenta dintre tara noastra si alte tari,greutatea banului si valoarea lui.
    -cmon- mon-

2. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0

sutemiwaza, asta este parerea ta si o respect, insa... Eu personal nu am plecat din Romania de bine ce-mi era. Si nici nu am ramas pt peisajele Romaniei etc etc. Fiind tanar si dormic sa-mi construiesc o viata cat mai buna, am ales sa-mi continui studiile postuniversitare in Germania si apoi am reusit sa pridn un job in Anglia. Incet incet am vazut ca frumuseti exista si aici, mictitei, muraturi si mamaliga gasesti si aici iar daca mi se face dor de rude, dau o fuga pana in Romania cu Easyjet-ul. Precizez ca am scris 'dor de rude' si nu de tara ca atare. daca vreau munti, ma duc in Franta/Elvetia. Germania pt ca acum imi permit. daca vreau mare oferta este si mai si.. Deci, nu duc dorul Romaniei pt muntii ei, mare (am stat acolo 3 ani) sau delta. Si nici pt functionarii publici (babe coafate si machiate sau, si mai rau, d-soare cu ifose sau 'fite'), transport in comun sub orice critica, praf la tot pasul, mizerie, tigani si neamprostie (a se include manelistii zgomotosi la iarba verde). Deci, fiecare are parerea lui despre Romania, iar mai sus mi-am exprimat propria parere. P.S. abia astept pasaportul Britanic (in 2-3 luni).

Bafta!

3. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0
    Deh,mie imi place sa calatoresc,sa vad lumea.As vedea-o pe toata daca ar fi posibil.Vreau sa plec din tara pentru ca,in afara,banii se aduna mai multi si mai repede.
    Si-n tara sunt acum destule oportunitati,poti avea 2-3 slujbe odata.
    Am facut o medie a celor postate aici:aspecte negative si la noi,dar si la voi(in Anglia,adica),ca si-n alte tari,de altminteri... -nono- ono-
    Nu mi-as dori sa fac vechime prin strainatate(a se vedea motivele defenderilor re-stabilirii in patrie).
    Se spune despre noi,romanii,ca nu suntem un popor solidar.Daca si in tara suntem egoisti,mai abitir se intampla asta in afara granitelor,nu credeti??
    Am mai lucrat in cateva tari pentru perioade mai lungi sau mai scurte.Am avut ocazii de a vedea confirmarea celor puse pe socoteala noastra,desi sunt si aspecte care contrazic opinia generala. -weehee- eehee-
    Ma tem ca traim un iluzoriu bine personal,contempland senini si cu autosuficienta,fenomenul dezradacinarii de tara,implicit de constiinta de neam,ramanand ori devenind ceea ce C.Noica numea "spirite plate". -explain- xplain-

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    "Ma tem ca traim un iluzoriu bine personal,contempland senini si cu autosuficienta,fenomenul dezradacinarii de tara,implicit de constiinta de "

Imi place chestia cu "iluzoriu bine personal".
    Cred ca norocul meu este ca nu sunt asa ganditor ,sau filozof,incat sa ma simt prost ca traiesc bine,dar departe de tara mea de origine.
    Si am sa va dau un exemplu,relevant cred eu:
    -copiii mei de 8 si 10 ani,care sunt aici doar de aproape 4 ani,deci au "prins" binisor si Romania,deci ei,cand le pun intrebarea-vreti sa ne intoarcem in Romania?,raspund la unison NUUUU!

5. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0
    Copiii spun si fac ceea ce aud si vad la parintii lor.
    Chestiunile la care fac referire nu-s deloc adanci si regret ca nu le-ati prins intelesul.Si eu vin pentru o viata mai buna,dar militez pentru intoarcerea acasa-cand o fi aceasta,depinde de fiecare,pentru promovarea unei imagini bune si realiste a tarii si prin efortul combinat,al tuturor,de a sprijini "refacerea"ei.Nu mai intru in amanunte,ce-am putea face etc,in presa scrisa si audio-vizuala s-a vorbit mult despre asta.
    Ar mai fi multe de spus aici,dar de suntem "zabavnici cu inima",cum zice Scriptura,ma rezum la a spune ca "cine are urechi de auzit,sa auda". -aha- ha-

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Hrysa,respect opinia ta,si chiar o inteleg cumva,dar personal nu pot limita pt intoarcerea intr-o tara ce nu mi-a oferit nimic.
    Si,cand mai urmaresc seara cateodata pe stirilie din RO,"lupta" ce se da pt fotoliile de primar,cand vad ca cineva ca Marian Vanghelie ar fi putut ajunge primarul general al capitalei Romaniei,cand Adi Copilul Minune candideaza pt un post de consilier local,ma apuca groaza la gandul ca m-as putea intoarce acolo...

7. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce v-ar

-hehe- ehe- Care-i problema cu Adrian Copilu' Minune,Cata?..Omu' a luat exemplu' de la (austriacul)Arnold..care la randul sau a starnit numai zambete cand a decis sa candideze ca guvernator al Californiei(cel mai mare stat american-cu mult mai mare si ca populatie si teritoriu decat Romania)..la fel si cand a castigat..numai zambete..multi spuneau ca n-are calificare(de parc-ar exista scoala de asa ceva!),c-a fost votat de oameni mediocri,carora le place violenta si filmele comerciale..si c-o sa ia numai decizii aiurea ..acum dupa cativa ani de "governare" e foarte apreciat si s-ar putea sa fie reales..
    Important e sa vrea sa faca ce trebuie , cum trebuie ...deci a "solution oriented person"..

Sti cumva daca a fost "ales"?
    Chiar m-ai facut curios...

8. aikaterine

aikaterine New Member

Trophy Points:
    0

-hehe- ehe-

9. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

...postarea romanului vesnic nemultumit si negativist.. Genul asta de om indiferent de ce i se intampla ori indiferent de locul in care se afla..el se va uita intotdeauna la "partea goala" a paharului..ba chiar va exagera spunand ca paharul e mai mult de jumatate gol..chiar daca e plin trei sferturi..conceptie in mod normal bazata pe avaritie si invidie.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Uite un alt motiv de nu m-as intoarce in Romania,ca nu-i poti vedea acolo pe Bon Jovi,aici azi i-am vazut a doua oara in doi ani!!SI -ahaa- haa- C!!

11. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0

-applause- pplause- -hehe- ehe-

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Eu nu vad lucrurile chiar asa. Am fost la sfarsitul lui mai in Ro si pur si simplu m-a luat greata.
    Murdarie morala, campanii politice, afise cu 'bag cutitu-n spate ca eu sunt mai bun primar".
    Ati ghicit, erau alegerile locale si-a iesit acelasi dobitoc...Nu ca ailalti candidati ar fi fost mai breji!
    Asa ca ma declar si eu vesnic nemultumita, mai ales c-am facut o pauza de UK de 2 ani si-am vazut cu ce se mananca tot...am mai spus:posturi cumparate, corupti pana-n maduva oaselor, ierarhia "valorilor". Schimbati voi daca puteti ceva, din cate vad eu, noi nu suntem in stare sa ne sustinem ca si comunitate intr-o tara straina (a se vedea "multimea" de "combatanti" de la REACT) -explain- xplain- , d-apoi sa schimbam mentalitatea in tara...Poate copiii copiilor nostri... -explain- xplain-

13. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Acum trei saptamani am intrat intr-un mall in Pitesti..pe cand eram la casa la Diverta(magazin de stationary) am observat ca vindeau bilete la Iron Maiden si Mettalica..amandoua trupele cconcertand in Romania vara asta...

Cat ai platit la Bon Jovi , Cata?..la concertele de mai sus cel mai ieftin bilet era ..10 lire(e adevarat nu-n fata scenei acolo fiind 50 lire)..aici nu prea-mi permit concerte cu nume mari..
    ci ceva gen concert in parc (la Twickenham)..unde-au concertat vreo doua trupe anonime..(mai ramaneau fara sunet ..dar cum a fost gratis..nimic de zis)..a fost ok dar.. cam atat.

14. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

..As fi fost de acord daca-mi spuneai de curse auto-moto, gen Formula 1 ori de curse de cai..capitole la care suntem aproape inexistenti comparativ cu ei..

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Am dat 96 lIRE,DIN CARE 10 parcarea,asta ar fi un alt aspect al "neintoarcerii",aici banii asti mi-i pot permite,odata la cateva luni sa ma duc sa vad ceva,ar fi venitul meu pe o zi lunga de munca,pe cand in tara!!!!! banii pe o luna aproape,asa ca,UK for sure!

16. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Ce v-ar..

Cata..ma bucur de cate ori vad(sau aud) un roman care se simte "realizat"in viziunea lui si nu a altora..
    Pana la urma tot ce facem noi aici e sa exprimam "ce simtim" despre unele aspecte de viata din UK ori RO(o antiteza,daca vrei)..clar sunt bune si rele in ambele tari..o ideea benefica ar fi ca participantii la topic sa-nteleaga/aprecieze mai bine ce vor de la viata , de la locul unde traiesc,unde muncesc etc..(dupa ce schimba impresii,experiente de viata samd).,deci discutia asta ar trebui sa ajute la limpezirea gandurilor(fara a ne diviza in doua tabere, pro si contra), si apoi.. fiecare-si stabileste prioritatile in viata dupa preferinte si nevoi..Vorba aia "Cate bordeie,atatea obiceie"..asa si cu noi..ce-i da satisfactie unuia,dezgusta pe altu' (indiferent ca suntem amandoi romani)

Exemplu:de data asta pe Rebecca au dezgustat-o alegerile(dar nu va fi asa mai mereu?..adica sa avem in jur elemente deranjante,indiferent unde suntem..cum reactionam conteaza!) ...si eu am fost acasa in perioada aia..iar pe mine m-au amuzat multe din dezbaterile alea..nu m-am lasat prea implicat/deranjat de polemici pe tema aia..m-am uitat la televizor rar..preferand sa vad ce s-a mai schimbat/intamplat "pe viu"..(am si votat!)..am fost pe Transfagarasan..unde a fost superfun,fiind inca zapada(prietenu' englez cu care am fost foarte placut impresionat!..desi drumu'era inchis cu cativa km inainte de Balea)

Sa concludem cumva:..poti trai in Ro/UK fericit(ori macar multumit)?...fara doar si poate
    ..poti gasi motive sa fii "carcotas" in Ro ori UK?..fara doar si poate

E "dupa preferinte" si personalitatea fiecaruia!.. Deci depinde de noi.Unii se simt satisfacuti/realizati numarandu-si banii(sub influenta societatilor moderne/materialiste, ce ne invata sa vrem cat mai mult si cat mai bun/scump!)..dar pt altii e de ajuns doar un rasarit/apus de soare frumos, pentru altii un simplu zambet..iar pentru asa ceva n-ai nevoie sa emigrezi.Altii sunt vesnic nemultumiti de ceva.Cheers

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Prietene Crismarten,un post de f mult bun simt,si,punct ochit punct lovit cumva...
    Personal nu ma simt afectat de remarca ca altii strang banii,pt ca nu-i am -shout- hout- !!!
    De cand sunt aici (5 ani in Nov),am vizitat,si am vazut apusuri si rasarituri super,Milano,Amsterdamul,Parisul,plus ceva locatii prin UK,lucru pe care evident din RO,nu ni le-am fi putut permite.
    Daca asta se datoreaza societatii materialiste moderne,si a invataturilor ei,atunci,asta e,sunt vinovat.Dar,vorba lui Creanga, "foamea da de-a dreptu".
    Puteam eu sa fi avut cele mai super apusuri de soare in RO,cum sa le pot savura daca nu stiam ce le dau de papa la astia doi mici ai mei,a doua zi.Si asta pt o familie medie,ca a mea,eu asistent medical,sotia profesoara.
    Cat despre alegeri,am mai postat pe undeva,am tot urmarit aici pe TVR,sau Realitatea,sau alte posturi romanesti,toata balacareala,pt mine personal a devenit mult mai amuzant chiar decat DIVERTIS MALL,care era preferata mea.Regret doar ca Vadim si Becali nu mai apar asa des,poate acusi,la prezidentiale... -badteeths- adteeths-

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Re:Ce v-ar..

Chris...cred ca indirect mi te adresezi mie.
    Dar sa te intreb si eu: tu de ce ai venit in Uk?
    Te asigur ca eu nu am venit (numai) pt. bani, te inseli amarnic daca tu crezi asta dupa ce m-ai cunoscut si personal. -sad4- ad4- . Banii pt. mine sunt un mijloc, nu un tel. Asadar, ipotetic vorbind, nici daca mi s-ar oferi un salariu de 200000 euro nu m-as intoarce...
    Stii de ce nu ma amuza campania "electorala"? Pt. ca desi sunt aici, ma gandesc la ai mei si la batranii care nu au bani nici de medicamente...si altele...
    Am zis eu ca nu-s multumita in Uk? Pai atunci la ce Dumnezeu oi mai sta?
    A...ca sunt si aici unele servicii care lasa de dorit e partea a 2-a, iar eu nu-s genul care sta cu mainile in san...Asa ca ma zbat, lupt si reusesc.
    Cat despre strans bani si reusit, mai mult am pierdut, dar asta tot nu m-a descurajat, pentru ca pentru moment, vad ca incep sa ma realizez profesional.
    Nu am apucat sa vizitez decat obiective turistice in UK, dar unii n-au vazut in 10 ani cat am vazut eu aici in 2+1...Dar nu stiu daca scopul asta e...sa ne laudam. Am facut-o pentru ca am nevoie si de hrana spirituala, altfel as muri putin cate putin...si nu sunt genul.
    Nu stiu ce-as putea sa spun mai mult...Uk a ramas visul meu (implinit) si cu voia lui Dumnezeu, aici vreau sa raman.
    Apropo de Bon Jovi, mai sunt bilete, iar concertul este azi la ora 4...Cautati pe Gumtree

19. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Prieteni!..poate nu mi-am ales eu prea bine "exemplele" nici cel banii,nici cel cu "dezamagirile"..intentia n-a fost sa vexeze pe nimeni..e clar ca-n ziua de azi trebuie produsi bani(chiar cat mai multi,fie ca ne place sau nu,fie ca suntem materialisti sau nu!),chiar si cand traiesti in "cea mai de subzistenta gospodarie",imi place "extrasul" din Creanga!...so no offense!

Pt.Rebecca -scratch- cratch- : "Principalul motiv" pentru care sunt aici e partenera mea; nu are viza valabila decat pentru UK..iar pana nu trece perioada asta de lunga asteptare a resident card-ului ei,c-o rezolvare pozitiva,speram noi, nu putem merge impreuna decat in tara ei natala,Tara Galilor,Scotia si Irlanda de Nord..ar mai fi ape internationale dar cum inca n-avem iahtul nostru.. -hehe- ehe-
    In UK(precum si-n alte tari)..as veni doar ca turist ori pt perioade de pana la 6 luni(sa zicem),nefiind orientat sa fac cariera ci doar curios sa vizitez si sa experimentez cum e pe-aici ..dar din cauza HO a trebuit sa stam mai mult decat am planuit initial+sa devenim "productivi"
    Eu consider ca Romania e o tara destul de buna, pentru standardele mele..si ca n-am nevoie sa emigrez "for good",dar imi place "calatoreala" si nu cred sa ma "satur" vreodata..mi se pare una' dintre cele mai valabile modalitati cand vine vorba de "deschis mintea omului" ori intr-un cuvant, educare..
    Mersi pt pontul de pe Gumtree.. sper totusi sa vad cateva meciuri pe viu la wimbledon azi

20. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Cresterea economica rapida din Europa de Est ii aduce pe imigrantii plecati in Vest inapoi acasa
    Data: 03 Iul 2008..
    Un articol din Ziarul Financiar de azi..interesant desi face referire mai mult la polonezi si piata de munca irlandeza..

Odata ce economiile vest-europene au inceput sa incetineasca si locurile de munca sa se imputineze, imigrantii est-europeni aleg sa se intoarca acasa.
    In martie 2005, Tomasz Tokarczyk si-a parasit slujba din constructii pe care o avea in Cracovia si s-a mutat in Irlanda, impreuna cu un val mare de imigranti dornici de slujbe mai bune, scrie The Wall Street Journal.
    Avand in vedere cresterea economica a Irlandei, inginerul in varsta de 31 de ani a reusit sa-si tripleze salariul, construind autostrazi si hoteluri. Insa in urma cu cateva luni locurile bune de munca au devenit din ce in ce mai greu de gasit, in timp ce ofertele tot mai atragatoare din Polonia curgeau zilnic in corespondenta lui Tokarczyk. Prin urmare, inginerul polonez s-a decis
    sa se intoarca acasa.
    "Boom-ul cel mare din Irlanda s-a incheiat. Boom-ul din Polonia abia incepe", a declarat Tokarczyk in timp ce isi sorbea cafeaua in aeroport.
    Incepand cu 2004, cand Uniunea Europeana a primit opt tari din Europa de Est in randul membrilor sai, sute de mii de est-europeni s-au mutat in Vest. Imigrantii s-au mutat in special in Irlanda si Marea Britanie care au fost printre primele tari care si-au deschis granitele muncitorilor est-europeni.
    Acum, in vreme ce tarile din Vest se confrunta cu eventualitatea unei recesiuni, iar estul infloreste din punct de vedere economic, valurile de imigranti nu numai ca au incetat sa mai curga, dar si-au schimbat in unele locuri directia. Multi dintre emigrantii sositi recent in Vest - jumatate din ei dupa unele estimari - se intorc acasa.
    Schimbarea denota rapiditatea unor tari est-europene de a ajunge din urma economiile dezvoltate din Vest, odata cu cresterea salariilor, aprecierea monedelor nationale si cresterea economica sustinuta. In plus, schimbarea evidentiaza aparitia unei noi specii de imigranti, care datorita calatoriilor aeriene ieftine si dezvoltarii tehnologiei in general se pot muta dintr-o tara in alta in functie de conditiile economice din acestea.
    Aceasta mobilitate sporita ajuta la coeziunea celui mai mare bloc politic si economic al lumii, in ciuda respingerii ratificarii Tratatului de la Lisabona de catre cetatenii irlandezi.
    "Acesti imigranti pun efectiv in practica ideea de integrare europeana", a declarat Pawel Kaczmarczyk, cercetator la Centrul de Cercetare a Migratiei din cadrul Universitatii din Varsovia. Abilitatea de a se muta dintr-o tara in alta dupa schimbarile conditiilor de munca "este exact ceea ce voiam noi sa introducem odata cu ideea de piata comuna", a adaugat Kaczmarczyk. Irlanda, Marea Britanie si Suedia au fost singurele tari care si-au deschis granitele pentru muncitorii din noile tari membre in 2004, desi dupa un timp multe alte tari le-au urmat exemplul. Franta va renunta luna viitoare la restrictiile sale in aceasta privinta.
    Cu toate acestea, multe tari isi mentin in continuare pozitia fata de muncitorii din tari precum Romania sau Bulgaria, pe fondul temerilor legate de evolutia salariilor pentru vestici in cazul unui val de forta de munca ieftina din Est.
    Imigrantii est-europeni au reprezentat un avantaj pentru economiile Irlandei si Marii Britanii, deoarece venirea lor a insemnat o crestere a cererii, a preturilor la locuinte si o scadere a inflatiei salariilor.
    Acum, plecarile treptate ale acestora ar putea fi de folos in conditiile in care economiile vestice incetinesc, dar chiar si in aceasta situatie exista pericole. Un flux mai rapid al plecarii imigrantilor ar putea agrava incetinirea economica prin scaderea cererii de locuinte si bunuri de larg consum si prin cresterea inflatiei.
    In Europa de Est, unde guvernele se straduiesc sa aduca inapoi muncitorii pentru a reduce criza fortei de munca calificata, un numar prea mare de cetateni intorsi deodata din strainatate ar putea sufoca pietele fortei de munca.
    Pentru o perioada lunga de timp, Irlanda a reprezentat o insula omogena, care trimitea anual un numar de imigranti la munca in strainatate.
    In anii '90, odata cu reducerea taxelor pentru corporatii si relaxarea conditiilor de pe piete, Irlanda a inceput sa fie atragatoare atat pentru propriii cetateni, care s-au intors sa lucreze in tara, cat si pentru muncitorii din intreaga lume.
    In ultimii zece ani, dupa ce cresterea economica a Irlandei a depasit valoarea de 5% pe an, procentul imigrantilor in raport cu populatia s-a dublat pana la 15%, conform Organizatiei pentru Cooperare si Dezvoltare Economica.
    Incepand cu 2004, marea majoritate a acestor imigranti au provenit dintre noii membri ai UE din estul Europei, din care jumatate de milion au primit permise de munca in Irlanda. Avand in vedere ca populatia Irlandei este in jur de 4,2 milioane de locuitori, cresterea raportului dintre imigranti si locuitori a fost cea mai rapida din Europa de Vest de la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, conform agentiei de plasare a fortei de munca din Irlanda.
    Polonezii au reprezentat circa doua treimi din fluxul de imigranti din Irlanda, urmati de lituanieni si slovaci.
    Emigrantii est-europeni au ajutat la acoperirea deficitului de forta de munca calificata si au dus la cresterea preturilor la locuinte. Salariile pe ora ale est-europenilor sunt cu 45% mai mici decat ale muncitorilor irlandezi care detin acelasi nivel de educatie si experienta, conform Institutului de Cercetare Economica si Sociala din Dublin.
    "Nu mi-as fi permis sa am aceasta afacere fara ei", a declarat Vincent Mullen, care vrea sa isi deschida o noua cafenea.
    O treime din angajatii sai vor proveni din Europa de Est. Fara ei, Mullen a declarat ca ar fi fost nevoit sa "plateasca salarii enorme unor angajati fara experienta, dar irlandezi".
    Cu toate acestea, boom-ul irlandez s-a temperat. Economia tarii a crescut cu o rata anuala de doar 1,2% in al patrulea trimestru al anului trecut, in timp ce rata somajului a atins cel mai crescut nivel din ultimul deceniu.
    Intr-o incercare de a ajuta muncitorii someri din constructii, autoritatile irlandeze au organizat un targ international de joburi la care au participat autoritati din Europa de Est si nu numai, care au venit cu oferte tentante in tarile lor. "Este exact opusul a ceea ce am facut in ultimii zece ani", a declarat Kevin Quinn, managerul departamentului international din cadrul agentiei nationale de plasare a fortei de munca.
    "Pana acum mergeam in tarile din Est pentru a gasi muncitori calificati in constructii, iar acum ei se confrunta cu o criza in timp ce noi avem aparent un surplus de forta de munca", a adaugat Quinn.
    Agentia irlandeza de plasare a fortei de munca prevede o scadere a migratiei nete pana la jumatatea acestui an, in timp ce tot mai putini imigranti vin in tara, iar tot mai multi se intorc acasa.
    Krzysztof Nadja, in varsta de 41 de ani, vrea sa se intoarca acasa in Gdansk in luna august. El a declarat ca declinul sectorului de constructii din Irlanda din ultimii ani a facut foarte dificila gasirea unui loc de munca decent si stabil.
    "Am venit aici sa castig bani si sa economisesc. Nu are niciun rost sa mai stau aici daca nu imi pot gasi de munca", a declarat el.
    Economistul Piotr Kalisz de la Citigroup din Varsovia estimeaza ca pana la jumatate din emigrantii polonezi din Europa de Vest se vor intoarce in tara in urmatorii doi ani.
    In Marea Britanie, jumatate din cei un milion de imigranti est-europeni veniti dupa 2004 au plecat deja inapoi in tarile lor, conform unui raport realizat de Institutul de Cercetare a Politicilor Publice din Londra in luna aprilie.
    Intors acasa in Polonia, Tomasz Tokarczyk a luat deja in considerare acceptarea uneia din ofertele de munca primite in ultima vreme. El a declarat ca este foarte bucuros de munca depusa in Irlanda, care i-a sporit increderea de sine si i-a oferit un cont in banca cu care ar putea sa-si ridice o casa in satul sau natal Ochotnica Gorna, la 104 kilometri de Cracovia.
    Tokarczyk afirma ca daca ar fi nevoit, ar merge din nou sa lucreze in strainatate, adaugand ca scopul plecarii este sa te intorci cu destul cat sa-ti poti construi o casa adevarata in tara ta. Astfel, nu vei mai fi nevoit sa pleci din nou"

Share This Page