0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce stiti despre Denton si Warrington de linga Mancheser?

Discussion in 'NORTH WEST' started by macovei75, Nov 15, 2011.

1. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care au locuit, locuiesc sau stiu despre aceste doua orase doresc pareri pro si contra.
    Sotia ar dori sa lucreze in unul din aceste doua orase dar noi nu stim prea multe.
    Va multumesc !!

2. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Pai in primul rand e viata mai ieftina ca in sud ( asa zice sotul meu, e britanic si stie ca eu habar n-am ) dar ca in general daca nu stai intr-o zona f buna Manchester e cam rough.. eu nu m-as muta in nord , dar e doar parerea mea. Probabil sunt destui romani pe acolo care te pot lumina mai bine -asa-asa-

3. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Eu stau in Stoke, relativ aproape de Manchester si pot confirma ca viata e mult mai ieftina aici fata de Shrewsbury spre exemplu unde am locuit pana acum recent.
    Cand zic ca ieftina ma refer la multe, de la mancare pana la chirii.
    Sa iti dau un exemplu clar acum locuiesc intr-un ap cu 2 dormitoare, living, bucatarie mare, si platesc 450£/luna pe cand in Shrewsbury locuiam intr-un ap cu un dormitor, bucatarie cat o cutie de chibrituri in holul de la intrare si plateam 425£/luna.

4. philb83

philb83 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt multe locuri bune aproape de Denton - daca aveti masina se poate locuiti Stockport.

5. Emma _1967

Emma _1967 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt Emma nou venita in Anglia si aici pe forum ! Va rog frumos sa imi spuneti daca in jurul Warringtonului este biserica ortodoxa Romana ! Din ce am eu informatii nu este decat in liverpool .....daca cineva ma poate ajuta cu o informatie m-ar ajuta !Multumesc si zi minunata tuturor !

6. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Buna Emma si bun venit printre noi!

Iata aici lista cu bisericile din UK pe site-ul Mitropoliei:
    http://www.mitropolia.eu/ro/site/173/
    Se pare ca cea din liverpool este cea mai aproape de tine.

Numai bine, Lavinia

7. Emma _1967

Emma _1967 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Lavinia , bine v-am gasit ! Sunt extrem de bucuroasa sa discut cu romani aici pe sait .....sper sa aveti cu totii un weekend frumos cu multa caldura in suflete ! afara e putin cam rece !

8. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Recomand Manchester-ul cu mare caldura (la nivel de UK bineinteles).
    Stau in Manchester de 1 an deja si pot sa spun ca-s destul de multumit. In general, chiriile sunt relativ mici. Iti poti gasi ceva linistit la cateva sute de lire. Eu platesc 400 la o camera(doar) in inima Manchesterului(Media City) cu toate taxele incluse. Chiar si asa e putin piperat dar am zis, treaca mearga pt ca mi-a fost greu sa ma mut. Cheltuielile sunt mici deasemenea. Masina e absolut utilizabila, nu ca in Londra unde degeaba ai masina - o ai doar sa iesi din Londra in weekend la plimbare pt ca pe saptamana nu ai ce face cu ea, nu poti merge la lucru fara sa stai 2 ore in trafic.
    In Manchester in 20 de minute cu masina esti cam unde vrei, 10 minute daca stai in zona cetrala si juma de ora daca stai in afara. Traficul e foarte bun, au 3 centuri concentrice(care-s autostrazi defapt) in jurul orasului si sunt legate la autostrazile ce duc catre Denton si Warrington.
    Daca folosesti mijlocul de transport in comun, deasemenea e foarte bun, Manchesterul are cea mai avansata retea de tramvaie si acopera cam tot (un fel de metrou dar la suprafata). N-au putut baga metrou inca pt ca orasul are o retea mare si urata de canale subterane.
    La asta se adauga reteaua feroviara si cea de autobuze.
    Oricum, ideal ar fi sa ti cauti chirie chiar langa o statie de mijloc de transport in comun.
    Centrul e foarte mic, e dezvoltat pe verticala si totul e usor accesibil ca locatie comparativ cu alte orase mari din UK. Chiar si asa, Manchester-ul, Greater Manchester(aglomeratia urbana) are 2,5 mil locuitori, al 3-lea ca marime din uk(cam la egalitate cu Bhirmingam).

Vremea insa, te omoara cu zile aici. Ploua in fiecare zi, efectiv. Depinde cum te intelegi cu apa... are si avantaje insa pt ca aduce mereu curenti de aer cald. In timp ce la stiri arata ca ninge printr-o multime de orase din anglia, in Manchester e relativ mai cald, acum 1-2 saptamani vedeam oameni ce meregeau pe strada la pantaloni scurit si tricou, si acum mai vad cate un nebun :)) Bineinteles, eu nu rezist dar ei ca-s caliti n-au treaba. Pana acum nu a nins aici.

In afara Londrei care e un fel de stat in stat cu preturi foarte mari(aproape duble fata de media din provincie), Manchester-ul e cel mai recomandabil loc.
    Despre Denton si Warrington nu stiu mare lucru dar ca mai toate oraselele mici de provincie din UK, sunt foarte dichisite, curate si in general cu un nivel al calitatii vietii mai ridicat ca in mizeria din oraselele mari. Manchester-ul e foarte curat. Doar in centru (care e destul de mic) e mai murdar, in special dupa ce ies destrabalatii de la discoteci:)) dar se curata imediat a doua zi foarte rapid.

Dupa un an, pot sa spun ca am inceput sa ma obisnuiesc cu el si chiar sa-mi cam placa atmosfera boema(cel putin asa zic ei) de aici desi la inceput uram cam tot pe aici.
    Daca ar fi sa plec din Manchester, doar in Londra m-as duce si acolo as merge numai daca as castiga la lotto :)) si iti zic asta din perspectiva unuia care a vazut cateva zeci de orase in UK.
    As alege Denton totusi pt ca este inclus in Manchester chiar daca este la marginea lui, vei avea acces la tot ce poate oferi un oras mare. Iti poti gasi chirie undeva la mijlocul distantei dintre centru si Denton si atunci ai acces in ambele parti.

Daca doresti si alte informatii, intreaba aici.
    Bafta cu mutarea!
    Daca alegi Warrington, cel mai probabil te vei izola in acel orasel mic si ti va fi dificil sa mergi in Manchester cand ai nevoie.

9. alinaistrate

alinaistrate New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!eu sunt in Cipru de vreo 2 ani si jumatate..am fost in manchester la inceputul lunii..sa vad stadionul Old trafford-ul.Pot sa zic ca mi-a placut foarte mult orasul si acum ma tot gandesc ce sa fac.aici in cipru nu prea poti sa iti faci un viitor si sa ai familie aici..e de venit aici doar vara..sa lucrezi 3 luni si apoi sa pleci.Cand se termina vara si pleaca toti turistii incepe sa bata vantul pe aici..ce ma tine aici e vremea..chiar si acum pe 29 dec sunt 20 de grade afara si e soare..Dar vreau sa plec undeva unde am mai multe oportunitati..stiu franceza la perfectie si am terminat managementul..sigur sunt joburi acolo unde se cere asa ceva.Acum e mai greu de plecat in Anglia pt ca au ei restrictiile astea..si iti trebuie multe acte..acum poate nu stiu eu bine,si nu e chiar asa de complicat..
    Voua cum v-a fost la inceput?e complicat si sunt costuri mari sa treci de primul an?

10. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua !! Multumesc tuturor care au contribuit la acest subiect dar intre timp sotia a fost nevoita sa se duca in Gravesend (kent) Nu tot timpul faci cum vrei , mai faci si cum se poate. Dar cred ca este un oras bun, fiind si aproape de Londra.

O zi buna tuturor !

11. johnB

johnB New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur sa aud acest lucru avand in vedere ca sotia mea a primit o oferta de lucru chiar in Manchester!
    Dar cu cat citesc mai mult pe forum-uri cu atat in vin in cap mai multe intrebari!

Din cate am cautat putem gasi o casa cu 2 dormitoare undeva la 700lire pe luna mai pe la periferie, dar este adevarat ca se cere chiria in avans cu 6 luni iar daca aud ca suntem romani mai cer si garantii suplimentare?

12. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Noi stam tot in suburbia msnchesterului, stiu de treaba cu 6 luni in avans dar noi am stat c.am 6 luni in casa cu gazda si apoi cand ne-am mutat nu au fost probkeme ca am avut referinte deci ni sa cerut normal doar1 Luna in avans.Sunt multi in zona noastra care lucreaza in Manchester,apoi la ideea de suburbie nu va ganditi ca e o zona mai urata intocmai sunt zone mai linistite, cu case.de la noi de exemolu se face c-am 30 minute cu autobuzul in centrul Manchesterului si noi platim c-am 800 tiot ce tine de casa, chirie, lumina, taxe....

13. johnB

johnB New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de info!
    Noi nu vrem sa stam la gazda la inceput, avand un bebe mic dupa noi preferam sa inchiriem din prima o casa cu doua dormitoare in zona M60 langa o gara pentru a ajunge mai rapid in centru.
    Problema este ca nu prea ne permitem sa dam de la inceput 6 x 600 = 3600 lire (asta daca gasim la 600).

Aceste referinte se pot obtine altfel? De exemplu mi-ar putea da cineva vreo referinta fara sa fi stat la ei, aici ma refer la un conational din Manchester.

De ce nu este suficient sa aratam contractul pe care il avem semnat cu firma la care lucram?

14. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca variant sa iti dea cineva o hartie fictiva merge,pentru ca pe langa hartie de la fostul proprietar am depus si extrase de banca unde aveam adresa respective.Si noi am stat 3 luni fara copil si apoi inca 3 cu copil, noi am nimerit bine in gazda acolo, cu toate ca nici noi nu vroiam aceata variant la inceput, dar seful ne-a recomandat-o fiind o vecina.Si acum suntem in relatii bune si e singura persoana la care pot apela sa il las pe fimiu 2-3 ore.( al meu e mare are 7 ani acum).Trebuie cautat si intrebat poate o sa va accepte si asa nu pot sa ma pronunt.Uite aici cand ne-am mutat pentru ca sotul este self mi-a cerut 2 chirii in avans sau pe cineva care sa garanteze pentru noi.Cine sa garanteze pentru tine in tara straina, noi aici suntem singuri aici asa ca am ales variant sa platin 2 chirii in avans , urmand ca una sa se foloseasca la a 12 chirie si doar una sa ramana drept garantie.
    La pret iar nu pot sa ma pronunt la noi aici in zona ( wakden) am stat prima data intr-un flat unde plateam 425, acum la casa mai mare, curte... platim 525.
    contractual nu poate fi de ajuns ca tu ai contract dar daca pleci de la munca si lasi facturi neplatite cine le achita?ei vor sa se asigure .Aici unde stam acum din octombrie anul trecut si tot imi vin instiintari de plata catre vechiul chirias, nu mai zic ca au plecat si au lasat casa dezastru, inainte sa ne mutam noi au varuit, schimbat machete ca era de nelocuit.

15. DM_McD

DM_McD New Member

Trophy Points:
    1

Buna,

Eu locuiesc in Warrington de f multi ani si e f ok.
    Si eu am lucrat in Cipru (Paphos) acum 20 de ani aprox, apoi am venit in UK
    Daca mai esti interesata si ai nevoie de info suplimentare te rog sa mi spui.
    Thanks.

Regards,
    Marcus

Share This Page