24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce sanse am sa emigrez in UK???

Discussion in 'EMIGRARE' started by dnlmihaela, Aug 3, 2010.

1. dnlmihaela

dnlmihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sanse am sa plec in Uk.

Buna tuturor.

Ma numesc Mihaela am 30 de ani. In prezent lucrez ca pc operator la o scoala in Ro dar as vrea sa plec in Uk. Am aplicat la totul felul de joburi pe total jobs, e jobs, red co uk,am trimis aplicatii online si scrise chiar am dat si telefoane dar mi se spunea ca jobul e ocupat sau nu mai e disponibil. Si cred ca se intampla asta datorita faptului ca sunt din Ro. Pentru ca atunci cand spuneam ca sunt din Rom simteam ca nu e ok. Desi nu vreau sa cred asta. Totusi tind sa cred ca e mai greu sa aplici din Ro, pt. un job de acolo. Angajatorii nu au incredere. Una e sa fii acolo si sa cauti un job si alta e de aici. Am incercat sa ma informez la diferite firme intermediare din Ro. Ma intereseaza domeniul hotelier sau ceva legat de public relations.
    Dupa cum am spus in prezent lucrez ca pc operator la o scoala,am terminat si universitatea Adm.Publica, care sincer nu stiu cat ma ajuta pt. ca aici in Ro nu ma ajuta deloc. Cu engleza ma descurc cat de cat.
    Sper insa sa pot face ceva pana la urma.
    Credeti ca am sanse reale sa plec?
    Astept raspunsul vostru.

2. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce sanse am sa plec in Uk.

Din fericire, plecatul in UK nu e o loterie, ci o determinare. Daca vrei pleci, daca nu, nu. Deci depinde numai de tine daca si cand ai sa pleci.
    Sansele intervin cand ajungi deja aici. Dar pot fii influentate tot de taria cu care vrei sa te descurci.
    Daca vrei ceva cu adevarat, trebuie sa dai cu pumnul in masa si sa iti faci cunoscuta situatia. Nu crede ca cineva o sa vina sa iti zica ca meriti o promovare.

Partea cu aplicatul pt joburi din .ro. Sa presupunem ca esti perfecta pt jobul X, in ...Birmingham, la care tu ai aplicat pe net. Cand vii pt un interviu? "Pai sunt in .ro" Crezi ca angajatorul o sa astepte sa vii pt intreviu peste o luna? Nici macar nu se complica sa raspunda, plus ca isi pune problema dreptului de lucru.

De diploma ta nu mai are rost sa ma leg. Asta ar fii fost un subiect bun INAINTE de a te inscrie la sectia aia.

3. bogdinamita

bogdinamita New Member

Trophy Points:
    0

Buna

Vreau sa incerc si eu munca & viata in UK, mai exact Anglia prin august 2011, adica aprox. peste 1 an. Si incerc sa ma documentez cat mai bine din timp.

Momentan sunt student la Management la o universitate privata, pe anul viitor in ac. perioada voi fi luat licenta. De asemenea lucrez in marketing de 1 an si 7 luni. Cambridge CAE luat cu 'B' in 2008.

As vrea sa stiu:

#1. Ce sanse am sa imi gasesc un loc de munca (exceptand aupair) fara ajutorul unei agentii?
    #2. Stiu stiu stiu ca sunt formulare & indrumari pe ukba,dar tare mi-ar place sa-mi zica o persoana care a urmat toti acesti pasi de una singura cum a procedat, care au fost demersurile, care e ordinea intocmirii actelor, etc.

Pt ca imi e neclar: ajungi in UK si apoi cauti loc de munca? Unde stai in tot acest timp (ca doar nu cobori din avion si gata ai gasit chirie)?
    Asta cu studiatul limbii engleze care e faza? Cand tre sa te inscrii la curs? etc

Vreau sa imi cantaresc sansele sa vad daca e posibil sa ma duc 'de capul meu' si sa lucrez pe yellow card un an apoi blue, in caz contrar m-as multumi si cu au pair 1 an, dar as prefera sa lucrez direct ceva mai 'serios'.

Multumesc frumos

P.S.: Stiu ca am pus multe intrebari si ar fi f multe de discutat, dar mai ales m-ar interesa un raspuns la intrebarea #2

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Canishu are dreptate, Mihaela. Venitul in UK nu este o loterie, este pur si simplu o optiune a ta: vrei sau nu vrei. Exact in situatia ta am fost si eu. Am ales sa plec orbeste, fara sa stiu mai nimc despre ce ma asteapta. Am optat sa aleg o firma "de recrutatre" din Romania, ceea ce s-a dovedit a fi o mare greseala.
    Daca as fi in locul tau acum, as opta pentru un curs NVQ, de exemplu ceva IT (tot lucrezi in domeniu). Pe parcursul lui vei avea drept de munca part time, sau, daca vrei, full time ca self employed. Foloseste link-ul de la Rebecca ca sa afli mai multe.
    Ideea este ca vei gasi mult mai usor un job daca te afli aici. Nu iti trebuie decat vointa si ceva bani pentru curs si sa supravietuiesti pana la primul salariu. O camera unde sa locuiesti poti gasi foarte usor si aici la rubrica "Anunturi" si pe alte site-uri. Ce nu intelegi, poti sa intrebi oricand aici, sunt o mutime de oameni care te pot ajuta cu un sfat, o indrumare sau, pur si simplu, sa-ti impartaseasca din experienta proprie.

Succes!

6. bogdinamita

bogdinamita New Member

Trophy Points:
    0

Exista posibilitatea sa vin aupair 3 luni, sa-mi fac PurpleCard si apoi sa-l anulez cumva si sa fac acte pt yellow? Sau pot sa-mi fac Yellow si sa lucrez aupair? (din cate stiu eu nu) Sau e prea complicat sa incerc asa ceva?

7. emmy30

emmy30 New Member

Trophy Points:
    0

Buna! Am 30 de ani si vreau sa lucrez in Anglia ca au pair, insa am aflat ca varsta maxima e de 27 de ani. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce pasi trebuie urmariti ca sa pot lucra legal pt o familie in Londra avand 30 de ani. Sper sa fie cineva intr-o situatie asemanatoare si sa ma ajute. Multumesc frumos pt ajutor!

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Draga Emmy30 , bine ai venit pe acest site.
    Nu poti lucra legal ca si au pair daca ai 30 de ani.
    PS: poti posta numai intr-un singur loc, nu in 3, cum ai facut tu. De accea, am sa iti sterg celelalte posturi. Te rog frumos, citeste regulamentul.

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

albea wrote:
    ALBEA!
    Te rog numele firmei de recrutare pt a o evita si eu si altii. Prin ce anume ai facut gresala cand ai apelat la ea> Detaliaza putin te rog. Multumesc

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

emmy30 wrote:
    Din cate am citit eu legat de au-pair, varsta maxima e de 30 ani. Din cate imi amintesc, va trebui sa faci Yellow card care pt au pair parca e mai simplu. VEzi ca pe acest forum, este o rubrica detaliata pe tema asta, de acolo mai stiu si eu una alta.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Adi PC wrote:
    Incorect- varsta e de 27 ani.

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Scuze, asa este. Pana la urma am regasit si eu informatia.

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Adi PC wrote:
    Ca Au Pair nu e mai simplu sa iei Yellow Card. Este chiar imposibil! Si asta din simplul motiv ca Au Pair obtin Pink si nu Yellow Card. ;)

14. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0

Ce sanse ai sa pleci in UK?

Ai toate sansele sa pleci in UK. Simplu: iti cumperi bilet de avion, ai asupra ta Cartea de identitate sau pasaportul romanesc, iti iei una bucata valiza si un bagaj de mana si te urci in avion spre UK.

Eiii, pana aici toate bune si frumoase! Tu astepti acum raspunsul la intrebarea ta, care iertat sa-mi fie, este cam retorica - adica aia cu SANSELE. Pai ce sanse sa-ti dam noi de cum te-ai dat tu jos din avion? Parca tu nu sti povestile alea cu "inceputul unei noi vieti pe meleaguri straine", "o lume noua", "mi-a spus mie un prieten...", "noroace", "nu-ti asterne nimeni covorul rosu la venire" etc. etc. etc.

Lucrurile stau cam asa: tu vrei cu adevarat sa pleci in UK? Sa-ti pui intrebarea asta de mai multe ori pe zi, timp de 1 saptamana, 1 luna, 1 an - ma rog, cat poftesti - si sa vezi cum ai sa gasesti singur(a) raspunsul. Depinde cat de hotarat(a) esti in priviinta plecarii si de regula cele mai hotarate sunt persoanele care in disperare de cauza, vad in plecare drept unica solutie. Iti este teama de necunoscut? Pai asta este firesc pentru oricine, important este sa prinzi curaj si sa mergi inainte, dar asta numai dupa ce te vei convinge ca alta varianta pentru tine nu mai exista.

Daca este sa vorbim de sanse, eu cred ca toata lumea are o sansa si ca totul depinde daca ne aflam la timpul potrivit, in locul potrivit pentru ca dorintele noastre sa se implineasca. Daca nu incerci, nu ai cum sa afli raspunsul la temerile tale. Tu singur(a) il vei gasi. Hai, curaj!...

15. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16

Cam intr-o situatie asemanatoare cu cea a lui bogdinamita sunt si eu... La anul, dupa ce voi termina cu licenta & stuff vreau sa plec in UK. SUnt foarte hotarata insa putin speriata de nereusita.
    Am citit despre dreptul de munca, yellow card, samd.
    Aici in tara termin Litere, dar lucrez intr-un domeniu ceva mai diferit, adica tehnoredactor la un cotidian local.

Mi se pare accesibila calea NVQ-ului insa stiu ca acest curs costa in jur de 1000 de lire...Ce ma fac daca nu am banii astia? Ti se da un imprumut ceva sau cum? Scuze daca pun intrebarea la topicul gresit.

M-as indrepta spre ceva mai accesibil... si aici iarasi vin cu o intrebare si anume: care sunt joburile mai accesibile, sa zicem, ptr romani?
    Caci am vazut ca pe site-urile de joburi de la noi din Ro se cauta barman, ospatar, receptioner, etc.

Va multumesc ptr. eventualele raspunsuri!

16. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca te poti descurca fara sa ai niste bani la inceput. Un mimim de 1000 de lire este obligatoriu.

Tine cont ca chiriile nu sunt deloc mici in UK. Daca tu si cu prietenul tau doriti sa stati singuri intr-o locuinta, chiria va fi cel putin 400 de lire pentru o locuinta cat de cat decenta (valoare valabila pentru anul 2009 in Kent - vorbesc din experienta).

La chirie se mai adauga: Council Tax - aprox. 100 lire / luna, mancare - min. 30 lire / saptamana, utilitati (cel putin apa si electricitate, eventual si gaz) - inca min. 50 lire / luna in cazul in care este o proprietate noua, economica. Mai pui un telefon, o licenta TV, nu mai vorbesc de mijloacele de transport care sunt foarte scumpe.

Poate va puteti descurca fara internet la inceput, pentru ca puteti merge sa cautati locuri de munca la JobCentre sau aveti o ora de internet gratuit / zi la biblioteca.

Prin urmare, daca sunteti hotarati sa veniti, nu cumva sa veniti fara niciun ban sau doar cu foarte putini bani.

Succes!

17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg nimic, please help:)

Hello! Dupa ce am citit o gramada de articole pe forum, tot nu inteleg daca trebuie sa-ti faci NINO dupa ce esti self employed sau inainte. Iar daca esti angajat de catre o firma ca self employed, cine plateste taxele si care sint acestea? Mii de scuze daca va stresez, dar ma uit precum curca in lemne de vreo 2 ore, pe forum si m-am gindit ca e mai bine sa intreb, doar de-aia e forum, nu?:)
    in principiu povestea mea este asta: am fost de 2 ori in Anglia si m-am indragostit iremediabil de tzara asta. imi place sa conduc pe stinga, imi place ca gasesti masini ieftine, pe care ti le permiti dintr-un salariu, imi plac strazile, casele, peisajele si inclusiv ca ploua atit de des:) de muzica englezeasca nici nu mai vorbesc, aici s-au nascut trupele mele preferate:)
    in Romania, pentru cei care ofteaza dupa tara, vreau sa va spun ca nu se mai poate trai. o gramada de intelectuali si oameni care au facut ceva la viatza lor mor efectiv de foame si au ajuns la concluzia ca mai bine spala vase in Londra decit sa moara aici. este foarte trist. Aici muncesti ca sa-ti platesti facturile, nu ca sa poti sa vezi si tu un film la cinema...de aceea m-am decis si eu sa plec, dar mi-e foarte frica sa fac acest pas, din cauza ca nu stiu cit de repede as putea sa-mi gasesc un job, oricare ar fi el...si-apoi mi-e groaza sa nu ma fac de ris cu engleza, ca e usor de inteles dar cind e sa vorbesti cu un englez e mai complicat, adica iti ies cuvinte din gura cu un accent care suna ca dracu. in cit timp as putea scapa de el? banuiesc ca tra sa vorbesti foarte bine engleza ca sa iti gasesti un job, nu?
    mai am vreo 200 de intrebari, dar deocamdata nu ma lungesc...astept un raspuns de la cineva care a avut dilemele mele si a reusit pina la urma sa se integreze. multumesc anticipat.

18. bogdinamita

bogdinamita New Member

Trophy Points:
    0

Spuneti-mi va rog daca e posibil: sa vin in UK, ma inregistrez ca SE, iar dupa 3-4 luni renunt la SE, incep un NVQ + lucrez cu yellow (si apoi Blue, etc...)
    Este posibil sa renunti la SE oricand? Sau este vreo perioada minima impusa pentru prestari SE?

Stiu ca sunt intrebari de n00b, dar asta e ceea ce ma framanta

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pentru efortul&timpul pe care-l depuneti in a ne ajuta pe cei care, cu parere de rau, nu gasim alta alternativa decat sa plecam din tara asta tot mai corupta pana nu regretam. :(

19. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

bogdinamita wrote:
    Spuneti-mi va rog daca e posibil: sa vin in UK, ma inregistrez ca SE, iar dupa 3-4 luni renunt la SE, incep un NVQ + lucrez cu yellow (si apoi Blue, etc...)...

Eu am renuntat la statutul de Self Employed dupa ce am obtinut Blue Card-ul si am fost angajat full-time de catre actualul meu angajator.

Puteam sa renunt dar ma cam saturasem de completat Tax Returns...

20. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0

bogdinamita wrote:
    Spuneti-mi va rog daca e posibil: sa vin in UK, ma inregistrez ca SE, iar dupa 3-4 luni renunt la SE, incep un NVQ + lucrez cu yellow (si apoi Blue, etc...)
    Este posibil sa renunti la SE oricand? Sau este vreo perioada minima impusa pentru prestari SE?

Stiu ca sunt intrebari de n00b, dar asta e ceea ce ma framanta

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pentru efortul&timpul pe care-l depuneti in a ne ajuta pe cei care, cu parere de rau, nu gasim alta alternativa decat sa plecam din tara asta tot mai corupta pana nu regretam. :(

Este posibil oricand sa iti schimbi statutul,inclusiv cel de SE(pfa in Romania).

Cat despre timpul estimat de catre tine,3-4 luni,imi pare nerealist;eu as acorda 1 an pentru perioada de acomodare.Sigur ca asta difera de la caz la caz,dar daca in Romania te confrunti cu anumite probleme,aici vei da peste altele,imposibil de evitat.Lista e lunga tare si nu cred ca ar avea vreun rost sa le insiram aici

Share This Page