17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce sanse am pentru blue card?

Discussion in 'ARHIVA' started by corinac81, Feb 16, 2009.

1. corinac81

corinac81 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor. Eu as vrea sa aplic pentru blue card dar nu stiu ce sanse am ca sa-l primesc. Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu info sau sfat... Situatia mea e urmatoarea - am National Insurance number, am lucrat la 3 joburi in anglia a cite 10 luni fiecare, am platit taxe, totul ok. Insa problema e ca in toata aceasta perioada de timp am fost cu statut legal de studenta doar prima jumatate de an (2004), dupa care am mai asteptat cam tot atit timp prleungirea vizei, ca sa obtin apoi refuz. Am ales sa ramin ilegal pentru urmatorii 2 ani. Acum sunt in tara de ceva vreme si as vrea sa ma intorc in uk. Intrebarea mea aste: as putea aplica pentru blue card doar in baza pay slipurilor si a confirmarii de la angajator ca am lucrat la ei (doar 10 luni la un angajator si imediat celelalte luni la alt angajator, chiar daca nu am acte doveditoare de statut legal? Adica, pot considera ca am fost legal in tot acest timp, doar ca am lucrat mai mult decit 20 ore/sapt si apoi am si lucrat in perioada de 8 luni, timp in care am asteptat raspuns de la HO. Ma intereseaza cit de real este sa obtin blue cardul in situatia mea. Eu cred ca nu e prea posibil, pentru ca home office oricum au inregistrat datele mele si faptul ca eu aveam drept legal de lucru doar cele 6 luni ca studenta, nu si perioada in care asteptam raspunsul de prelungire a vizei. La formularul pentru blue card se cere sa atasezi documente doveditoare a statutului legal in uk in perioada pt care se prezinta pay slipurile. Prin asta se intelege permisul de lucru si viza? Daca nu prezint acestea, se considera aplicatia mea spre exsaminare?
    Va multumesc anticipat.

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer ? Nu cred ca ai vreo sansa sa iei BC daca nu poti dovedi ca ai lucrat legal timp de 12 luni neintrerupt in UK ... mai ales acum cand urla PM Gordon, sindicatele si mass-media: British jobs for british workers ...

3. marius821

marius821 New Member

Trophy Points:
    0
    chiar asa.

dar totusice te costa sa incerci/?

asa ca dai tare si incearca chiar si de 10 ori.

take my advice.

love, marius

Share This Page