18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce sa ma astept de la UK? Comparatie Canada/UK

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by monik_g, Nov 11, 2011.

1. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am dat din intamplare peste acest forum cautand informatii despre UK si Coventry in special. Eu am trecut un interviu acolo cu Landrover Jaguar si nu stiu ce sa fac, as vrea sa stiu mai multe detalii despre viata de acolo ca sa stiu ce decizie sa iau. Eu sunt actual in Toronto iar venirea in UK ar insemna pierderea rezidentei canadiene.
    As vrea sa stiu parerile vostre si cat mai multe detalii ca sa stiu si eu la ce sa ma astept, mai ales ca nu cunosc pe nimeni acolo si nu am avut contact cu britanicii, nu stiu ce mod de lucru au si daca ma voi putea integra acolo.

Multumesc mult.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu sunt cam nelamurit cu "pierderea rezidentei", nu stiu ce insemna. In rest, nu ai motive sa-ti bati capul, daca te-ai adaptat in Canada, UK e floare la ureche, mai ales daca ai munca asigurata. Inteleg ca ai drept de munca in UK, nu-i asa?

3. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    deci, ca sa imi pastrez statutul de permanent resident in Canada tb sa stau aici 2 ani din 5, iar eu nu am vechimea asta...
    referitor la dreptul de munca, nu il am dar sper sa il obtin o data ce voi avea contractul semnat si voi aplica... inca nu stiu, poate imi vor spune ei ce e de facut sau poate se ocupa ei desi am inteles ca tb sa aplic eu in persoana
    mersi

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    comparatie Londra - Toronto:

Londra e in Europa, usor de vizitat alte tari inclusiv Romania
    dpdv cultural si arhitectural Londra are avantaj clar
    daca vrei sa mergi la schi, ar cam trebui sa iesi din Anglia, dar nici in Toronto nu era mai bine, Quebec era cel mai aproape. au si aici un soi de 'Blue Mountain'
    la Londra exista un Inst Cultural roman care are o activitate bogata
    canadieni vs. englezi - personal imi plac mai mult englezii (mai sociabili) dar e prea devreme sa ma pronunt; oricum, si aici exista melanj etnic si rasial si religios la fel ca in Toronto
    chiriile mult mai mari in Londra
    mancarea MULT mai buna decat in Toronto - ma refer la produsele de la grocery store, si putin mai ieftina, mai usor de cumparat organic
    hainele mai misto si mai ieftine decat in Toronto
    transportul public mult mai scump dar fata de Toronto sistemul de metrou si trenuri e mai bun
    salariile poate putin mai mici in Londra, desi aici depinde de industrie si de cum se prezinta piata muncii
    parcuri si child-friendly - Toronto sta putin mai bine la capitolul child friendly dar parcuri sunt cu duiumul si aici
    tot la capitolul copii, costurile gradinitei sunt mult mai mari decat in Toronto (ma rog, aici in Londra din cate am inteles exista ajutoare mai multe pentru low income families, dar nu garantez ca nu existau si in Toronto, habar nu am)
    aglomeratie mai mare in Londra
    ploua mai mult in Londra insa iarna e mai mild decat in Toronto si cred ca e si mai scurta (asta zic din auzite, inca n-am prins iarna)
    sistemul de sanatate are aceleasi probleme - waiting times in multe cazuri
    beneficiile oferite de firme - evident difera mult de la firmalafirma dar in general concediul este semnificativ mai lung, incepe de la 20-25 zile pe an plus sarbatori
    asigurarile de sanatate private de la angajator includ mai rar dental, eye glasses & prescription coverage
    taxele pe venit sunt mai mici decat in Toronto dar numai pana la un anume plafon
    serviciile sunt un pic mai proaste in Londra
    birocratia e un pic mai mare in Londra

Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere :)

ps. Mai e un tip pe aici care a locuit in Canada, poate apare si el.

5. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- mersi, apreciez f mult opiniile (desi eu nu voi locui in Londra, ci cred ca undeva pe langa Coventry dar ma ajuta mult); in mare parte imi confirmi unele din ideile pe care le am ceea ce ma bucura mult.

6. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere!

am uitat ceva: aici se plateste council tax care e cumva echivalentul taxelor de proprietate (property tax) din Toronto, numai ca spre deosebire de Toronto, aici platesc si chiriasii taxa asta, in plus fata de chirie. nu stiu cat o fi in Coventry, dar gasesti pe net.

7. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    imi puteti estima de ce suma minima de bani as avea nevoie pe luna pt o singura persoana pt cheltuielile curente? 1000 lire ar fi suficient? asta incluzand chiria, intretinerea, taxa de council, mancarea si abonament de transport in zona Midlands?

8. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand,in umila mea nestiinta si inocenta,sa zicem, vreau sa te intreb: de ce pleci din Canada? Daca nu cer prea mult, o scurta povestioara,ar fi super.
    Iti raspund eu la cat costa treburile ca de 3 luni hoinarim pe aici, cu banii de acasa, fara sa producem nimic. Eu ma voi referi la Londra, unde preturile sunt mai mari decat in restul UK-ului,din cate am inteles,dar e bine sa aproximezi intotdeauna in plus,nu in minus.
    Chirie: 400 lire/luna, camera de doua persoane. La mine in casa, chiria pentru o camera single e 60 lire. Presupunem ca unde vrei tu sa stai e 50,deci 200/luna.
    Cel mai ieftin abonament la transport: 17.8 lire/saptamana, doar bus,dar sa zicem ca ar fi 20/saptamana.
    Mancare:(habar nu am ce/cat mananci), dar eu zic ca intre 100-200/luna e foarte ok.
    Alte cheltuieli ~ 100 lire.
    Total: 200 + 80 + 150 + 100 = 530. Deci da,1000 de lire ar fi mai mult decat suficiente PENTRU O LUNA. Subliniez, bolduiesc, colorez pentru ca asa credeam si noi. Ca va dura o luna si iata-ne aproape de sfarsitul celei de-a 3 luni, de-abia acum reusind sa ne punem pe picioare. In total, 4 luni pana cand unul dintre noi va lua salariul mult visat.
    In legatura cu compania care vrea sa te angajeze,ia cat mai repede legatura cu ei si pune-i sa trimita contractul de munca la Sheffield ca sa primesti repede letter of approval si apoi sa mergi cu ea la Croydon. Te sfatuiesc sa te apuci sa cauti programare de pe acum ca s-ar putea sa nu gasesti nimic pana la inceputul luni ianuarie(asta acum, nu mai tarziu).
    Mult mult succes si daca ai o intrebare, nu ezita. Toti suntem/am fost la inceput..si inceputul e al naibii de greu intotdeauna.

9. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    offf, ar fi multe de zis referitor la motivul pt care as veni in UK... as veni acolo in principal pt job (e jobul ideal pt mine), ca e o nisa f specifica si am 3 ani de experienta din Romania de la Renault; alte motive: vremea/iarna si faptul ca as fi mai aproape de tara si as putea sa o vizitez pe mama mai des, si cum s-a zis mai sus mai multe zile de concediu... ca aici s doar 10 :( ma rog, astea pot parea mofturi dar se aduna in final
    inainte de a lua decizia tb sa aflu si ce imi ofera ei... -ras4- astept sa ma invite ca sa imi prezinte oferta; referitor la dreptul de munca, dupa ce imi vor da ei letter of approval (sau cum s-o chema) probabil voi aplica la consulatul lor de aici din Toronto... ca am citit ca dureaza 2-3 luni toata procedura si sper sa nu fie probleme sa ma respinga dar mai stii... de aia si imi continui aici viata si munca...
    motivele pt care as pleca din Canada sunt greu de zis, am o viata ok, decenta, nu ma pot plange deloc, aici am invatat sa nu ma stresez la munca (daca ma intelegeti ce vreau sa zic -ras4- )... aici pt a accesa un job potrivit experientei mele va mai dura cativa ani deoarece experienta din Europa e evaluata altfel, asta ca sa fiu gentila in exprimare (peste tot unde te duci exista discriminare doar ca s diferite forme de discriminare... cea de aici e destul de usor de suportat, cred eu)

mersi mult tuturor! -limba-

10. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    Vrei sa imi explici in detaliu, te rog? Ce inseamna camera? Are bucatarie si baie proprie sau sunt la comun? E pt anunturile celor care vor sa imparta o casa, sa inteleg?

Eu am cautat un pic pe net si am gasit 1 bedroom la vreo 425 pe luna, presupun ca mai adaug pe intretinere si taxa/impozit de care am citit inca vreo 150 pe luna. Deci un total sa zicem grosier de 600 pe luna. E corect si asta?
    Mersi.

11. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    Da, noi stam intr-o shared house,unde ai doar o camera a ta,restul e la comun(baie,bucatarie, "living", desi unii nu au luxul asta). E corect si cum ai calculat tu,dar ar fi bine sa mai cauti. Daca zici ca nu vrei in Londra,pretul ala pare cam mare. Parerea mea,bineinteles, care stiu doar ca orice flat/house aflat in afara Londrei trebuie sa fie mult mai ieftin ca unul din Londra. Probabil ca ma insel, asteapta sa mai vezi si alte pareri,dar merita sa arunci un ochi peste tot.
    Succes si asteapta acolo, e mai usor decat sa astepti aici, te asigur! Ca si noi am plecat poate putin cam devreme..deh,tinererea asta cu nerabdarea ei.

12. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    nu e vorba ca nu vreau in Londra, ci ca ma duc in orasul unde e jobul

Inca o intrebare, si acolo se inchiriaza pe 1 an de zile cum e in Canada la majoritatea apartamentelor? Care s conditiile la inceput, cate chirii ti se cer? 2-3, depozit?

Bafta si voua, sa va gasiti joburi bune si sa va bucurati de decizie.
    Mersi.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu acum am citit,
    fii sigur ca angajatorul de aici iti va putea obtine WP!!

Apoi , eventual, dati demisia de acolo, daca e nevoie.

Nu cunosc deloc Canada, am niste cumetri insa acolo, ei sunt multumiti,

however,
    Coventry-ul e un oras frumusel si OK,
    central asezat,
    aproape de Luton/Birmingham International, deci,
    posibilitati de deplasare multiple.

Chestia cu chiria este OK,
    nu se compara cu Londra,
    eu stau in Rugby, cca 15 mile distanta de Coventry,
    cu 425£ cred ca gasesti chirie rezon.

Se cere depozit pe o luna parca si ceva on top in caz de damage-uri.

Dar repet,
    fii sigur ca astia de aici stiu ca tu nu ai drept de munca in UK,
    fiin cetatean roman,
    sa nu ai probleme...

Daca totusi ajungi in UK, acomodare usoara deci!

14. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pt urari si pt sfaturi!

Si evident ca mai am o intrebare: -limba-
    O data ce o sa am documentele de la angajator (contract de munca si scrisoarea respectiva... inca nu m-am familiarizat cu termenii specifici de acolo...scuze) cat dureaza procesul de obtinere a dreptului de munca? 2-3 luni ar fi realista sa estimez?

Mersi si numai bine tuturor!

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Monik, ai cautat pe net sa vezi cu cat este platita o persoana cu experienta ta in domeniul tau? Asta ca sa iti faci o idee de oferta pe care o primesti si de banii cu care ramai pe luna in buzunar!

Iti poti calcula salariul aici dupa taxe:
    http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

Nu cred ca ai nici un motiv de ingrijorare referitor la modul in care companiile acomodeaza noi venitii, le ofera training si sprijin! Majoritatea au 6 luni perioada de proba, dar de cele mai multe ori e doar o practica pe care HR=ul si-l ia sa fie 'protejati' de persoane lenese sau care pur si simplu nu vor sa isi faca jobul pentru care sunt platiti si pe care bineinteles compania nu ar dori sa le pastreze pe un timp nedefinit! -thumbsdown-

Succes!

16. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    -ras4- stiam linkul... mi am facut temele doar ca totusi s ingrijorata un pic din punctul asta de vedere deoarece ei au o plaja destul de mare pt pozitia asta (intre 26 si 40 k/an); normal ca am si eu pretentiile mele dar deocamdata astept telefonul sa ma invite sa imi prezinte ei oferta exacta; sper totusi sa pot negocia ca eu am 3 ani experienta pe pozitie similara... vad eu
    apropo, ati auzit de cazuri in care au primit pachet de relocare? cum e de obicei in UK asta?
    in rest nu imi fac griji, ca nu e cazul, nu s nici lenesa si nici grea de cap

mersi!

17. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru relocation:

http://www.hmrc.gov.uk/guidance/relocation.htm

Firma iti deconteaza cheltuielile de relocare in limita negociata cu ei. Daca iti ofera sub 8000 pentru banii astia nu platesti nici un fel de taxe/impozit. Problema e ca trebuie sa duci facturi pentru toate cheltuielile care au legatura cu relocarea ca sa primesti banii. De obicei ai o clauza ca daca iti dai demisia mai devreme de 1 an trebuie sa le returnezi toata suma.

Problema mea este ca am negociat o suma destul de mare pentru relocare din care am cheltuit doar un sfert si acuma ... nu stiu de unde sa fac rost de facturi pentru restul banilor -nervos- .
    Initial credeam ca o sa-i primesc cash in prima zi, o sa platesc impozit si n-o sa ma intrebe nimeni pe ce o sa-i cheltuii. Daca stiam dinainte ... poate le ziceam sa-mi includa relocarea in salariu brut.

18. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    ca relocare nu se considera si chiria din primele luni sa zicem? sau poate plata hotelului de la inceput pana gasesti chirie? eventual inchirierea unei masini?
    ce alte cheltuieli intra in chirie?

inca nu am apucat sa citesc lunkul trimis, scuze daca pun intrebari la care pot gasi raspuns acolo...
    mersi

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu n-am primit, ca m-am transferat impotriva vointei sefului meu si nu am fost in pozitie de negocieri, dar consortul meu meu a primit pachet de relocare - bilete de avion, hotel si mutat mobila si lucruri. Biletele de avion si hotelul le-am platit noi si i s-au decontat. Pentru mutat lucruri au trimis o firma si au platit-o ei direct (s-au ocupat inclusiv de impachetat).

Din cate stiu eu, pachetele astea se ofera doar de la un anume nr de ani de experienta (sau uneori nivel de salarizare) in sus, adica nu le dau celor care merg pe entry-level/similar jobs.

Daca te vor foarte tare, cere-le inainte de a semna oferta. Daca nu au specificat upfront ca nu se ofera relocare pentru pozitia asta, inseamna ca ai loc de negociat.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    uneori se mai ofera un salariu pt cheltuieli de relocare, plus bilete avion samd

Share This Page