6.1 C
London
Friday, November 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce rost mai are CIS ?

Discussion in 'CIS' started by Cafea, Aug 14, 2011.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Ce rost mai are CIS in conditiile in care cu UTR ca SE ti se opreste tot 20 %?

Hai sa zicem ca mai demult CIS era pentru ca in constructii ti se opreau taxe direct de la cel care-ti platea, dar acum se pare ca in orice domeniu ai lucra ti se opresc taxele tot la sursa.
    Nimeni nu mai plateste SE cu toti banii, lasand-ul pe el sa-si plateasca taxele. Nu. Acum taxele ti se opresc de catre angajator, ramanand ca la sfarsitul anului fiscal sa le ceri inapoi (in functie de cheltuieli)

Ori numai cu UTR ori si cu CIS tot atatia bani ti se opresc.

Nu stiu ce fel de SE se mai practica acum... practic esti tratat ca un angajat normal, singura diferenta fiind ca SE plateste mai putine taxe decat un angajat cu contract.

2. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu vad rostul de a deschide un topic nou, cand exista deja atatea topice legate de acest subiect.
    Pe deasupra nu inteleg ce vrei de la noi. Ce raspunsuri ai vrea din partea noastra?

3. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Daca citeai cu atentie poate intelegeai intrebarea

Nu vat "atatea topice pe subiectul asta"...poate-mi dai tu o cale spre ele te rog

Scris acum 4 ani :

din 6 aprilie 2007 nu mai exista carduri CIS si nici vouchers. Tot ce aveti de facut este sa prezentati contractorului pt care munciti numarul de inregistrare CIS (care va fi scris pe scrisoarea de confirmare si este acelasi cu UTR). Fiecare contractor pt care munciti are obligatia sa sune HM Revenue & Customs si sa precizeze suma taxelor pe care le retine. Pt self employed taxele retinute au valoarea de 20% din venitul brut.

Sa reformulez

In mod normal un SE este platit integral (lucreaza cu 10 lire pe ora...10 lire i se vireaza), urmand ca el sa-si plateasca taxele singur.
    In constructii se oprea 20% de catre angajator in baza acestui CIS
    Acum majoritatea angajatorilor opresc cei 20 % indiferent in ce domeniu lucrezi ca SE

Intrebarea era daca oricum ti se opresc 20 % cu UTR ce rost mai are CIS ?
    Ai CIS ti se opreste 20 %... nu ai CIS si ai doar UTR ti se opreste tot 20 %

Ce-mi scapa?

ps: am deschis topicul in categoria CIS, unde se presupune ca se discuta despre CIS. Nu l-am deschis alandala. Daca l-am deschis acolo inseamna ca am rasfoit categoria respectiva si nu am gasit raspunsul la intrebare. Era logic cumva

4. cozmy88

cozmy88 New Member

Trophy Points:
    0
    Da buna intrebare a pus Cafea,de ce mai este nevoie daca ai utr

Share This Page