11.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce punem in oala ??

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by stefana_2712, Aug 6, 2009.

1. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna of intru prea tarziu...ma gandeam ca n-o sa-ti placa baked beans... Vroiam sa-ti sugerez sa iesi in oras si sa-ti iei frumusel un full english breakfast cu de toate...sa nu te sperii de size -da-da-

apropo de size ce ziceti de ceasca de cafea mare de la Costa??? cand am comandat prima oara am crezut ca-mi da un bol de ciorba -ras2-

2. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    nu reusesc sa atasez niste poze -trist-

Dromaderu dragut as usual -asa-asa- , mersi mult dar am si eu bors la plic....o sa fac si eu bors de peste ASAP

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Azi am gasit, in timpul unui job, deci,
    cu totul si cu totul intamplator, un magazin cu produse romanesti in Coventry.

M-am amuzat nitel,
    intrand acolo, in uniforma mea bleumarin si ,cautand printre rafturi, sa ascult discutiile celor doua vanzatoare... -sssst-

fiind desigur, singurul client.

Ideea e ca, am gasit si, cumparat, bors la sticla,
    well,
    sunt convins ca nu este ca ala de-l cumparam eu cand ma trimitea maica'mea la

"doamna care vinde bors",
    dar, voi incerca sa vad ce si cum.

Intre altele, astaseara, cineva ne-a invatat cum sa facem sushi,

ii place Ioanei (fata mea) foarte mult,
    well, am zis ca o fi ceva complicat, la ce pret au astea pe la supermarket-uri,

dar, nu este, atasez o fota,pt doritori, pot da info despre ce si cum...

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    La english breakfast e buna numai ideea, deoarece nu-mi place cum il fac si am promis eu demult c-o sa le fac astora english breakfast cu cirnaciori oltenesti :)))

cum e cana de la Costa, girl? pune poze. ataseaza-le si nu uita sa apesi butonul de INSERT:)

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  6. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    cana de la costa e cat un bol de supa/cereale si are 2 toarte in parti ca sa o poti tine... pe mine m-a pufnit rasul cand am vazut-o-wow- uite-o aici

incerc sa pun iar poze dar cred ca-s prea mari si le incarca foarte greu

[attachment]DSC_0003.JPG[/attachment]

7. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    ahaaa, am reusit

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras2- -ras2- -ras2-

Pozele nu's mari,
    rabdarea ta este "mica"...

super foto,
    care ste treaba cu cel dat cu mac?
    Multumim!

9. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit-

Dromaderule aia erau cozonaci, inainte de ai baga in cuptor...au iesit o minunatie......din pacate nu am mai facut poze cu ei copti....am uitat. Duminica ma incumet iar, daca-mi ies le fac poze, promit -ras4-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai e normal asa ...adne...??? -ceeee?-

Uite aici deci, produsu' finit, scos acu' cca o ora de la cuptor,
    desigur, facuti de sotie, eu doar cu pozele... -ras2-

S-au crapat, zice dansa, din cauza umpluturii de nuca, pusa din belsug, cum ar veni!

11. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu.........WOW ! I'm speechless.....le simt mirosul...poti s-o rogi pe sotie sa ne dea si nou reteta??? Ce faina a folosit?? raman recunoscatoare. -hipno-

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Asta mi se pare cam cel mai de bun gust topic de pe forumul romani/online/co/uk.

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: Ce punem in oala ??

Si mai simplu:

12 - 15 minute la cuptorul cu microunde. Simplu, elegant si in cel mai scurt timp. Se pune fasole in "crapaturi", doar daca va place combinatia. Personal recomand cascaval, branza, ton, macrou in sos tomat etc...

Deanna... tu chiar ai pus "botul"... Nu pot sa cred ca te-ai dat la "beans on toast" dupa cateva zile(saptamani) in Uk. Ai vointa, nu gluma...
    Incearca fasolea cu carnaciori de la Lidl. Lasa "baked beans" deoparte in primii doi ani de Uk. O sa ai timp destul sa-ti obisnuiesti papilele gustative cu fasolele dulci.
    La supermarketuri gasesti fasole alba fiarta simpla, cu care poti sa gatesti ce-ti place.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

14. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    N'seara,

De ceva timp stau si "savurez" topicul acesta, felicitari ptr cel/cea ce la deschis si mii de multumiri ptr sfaturile si retetele celor ce posteaza....
    Eu as posta dar nu prea am ce, asa ca mai bine stau si invat de la voi cei mai sfaditi intr-ale gatitului.
    As ruga va rog, Adne daca ai dori sa impartasesti reteta de la acel tort cu kiwi si capsuni-arata superb si as vrea sa-l fac si eu si daca nu te superi dromaderu sa o rogi pe sotioara sa imi impartaseasca si mie reteta de cozonaci (si bineinteles ce faina pune)-aratau yammyyy.

Hai o seara buna :)

15. Adne

Adne New Member

Trophy Points:
    0
    Oana in poza aia e tort diplomat. Reteta o am de pe un alt forum si am incercat-o de 2 ori.

40 g gelatina
    5 oua
    1 cutie compot ananas
    1/2 l lapte
    300 g zahar
    400-500 g frisca
    300 g piscoturi

Gelatina se pune la inmuiat in jumatate cana lapte caldut. Tai fructele cu cutitul in cubulete mici. Poti folosi banane, kiwi, mango, mandarine etc. Le pui la scurs intr-o strecuratoare dupa ce le-ai taiat. Sa nu pui prea multe fructe ca tortul devine greoi si are un aspect borsit.
    Galbenusurile se amesteca cu zaharul si apoi cu laptele. Pui apoi la fiert la foc mic amestecand continuu pana se ingroasa. Iei amestecul de pe foc si adaugi apoi gelatina.
    Se lasa sa se raceasca amestecand din cand in cand. Bati frisca si albusurile spuma (separat) apoi le adaugi la crema care intre timp s-a racit. Apoi pui fructele taiate cubulete mici.
    Imbraci o cratita in folie de plastic alimentar. Piscoturile le inmoi foarte putin in sucul de la ananas si apoi imbraci cu ele peretii cratitei. Aranjezi apoi pe fundul cratitei felii de fructe si apoi torni compozitia de mai sus. Tr sa stea la frigider peste noapte. Sper sa-ti iasa -da-da-

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Adne,tortul tau arata minunat, multumim ca ai impartit reteta.
    Am ramas si eu datoare cu reteta mea:

Tort cu portocale

- 6 galbenusuri
    - 10 linguri zahar
    - 1/4 lapte
    - 5 lingurite gelatina
    - 500 grame smantana (double cream)
    - piscoturi (lady fingers)
    - portocale si alte fructe la alegere

1. Se pregateste gelatina, dizolvata in apa calduta sau zeama de la fructe; 6 galbenusuri se freaca cu 6 linguri zahar, apoi se amesteca cu 1/4 lapte rece. Compozitia se tine pe foc mic, amestecand continuu, pana se ingroasa (cam 20 minute), se adauga gelatina, dupa care se lasa sa se raceasca.

2. 500 grame smantana se bat cu 4 linguri zahar pana se obtine frisca.

Se amesteca compozitia (1) cu frisca (2), se adauga coaja rasa de portocala.
    Intr-o cratita (forma de tort) se aseaza folie de plastic, apoi, dupa imaginatie piscoturi inmuiate putin in zeama de fructe, pe fundul cratitei se aseaza fructele dupa inspiratie, se toarna usor compozitia (1)+(2) in care s-au incorporat bucatele mici de fructe (ananas, stafide, etc). Deasupra se acopera cu un strat de piscoturi.
    Se tine la frigider pana a doua zi, inainte de a fi servit se rastoarna pe un platou si se scoate cu grija folia de plastic.

Pofta buna.

17. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    Neata,

Multumesc frumos ptr retete, am sa le incerc in weekendul urmator si daca rezultatul e demn de acest forum am sa atasez o poza.

Sanatate si toate cele bune, sa aveti o duminica placuta!

18. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
  19. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Daiana mama, te rog frumos si important, daca poti si dac-ai timp, fa un pustiu de bine si scrie reteta de praji' ca silavez(oare numai eu?) p-aci mai dihai decat potaia lu' Pavlov.
    Peseu : nu uita marca de faina -ras4- prietenii stiu de ce

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Buuuun,

uite si ceva de la recenta pomenire,

dupa cum spuneam, am gasit un magazin romanesc in Coventry...

Share This Page