3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce optiune pot alege?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by cristinast, Jul 5, 2012.

1. cristinast

cristinast New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ziua,

Ma numesc Cristina si am fost recent acceptata sa studiez un program MBA la una dintre universitatile din Londra. Programul este part time, de 2 ani. Momentan lucrez pentru o firma in Qatar, firma care are sediul in Anglia. Fiind la Londra saptamana trecuta, am avut un interviu cu firma la care lucrez pentru un job in Londra. Mi-au oferit un post ca si Office Manager, full time.
    Ca si student part time, stiu ca as putea aplica pentru un yellow card, dar mi s-a spus ca din cauza romanilor si bulgarilor care si-au facut asigurari de sanatate pe care ulterior le-au anulat, acum Home Office sunt reticenti in privinta emiterii yellow card-urilor si ca cea mai mare problema in decizia asta este asigurarea medicala.
    Intrebarea mea este urmatoarea: pentru ce fel de permis ar fi cel mai simplu sa aplic, pentru cel de student (cu care oricum nu as avea dreptul legal decat la 20 de ore pe saptamana) sau sa vorbesc cu firma mea sa aplice pentru un permis de munca pentru mine? Nu stiu daca ei ar fi dispusi sa treaca prin tot procesul asta, inca nu i-am intrebat, dar incerc sa gasesc varianta cea mai buna pentru toti. Exista vreun avocat roman in comunitatea asta pe care l-as putea contacta si care m-ar putea ajuta (contra cost, bineinteles) sa obtin un permis de munca pentru un job full time avand in vedere conditiile de mai sus?
    Va multumesc anticipat!

2. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Permis de munca pentru office manager nu prea cred ca vei obtine, nefiind o munca specializata. Nici intra-company transfer nu merge, pentru ca nu e job de conducere si again, nici nu presupune munca specializata.

Dupa cum vad eu ai doar optiunea cu yellow card de student si munca part time. (Yellow card de self-employed nu poti lua in situatia ta, ca office manager nu merge sa te declari SE, vei fi amploaiat in toata regula).

O alta alternativa ar fi sa stai aici ca self-sufficient si sa fii pe payroll-ul biroului din Qatar (asa am stat eu vreo cateva luni pana cand s-a procesat cererea de blue card) dar nu vei plati taxe si NI aici si deci nu vei avea nici un fel de drepturi gen acces la servicii medicale, asig. sociale, etc. Ma rog, asta pana cand se ridica restrictiile pentru romani si bulgari - cica la 1 ian 2014 s-ar intampla.

3. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Avand in vedere ca obtinerea Yellow Card-ului pentru student nu va rezolva situatia pentru a putea lua employment full time, ramane varianta sa convingeti angajatorul pentru a demara procedura pentru obtinerea Accesion Worker Card-ului.

Evident, in situatia in care angajatorul este de acord cu procedura de mai sus, poate fi studiata si varianta de a ramane in continuare angajata la firma din Qatar si gasita o formula legala de detasare in Anglia pana la obtinerea dreptului de munca.

Si, da, exista avocati romani, inclusiv subsemnatul, pe care puteti sa-i contactati in vederea obtinerii unei consultante.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

4. cristinast

cristinast New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pentru raspunsuri, se pare ca singura varianta viabila pe care o am, cel putin temporar, ar fi yellow card. O sa aplis pentru un yellow card la inceperea scolii, apoi D-zeu cu mila :)
    Dl. Dragut, v-am trimis un email, ramanand sa va fac o vizita la birou cand ajung la Londra.

Cristina

Share This Page