10.6 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce ne place cel mai mult in Mabrea Britanie

Discussion in 'SEZATOARE' started by spin, Jul 11, 2007.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Pana acum am tot criticat tot ce a fost de criticat pe aceste meleaguri, ba chiar si mai mult, cand ne dadeam seama ca vara nu-i ca iarna iar Marea Britanie nu e ca Romania. Cred ca e timpul sa scoatem in evidenta si partile pozitive ale vietii in spatiul britanic si sa ne aducem aminte de ce am ales sa venim aici in primul rand (va rog nu spuneti banii sau munca, pentru ca asta se subintelege)

Voi incepe eu prin a spune ca imi plac foarte multe lucruri aici, dar cel care imi vine in minte acum, este faptul ca sunt atatea si atatea posibilitati de a te distra, de a-ti petrece timpul liber (mai exact 23568735665845 posibilitati dupa cum spunea Negrutxa undeva pe forum -wave- ), pt ca si in cel mai mic oras exista macar o librarie sau un cinema.

In Londra, in perioada verii, sunt foarte multe festivaluri la care poti lua parte, majoritatea gratis, incepand de la vestitul Notting Hill Carnival, care tine 3 zile, pana la cele mai mici festivaluri pe teme diferite (muzica, film, cultura etnica, mancare etc) care au loc in fiecare zona a Londrei. E minunat sa ai sansa sa cunosti atatea culturi de pe atatea continente, daca te hotaresti sa iei parte la festivalul turcesc in iulie, sau la cel rusesc in ianuarie, la cel chinezesc in februarie, sau la cele indiene pe tot parcursul anului. Detalii aici http://www.londonfreelist.com/listings. ... +Festivals

Enjoy!

PS: Anyone coming to Rise festival on Sunday? http://www.londonfreelist.com/details.asp?id=21968

2. roxana37

roxana37 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum bine a spus Spin, sunt multe lucruri de placut in UK! Am avut sansa sa lociesc in Londra 18 luni si m-am bucurat de fiecare clipa petrecuta prin muzeele , parcurile, strazile si diversitatea de tot felul oferita de acest oras. Mereu este un loc de vazut sau un lucru de facut. Chiar si in orasul in care sunt acum , Milton Keynes, nu ma pot plange de plictiseala si, la o adica, Londra e aproape...

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Anul asta am fost pt prima oara in Leicester Square de anul nou chinezesc, nu spun ca nu e frumos dar e mai bine de admirat de la distanta pt ca in mijlocul multimii nu mai e asa amuzant, la un moment dat nu mai aveam control asupra corpului meu pt ca nu aveam unde sa ma misc - asta dupa ce experimentasem in urma cu vreo 2 ani Notting Hill-ul si a durat cam 2h si jumatate sa pot iesi din multime.
    Asta ca o paranteza.

Ce-mi place aici? pai pe langa ce ati spus deja, ca avem unde iesi in weekend chiar si fara bani in buzunar, ma bucur ca avem reduceri la haine, oferte la telefoane atat pt obtinerea gratis a telefonului cat si pt cash back de la firme pe net, oferte la aparatura electrica si electrocasnica tot timpul anului (cele mai multe tari din Europa au reduceri/oferte) doar dupa sarbatorile de iarna sau nici atunci) si mai ales bilete ieftine de avion pt o multime de locatii.

Sunt probabil o gramada de alte lucruri care imi plac si ma puteti lua exemplu, voi noii veniti, ca in timp va acomodati si deveniti parte din lumea asta fascinanta, desi la inceput simtiti ca nu va gasiti locul. Caci asa mi s-a intamplat si mie...

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    domnisoarele cu berea in mana ... toata noaptea :)

5. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum a spus si motanik, tara asta e prima la reduceri si de aia iubesc shopping-ul de cand am venit aici. Sora mea a venit in vizita acum cateva saptamani si a aplecat cu valiza plica ca nu o mai puteam opri din cumparat!!! :))
    Pe langa asta imi place tara asta ca e atat de verde.Eu una locuiesc de 2 ani in Londra ,dar asa un aer curat (avand in vedere cat trafic e...) nu am mai intalnit. La mine in Sibiu abia poti respira cand e cald, in orele de varf. Aici e plin peste tot de copaci si nu cred ca mergi mai mut de 10 min fara sa gasesti un parculet.
    Iar noua mea pasiune e sa merg la teatru. In Romania nu m-a incantat niciodata sa vad adaptarile lor moderne unde actorii se catara pe usi ca maimutele si tipa si arunca cu hartii.Dar aici creste inima in mine cand vad o piesa de Shakespeare la Shakespeare's Globe!

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    De asemenea puteti da click pe "Calendar Evenimente" din meniul din partea stanga ca sa vedeti ce optiuni mai aveti...

-wave-

7. Anonymous

Anonymous Guest

1.Sa nu uitam si de tehnologia avansata!
    Aproape totul se cumpara instant si online. Un singur click si rezolvi ceea ce ai de rezolvat.

2.Un alt punct forte(si care imi place la nebunie) este customer service policy.Orice complaint isi are candva solutionarea si money back guaranteed.Exista cineva care pana la urma iti asculta oful. -tongue-

3.Politica cardurilor cu fel si fel de ocazii, care mai de care mai serioase sau traznite. -wave-

Share This Page