18.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce nationalitate poate avea un copil nascut in UK?

Discussion in 'FAMILIE' started by crisa1980, Aug 21, 2011.

1. monicastoffers

monicastoffers New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata, am si eu cateva nelamuriri, acum 4 luni l-am nascut pe baieteul meu aici in anglia si tatal lui fiind cetatean englez. As fi vrut sa aiba dubla cetatenie dar am aflat foarte tarziu ca ar fi trebuit sa il inregistrez la ambasada. Intre timp m-am decis ca sa aibe doar cetatenia britanica, ce ar trebui sa fac?? Ar mai trebui sa ma duc la Ambasada Romaniei de la Londra sa il declar pentru ca eu am cetatenia Romaana. Sincer nu as vrea sa mai merg la Ambasada pentru ca ultima data am ramas dezgustata de calitatea serviciilor si indiferenta angajatilor si in al doilea rand stau in zona Devon,calatoria nu ar fi asa placuta. Va multumesc, Monica

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Monica, sa va traiasca puiutul! -dans-

Cred ca prima data ar trebui sa trimiti un e-mail la consulara@roemb.co.uk.
    Daca nu te grabesti, iti va raspunde cineva de acolo referitor la cum trebuie procedat si daca e obligatoriu.

Sanatate!

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e decizia ta daca vrei sau nu sa aiba cetatenia romana si momentul cand aplici pt ea:
    În conformitate cu prevederile art.5, alin.2, pct.b a Legii cetăţeniei române nr.21/1991 cu modificările şi completările ulteriorare, republicată, copiii care s-au născut în strănătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română, sunt cetăţeni români.
    Dovada cetăţeniei copilului minor se face cu certificatul de naştere românesc însoţit de documentul de identiate românesc al unuia dintre părinţi. Astfel, pentru obţinerea certificatului de naştere este necesar ca părintele, cetăţean român, să solicite înscrierea/transcrierea certificatului de naştere britanic în registrele de stare civilă române

daca vrei, trebuie sa obtii o copie dupa certificatul de nastere, ii aplici apostila de la haga, o traduci legalizat si cu actele necesare mergeti acolo si solicitati certif nastere romanesc. iarasi decizia voastra daca cereti si pasaport sau nu.
    daca mergeti dupa 6 luni o sa fie o taxa mai mare din cate stiu, in rest nici o pb - doar putin stres, mai ales la mersul cu copil mic.
    http://londra.mae.ro/node/280

4. monicastoffers

monicastoffers New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pentru sfaturi, am trimis un email catre consul si ramane sa primim un raspuns. Cu drag monica

5. Mihaela Timpau

Mihaela Timpau New Member

Trophy Points:
    0
    Fetita Mea sa nascut in Irlanda de Nord in 2012 Si I-am facut Irish Passport iar la cetatenie scrie IRISH nicidecum roman deoarece are parinti romani.intradevar toata lumen se mira atunci cand vede passportul ei cu nationalitatea Irish ,nu inteleg de ce ea are alta nationalitate dk Noi suntem Romani

6. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    colilul e cetatean irlandez de nationalitate romina.

ps:ma mir, eu stiam ca Irlanda de nord e in UK,deci ar fi trebuit sa aiba acte de UK.

7. Mihaela Timpau

Mihaela Timpau New Member

Trophy Points:
    0
    Da irlanda de nord este in uk iar copii nascuti in irl de nord au dreptul la British Si Irish passport deci are dreptul la dubla cetatenie.copilul nu are cum sa fie cetacean irlandez Fara sa aiba cetatenie irlandeza.cum sa fie cetacean irlandez de nationalitate romana dk copilului Meu la nationalitate scrie IRISH

8. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    nu stiu,incercam si eu sa-mi explic cum e asta...
    ma gindeam ca e ca la noi...cetatean romin de nationalitate...( ex:germana,maghiara,etc)

9. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Am si eu o dilemma si sper sa ma poata lumina careva.
    Cu noroc si sanatate sper ca la finalul lui Martie sa nasc .Acum problema care ne arde actele .La nastere ii fac certificat de la autoritatile de aici apoi in mod normal tb sa merg in Romania sa ii fac pasaport sau la ambasada.Din ce am citit daca unul din parinti are rezidenta permanenta se poate face pasaport britanic, dar noi putem aplica din Noiembrie.Deci daca ii fac doar certificat , si apoi astept pana dupa noiembrie aplic pentru noi pt rezidenta si dupa ce ne iese rezidenta permanenta pot sa aplic pentru bebe direct pt pasaport britanic ?
    sau deja are certificat cu cetatenie romana si nu se mai poate.
    Stiu ca e de asteptat mai mult dar ...daca stiu ca ar fi o varianta as astepta.
    Totodata daca nu merge aceata varianata , si din cate am citit transcrierea certificatului din cel britanic in unul romanesc ma costa aproape 100 , pot sa ma duc direct la consulat sa ii emita de la inceput un certificat de nastere romanesc ?
    Mai am ceva dar as vrea sa ma interesez de pe acum ca sa stiu ce sa fac atunci.
    Multumesc anticipat pentru raspunsurile date

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu mai amesteca treburile si in general in viata e bine sa ai cat mai multe optiuni, oricand poate aparea o situatie in care sa trebuiasca sa mergi undeva, etc

asadar, pasii pt certificate sunt cam asa: certif UK (ca altfel nu prea exista copilul), apoi apostilat, tradus si apoi aplicat pt certif romanesc (care nu se poate fara cel din UK). http://londra.mae.ro/node/280
    pasaport / foaie de drum optional daca vreti sa va plimbati.

cand a venit sorocul pt rezidenta permanenta puteti aplica si pt pasaport uk, nu are nici o treaba daca are si pasaport romanesc.

11. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    notat , multumesc mult pt raspuns.
    M-am linistit acum .

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dk scrii pe google : check your nationality'..... gasesti un site de la guvern, ai 3 intrebari sau 4 si vezi sigur dk esti cetatean britanic sau nu! |Bafta multa la toti!

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  14. guvidaca

guvidaca New Member

Trophy Points:
    0
    In mod normal copilul primmest cetatenia parintilor. Dar exista exceptii asa cum a fost spus mai sus.

Nepotica mea are pasaport britanic si ambii parinti sunt romani. Au trebuit sa dovedeasca 5 ani de rezidenta legala si rept de munca fara limitatii. Ei au avut blue card amandoi de peste 5 ani la data aplicatiei de pasaport si au trebuit sa dovedeasca ca au locuit in UK ultimii 5 ani. Mise pare ca au trimis P60 pentru fiecare an iar sora mea a trimis si o scrisoare de la universitate ca a fost studenta pe o perioada de 3 ani.

Singura problem aa fost ca ei au prins o perioada foarte aglomerata cand au fost probleme cu pasapoartele si a durat luni pana l-au primit.

15. Magdalena2993

Magdalena2993 New Member

Trophy Points:
    0
    Bună.
    Eu sunt căsătorită cu soțul meu Polonez.
    Avem un copil de 7 ani la care i-am făcut cetățenie Poloneza și nu l-am înregistrat la ambasada România pentru ca credeam ca nu e nevoie o data ce are cetățenie Poloneza.
    Poate să-mi spună cineva dacā e obligatoriu sa înregistreze căsătoria și pe copil și la ambasada României?
    Va mulțumesc

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Parere strict personala... copilul e okay... nimeni nu va poate obliga sa inregistrati copilul pe cetatenie RO...

O sa vi se spuna ca un copil nascut dintr-un parinte RO are drept automat de cetatenie RO... corect, numai ca acel parinte RO trebuie sa inregistreze copilul in RO... atat timp cat copilul nu are un certificat de nastere transcris in RO, nu are nici o treaba cu RO... deci nu poate fi retinut la frontiera ca nu are acordul de iesire al celuilalt parinte (paradoxal, asta s-a mai intamplat cand unul dintre parinti nu a avut cetatenie RO)...

Cetatenia romana e de preferat daca doriti sa traiti in RO (???).

17. Alexandru Chirila

Alexandru Chirila New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, fetita mea sa nascut in irlanda de nord, poti te rog sa mi explici cum procedez sa aplic si eu pentru irish passport?

Share This Page