13.9 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce nationalitate poate avea un copil nascut in UK?

Discussion in 'FAMILIE' started by crisa1980, Aug 21, 2011.

1. nixiye20

nixiye20 New Member

Trophy Points:
    0
    SECTION 6 – DETAILS OF THE EXERCISE OF TREATY RIGHTS FOR 5 YEARS
    To qualify for permanent residence an EEA national must have continuously exercised a Treaty right in the UK for 5 years through employment, seeking work, self-employment, study, or econom- ic self-sufficiency unless you are qualifying on the basis of a family member of an EEA national. In all cases, please complete the section below with details of the EEA national who is exercising the Treaty right. If you/your EEA national family member have been supported by the employment or funds of a family member you/they may still qualify. If you/your EEA national family member have resided in the UK for less than 5 years but have stopped working or being self-employed due to early retirement, reaching state pension age or permanent incapacity, you/they may still qualify
    for permanent residence The details given in this section must be supported by the documentary evidence specified in section 10.
    6.1 Please tick one or more of the boxes below to show the way(s) in which you/your EEA national family member has exercised Treaty rights for the past 5 years and give relevant dates.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Deci daca ma lamureste si pe mine cineva.
    Sotia va naste in Noiembrie .Amandoi suntem cu blue card eu am 1 de yellow si 3 de blue(4 total), ea 3 de blue..Intrebarea e pot sa obtin cetatenia la copil Britanica sau o va avea cand fac eu 5 ani de treaty rigth si aplic pentru permanent rezidency?Dupa cate stiu eu o data ce va avea certificat britanic nu cred ca sunt probleme.. Are cineva vreun link oficaial care explica mai multe sau trebuie sa scriu la UKBA? Multumesc.

Daca asta e link-ul am citit deja: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... /children/

This page explains how a child born in the United Kingdom whose parents were not British citizens or settled in the United Kingdom at the time of the child's birth can meet the requirements to be registered as a British citizen.
    Section 1(3) applications - children born in the United Kingdom to parents who are now settled in the United Kingdom

If the child's parent has become settled in the United Kingdom or becomes a British citizen, the child will have an entitlement to register as a British citizen. This registration would be under section 1(3) of the British Nationality Act 1981.

Ma refer care a nascut si ce a facut mai exact..recent daca e cineva poate raspunde si PM.

3. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    as fi si eu curios sa vad ce s-a mai intamplat cu acest subiect pentru ca si nevasta mea a nascut si am inteles ca e mult mai usor sa ii faci copilului pasaport britanic decat romanesc, intreb deoarece vrem sa plecam in tara (in vizita) la anul. As fi curios ce a facut anouka, daca a reusit cu aplicatia sau nu.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai daca ai citit la UKBA pe site de ce nu esti lamurit!?
    fie implineste copilul 10 ani, fie obtine prin prisma parintilor - unde se aplica treaba cu rezidenta samd...

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Scurt si la subiect!

Nota:
    Pana la varsta de 10 ani copiii nascuti din parinti moldoveni, au nationalitatea basarabeana. Ah! Asta se aplica si pe teritoriul Marii Britanii!

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Daca unul din parinti are ILR/ILE, rezidenta permanenta sau e cetatean britanic atunci copilul are dreptul la cetatenie britanica.

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Asta numai daca...

8. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Buna ziua!

A mai aplicat careva pentru pasaport britanic pentru copil? Eu si sotul suntem din 2003 aici, am obtinut amandoi Blue card permanent in ianuarie 2007, fetita noastra s-a nascut in iunie 2009 si acum voiam sa aplicam pentru cetatenie pentru toti 3. Insa m-am impotmolit la aplicatia pentru fetita pentru ca am ramas cu impresia ca de fapt se califica automat pentru cetatenie... De aceea am intrat imediat pe forum sa vad ce s-a mai discutat si clarificat in legatura cu acest subiect. Asta ar insemna o economie de £550 daca se califica la cetatenie in mod automat.
    Mai este careva in situatia noastra care sne poate ajuta cu informatii, va rog?

Multumiri anticipate!

9. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna felicitari, fetita s-a nascut in acelasi an cu a mea :). Eu iti spun experientza mea. Eu avand deja ILR de 1 an 2008 (nu blue card -la momentul respectiv nu era obligatoriu Blue cardul). Am avut certificatul de nastere englez al fetitei si am depus direct pt pasaport britanic la 2 saptamani dupa ce s-a nascut. Era mult mai ieftin sa o fac cetatean englez decat roman. Are timp pana la varsta de 18 ani sa isi daca cetatenie -pasaport romanesc. Tin minte ca m-a costat £50 plus pozele /posta special delivery.

Fiind legal si cu actele la zi nu e nici o problema sa aplici pt fetita pt pasaport englezesc. Si nu dureaza asa de mult eu nu am asteptat decat 2 sapt jumate pana a sosit - asta in 2009. Nu pot sa iti spun la momentul actual cat vei astepta.

Stiu ce inseamna sa platesti pt cetatenie e super scump. Asa o sa salvezi cum ai spus tu £551 . Multa bafta . Poate o sa mai primesti si slte raspunsuri / alte experientze :)

Sper ca a fost de ajutor raspunsul cat de cat :) o zi buna :)

10. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc mult, nellysss, pentru raspuns. Cand ai trimis documentele pentru pasaportul fetitei, ai trimis si alte acte doveditoare ca esti settled in the UK (ILR)? Noi nu avem ILR, ci doar Blue Cradul pe care l-am obtinut acum 6 ani.
    O seara placuta!

11. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc la fel si voua :)

Cu placere.

Nu am trimis doar pasapoartele pe care aveam viza daca pot sa o numesc asa cu ILR. Cred ca daca trimiteti pasapoartele si bluecardurile e ok. Nu mai tin minte exact ce cerea in formular care l-am luat de la posta pe atunci, dar stiu ca nu am trims decat pasapoartele.

Vezi pe formular ce iti mai cere sa trimiti :)

Noi am avut noroc ca am avut ILR si nu sa cerut mai multe dar eu nu cred ca ar fi o problema in cazul vostru. Asta e pararea mea, eu zic sa incercati ca nu aveti de pierdut pana la urma decat cat platiti posta si pozele (ceilalti bani vi da inapoi)

Tocmai am citit pe www.gov.uk/british-passport-eligibility

If you were born on or after 1 Jan 1983, you will be a british citizen if your mother or father was either:

- a british citizen when you were born
    - "settled" in the UK when you were born.

Sper ca nu te-am dat mai mult peste cap:) Eu sincer as incerca cu un telefon direct la ei daca nu sa te lamareasca. Daca zic ca nu eu tot as trimite actele :) asta e parerea mea. Fetita ta are tot dreptul sa devina cetatean britanic

O seara cat mai placuta:)

12. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc pentru incurajare si sfat, am sa aplic pentru pasaportul fetitei mai intai, pentru ca as regreta mai tare sa scap de £551 fara sa fi incercat cu pasaportul pentru ea. Am sa trimit zilele astea, si o sa revin pe forum dupa ce primesc raspunsul. -asa-asa-

Toate cele bune!

13. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Sa auzim numai de bine atunci :)

Bafta multa :)

14. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Ah, o alta intrebare scurta, ca am intrat sa vad cum pot aplica pentru pasaport. Cum ati aplicat: folisind Check&Send prin Post Office sa ati trimis pur si simplu aplicatia direct prin posta (ceea ce ar costa o idee mai putin)?

Multumesc inca o data

15. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Asta depunde de voi sincer , daca sunteti sigur ca ati pus in plic tot ce au cerut ei atunci nu are rost sa mai dati niste banuti la posta... :)

dar stii cum e cateodata e mai bine sa mai vada si o alta pereche de ochi actele :)

Sincer sa iti spun nu imi aduc aminte cum le-am trimis stiu ca le-am pus special delivery next day :) si nu au trecut decat 3 ani si ceva de atunci :) imbatranim :)

16. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0

Noi am trecut zilele trecute prin aceeasi dilema. Am avut programare la serviciul de urgenta pt pasaportul copilului.
    Procedura e asta, trebuie sa dovedesti prin acte, cu 5 ani inainte de nasterea copilului ca ai avut un statut legal.
    Noi unui copil care s-a nascut dupa ce am primit rezidenta permanenta i-am facut pasaport britanic iar celuilalt care s-a nascut in 2010 acum urmeaza sa-i aplicam prin posta cu actele doveditoare (viza + scrisori de la HMRC)

17. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Ultimile statistici ale cercetătorilor britanici spun ca in copil născut in uk poate avea doar nationalitate africana , datorită unui degajament al unei extorsiuni întro apa , relatează The time in data de 12.04.2010 ediția privată. -ras4-

18. Alynconstantyn

Alynconstantyn New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Fetita noastra are 3 luni si la toamna am vrea mergem in concediu in Romania...deci pentru acest lucru avem nevoie de pasaport pentru ea
    Acum suntem intr-o mare dilema pt ca din comentariile pe care le-am citit aici reiese ca nu va avea pasaport britanic, dar m-am interesat si am gasit pe siteul de la UKBA ca :

''Section 1(3) applications - children born in the United Kingdom to parents who are now settled in the United Kingdom

If the child's parent has become settled in the United Kingdom or becomes a British citizen, the child will have an entitlement to register as a British citizen. This registration would be under section 1(3) of the British Nationality Act 1981."

-din citatul asta inteleg ca, cum noi lucram legal de mai mult de 2 ani in Anglia, fetita noastra este cetatean britanic si implicit putem sa-i facem pasaport britanic
    Daca cineva a fost in aceeasi situatie ca noi, poate ne puteti spune ce fel de pasaport ati obtinut pentru copil si ce pasi ati urmat pentru a obtine pasaportul
    Multumim!!!

19. Alynconstantyn

Alynconstantyn New Member

Trophy Points:
    0
  20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Acum cauta si ce inseamna settled in uk si o sa vezi de ce nu primesti passp uk pt copil. Spor la googalit.

Share This Page