16.3 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce nationalitate poate avea un copil nascut in UK?

Discussion in 'FAMILIE' started by crisa1980, Aug 21, 2011.

1. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

As vrea sa deschid o discutie legata de nationalitatea primita de un copil nascut in UK.
    Fetita mea s-a nascut anul trecut, in Redhill, si i-am intocmit certificatul de nastere in UK. Pe certificat scrie ca ea are nationalitatea romana. La momentul nasterii fetitei, si eu si sotul meu aveam(si inca avem) blue-card-urile.
    Am gasit informatii pe site-ul UKBA si sunt putin confuza. Scrie acolo despre conditiile pentru ca un copil nascut aici sa primeasca cetatenia britanica, dar nu stiu sub ce sectiune ar trebui sa ne incadram pt a aplica. Acesta este link-ul respectiv:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... erritory/#

Scrie ca ''if you were born in the UK on or after 1 January 1983, you are a British citizen if at the time of your birth one of your parents was:

■a British citizen; or
    ■legally settled in the UK''

La definitia pt ''legally setled'' scrie ca Legally settled: Living in the United Kingdom with permission to stay here permanently (this includes indefinite leave to remain).

Asta ar include si posesorii de blue-card?
    Astept cu interes parerile voastre. Multumesc.

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu! Raspunsul este in quotatia pe care ai dat-o.
    Copilul v-a primi cetatenia britanica la varsta la care are drept de pasaport britanic, cu conditia sa traiasca si sa mearga la scoala in UK.

3. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Unde pe certificatul de nastere scrie ce cetatenie are copilul? Fetita mea s-a nascut pe 17 iulie si i-am facut certificatul, dar nu vad sa apara cetatenia nicaieri. Ea insa este automat cetatean britanic dupa tata, chiar daca eu nu sunt.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca e : da,
    Si chiar dk nu e british, sigur, sigur ii poti face pasaport britanic, ceea ce iti si recomand, astfel eviti Consulatul! Taxa e mai mica, e civilizat!

5. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stiu ca nu e... Nu ii poti face pasaport britanic, decat daca e cetatean britanic. Cum voi sunteti ambii romani, si doar cu blue card, care nu este rezidenta permanenta. ILR-Indefinite Leave to Remain este rezidenta permanenta, si puteti aplica pt ILR dupa 5 ani de blue card. Atunci puteti aplica si pentru naturalizare-cetatenia britanica.
    Dar copilul vostru momentan este cetatean roman, si ca atare nu poate avea decat pasaport romanesc. Certificatul de nastere doar confirma nasterea, nu are nimic cu cetatenia.
    Si dupa cum ziceam, pe certificatul fetitei mele nici nu scrie cetatenia nicaieri.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie ILR, trebuie doar sa fii stabilit, adica,dupa cum explica chiar ei, sa nu ai restrictii de munca , iar noi cu Blue, indeplinim conditia!
    Avem un prieten care a facut pasaportul britanic copilului, parintii avand blue!
    Eu nu am stiut pana saptamana trecuta, ca la fel procedam si eu, pt Thomas care are acum 7 luni.

PS: oricine e nascut aici dupa anul mentionat mai sus de crisa, si care are 'the right of abode' e CETATEAN BRITANIC!!!
    Si 'the right of abode' inseamna sa nu ai restrictii de munca. Iar dk parintii au blue, inseamna ca si copii au aceleasi drepturi si nu au restrictii.
    - deci noi (romanii) avem si british in familii, numai ca nu stim si ne dam singuri peste degete!

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Ba ii poti face pasaport englez. Am prieten bun, cetatean roman, baietelul nascut aici acum nici 2 ani. A aplicat acum 6 luni si l-a obtinut in 24 de ore. INCLUSIV CETATENIA!!!!!!!!!
    Doriti alte detalii, am sa aplic eu pt baietelul meu in cateva zile.si am sa va spun ce decide Peterborough
    PS: nici macar nu aplicase pt blue card. E aici ca si self employed dar nu a aplicat

8. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Ciudat...pentru ca eu am sunat la UKBA si mi s-a spus ca daca ambii parinti sunt straini, fara cel putin ILR, copilul are cetatenia parintilor. Bineinteles daca unul din parinti e britanic, atunci si copilul poate fi. Probabil a fost ala de la UKBA vreun nestiutor, ceea ce nu m-ar mira! -limba-

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Este up to them sa acorde pasaportul si cetatenia pt cei nascuti in UK.
    Despre cazul expus de mine, parintii sunt-tatal roman, mama lituanianca. Nici vorba de ILR la data respectiva. El inca este ROMAN, nu are cetatenie engleza, ci doar pasaport romanesc. Ea idem, doar cel emis de Lituania.

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  11. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca depinde si de persoana care deschide plicul.Noi am aplicat anul trecut pt

baietelul nascut aici,am fost sunati de o tanti si ne-a zis ca vrea dovezi de rezidenta.I-am

trimis copii dupa BC-inclusiv al pustiului si...am primit o scrisoare in care ni se explica

ca cel mic va primi pasaport britanic dupa ce macar unul din parinti are ILR...asta a fost..

P.S:Am o mare nelamurire,cine stie il rog sa ma lumineze:se poate aplica pt ILR dupa 5 ani de BC?Nu merge 4 ani de BC+ 1an de YC-student?Multumesc!

12. Rae

Rae New Member

Trophy Points:
    0
    tot ce a spus Simina este adevarat ca sa obtii pasaportul britanic pentru bebe nascut in UK (parintii fiind cetateni romani) ai nevoie de ILR-Indefinite Leave to Remain adika rezidenta permanenta. Noi ne-am interesat pentru ca vrem sa facem pasaport baietelului si acesta a fost rapsunsul.
    Daca vrei sa iti incerci norocul atunci depinde de fiecare.

Si ca sa aplici pt ILR trebuie sa ai blue cardul de 5 ani, nu poti folosi anul anterior de contract, care l-ai folosit ca sa obtii BC -UL

Sper sa ajute informatia

13. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Acelasi raspuns l-am primit si eu

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt cutioasa, : a primit cineva raspunsul asta in SCRIS!?

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt curioasa, : a primit cineva raspunsul asta in SCRIS!?

If you were born after 31 December 1982

Being born in the UK does not automatically give you British citizenship.

If you were born after 31 December 1982, you will be a British citizen if either your mother or father* was either:
    a British citizen when you were born
    'settled' in the UK when you were born

16. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi se pare ok ca anul dinaintea BC-lui,fiind student la un curs NVQ-deci muncind full-time si platind taxe la greu chiar din prima luna de munca,sa nu fie luat in considerare.Tot am cautat si nu am gasit nimic oficial despre asta.Stiti voi cumva paragraful din lege unde este specificat 5 ani de BC?Multumesc anticipat

17. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Nationalitatea ( cetatenia) britanica a unui bebe se stabileste dupa cetatenia unui parinte sau al amindorura. Spre ex, daca mama e roman si tata britanic, bebe poate fi britanic ( de-asemnea daca unul dintre parinti are ILR ). Daca parintii sint amindou britanici, bebe este britanic.
    Daca parintii sint amindoi romani si nu au Indefinite leave to remain ( data ori prin viza veche de ILR sau prin Blue card-ul care confera ILR) atunci bebe este automat Roman pina parintii obtin acel ILR iar bebe automatic cu ei si apoi cetatnia britanica.
    Faptul ca bebe este nascut in UK nu are - si nu este entitled - la nationalitate britanica doar pt ca locul de nastere este UK (USA este singura tare unde bebelusii au cetatnia tarii unde se nasc, ne tinindu-secont of the parents' nationality).

Iar acum in leg cu cert de nastere englezesc.

Sint 2 copii : o copie CERTIFIED COPY OF AN ENTRY (unde mentioneaza numele parintilor si slujbele, adresa etc) si cealalta este CERT OF BIRTH ( unde scrie doar numele bebelusului si sexul si locul de nastere). In nici una nu se mentioneaza cetatenia parintilor.

In ceea ce priveste aplicatia pt pasaport Britanic, nu aveti decit sa incercati, completati formularul de la POst office si vedeti ce spun. Eu cred insa ca in cazul d-voastra bebelusul nu se califica inca, pt pasaport britanic. Se va califica, impreuna cu voi, cind veti avea statut definitiv ( adica peste citiva ani de la Blue card).
    Sper ca informatia sa fie de folos.

Both Georgiv si Anouka, spuneti si la restul cum ati procedat, si care a fost outcome-ul. Va tinem pumnii!

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... territory/

Si daca va uitati la Settled= You are normally resident in the United Kingdom with no immigration restriction on the length of your stay. To be free of immigration restriction you must have the right of abode or indefinite leave to enter or remain in the United Kingdom.

Deci daca Blue card-ul este primul si care nu confera ILR atunci bebe nu poate sa fie britanic. Daca Blue card-ul confera ILR ( chestie care se obtine dupa 5 ani de la initialulu Blue card- tot de-aici stiu asta) atunci da!

Eu asta " traduc". Logic!!

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    BC nu are data de 'expirare' si dupa mine, intri in categoria cu 'right of abode' -hipno-
    Anouka si-a propus cat de curand sa aplice, vedem ce decid!

20. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta,Anouka cu aplicatia!Sper sa nu patesti ca noi,depinde cine deschide plicul trimis de tine...Numai asa se explica de ce unii copii cu parinti romani posesori de BC primesc pasaport britanic iar altii,nu

Share This Page