17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    lume ..lume!! Nu prea a mai scris nimeni pe ac topic ...Dar e destul de vizualizat!!good

Eu iarasi sint la trimis CV uri cover letter etc....Dupa ce lucrai 3 luni la o firma..nu dam nume ca nu e frumos.;asa invataram in tara sa fim politicosi si educati !!
    Muncii eu pe ruptelea pe mai nimic faimosul 5.93 pe ora si luai fatza altor natii , unguroaice si negrese ...dar ce ma fac ca sefu nu ma place !!! Un negru mai albit pe care lejer l a sputea da in judecata ptr discriminare ...Si uite asa mi au luat fatza alte natii..unguroaice, poloneze , negrese!!
    SWETTT !!
    Am aplicat eu ptr un post mai inalt in firma , asa cit lungul nasului meu de incepator!! ...dar se pare treaba ca nu se avanseaza asa repede..si se mai pare treaba ca trebuie sa te mai si incadrezi in tiparul cultural al echipei, firmei...Sau poate si au dat seama ca nu voi ramine acolo!!sau cine stie !!Sau auzira ei ca fac un curs de vestitul si faimosul SAGE !!Mistere !!Trebuia poate sa mi tin gura si sa ma fac ca nu vb engleza bine , sa o fac pe mortu sau prostu ??
    Imi povesti mie o englezoaica , cam de 30 de ani ca incerca si ea sa avanseze in firma asta dar prima data fusese respinsa si a trebuit sa astepte destul de mult rivnita avansare!!Curios ptr mine ...nu prea intelg totul..imi scapa multe printre neuroni
    lectia invatata? trebuie si aici sa te ai bine cu sefu ..poat e mai bine ca in tara ...sa te incadrezi in team si sa fii si pe placul lor!!adica al polonezilor, ungurilor , indienilor etc
    ma contrazice cineva??imi dezleaga cineva misterul?
    my husband incearca acum s aplece din constructii ca se pare treaba piata a cazut destul de mult .;de unde anul trecut era platit chiar si cu 12 , acum cam sub 10!!deci se orienteaza spre alte zari!!

2. gabitzu

gabitzu New Member

Trophy Points:
    0
    Lucreaza cineva in domeniul automatizari (programare, commissioning, etc.) ?

3. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu lucrez in cercetare de piata ca research manager (decent pay but never enough :)) iar omu' meu e inginer in energy services.

De o luna si ceva de cand am ajuns in UK lucrez de acasa fiind inca anagajata unei firme din afara UK, platita si platitor de taxe inca acolo. Abia am facut cerere la Sheffield pentru blue card si cand o sa il obtin (in curand sper, pentru ca firma a facut cerere de fast-tracking), voi fi transferata oficial la filiala de aici, cu care filiala lucram deja inainte de a ajunge in UK, pentru ca avem proiecte comune.

4. alexxxa64

alexxxa64 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello Dragilor,

Tocmai am primit blue card-ul... sunt foarte fericita :) va multumesc pentru raspunsuri (primite in alt topic)

Mai am doar o singura intrebare... imi puteti spune daca salariu mediu in UK este 1500 GBP?

Multumesc frumos,
    Alexandra

5. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Alexandra, salariu mediu este cam 26000/an din cate am citit eu.

Felicitari pentru job! In ce domeniu lucrezi/vei lucra?

6. alexxxa64

alexxxa64 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos,

Voi lucra in publicitate - online.... insa nu prea sunt incantata salariul anual si vroiam sa stiu salariul mediu... sa stiu cum pot negocia :)

Alexandra

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca salariul mediu pe UK nu te ajuta prea mult in cazul asta.

Cauta pe monster.co.uk in Londra, in industria de publicitate, joburi similare cu cel oferit tie, la nivelul tau de experienta (nr de ani) si de educatie. Ia 10-20 job ads si fa o medie intre cifrele postate.

Bafta la negocieri!

ps. uite si site in domeniul tau, poate il stiai deja:
    http://www.creativepool.co.uk/employee/jobboard.php

8. alexxxa64

alexxxa64 New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles :)

Merci frumos pentru info..

Sper sa pot negocia... doamne ajuta.

Mc,

A

9. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cat este de mic salariul tau, insa banuiesc ca o sa fie suficient cat sa te intretii pt inceput. Cred ca poti accepta ce ofera ei si dupa 3 sau 6 luni renegociezi sau poti sa primesti bonusuri sau beneficii. Eu asa am facut.

10. alexxxa64

alexxxa64 New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles :) merci pt raspuns :)

Astept sa vad ce imi raspund.

Va tin la curent :)

11. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca tot eram asa incantata de subiect a venit momentul sa scriu si eu .
    Deocamdata pt sot ( eu inca fiind "trimitatoare de Cv-uri "-vorba Gellei )

shop assistant la o curatatorie - 6.5 lire / ora brut cu 140 ore ore pe luna.

Avantaje -loc de munca curat fara eforturi fizice prea mari
    Dezavantaje - din prima luna de training s-au platit doar 2 sapt .

12. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    N-am mai postat de mult pe asest thread. Intre timp unele lucruri s-au schimbat.

Ospatar: 17000

ore pe zi: 8,5 uneori si mai mult

Dupa cum se vede plata e decenta insa chiria ma omoara.
    Jobul e in Berkshire aproape de Windsor iar chiriile sunt mari aici 400£ pe luna.
    Munca e ok. Cateodata e busy, alta data nu e. Oricum a mai bine decat bucatar pe bani mai putini si munca mai multa.
    Responsabilitatea e mare in special la hotelurile cu multe stele.

13. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Lume buna !! si la mine lucurile incepura sa evolueze putin in sus !!sper la mai sus!!
    Lucru si eu ca input data la o firma bunicica ca mediu , oameni relatii ...sint insa temporara si iar o sa trec la trimis CV uri adica munca cea mai de jos!!
    Plata??Prin agentie 11/H ma intreb cit ia agentia pe mine sclava isaura!!Cum sta treaba cu agentiile astea ca tareeeeeeee sint curioasa!! Dece daca ai de unde alege agentiile astea infloresc si mai si prospera!! Mintea mea nu poate pricepe!!
    La mai bine lume buna!!!

14. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0

ella...imi poti trimite un mesaj privat,te rog frumos,sa imi dai mai multe detalii despre teaching assistant/learning support assistant?! eu am terminat psihologie, am lucrat la Hospice Casa Sperantei, cu copii cu nevoi speciale; am facut un curs de autism si sindrom down,iar momentan lucrez ca au-pair....

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai mai simplu spus e cam asa:

Tu produci caramizi (de ex) iar eu (agentia) stiu cine are nevoie de caramizi!
    Asta costa, desigur.

16. skipy_eco

skipy_eco New Member

Trophy Points:
    0
    Sofer:livrez colete
    Self employed
    Program:luni-vineri
    Salariu:intre 700-900 pe saptamana..
    depinde cat este de busy

Sunt in UK de 2 ani,am venit cu un contract din tara sa lucrez in retail pt o firma,am stat la ei pana mi-am facut actele necesare,dupa care am aplicat pt al job tot in retail dar la alta firma.Recent cu putin noroc mi sa oferit aceasta oportunitate sa fac cea ce fac acuma si am renuntat la retail..Acuma o sa vedem cat o sa mearga -ras2-

17. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Mercy Skipy chiar ma intrebam cat castiga cei de la firmele de curierat.

18. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ma batea si pe mine gandul mai demult sa ma fac curier , dar ceva de genul , cu propria masina si luat comenzi pe cont propriu sau prin alte firme care ma subcontractau , dar m-au descurajat multe povesti cum ca se castiga f putin si nu-ti permiti nici un liber daca vrei sa iesi pe plus...
    tu cum esti? tot asa pe cont propriu cu masina ta? sau esti angajat la o firma?

19. mihaelaflorina

mihaelaflorina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , Ella!
    Pentru teacher assistant ai nevoie de vreun curs special? Si eu am terminat facultatea de litere, romana engleza, am experienta 5 ani in Romania ca profesor de limba engleza la scoli primare, dar nu stiu aici daca ar mai trebui sa fac ceva curs sau sa dau ceva examene, pentru ca stiu ca stilul de predare e altfel si sistemul altfel. Am citit pe unele siteuri ca se fac cursuri de teacher assistant, dar pe altele am citit ca din cauza experientei s-ar putea sa nu am nevoie sa fac. Momentat sunt au pair in uk. Mersi!

20. skipy_eco

skipy_eco New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am contract cu DHL...MI-A Fost alocata o zona pe care trebe sa ma duc in fiecare zi..si Da trebe sa ai o duba a ta personala si care sa nu fie mai veche de 4 ani...

Share This Page