14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    gella,

pe mine "m-ai pierdut" pe undeva pe drum....-nu-ma-uit-

Inteleg ca, te-ai oferit sa faci voluntariat dar,
    asteptai sa-ti fie platit transportul???

Asta nu ar veni ca si o contradictie in termeni?

Nu cunosc/realizez ce fel de voluntariat ti s-ar putea oferi unde sa deprinzi tainele contabilitatii britanice (poate ne ajuta altii), si,

pe langa cele deja scrise de Mutu,
    as dori sa "reinforce" -asa-asa-

valoarea experientei acumulate la locul de munca, in timp.

Daca ai urmarit evolutiile unor membri ai forumului, de la ValiB de ex, la cei ce posteaza la topicele despre asistenti,

vei vedea ca, PESTE TOT, indiferent de domeniu de activitate, se cere un lucru,

nu-l mai scriu , caci ma repet ca papagalu'.....-ras4-

2. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    DROMADERU:Deci...corectia de rigoare... ca voluntar am aplicat nu ca sa invat contabilitate ci ca sa nu stau acasa si intru in sistem..cum se zice ....Eu citisem ceva pe net unde firma era obligata sa ti deconteze transportul si sa ti dea o masa de 3-4 lire pe zi...Eu am primit chiar o propunere de genul asta de la un magazin charity...de la ei stiu toate astea !!Unele platesc unele nu ...eu am vrut ceva cit de cit legat de o munca de birou nu de vinzatoare..dar am aplicat si ptr aia si nu m-a sunat nimeni!!Fara nici o pretentie de bani ca invatasem lectia!!Intr-un ziar local am citit d eo indianca care a stat 2 ani pe voluntariat si care acum era data de exemplu si ridicata in slavi inalte ....Nu cred ca ridicase vreo pretentie .
    MUTU: Ai perfecta dreptate ca nu inteleg sistemul britanic...total de acord...nu e usoara adaptarea mintii pe masura sistemului ...dar incet incet incep sa pricep cum stau lucrurile si drept sa ti spun uneori sint coplesita de duritatea sistemului ca sa nu zic altfel!
    Si sa nu aud sfatul ca trebuie sa-mi sterg creierul cu buretele acum ca sint in UK!!Inteleg ca e total diferit ...dar eu cred ca noi toti de fapt continuam sa traim romaneste ..doar ca ne integram in peisaj si dam culoarea asta care le place britanicilor ...de cosmopoliti ..Din punctul asta de vedere nimeni numai e ca ei in europa!

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    1000 de lire pe saptamina, really?????

4. Biby

Biby New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor
    Hai sa va spuna si un baiat de 22 de ani ce munceste in uk mai schimbam umpic atmosfera sa vedem daca pe mine ma puteti ajuta cu vre-un sfat .

CE muncim in Uk ..? acuma fur vorba cuiva de mai sus Impart Cv in Londra "orasul tuturor posibilitatilor " cum ii spune lumea ..
    Sa va spun povestea asa pe scurt sa ma intelegeti si pe mine .
    Am pierdut acasa 2 facultati loc de munca stabil si m-am lasat dus de val .. un vechi prieten il reintalnesc pe Fb si imi spune k locuieste in Londra de 2 ani si ca ii frumos etc etc .. bun atunci intervin si eu cu un subiect cum ca si eu vreau sa vin aici ... el imi raspunde simplu si rapid
    Cu cea mai mare placere te ajut cu acte sa iti gasesti de munca la inceput cu chiria cu tot daca vrei .... incerederea asta de multe ori ne insala pe toti ..

Scur si la obiect am asteptat ziua de salar i-am anuntat pe ai mei ca plec si dus am fost .
    Ajuns aici scurt pe 2 am aplicat pentru acte dar nimica pana in ziua de astazi de 3 ori refuzat si uite ca am 7 luni de cand sunt aici .
    Sa revenim la lucru .am inceput din a 2 a zi sa imi fac un Cv sa para frumos totusi si am inceput impartitul prin orash cu harta in buzunar si la picior am inceput sa bat orasul si bineinteles ca nu mi-am gasit nimic in prima luna noroc ca aveam ceva banuti de acasa . si toutsi colindand fomururile si toate siteurile romanesti am gasit cva de munca fara acte Labour .. era ok sincer luam 50 pe zi dar si munca era munca .dar ce sa ii faci asta este pana ne iasa actele sa facem ceva mai bun ..
    Dupa o luna jumatate pe prietenul meu drag si scump l-a apucat invidia ca el castiga 175 pe saptamana si eu 250 si au inceput certurile si motive sa plec de la el (romanu si invidia din el )
    Cu ceva banuti stransi mi-am luat o camera single unde stau si acum .
    Dar problemele au inceput sa apara unde lucram a mai angajat romanii tot fara acte si cum romanu vrea sa aduca si pe varu si pe unchiu si pe mosu de acasa au inceput sa se poarte deamproasta cu tien sa zica la site manager k fur nu lucrez si chesti de genu ei fiind 4 eu singur :| .. in scurt timp bineinteles site managerul imi spune ca ii pare rau dar nu mai are munca pentru mine .. era de asteptat nu ? (inca odata romanul te ajuta )
    am mai continuat sa imi caut si am inceput sa imi pun anunturi pe gumtree,siteuri romanesti cu Handyman , PC Repair , si am mai avut noroc umpic de am mai gasit cate ceva micut sa mai fac ceva banuti

Dar uite acuma am ajuns in situatia in care iarasi nu lucrez de o luna si jumatate si bani nu mai sunt ,landlordu m-a amenintat ca , daca nu ii platesc chiria ma da afara ... actele raspusunul la IN astazi mi-a venit fericitul raspuns negativ pentru a 3 a oara ...
    nush ce sa mai fac .... Acasa dupa cum ziceam am pierdut aproape tot nu vreau sa merg acasa .....
    Dar si aici unde o sa ajung ? in parc pe banca cu valiza langa mine ?
    In uk am citit si eu si m-am documentat .. da ,, daca vrei sa faci ceva o specializare poti sa o faci dar ai nevoie de bani si umpic de timp dar uite ca nici una nici alta nu sunt .
    Sincer m-am saturat de agenti .. am aplicat la 4 agenti pana acuma nu online personal si ii sunam odata la 2 zile sa imi zica daca nu au cumva ceva in domeniu .. da de unde bani dati si cam atat .. nici un raspuns sau munca ..

Eu totusi nu ma dau batut si zic ca speranta moare ultima mai am o saptamana si jumatate de stat aici in camera asta in care sper ca totusi la 99999 de Cv lasate si cate o sa mai las si saptamana care urmeaza cineva osa ma sune si o sa il aman pe landlord umpic cu chiria si sa imi contrinui visul totusi de a-mi face un viitor mai bun aici si sa nu merg acasa ca acolo nici atat nu mai am ce face acuma ......

Astept un sfat de la voi sa vedem poate nu era chiar topicul unde trebuia sa postez dar hmm sper sa fie ok ..

O zi Buna Tuturor

Alex
    -dans-

Si imi cer scuze pentru topicul deschis am dat din greseala new topic :| sper sa nu fi incurcat pe cineva si ca un moderator sa il stearga

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da atunci cand tragi ca un nebun. Peste 70 de ore pe saptamana, plus timpul pierdut cu naveta. Crede-ma nu mai ai viata de familie, nimic, doar munca si somn. Am avut saptamani in care ma intalneam cu sotia o data sau maxim de doua ori pentru cateva minute - ce sa mai vorbesc de viata sexuala... Bani se fac insa sacrificiile sunt pe masura. Plus, cum am zis-o in nenumarate randuri, salariile mari se primesc dupa ani de experienta.

@ gella
    Nu am pomenit nicaieri de lavajul cerebral. Cum am zis-o si mai sus e vorba de atitudine.
    Crezi ca noi am uitat sa traim romaneste? Traim in UK si asta impune respect fata de tara care ne-a adoptat. Ce are faptul ca englezii sunt cosmopoliti, cu adaptarea ta la societatea britanica? E alegerea ta sa traiesti in UK. Puteai bine merci! alege o alta tara europeana, mai putin cosmopolita. Spania spre exemplu unde sclavia inca n-a fost absolvita, ori Italia unde stim cu totii cum e. Daca tu ai ales UK-ul ca tinta atunci du-te inainte. Nu te poticni in prag, acuzand societatea britanica de cosmopolitanism.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    1000 lire /saptamana,

well, e mult, sau, e putin??

E destul?
    Se poate/vrea mai mult?

"Bag"cca 60 de ore pt banii astia, dar, nu asta este relevant, pt mine cel putin.
    Am cunoscut colegi de breasla care fac si 1500/saptamana, depinde de agentie/loc unde prind ture/forma de plata.

Relativ exact ce a descris mutu , totusi...

chiar daca stau doar doua zile pe saptamana acasa (programul meu normal as zice),

personal simt ca, daca se poate/este de munca, de ce nu?

Cinstit, in locul meu de ex,

cine ar spune nu?
    Venind de unde venim cu totii, stiind ca alde maicamea muncea ture de 16 ore la greu saraca,

stiind ca exista sute de cazuri poate ca ale lui Biby descrise mai jos, deci,

de ce nu?

Unii spun workahoolic (sper ca e spelt corect) dar, intr-o societate capitalista, 60 de ore de munca/saptamana e chiar normal.

Vorba aia, sanatosi sa fim!

Mutule,

pai cine a spus ca e musai bine sa-ti vezi doamna mai mult de doua ori pe saptamana????-ras2-

Era o vorba la noi,

"mai rarutz, ca-i mai dragutz!"-da-da-

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Deci dear God, please sa nu ajung sa lucrez niciodata 60 de ore pe saptamina...pentru altii -ingeras-

mie mi se pare chinul de pe lume, mai ales daca faci asta mult timp si desigur, daca nu mai ai 20 de ani. Banii ca banii (iar 4000/luna este o suma frumusica), dar pina la urma cu ce te alegi, cu o pensie? Asta, desigur, dupa ce te chinui ani de zile cu mortgage-ul la masina si casa, presupun -aaaa-

Vai ce sclavi putem sa fim, Doamnee...deja incep sa ma gindesc serios daca aceasta forma civilizata de sclavie va putea fi abolita cit de cit prin inventarea unei noi surse de energie. Am citit asta undeva si am ramas cu gindul la idee...

In fine, revenind la bani, mai am o intrebare: cum se plateste acolo, pe saptamina sau pe luna, cum se calculeaza? (Ma gindesc ca la plata chiriei au inventat si Pay per Week, ca altfel pierdeau citeva saptamini pe an)

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Deanna,
    cred ca suntem generatii diferite.

Chestia este ca nu muncesc aceste ore "pt altii",

le muncesc pt mine, asa VREAU EU.

Sclavul banului si al societatii asteia de consum suntem toti, nu doar eu.
    As dori si eu sa stau weekend de weekend acasa, tolanit in fata TV-ului cu o bere in mana dar,

nu prea am succes!

In pofida reclamelor alea dragutze ale mastercardului,

prea multe lucruri in lumea asta COSTA!

Is just me, sau a mai remarcat si altcineva ca pantofii de scoala pt copii NU SUNT NICIODATA on sale?

Vrei sa vezi Disneylandul?/ vrei /// bagi ture!

Si as putea cuontinua la nesfarsit, dar, cred ca nu are rost!

Repet, eu sunt bucuros ca AM UNDE ma duce sa fac aceste ore,
    iti garantez ca sunt destui care ar dori poate si nu au cum!

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Dromadere, eram sigura c-o sa te oftici, pentru c-asa ai invatat, ca tra sa muncesti toata viata ca un sclav si sa fii bucuros ca ai unde. Asa credeam si eu, dar m-am trezit si am inceput sa nu-mi mai doresc asta. Din aceasta cauza, dupa ce 20 de ani am muncit pentru altii, acum mi s-a pus pata si mi-am jurat c-o sa fac tot posibilul sa muncesc de acum incolo numai pentru mine, daca tot e sa-mi dau sufletul pe altarul banilor...sper sa-mi si reuseasca, in UK. La inceput poate c-o sa fie iadul pe pamint si poate o sa trec de alea 60 de ore/saptamina, dar cu timpul, sper sa ajung sa fiu un om mai relaxat.
    Nu vreau sa spun ca nu e bine ce faci cu munca, bravo tie, dar daca poti, pune si niste bani deoparte si intr-o zi incearca s-o iei pe cont propriu, sau macar...sa poti trai din dobinda -ras4-

10. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    @florin_mol

Din moment ce meseria pe care o practici nu iti ofera prea multe satisfactii,firesc e sa iti adresezi intrebarea daca intr-adevar nu iti place ceea ce faci sau nu iti place mediul in care ai lucrat pana acum.Dar daca ai si problemele respective de santate,e mai bine sa te reprofilezi sau sa avansezi cat mai rapid.

foh-front of house

E evident ca vrei o schimbare,dar,sincer,in urma rezultatelor prezentate de consultantul respectiv,eu as fi mai confuza decat inainte.Tu stii foarte bine ce iti place sa faci sau ce ti-ar placea sa faci.Alege cateva domenii si documenteaza-te singur;pentru fiecare meserie exista si un forum aferent:) pune intrebari,vezi ce plusuri/minusuri sunt..

Nu cred ca e cineva in masura sa te ghideze prea mult,fiecare poate oferi doar o parere.

Eu as aplica pentru locurile de munca,as vedea cerintele lor,ofertele salariale..Cu siguranta ca experienta de aici te-ar ajuta mult.Probabil ca planul ar implica si deschiderea unei afaceri proprii cu timpul,sunt n posibilitati in industria asta in Romania.

Lucrand ca si ospatar,ai putea promova destul de rapid intr-o functie de management,in cazul in care dovedesti aptitudinile.Cum spuneam,e un mediu mai placut de munca decat bucataria,oamenii,educati sau nu,sunt obligati sa arate altceva(nu isi prea permit sa relateze ultima serie de injuraturi invatata).Salariile sunt mai mari,munca nu e atat de fizica...mai multa flexibilitate si intelegere si nici nu am prea intalnit persoane sa sufere de sindromul stockholm,cum intalnesti de multe ori in bucatarii.Experienta acumulata in bucatarie ar trebui sa te ajute;poate ai gasi un loc bun chiar in cadrul companiei unde vei lucra.

Engleza nu e o limba greu de invatat,insa foarte importanta,cred eu,e gramatica;odata ce ai inteles timpurile...e foarte usor sa iti dezvolti vocabularul.

Inainte sa decizi ce drum alegi,documenteaza-te bine,nu exclude nici un domeniu;ai anumite studii deja,ai lucrat in domeniul respectiv si nu ti-a placut?Tu esti cel care isi cunoaste posibilitatile si singurul in masura sa dea raspunsurile.

11. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Deannna in opinia mea nu vad nimic gresit in a munci suplimentar pentru o viata mai buna sau pur si simplu pentru ca te pasioneaza ceea ce faci.
    Mi se pare total gresit insa a se considera ca este perfect normal sa faci asta toata viata, refuzandu-ti celelalte mici placeri din care pana la urma viata e facuta si sa consideri ca si altii ar trebui sa gandeasca precum tine. Muncim ca sa traim nu traim ca sa muncim, desi pentru perioade scurte putem face si mici eforturi pentru a ne inbunatati situatia.
    Totodata mi se pare deasemenea total gresita atitudinea persoanelor care nu fac nimic penru a avea o situatie financiara mai buna, insa nu se sfiesc in a se uita urat la cei ce au dobandit mai mult decat ei de-a lungul vietii.
    In Romania unde marea masa a pupulatiei a fost obisnuita sa fie intretinuta de stat si sa stea pe un loc de munca caldut fara a-si face probleme pentru ziua de maine. Cei cu simt de orientare au facut mici averi din hoitul comunismului in timp ce altii au preferat sa-si pastreze locul de munca si sa astepte. De asta populatia Romaniei este demoralizata, pentru ca au asteptat destul de mult sa vina cineva dar nu a venit nimeni. In cativa ani din cea mai pro Europeana tara am ajuns una din cele mai anti europene tari din uniune. Europa nu a venit cu un colac de salvare din pacate. Situatia s-a schimbat. Nu este una buna si consider ca, capitalismul nu este deloc un sistem ce acorda sanse egale tuturor, in plus este un sistem in care cei saraci devin mai saraci iar cei bogati devin si mai bogati. Dar astea sunt vremurile in care traim si nu vad cum s-ar schimba situatia prea devreme din moment ce carma este in mana celor cu multi bani si ei dirijeaza tot.
    Traim intr-o societate in care toti oamenii sunt egali si poti sa faci orice-ti doresti atata vreme cat iti permiti.

12. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Servus,
    Pentru a fi on-topic o sa ma rezum doar la job`ul actual... ce muncim/muncesc:
    Head Chef - 10.5/h (orele suplimentare platite)

@florin_mol - depinde cum iti este norocul atunci cand iti alegi job-ul, uni spun ca norocul ti-l faci singur. De exemplu in cazul meu programul imi permite sa mai am un second job - lucrez 6:20-14:30, daca pun in calcul hartogaraia - F&B, termin undeva in 15:30 / iar in weekend sunt free (si crede-ma ca nu lucrez intr-o cafenea).

Orele suplimentare - cand am inceput sa muncesc in UK am incercat sa vad acele ore suplimentare ca o "sansa" da imi imbunatatii cunostintele (savoury/bakery/decorating/sales & F&B), cu alte cuvinte cu toate ca sunt savoury chef pot face cu usurinta orice tine de bakery / decorating.

De-a lungul timpului mi-am facut foarte multi prieteni care lucreaza in catering, partea buna este ca atunci cand au nevoie de ajutor pentru diferite ocazii apeleaza cu incredere la mine... moment in care mai scot niste banuti.

Din punctul meu de vedere depinde de fiecare cat de mult ne dedicam in job-ul pe care il alegem si de ce il facem, daca ne angajam doar pentru a avea satisfactia financiara nu o sa fi fericit pe alt plan.

Facand un calcul: 24h - 8h munca(minim) + 2h trafic +8h odihna= 6h de petrecut cu familia+altele

Dupa cum se poate observa petrecem mai mult la munca decat acasa... acum depinde de noi ce alegere facem in privinta job-ului.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Hai ca am ajuns acasa, finally!-da-da-

Nu am inteles de unde concluzia ca m-as fi ofticat,...
    as zice ca din contra...

Deci, daca tu, ca individ,
    ai gasit solutia/posibilitatea de a sta frumusel acasa , a creste doi copii,
    fara munca, ...well ... well done!

florin _mol,

din fericire, traim intr-o lume in care, ceea ce unii considera "total gresit" altii sa considere ""perfect normal", deasemena,
    in cazul in care disertatia ta se referea la postarea mea,

nu inteleg unde ai intrevazut dorinta mea ca si altii sa gandeasca ca si mine.

Un subiect mult mai larg cerd eu, cel legat de "micile placeri " autorefuzate conform teoriei tale, atunci cand decizi sa muncesti ore plus/plus/plus/...

Iti voi dezvalui doar doua din aceste mici placeri, pe care le traiesc eu.
    1. Copiii mei, dormind linistiti in pat/asteptandu-ma in pijamale, cand ma intorc dupa un shift de 12 ore.
    2. Uniforma mea alba, gasita calcata/curata in fiecare dimineata pe umeras, asezata de sotia mea.

Stiu ca , multora, li se va parea o chestie cel putin puerila,
    mie insa imi da un cu totul alt sens!

14. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu la ce anume te-ai referit dar parial sunt deacord cu ce spui, n-am zis eu ca toata lumea trebuie sa gandeasca precum tine sau precum mine. Vorbeam de niste principii si imi expuneam punctul meu de vedere.

15. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor.

Am revenit si eu dupa o absenta indelungata,cu toate ca nu mi-a dus nimeni lipsa -ras2-

MI-a placut ce a scris Dromaderul ca este cel mai fericit cand vine acasa si isi gaseste copii in pijamale si uniforma calcata dimineata.
    Cu asa ceva nu se pot mandri multi dintre noi,din pacate,indiferent de ce sacrificii facem.
    Eu unul ma numar printre cei fericiti de a avea o familie,de care sa ma bucur si sa fiu mandru.
    Si mai consider ca nu se merita sa pierzi mult timp departe de cei dragi pentru ca nu se stie niciodata cand nu o sa ii mai ai langa tine si vei regreta,si nu vei putea schimba nimic.Felicitari celor care pot face sacrificii muncind extra,dar sincer nu se merita.Viata e prea scurta si timpul se scurge mult prea repede.Multi dintre noi am venit aici sa muncim,sa ducem o viata mai buna,sa fim respectati la locul de munca,sau pentru munca pe care o facem.

In Romania multi dintre noi munceau mult mai mult ca aici,fiind platiti infinit mai putin pentru aceea munca,si acolo chiar te simteai ca un sclav,neavand nici o placere,poate singura fiind revederea familei,dupa o zi istovitoare de munca.

O sa incep si eu munca ca sofer de taxi in UK si sincer nu stiu cum o sa fie,dar am speranta ca va fi bine,ca nu am venit degeaba aici.Am un mare regret ca nu am venit mai demult in UK.Am fost plecat in Romania si am ramas cu un gust amar,de ce se intampla in tara in care m-am nascut si am crescut,si nu am lipsit foarte mult de acolo.

Nu regret nici o clipa ca am plecat de acolo,pentru ca stiu ca nu aveam nici un viitor,si mai ales fetita mea,caruia vreau sa ii asigur o viata buna si linistita.

Va doresc o viata cat mai linistita la toti,alaturi de cei dragi.

Un paste fericit!!!!- party2-

16. marymary

marymary New Member

Trophy Points:
    0
    super-tare,esti genial.Good Luck!

17. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat sa raspund ieri,dar m-a abandonat calculatorul in toiul scrisului..

Din moment ce ai deja experienta si vrei sa te axezi pe nisa asta,cred ca e foarte potrivit cima.Din cate stiu eu,oricum dupa aprox 5 ani de practica poti echivala,in cazul in care te-ar mai interesa.Eu nu am ales cima din doua motive:mi s-a parut mai restrictiva in ceea ce priveste locurile de munca(cel putin ca si student,fara experienta practica)si,din cate stiu,in Romania inca nu a patruns(posibil sa se intample in viitorul apropiat),ori eu am de gand sa ma reintorc in Romania.

Cred ca te va ajuta mult un curs sage,nu pot sa iti spun de cate ori am auzit profesorii vorbind de sage sau de excel.

In legatura cu studiile online,personal,eu apelez de multe ori la cursurile inregistrate;fie se intampla sa nu inteleg ceva in totalitate la clasa si ora nu se poate opri de fiecare data pentru fiecare student,fie s-a intamplat sa am un profesor cu un accent puternic,sau poate eram obosita atunci...Cursurile oferite online de majoritatea colegiilor au,in general,am remarcat eu,profesori foarte buni si ai multe alte avantaje:poti sa faci o pauza cand vrei,poti relua,poti adresa intrebari profesorului(in general ti se raspunde in maxim cateva zile).Kaplan este un colegiu apreciat in general de studenti,dar stiu ca un grup de profesori ce predau acolo cursurile acca au migrat spre lsbf(multi dintre ei fosti examinatori,apreciati la nivel international);probabil ca intre timp Kaplan a gasit inlocuitori la fel de buni(sunt totusi un colegiu foarte apreciat in toate mediile)Altfel,parerile sunt impartite intre Kaplan si BPP,in general consensul e partea de teorie-BPP,partea mai practica-Kaplan.Eu prefer sa merg si la scoala pentru ca simt ca ma organizez mai bine asa,dar tu ai dobandit deja disciplina necesara in urma examenelor trecute si practicii in toti anii de pana acum.

Spuneam ca nu cred ca sunt multi utilizatori in domeniul asta,dar cred ca am vorbit prea repede.Am cautat pe forum acca si au aparut destul de multe postari(la search options trebuie modificat timpul-postari si mai vechi de un an).As vrea sa stiu cum au decurs lucrurile in practica pentru cei ce incepusera sa studieze fie acca,fie cima.Oricum ar trebui sa ne mutam acolo cu discutiile legate de subiectul asta,ca sa nu deturnam topicul:)

Ca sa fiu in topic aici,mai sugerez inca o data linkul pe care il postasem in urma cu 3 zile http://www.wikijob.co.uk/forum/accounti ... cca?page=3 Dave2020,pe 3 martie,face o analiza,cred eu foarte buna,a posibilitatilor unui non britanic in UK si cred ca se poate oarecum generaliza pentru majoritatea industriilor.Aici nu intra doar cetatenii romani,nu cred ca se fac discriminari de genul;am 2 prieteni,cetateni spanioli ce traiesc aici de 10 ani sau mai bine chiar,recent au absolvit facultati aici,specializare IT,fara experienta in domeniu .Incearca de cateva luni sa gaseasca un loc de munca,inca nu s-a ivit nimic.Poate e faptul ca sunt prea multi absolventi si prea putine oferte,poate e climatul economic,poate agentiile la care apeleaza nu sunt cele potrivite...ar fi interesant sa avem pareri si din domeniul asta.

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Well ce muncim in uk.
    Bucatar, bineinteles ca bucatar. Exista o vorba care spune ca "If something sounds unbelievable then it probably is"
    Iata cum a decurs procesul de angajare la actualul loc de munca xxxxxxxxx. Oferta primita de la agentie. 17000, salariul propus de Executive souschef 16500, salariul REAL 13.000
    Interviu 8-9 Aprilie(Vineri, Sambata). Au cerut soua zile. Mi s-a parut ciudat insa am realizat mai tarziu de ce.
    In urma interviului mi-au cerut sa raman acolo si sa incep munca de saptamana urmatoare adica de luni 11 Aprilie. Mi-au spus ca pot sa ma duc dupa aia sa-mi aduc lucrurile. :D Am refuzatt si am spus ca trebuie sa ma intorc in Watford si revin Marti definitiv pentru a incepe munca.
    Luni 11 Aprilie ma suna si imi spune ca sa vin Miercuri 13Aprilie pentru a treia oara la interviu, de data asta cu HR. Ajung Miercuri la hotel interviul dureaza o ora, dupa care primesc un telefon de la sous chef prin care imi cere sa vin in bucatarie dupa interviul cu HR ca parte a interviului pana pe la ora 8 seara(8 ore). Deci ma duc in bucatarie si pe la ora 21:30 ma intreaba sous cheful: Florine sa-mi spui cand vrei sa pleci. Adica trecuse de ora 8 si el ma intreaba cand vreau sa plec. Eu trebuia sa ajung in Watford ceea ce insemna 2 ore cu trenul.
    In fine m-am intors in Watf. Adoua zi imi spune ca am luat jobul si sa ma prezint Luni pentru induction course cu tot ce am pt ca o sa am staff accomodation. In tot acest timp nu am primit un offer letter.
    Luni ma prezint pt induction course cu toate bagajelele mele dupa mine,primesc camera, si incepe cursul cu toate vrajelile alea motivationale de HR.
    La sfarsitul zilei primesc si un plic in care pe langa toate gartzogaroaiele care sunt acolo era si contractul de munca si offer letterul care de fapt trebuia sa ajunga la mine mult mai devreme.
    Si iata ce-am aflat din hartzogaraie: Pe langa faptul ca s-au asigurat ca te obliga sa lucrezi peste 48 de ore.. atentie MEDIU, deci ai putea sa lucrezi si 70 de ore pe saptamana LEGAL am aflar sin contract ca de fapt salariul este de 13000 pe an. Din offer letter reies urmatoarele:

Mesaj editat de ValiB - moderator - la cererea autorului

Colac peste pupaza am cheltuit in jur la 100£ pe drumul din Watford pana aici in cursul celor 3 zile de interviu, acum sunt mutat in casa lor(400£ pe camera) si depind de ei.
    Nu inteleg cum asemenea companii care asteapta de la tine cele mai inalte servicii te trateaza ca ultimul om si incearca sa te lege nevoit de locul de munca.
    Azi incep munca la 3 si ma voi prezenta zambitor la munca insa intre timp imi voi cauta linistit alt loc de munca insa nu pot sa va descriu starea in care ma simt acum. Nu am cuvinte.

19. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    Nasol moment. Tot mai bine intri pe tamplarie. Noroc...

20. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ce inseamna proportion of the service charge?
    un fel de tips sau comision?
    s-ar putea chiar sa primesti 16500 pe an (13000 garantat iar apoi compania se obliga sa iti dea si restul de minim 3500 din comision , stiu ca la mai multe joburi era asa)
    ai spus o vorba foarte adevarata la sfarsit , astia chiar cred ca tu lucrezi cu placere tratandu-te in halul asta? pe mine ma fac sa rad interviurile astea de angajare si "discursurile motivationale" venind din partea unor oameni de K**t si companii la fel de josnice care te trateaza ca pe un sclav asteptandu-se sau crezand ca asta e jobul vietii tale si trebuie sa le fi recunoscator ca ai ocazia sa fi angajatul lor. PUKE

in orice caz , ramai aici pana iti gasesti altceva (decat deloc mai bine cat iti dau ei) si lasa-i cu buza umflata cand ai o oferta mai buna ;)
    bafta

Share This Page