8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai uitat de ultimele paragrafe, dar nu-i bai, punem aici sa citeasca si altii care vor la UKBA

In October 2004, elements of the nationality and immigration history checks were extended on the instruction of the then Permanent Secretary. Employment by the UK Border Agency is limited solely to British or Commonwealth Citizens or EEA nationals who have lived in the UK continuously for the past three years and who have no restriction on their stay in the United Kingdom.

Anyone who applies for UK Border Agency (UKBA) vacancies would need to meet the relevant eligibility criteria in respect of the nationality and residency requirements as advertised and, in addition, would need to pass the selection process and appropriate level of security clearance required for the post.

For posts within UKBA, candidates must be:

a British citizen;a national of a state in the European Economic Area; ora Commonwealth citizen with no employment restriction or time limit on their stay in the UK.

In addition, candidates should normally have lived in the UK continuously for the past three years before applying.

Some posts are reserved (including immigration officers and assistant immigration officers) and are open only to UK nationals (under the terms of the 1996 Nationality Act, unless in a civil service post on or before 31 May 1996). These require candidates to be:

a British citizen;a British subject under Part IV of the British Nationality Act 1981 having the right of abode in the UK; and/ora British Dependent Territories citizen acquiring citizenship from a connection with Gibraltar.

In addition, candidates should normally have lived in the UK continuously for the past five years before applying.

2. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    @ lara

Eu cred ca tu nu ai priceput neam ce am zis eu....in fine, e usor sa privesti din perspectiva a poate....XYZ k income si sa judeci, dar trec peste asta ca ar trebui sa fii ceva mai trecut prin niste experiente sa pricepi cu adevarat, referitor la accent .... urasc sa spun ce urmeaza, nu mi e felul, dar deja intram in emisfere absurde....uite ca eu nu am invatat engleza in mediu britanic ci doar la scoala si de cand sunt aici toti englezii cu care am intrat in contact pot jura ca s din Canada....

FYI !
    care in traducere libera cred io' ca inseamna *daca te intereseaza*.... ca deh...eu nu am uitat romana...

Numai bine!

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ lara_c poate o alta explicatie ar fi ca romanii care aplica si sunt acceptati la posturi cu inalta calificare au deja ajutorul firmei angajatoare in privinta actelor si atunci nu mai posteaza aici pe forum la rubricile despre carduri sau despre joburi si automat forumul nu ofera o imagine completa. Exista o asociatie a profesionistilor romani pe LinkedIn si sunt mai multi romani in posturi pentru care au concurat cu englezi in UK deci oamenii aia au aplicat si au luat job-urile...
    Sunt partial de acord cu tine ca nu toata lumea aplica pentru posturile pentru care s-ar califica, unii preferand sa se vada cu un job mai rapid decat sa caute pana isi gasesc un job potrivit calificarii, cel mai adesea din lipsa de bani.
    In 2007 era alta mancare de peste in UK, era plin de straini care lucrau in City (imi amintesc ca la London Bridge dimineata auzeam aproape in mod egal alte limbi cat si engleza iar trenurile erau pline de bright eastern europeans care lucrau la marile banci pe diverse pozitii - in general cred ca erau matematicieni recrutati ca sa impacheteze frumoasele instrumente financiare derivative care au facut poc si ne-au adus in halul in care suntem si azi). In 2007 chiar nu era o problema sa iti gasesti un serviciu, acum insa lucrurile stau cu totul altfel si sunt si multi englezi si alte natii care nu isi gasesc deci e trista situatia, sper ca se va redresa la un moment dat.
    In privinta accentului ... sa stii, conteaza foarte mult. Si nu doar aici. Imi povestea o tipa din Iasi care lucra in Bucuresti ca, pana nu a invatat sa vorbeasca mai cu accent regatean, nu a reusit sa isi gaseasca nimic pe calificarea ei desi era super desteapta si capabila. Ideea este ca daca ai un accent strain pronuntat se considera ca nu stii bine engleza - desi tu gramatical vorbesti corect. Exemplu concret, un prieten de-al meu (englez) asculta la radio o tipa care zicea ca e din Polonia insa vorbea engleza cu accent britanic si s-a minunat ce bine stie fata aia engleza. Eu care ascultam mai cu atentie am observat ca tipa a facut 3 greseli gramaticale in tot atatea propozitii si cand i-am zis, mi-a zis da chiar, ai dreptate, dar vezi din cauza ca are accent bun nici nu am observat. Accentul face parte din impresia generala pe care o faci, si parerea mea este ca este important si da, cateodata pe un strain il poate trage in jos - mai ales daca este un accent mai neobisnuit, nu gen francez sau german sau, in general, nordic, cu care urechea este obisnuita deja pe aici. Se fac automat judecati de valoare si din cauza accentului regional sau de clasa, dar asta banuiesc ca stii deja.
    Dar sunt de acord ca romanii ar trebui intai sa aplice pe pozitiile pentru care sunt calificati si abia dupa aia pe alte pozitii. In fond, n-ar avea nimic de pierdut daca ar aplica. Bafta tuturor!

4. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Subscriu la asocierea cu Canada, am primit aceeasi asociere si sunt departe de Londra iar aici la mine accentul local seamana mai mult cu flemish

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    he he Anubis, stai in Geordie land? :)
    tare mult mi-a placut in Nord, oamenii sunt mai veseli parca :)

6. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarul este ca fiecare se descurca cum poate.Eu sunt singura aici si inca descoper multe lucruri pe care nu le stiam.
    Aplic de o luna la joburi si completez formulare si le trimit prin posta si absolut nimic.
    Cu engleza chiar o duc bine in sensul ca vorbesc destul de fluent incat la o posibil job la birou m-as descurca brici.
    Probabil ca imi lipseste ceva dar nu-mi dau seama exact ce.
    Aplic la joburi gen cleaning cu facultatea facuta in Romania pentru ca nu am incotro,am chiria si bills de platit si mai trebuie sa si mananc.
    Numai bine tuturor!

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dar ce fel de formulare completezi si mai ales de ce trimiti prin posta?
    majoritatea joburilor sunt pe internet.

nu ne-ai spus ce facultate ai facut, dar cel mai important pe aici e experienta si cum o scoti in evidenta. daca te uiti pe site-uri gen monster.co.uk samd o sa vezi niste modele de cv-uri care poate ti-ar creste sansele cand aplici. chiar daca spui aceleasi lucruri pana la urma, conteaza f mult forma.

8. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    pai am gasit asa numitele application forms si imi zic sa le trimit prin posta.nu-mi dau adrese de email sau nr de tel.
    ba da am specificat,am terminat litere sectia bibilioteconomie si stiinta informarii.
    as vrea sa stiu daca se merita sa imi traduc diploma prin Naric daca cumva ai idee.
    am diploma de licenta cu mine aici si ma intrebam daca merita sa dau 90 de lire sau nu.
    multumesc pt raspuns si daca mai ai idei sau sugestii va rog mult sa scrieti.citesc tot!
    o seara buna!

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    posibil, nu cunosc f bine domeniul, dar daca te uiti pe google gasesti cate ceva; din cate se pare si as zice destul de evident, joburile in domeniul tau sunt pe la diferitele councils, de care apartin bibliotecile si pe la facultati. daca ei cer diploma, trebuie, daca nu...
    http://www.indeed.co.uk/Librarian-jobs
    http://jobsearch.monster.co.uk/jobs/?q=librarian&cy=uk

treaba importanta e ce scrii in cv (tragi cu ochiul la ce se cere, pui cam ce ai facut sa arati ca esti omul potrivit pt job), ce experienta ai samd

10. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ roxaida, incearca sa te oferi sa faci cateva ore pe saptamana voluntar la biblioteca ta de council - du-te cu diploma si explica-le ca vrei sa te angajezi in domeniu si ai aprecia experienta - sau du-te la charity shops care vand carti si ofera-te vanzator voluntar. In felul asta iti faci niscaiva experienta in UK pe care o poti trece pe CV. La joburile de cleaning, daca pui pe CV ca ai diploma de facultate nu stiu ce sanse ai, ca nimeni nu va crede ca vrei sa faci jobul ala pentru mai mult de cateva luni pana iti gasesti ceva mai bun. Bafta multa in cautare! Uite iti mai pun si eu niste link-uri, poate te ajuta:

http://jobs.guardian.co.uk/st/librarian-jobs.html
    http://www.lisjobnet.com/jobs/jobs/

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    CEL MAI TARE JOB
    Azi dimineata la terminalul 5, asteptam obosit si abatut sa-mi iasa clienta, aud vorbindu-se romaneste langa mine. Intorc capul si vad 2 tineri imbracati la 4 ace, cu badge-uri atarnate la gat, care dezbateau ceva despre un joc video. Ma dau in vorba cu ei si aflu despre un super job (al lor). Acesta consta in a te plimba prin terminal si a da relatii oamenilor care te intreaba despre orice. Unde este toaleta, unde este statia de tren, bancomatul, locul de fumat, etc, Self employed, £7+ pe ora. Bravo baieti! -bravo-

12. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
  13. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Asta e pentru cei cu bluecard, nu ? Nu pe baza de selfemployed.

Share This Page