8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @lara Mie imi starneste cel mai mult nedumerirea afirmatia de mai sus , mai sunt si alte afirmatii exagerate in postarea ta, dar asta zic eu ca le intrece pe toate.

Eu lucrez intr-o institutie guvernamentala, sau mai exact, finanatata partial de la buget (CRI)si in ultimi ani am lucrat tot in acest domeniu dar nu am auzit inca de posturi special pentru cetatenii unei tari. Se numeste DISCRIMINARE daca ai drept de rezidenta si de munca in acea tara si pe fata ti se refuza acest lucru.

Apoi, sa mai zic ca stiu engleza dar cu accentul nu stiu ce sa zic, fiecare il are pe al lui, chiar si nativi vorbitori de engleza din diferite zone se diferentiaza, noi de ce nu am avea voie sa avem accent, dar numele imi este 100% romanesc.

Am gasit job-ul relativ repede (nu din prima aplicatie!), prin agentii, cum de afltfel se gasesc 99% din posturile de genul asta fara sa ma complic cu nici o echivalare, dar am experienta de ani in afara Romaniei ceea ce conteaza foarte mult in domeniu meu. Te asigur ca nimeni venind din Rom practic nu poate face fata, dar nu spun ca nu poate ajunge sa invete, ceea ce inseamna ca nu poate intra direct in management.

Nu cred ca lipsa de confidenta face sa nu ia mai multi romani posturi de genul ci lipsa de experienta. Depinde foarte mult de domeniul in care aplici (pe care tu nu l-ai spus). In afara de IT mai sunt si altele cautate pe piata- cercetarea, microbiologia, ingineria (anumite domenii) care ofera multe oportunitati asa cum ai zis si tu fata multe greutati, dar cati au calificarile astea?

Macar de dragul conversatiei poate ne luminezi si pe noi in ce domeniu ai aplicat si ai luat 3 oferte din 3 interviuri .... sincer practica ma face sa nu cred nimic din ce spui .... sau poate nu spui tot si de aceea pare asa de ireal.

2. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0

Si care dintre oamenii cu capul pe umeri care fac pasul si vin aici crezi ca incepe munca intr un job de top sau *la guvern* sau orice alt job fara a aplica pentru toate actele necesare?

Chiar ma face sa cred ca nu ai citit tot ....forumul asta in primul rand asta promoveaza, sustine, contribuie la documentarea noilor veniti s.a.m.d ....

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    de SC (security clearance) ai auzit? in zona guvernamentala se mai cere, asa ca nu e chiar asa de alb negru totul...

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @sapanta, tu zici ca e asa si nu ma contrazic mai departe pe subiect asta .... ceva tot nu se leaga cu postarea larei

cum vine ea din Romania, aplica si ia un job care este deschis numai cetatenilor englezi? In plus spune ca nici nu are nume romanesc (eu intekleg ca are conotatii engleze), deci cum ar putea majoritatea romanilor sa se incadreze in acest tipic asa cum sugereaza ea ca se poate? ..... cred ca ma lasa logica la ora asta

PS http://www.cbsbutler.com/security-clearance
    In the public sector, especially in areas such as the UK government departments of the Ministry of Defence, Home Office and the armed forces all require personnel to be security cleared.

Although you do not have to be a British National in order to gain Security Clearance, you would have to meet a set of criteria depending on the level of clearance required.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sigur ca da (ca in reclama)... nu prea s-a auzit de non british care sa ia SCul, dar nu e imposibil.
    nu-ti trebuie facultate, si in romania si in alte state exista chestii similare

6. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Din pacate in spatele computerului ne permitem luxul de a fi cine dorim....viata este mai putin solicitanta in lumea virtuala.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. octavian_petrea

octavian_petrea New Member

Trophy Points:
    0
    cum vine ea din Romania, aplica si ia un job care este deschis numai cetatenilor englezi? In plus spune ca nici nu are nume romanesc (eu intekleg ca are conotatii engleze), deci cum ar putea majoritatea romanilor sa se incadreze in acest tipic asa cum sugereaza ea ca se poate? ..... cred ca ma lasa logica la ora asta'

Ca sa ne mai descretim fruntile, in Galati a candidat la un post de consilier local o tipa numita GUMP (probabil fetita lui Forrest din finalul filmului cu acelasi nume -ras2- ), romanca de-a binelea.
    Pune-i un alt nume 'romanesc' de genul Virginia, Alexandra, Mia sau mai stiu eu care si gata, nu mai are nume romanesc...

8. Anonymous

Anonymous Guest

FYI:

n order to be eligible to apply you will need to meet the following criteria:

The posts are reserved posts and open only to nationals of the UK (under the terms of the 1996 Nationality Act, unless in a civil service post on or before 31 May 1996). You should be:

* a British citizen;
    * a British subject under Part IV of the British Nationality Act 1981 having the right of abode in the UK; and/or
    * a British Dependent Territories citizen acquiring citizenship from a connection with Gibraltar.

In addition:

* Have been resident in the UK for five years before you apply.
    * Have the flexibility to work a range of shifts
    * Hold a full UK Driving Licence

Citatul de mai sus este copy/patste de la descrierea jobului mentionat anterior si NU ESTE discriminare.

poate acum incepi sa crezi..... -limba-

9. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am venit din Ro ieri, ci in 2007 si intre timp am obtinut cetatenie britanica.
    Insa nu asta am vrut sa subliniez ci exatc contrariul si anume ca sunt destule posturi deschise pt persoanele fara cetatenie britanica.

La partea cu numele ( citeste din nou) am afimat exact contrariul, anume ca nu mi s-a parut fondata absolut deloc afirmatia amicei mele.
    Ea nu aplica si ca 'scuza' spune ca nu are nici o sansa pt ca o cheama X nume de fata romanesc. Mie mi se pare absolut ridicol.

Sper ca ti-a venit logica la loc.....

10. Anonymous

Anonymous Guest

Pai cei care au scris aici ca au lucrat la negru pe la spalatorii si muuuulti care nu acris. Char vrei sa name and shame?

Nu asta a fost intentia mea absolut deloc.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Daca la mine te-ai referit nu am dorit sa dau sfaturi, eram curioasa de ce (unii ) romani nu aplica decat pt joburi sub nivelul lor de pregatire,
    Si nu ma refer numai la cei de pe Romani Online anume ci la multe persoane pe care le cunosc personal. Nici nu am sugerat ca cineva ar alege un post mai putin bine platit in detrimentul unuia mai bine platit ci ca, din cate vad /aud NU SE APLICA pt astfel de joburi.

Faza cu accentul nu stiu daca are rost sa o comentez, dar fie... sigur ca fiecare avem inflexiuni in voce, ticuri verbale s.am.d . Si in romana banuiesc ca daca despicam firul in patru am un accent. Eu ma refeream la faptul ca invatand engleza de copil intr--o scola britanica ( nu in UK) nu am am accentul specific majoritatii strainilor care invata engleza mai tarziu / doar prin intermediul orelor scolare etc.

In fine, nu asta era reactia pe care vroiam sa o starnesc ci dimpotriva ma asteptam la intrebari mult mai constructive la care eram dispusa sa raspund.

Daca romanii sunt asa de dispusi sa aplice pt joburile despre care am tot vorbit ( si pe care voi aici le-ati numit DE JOS - munca de jos, trebuie sa incepi de jos, etc -eu doar am folosit termenul pt a sublinia exemplul) cum se face ca nici unu' nu zis ...bine soro zi-mi si mie unde ai aplicat tu ca poate ma inspir si eu, chiar daca nu aplic taman acolo. Cum se face ca inafara de analiza pe text, si pe accente nu prea am vazut comentarii constructive . Fie ele si critice ...dar constructive .

QED

12. Anonymous

Anonymous Guest

13. Anonymous

Anonymous Guest

Daca vreti sa revenim la subiect, vreau si eu sa aud un caz concret. Cineva care intr-adevar a aplicat / sau care nu aplica deoarece..
    Sau si-ar dori insa nu poate ...deoarece.. Sau a aplicat si a fost respins sau ADMIS( la cat mai multi!)

Daca nu, eu o sa ma retrag din discutie caci , sincer, nu cred ca trebuie sa ma justific ( mai mult decat am facut-o deja) in fata lui x sau y care crede / nu crede ce am scris eu. Scopul postarilor mele nu este sa ma laud ci sa discutam constructiv pe acest subiect, care este una dintre laturile muncii in UK.
    Dar chiar nu m-am putut abtine sa nu raspund cand citesc chestii de genul: nu exista posturi rezervate pt cetateni britanici ( exista posturi rezeravate pt cetateni britanici minim a doua generatie BTW- costoboc iti spun si care pe privat daca vrei); tre' sa ai tu un accent ca doar toata lume a are ( referitor la un comentariu adiacent facut de o prietena de-a mea si nu IDEEA PRINCIPALA a postarii) si altele....

Sunt membru Romani Online de multi ani- nu sunt genul care sa scriu de 10 ori pe zi aiurea ca sa ma laud. Chiar nu am mai scris de mult timp , insa va citesc si chiar sunt interesata de subiect din perspectiva care am enuntat-o.

Ce m-a determinat sa scriu de fapt a fost exemplul unui domn de aici care a spus pe alt subiect ca este profesor ( a lucrat 10 ani in Ro) iar acum lucreaza ca laundry porter la un hotel.Sau nici acolo parca - nu mai retin.
    Daca citesti, sper sa nu te superi ca am dat exemplul. Dar este exact genul la care ma refeream.
    Banuiesc ca ai BC deci poti lucra. De ce nu aplici altundeva , nu neaparat post de top dar macar la un birou.

Pe bune daca mie mi se pare exagerata/ iesita din comun intrebarea asta.
    Sigur e personala si poate forumistul respectiv nu vrea sa raspunda dar consider ca intrebarea e pertinenta.

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Lara_c, ai omis sa mentionezi faptul ca ai avut un ‘tracking record’ intr-un mediu de lucru britanic (probabil la Ambasada Britanica din RO), fapt care e un mare plus si care schimba datele problemei.

A avea studii in RO si a veni la munca in UK e exact apa de ploaie… stii cati britanici cu doctorate si masterate traiesc din income support? A aplica ptr un job de peste £30K/an in UK te arunca intr-o batalie crancena si sangeroasa in care elementele care conteaza sunt a) experienta in munca b) ce stii sa faci deci implicit ce plus poti aduce noului angajator si c) motivatia personala.

Ai dreptate cu anumite cerinte care implica cetatenia britanica ptr eligibilitatea de a lucra (ofiterii de imigratie, anumite posturi in politie sau armata, etc).

15. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

@lara_c, daca citesti putin mai bine o sa vezi ca sunt persoane care te-au intrebat lucrurile astea. Eu una te rugasem sa mentionezi in ce domeniu lucrezi si daca ai avut experienta in acest domeniu inainte sa te angajezi aici. Sunt mai multi care ti-au adresat astfel de intrebari dar vad ca ai omis sa raspunzi.
    Tu spui ca ai venit in UK in urma cu multi ani. In perioada aia lucrurile stateau altfel, tara nu era napadita de atatia emigranti si nu era nici criza economica. Daca ai incerca acum sa o iei de la capat nu stiu cat de bine te-ai descurca. Eu una nu am avut incotro si a trebuit sa lucrez ca si Au Pair un an jumate numai ca sa imi iau permisul de munca. Intre timp am incercat sa aplic la tot felul de joburi care au legatura cu specializarile mele. Am diplome de Psiholog si Psihoterapeut (universitar si postuniversitar) si nu am reusit sa surprind in nici un fel atentia angajatorilor. Chiar si ca Psychologist Assistant se cere experienta in domeniu pe care eu no o am, cel putin nu ca si angajat. Problema e ca acum au de unde sa aleaga. Mai bine il ia pe unu cu experienta, care ar putea lucra ca si Psiholog (insa nu isi gaseste de lucru) si sa il plateasca cu salariu de asistent. Astea sunt vremurile. Eu cred ca toti au inceput sa aplice la joburi "de sus" si dupa mai multe esecuri au trebuit sa tot taie din idealuri pana au ajuns sa caute joburi de cleaner numai ca sa supravietuiasca. Si inca ceva, noi romanii, nu suntem singurii. Si mamele englezoaice care au stat acasa cu copiii cativa ani se chinuie acum sa prinda si un job de cleaner, chiar daca inainte au avut joburi foarte bune. Am vazut asta si pe BBC. Asta e piata...

16. Anonymous

Anonymous Guest

Foarte adevarat.
    Daca am lasat impresia ca este flloare la ureche imi cer scuze.
    Dar pt orice este nevoie de primul pas - aplicatia.

Un exemplu unde daca ai studille necesare ( uni, nimic exagerat) si treci etapele necesare sunt sanse pt o cariera frumosa:

http://faststream.civilservice.gov.uk

Testele sunt prometrice si e-tray exercise. Aplicatia e destul de complexa dar nu imposibila.
    Inafara de Diplomatic Service toate celelalte domenii sunt deschise si persoanelor care nu au cetatenie brtitanica ( UE, swiss national si Turkish)
    Poate ajuta pe cineva. Se poate aplica din Septembrie ( nu stiu sigur daca pt toate departamentele, am impresia ca este o exceptie).

17. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru link. Din pacate nu reusesc sa ma inregistrez pe site ... -nas-

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pentru joburile de la guvern trebuie security clearance, iar un nou venit nu are asa ceva. Cauza pentru care am si fost refuzat la un asemenea job.

Semnătură!

19. octavian_petrea

octavian_petrea New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua.
    Scuze daca am ofensat, dar preambulul e un citat din post-ul altuia, eu am facut doar poanta relativa la acel preambul...logica mea nu s-a clintit o secunda din locul ei si -inca- nu m-a lasat; in rest dreptate are fiecare.
    Din experienta unor prieteni buni unii au avut 'noroc' si au gasit un job aproape de calificarea lor, altii au gasit joburi cu venit minim si au avut bani sa astepte jobul potrivit; din acestia din urma unii au ramas (la nivelul asta de venit si in timp au avansat sau au gasit jobul visat) altii s-au intors in Romania sau au plecat altundeva.
    Nu cred ca tine doar de nume, accent ci (si) de prezenta, impresie facuta dovada ca stii sa faci ceea ce ai spus ca stii sa faci.

Cu respect,

Octavian

20. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

E o problema la logare,stii ceva despre acest aspect,ne poti spune cum se face mai exact.
    Multumesc!

Share This Page