17.9 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. blackman_do

blackman_do New Member

Trophy Points:
    0
    "Simplu" eu cred ca esti un simplu frustrat care nu cred ca s-ar integra intr-o societate straina.Eu am plecat din tara,mi-am dat demisia dupa 10 ani de munca din Politia Romana,satul sa vad mizerile si smenurile care se fac in acest sistem.Am venit in Anglia si o iau iarasi de la zero,si am sa reusesc in cele din urma.Asa ca nu ai dreptul sa ne critici pe noi cei care incercam sa facem ceva intr-o tara straina.Si pana la urma daca nu iti convine sa vezi ce scriem noi pe aici,nu mai urmari acest forum.

2. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    simplu,

te asteptai la astfel de reactii, sunt convinsa.

de aia ai scris, sa instigi la cearta?

sau esti si tu unul dintre noi, astia amarati si vai de noi, si nu stii cum sa zici?

-ras2- -ras2-

pai daca tu zici, uite imi fac bagajul in seara asta, si vin in Romania!

e mai bine? -ras4-

eu iti recomand sa iti pastrezi energia, pentru lucrurile/comentariile cu adevarat importante. -da-da-

cheers!

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @ simplu, eu iti acord credit ca stii ce vorbesti (doar zici ca ai peste 25 ani), si in general (pana la proba contrarie) respect orice persoana cu pararerile ei cu tot (ca doar de aia se numesc personale nu?)

Ce-ar fi sa deschizi un topic separat, in care sa oferi ajutor/ sfaturi (gratis) tuturor persoanelor care vor sa reuseasca in Ro sau care au o problema si nu le ajunge viata (cred ei!) sa ii de-a de cap. Nici macar nu trebuie sa te documentezi in legatura cu vize si alte drepturi de munca pentru ca fiind roman ai toate DREPTURILE in RO. Bineinteles ca e mai greu sa explici si cum sa le obtii, dar las in seama ta treaba asta. Ai solutii si pentru evitarea mitocaniei, coruptie si lipsa locurilor decente de munca? Eventual poti sa-ti creezi propriul tau forum ... sunt sigura ca o sa fii popular.

Ce zici, le demonstrezi celor care te-au criticat (in scris si in gand) ca de fapt ai dreptate? Te rog asta ca altfel ai demonstra contrariul (adica ca nu stii de fapt ce vorbesti) si in cazul asta ti-as sugera sa cauti ajutor in rubrica "depresii".

Multa bafta in tot ce-ti doresti.

4. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    @ simplu noi macar avem un termen de comparatie intre Romania si UK si din moment ce umblam "bezmetici" dupa yellow, blue, green, roz in picatele portocalii sau mai stiu eu ce poti trage concluzia ca am considerat ca merita toata treaba asta si nu neaparat din punct de vedere financiar.
    Aici exista linistea aia care eu in Romania n-am gasit-o si crede-ma am avut un job f bun in tara de care m-am lipsit instat ptr viata de aici.

Ma rog, deschideti thread-ul ala care-l sugereaza costoboc nu perturba scopul principal al unui topic deschis deja.

Stima

5. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    @adrian79 in sfarsit o exprimare ca si a mea , asta e ce le spun si eu oamenilor de acasa cand ma intreaba cum e : am gasit o liniste si o impacare sufleteasca pe care acasa nu am avut-o.La fel si sotul mi-a spus ca parca toate apele s-au linistit.

SIMPLU banuiesc ca nu esti cumva un burebista sau gsm deghizat nu ? pt ca acest forum se numeste romani in uk- sau cei ce vor sa vina in uk. Daca esti multumit in RO stai acolo , bravo tie ! nu ne deranja pt ca umpli paginile aiurea !

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Chiar la el ma gandeam si eu ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Este ex-burebista, ca foloseste propria 'tehnica' de scriere... lipeste virgula la inceputul cuvantului.

Dar asta nu cred ca are importanta, omul are dreptul sa isi expuna ideile pe forum si deocamdata se incadreaza in parametrii radicali ai normalului.

8. simplu

simplu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare oameni buni.Am dreptul (AM DREPTUL CA SI VOI) sa fac ce vreau si sa spun ce gandesc(blackman_do),nu poti sa imi pui tu bocancu pe gat cum obisnuiai in Romania cand imbracai uniforma.,,O SA REUSESC PANA LA URMA,,.CAM CAND? probabil a trecut destul timp...nu-ti da de gandit?sau iti pare rau ca in tara ta erai o autoritate datorita uniformei si acum ...speri tu ca o sa reusesti...in alta tara cu alte reguli, unde doar sclavii rezista?!!
    In rest ma bucur ca v-ati descarcat, acum va simtiti mai bine? mai oameni? sau tot sclavi intr-o tara straina? Ce ati reusit voi acolo? Sa impartiti casa, masa si living-ul cu inca saptesute de persoane? sa va certati ca neoamenii care gateste primul si cat fum se face de la prajeala? sau cum stati cu ochii cat cepele de nesomn ca tocma' ce s-a gandit unul din colocatari sa dea muzica la maxim pe perioada nedeterminata...asta numiti voi ca ati reusit?
    Va chinuiti de pomana, o sa va iasa ochii din orbite si o sa va lase spinarea de atata alergatura,munca. si nesomn. Ar mai fi de spus, dar va las pe voi sa va ganditi.Poate chiar meritati mai mult.

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Corect. Dar fata de noi, cei de aici, tu nu stii sa respecti. Apari din senin pe forum si incepi sa zbireri si sa vorbesti urat. Pe tine nu te-a invatat mama-ta ca nu e frumos sa mergi la cineva acasa si sa te certi cu gazda?!

Ne simtim mai bine decat in Romania, poti tu sa fi sigur de asta, ca de asta suntem aici.

Nu toti impartim living-ul cu altii, eu impart casa doar cu sotia si copilul meu, spre exemplu.

Colocatari care dau muzica la maxim sunt doar colocatarii tai. Aici oamenii au respect pentru aproapele lor.

Si ce anume ne poti oferi tu? Sa venim in Romania si sa mergem la gratar si apoi sa nu ne strangem gunoiul, ca doar "eu is smecher"? Sa ascultam toata ziua Adrian Copilul Tembel? Sa stam in fata televizorului ca apare Jiji precum pakistanezii la moschee? Sa ne holbam toata ziua pe internet la tatzele si curu' (imi cer scuze Doamnelor) unei "Bombe Sexy" cu burta mare si plina de celulita?

Multumim pentru oferta, dar nu. Preferam sa fim "capsunari", asa cum ne numiti voi, dar sa avem o viata linistita aici pentru ca ne place. Ce nu ne plac sunt specimenele care tine care vin si fac scandal fara nici un motiv. Dupa cum spuneam mai sus... d-aia am plecat din Romania. Ca nu va mai suportam.

PS: Burebista era deja in Anglia? Ca asta apare cum ar fi la Mangalia.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Va impacientati degeaba.
    Simplu are dreptate.
    Ne doare spatele de alergatura si munca, sa nu mai zic de somn...
    Ultimii mei pacienti au fost unii romani, cu ochii injecati de la prajeala de ceapa a unui indian ce dormea sub patul dansilor, din lipsa de spatiu,
    si doi pakistanezi exasperati ca guta se auzea mai tare decat pickamer-urile din curte care deci isi bagasera dopuri in urechi si, nu le-a mai putut scoate...

Ce nu stie simplu,
    este ca,
    un ofiter al politiei britanice a fost judecat si condamnat pentru impingerea/lovirea, rezultata in deces al unui protestant la G8.
    Ce nu mai stie dansul (simplu) este semnificatia cuvantului "umilinta"

Prefer sa fiu cu dureri de spinare de la munca/alergatura si nesomn,
    decat sa fiu "scuipat in fata" de un sistem nonvaloric!

11. simplu

simplu New Member

Trophy Points:
    0
    Poate nu sunt din Mangalia, poate sunt chiar prea aproape de voi si nu stiti, poate sunt vecinul vostru sau amicul de la munca de jos pe care o inghititi.Ma intreb pana cand.Dati repede cu pietre in cei care au curajul sa spuna cum stau lucrurile de fapt,ca nu va convine.Cam asta ati devenit in timp?Sau asa erati si inainte si acum sunteti mai rau decat atunci.De la atata frustare se vede treaba ca v-ati schimbat in asa hal ca nu mai vedeti realitatea cum este ea. Si ma intreb ce te deranjeaza ca spun si eu ce gandesc? E forumu'lu tactu?ca daca ai sentimentul puternic de proprietate atunci stai naibii in tara ta si fa ceva si nu te mai da grozav in alta tara,a altora... nu da bir cu fugitii ci stai si lupta pentru ceea ceva langa ai tai.Cam asa ajungeti, sa calcati pe oameni si mai ales pe fratii vostri.Suntei primii la judecat si ultimii la ajutat.Ia mai ganditi-va.Poate meritati mai mult.

12. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    si cam ce doresti?

de ce iti pierzi timpul pretios cu niste oameni care sunt prea natangi (ca sa nu zic altfel) pentru gusturile tale?

tot vad ca postezi si postezi..

unde vrei sa ajungi?

serios, zi ce vrei in 3 cuvinte si am terminat balamucul!

13. simplu

simplu New Member

Trophy Points:
    0
    Hai Livia nu te supara.Si tu poti sa spui ce gandesti, totul este sa vrei, sau te-a conditionat cineva in trecut sa nu spui ce ai de spus ca nu frumos? Asta e parerea mea, e dreptul la opinie pe un forum al romanilor online,asa ca exprimati-va cum credeti de cuviinta.O sa va mai deranjez.Meritati mai mult.

14. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Pai te-au mandatat pe tine sa lupti in locul lor! Stai tu acolo si lupta, lupta si iar lupta. Sa ne tii la curent cu cine castiga!

E o vorba a unuia Murphy, parca asa... sau ... da Murphy ii zice.. nu stiu ca nu sunt prea cetita..

Cica, zice el, Murphy asta:

"Mai bine sa ai un sfarsit de cosmar, decat un cosmar fara sfarsit"

Mie imi miroase a gsm pe aici... sau poate e de la paranoia generala din Ro.

Tre' sa plec mai repede ca, daca "simplu" e pur si simplu "simplu"... e de rau! Seamana cu ceva contagios!

Ai tarie si recunoaste! Spune dupa mine: Sunt GSM si sunt frustrat de multa vreme! Aplauzeeeee!!!

15. simplu

simplu New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Mgda mai,acolo nu se traieste decat un cosmar fara sfarsit.Da' nu mai vezi tu de enlezoaica ce te-ai facut.La naiba fata.

16. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    @Simplu... sincer nu vroiam sa te mai bag in seama dar am observat ca pe alt topic m-ai bagat tu pe mine... Incep sa cred ca tu esti invidos: altii au reusit acolo unde tu ai esuat si incerci sa te autoconvingi de neputinta ta... stii faza aia cu strugurii acri...
    Oricine are dreptul la o parere, dar cred ca intai trebuie sa-ti castigi dreptul la una sau cel mult sa ti se ceara o parere!
    Vezi-ti de lungul nasului si gandeste-te ca aici sunt oameni cu o anumita varsta, cu o anumita experienta de viata pe care tu vii si o terfelesti ca n-ai fost in stare sa realizezi ceva.

Te-as ruga sa intri in silentio stampa si sa reflectezi aupra atitudinii tale.

17. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Am crezut ca nu vad bine ...20 d epostari noi ...OARE CE SA FIE ?? SIGUR E O GRESEALA ...ce se putea scrie atit de interesant ??si cind colo peste ce dau !!!!
    Exact de ce NU mi era dorrrrrrrrrr
    Cum se poate dezmorti o discutie care lincezeste de saptamini , despre un subiest atit de important MUNCA cu o postare atit de iesita din peisaj??Cum de a reusit omul asta sa dezlege gurile atitor postari cu o asa postare!!In mod normal intr -o discutie reala... un astfel de om e ocolit sau lasat sa vb singur ....Energiile mele sint mult mai importante decit sa- i citesc lui emanatiile.
    De fapt ce a vrut a si obtinut ... s a bagat in seama . E un Twin peaks
    Eu stiu o vorba ...e tare greu sa nu ai cu cine sa te certi .... e rau a naibii ca la nervi sa cauti samintza de scandal si sa nu o gasesti...
    Si mai stiu o alta vorba ...Cu tacerea ii rupi pielea.
    Haideti sa ne vedem de discutiile noastre din care putem invata ceva si in car eputem da sfaturi ptr oameni pusi pe treaba , care vor sa progreseze si care cauta raspunsuri la problemele lor.Nu e usor sa razbati intr o lume diferita. Scopul acestei discutii de luni de zile este de a ne ajuta si impartasi ideile care ne au dus pe un drum bun ..nu prin santuri ...Nu credeti ca e mai important sa ajutam decit sa ne pierdem vremea tastind degeaba??
    DECI DRAGIIIIIIII PRIETENI
    CE MUNCIM TOTUSI IN UK??

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Inca un off topic si gata. Ce? Eu nu am voie?
    ....

Simpluuuuuu!!!

Gsm draga, esti ca boala incurabila: nu scapa omul de tine neam. Am zis ca cu ban-ul, cu oprobiul public, dar nimic ... La un momentdat, dupa cateva zile de liniste am crezut ca te-au internat, insa, vezi bine, m-am inselat. Ori, nu cumva, ai fugit? Ai sarit gardul? Ca la tine nu ne mai mira nimic.

Ce nu inteleg de data aceasta este motivul pentru care denigrezi pe bunii cetateni, locuitori ai frumosului oras Mangalia. Cu ce ti-au gresit oamenii aia sa te dai drept mangaliot?

In fine ... asta e! Propun administratorului si moderatorilor acestui forum ca sub numele tau de user, in speta Simplu, sa nu mai apara "cititor", "erudit", etc. ci cuvantul englezesc "looser". Adica va fi clar: Simplu looser. Ca semn de amicitie (piei Satana) pot sa-ti comand pe Amazon cateva tricouri cu "looser", pe diferite culori, sa ne dai adresa ta. Nu vreau sa mai fac acum motivatie pentru "looser" ca te stiu si copiii vecinilor mei cu ratarea emigrarii. Povestea ta este preluata de toate firmele de avocatura specializate in emigrare si impartasita clientilor, cu atentionarea "Nu faceti ca el!"

In rest, vad ca nu te lecuiesti. Dar sa stii ca iti faci rau singur. Noi, pe aici, mai vorbim despre cum traim, ce mancam, in ce case locuim, pe unde ne petrecem vacantele, despre ce standarde medicale beneficiem, cati bani castigam - cred ca ai prins ideea, nu? - si tie nu-ti face bine acest lucru. Iar te crizezi, iar incepi sa scrii prostii pe forum, iar ... dar ce sa mai spun, ca deja te stie toata lumea. E clar ca nu poti continua asa. Ai nevoie de un efort suprem (totusi nu exagera), ca si cum te-ai lasa de fumat si trebuie sa dai dovada de vointa. Daca reusesti sa nu mai intri pe acest forum o luna, sunt convins ca dupa aceea iti va fi mult mai usor.

Succes!

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Trolli si haterii sunt usor de identificat pentru ca nu se incadreaza in targetul acestui site/forum. Ei vin si dau sfaturi, creeaza dispute si cand li se termina argumentele cauta greseli gramaticale si "lipsuri" in regulament.

@simplu - "Poate nu sunt din Mangalia, poate sunt chiar prea aproape de voi" - da, nu esti fix din Mangalia, esti de la Brasov. mult mai aproape! Treaba sta asa (cu toate ca am senzatia ca ti-am mai explicat-o): daca singurul tau scop pe acest forum este sa creezi agitatie, vei fi banat. De data aceasta si dupa ip, cookie-uri, eventual te banam si dupa poza din pasaport :)))
    Succesuri.

@toata lumea: folositi cu incredere butonul "report to moderator" cand identificati trolli
    Multumesc

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce stie Livia si nu stii tu este ca, desi dreptul la opinie e un drept constitutional, este ca trebuie sa politicos cand iti exprimi opinia, ceea ce tu nu faci.

Share This Page