17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Peste tot salariile sunt secrete, chiar si in Romania... si daca e sa fie chiar ceva ilegal atunci probabil acest topic ar trebui sters...

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Glissando,

Contractul pe care il am spune clar ca nu am voie sa spun nimanui salariul meu, iar daca o fac atunci incalc contractul si pot fi dat afara. Contractul nu e un caz unic si se practica pe scara larga.

Cat despre discriminare... faptul ca faci job identic nu este neaparat obligatiu sa primesti acelasi salar. La urma urmei salariile se negociaza si de ce unul care e mai abil la negociere sa nu primeasca mai mult. Apoi job-ul in sine e un lucru, ce faci in plus, cat de mult valorezi pentru companie e o alta problema.

Traveler,

Nu este ilegal. Doar ca nu e o practica. Varul meu e director la o fabrica in Romania si si el a dat afara oameni pe acelasi motiv pentru ca vorbeau despre salarii intre ei. Si a procedat bine. Daca nu iti convine salarul mergi si discuti cu seful, cu cei de la RU, nu cu colegii.

3. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Sir Lancelot, ai si tu drepatatea ta -da-da- dar totul se rezuma la cum privim lucrurile si privind din partea angajatorului confidentialiatatea salariului il avantajeaza pe angajator in 90% din cazuri...
    Dar eu ca unul care vin din alta tara nu prea am idee ce nivel de salarizare exista in UK si cand mi s-a propus o anume suma nu aveam idee daca este ok sau nu -nas- astfel a trebuit sa mai aplicam la cateva oferte si sa vedem cam ce ni se ofera... procesul asta a durat ceva si puteam pierde ceea ce aveam deja. Nu zic sa spunem acum sume exacte (eu am spus aprox 50k/an acum fiecare intelege ce vrea din acel aprox) dar e bine sa ai un etalon!
    Am si o povestioara ce iti intareste oarecum spusele: la un moment dat in viata noastra am decis sa ne intoarcem in Romania si primisem o oferta foarte buna de la o companie autohtona ce era pe duca si vroia sa faca ceva sa revina... majoritatea personalului era din perioada comunista si noul director vroia sa intinereasca echipa... in momentul cand cele de la contabilitate au "scapat" salariile noastre printre angajati (aproape dublu de cat aveau ei) noi nu am mai avut viata ok in acea firma si dupa 1 luna trebuit sa ne dam demisia si sa renuntam la ideea de a trai in Romania...
    Deci totul este relativ -sssst-

PS: eu intotdeauna am urat angajatorii care imi cer mie sa le spun cat vreau... pai daca mi-ai vazut CV-ul, imi stii experienta si ce fac, compari cu ceea ce ai deja in firma si vii cu o oferta... de aici incepe negocierea, mie asa mi se pare normal.

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Lancelot, nu toate contractele specifica asta.

Salary disclosure policies depind de multi factori - tipul de companie (sector public, privat, non-profit), chiar marimea companiei, industria in care esti, etc.

In sectorul privat motivul pentru care salariile sunt tinute secrete de catre angajator este legat in principal de motive ce tin de competitivitatea intre firme.

Pe de alta parte, ca angajat nu te impiedica nimeni sa iti discuti salariul cu cine vrei tu, in conditiile in care contractul tau nu specifica asta. Bineinteles ca lumea nu prea o face in realitate, nu e informatie publica, dar se mai intampla sa afli chiar de la colegi ce salariu au, unii n-au o problema in a-l spune.

UK chiar sta bine la capitolul asta, in tarile in care am locuit inainte era mult mai greu sa iti faci o idee despre salariu intr-un anume domeniu si la un anume nivel pentru ca nu atat de multe companii pun in job postings nivelul de salarizare. Aici din cate am observat pe job sites e destul de multa info in sensul asta.

Uite iti dau exemplu -- eu lucrez in cercetare de piata. Pe un site de genul celui de mai jos gasesc suficiente postings care includ salary bands ca sa imi fac o idee cat de bine (sau prost) platita sunt. Bineinteles ca depinde si de tine sa negociezi si sa te vinzi, dar cel putin stii daca est1 way off sau cam la cat sa te astepti.

http://www.researchjobfinder.com/jobs/

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa clarific un singur lucru.... Singurul motiv al prezentei mele pe acest forum este sa ii ajut pe altii cu experienta mea - pentru ca stiu cat de greu este la inceput cand vii intr-o tara straina, in cazul multora doar cu sotia/sotul/prietena/prietenul - si o fac cu mare placere pentru ca altfel nu as fi aici. Este modul meu de a da ceva inapoi ceva (give something back, dupa cum spun englezii) pentru ca si eu am fost ajutat la un moment dat de altii (si sunt in continuare).

Nu spun ca am intotdeauna dreptate si este posibil sa postez si chestii eronate si imi cer scuze pentru asta. Nu am intentie sa spun lucruri eronate, dar cateodata se intampla din pacate.

Postul meu de mai sus se incadreaza in categoria sfaturilor. Nu spun ca se practica peste tot, dar se practica pe scara larga, de asta sunt sigur.

La urma urmei fiecare face ce vrea...

Traveler,

Este plin internetul de Salary Surverys.

6. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot nu o lua si tu ca pe o chestie personala ci ca pe o dezbatere -nuuu- in mod sigur sunt multi care iti apreciaza sfaturile (si eu sunt in aceasta multime -bravo- )

Despre site-urile astea cu salary surveys eu unul nu am incredere nici cat e negru sub unghie... imi pare un fel de manipulare plus ca prezinta lucrurile intr-un mod supersimplist... sunt companii care cauta o meserie anume si apoi trec la candidatul ideal ca trebuie sa stie vreo 10 lucruri in plus -nuuu- pai in cazul asta lucrurile stau diferit si nu cred ca exista un job unde iti zice: caut batator de cuie si sa vrea doar asta in mod sigur o sa ti se ceara sa tai si lemne, sa stii sa manuiesti cele mai noi ciocane... in any case you understand my point -obosit-

See you later -da-da-

7. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am luat-o nici personal si nici nu m-am suparat. -ras4-

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rind fraza cu 'si cit cistigi draga?' este tipic romaneasca, iar intrebarea in sine este o impolitete si de o grosolanie rara.

9. simplu

simplu New Member

Trophy Points:
    0
    Sa zugravesc situatia din Irlanda.Este exact cum se aude,astepti ca prostu ani de zile sa iti faci loc printre Irlandezi, si cand in sfarsit reusesti te plictisesti si vrei sa pleci, acasa sau in alta tara.Si eu am fost ,dar in Irlanda de Nord si rah*** e acelasi.Romanii se sapa intre ei cand e vorba de un loc de munca,si nu numai,si te ajuta NU. Deci cine vrea sa se aboneze la mu** sa isi ia masuri de protectie.Romanii care o stima de sine ridicata, nu vor accepta sa spele WC-urile de rah***-ul irlandezului sau altei natii, si nici sa racaie vasele jegoase ale lor, cand ei nici macar nu isi spala salata de pamant.!!!!Restul e speranta, care si aia moare la un moment dat, si ce ramane e doar amagirea ca esti sef la curatenie sau la spalat vase.Mergeti frati romani si mintiti-va ca va este bine, cum fac si altii, si voi in schimb o sa munciti pana cadeti lati, asta daca aveti ce munci ..si cand tocmai ati gasit ce sa faceti 3 zile amarate pe saptamana,sau cand or avea altii nevoie,o sa va imbolnaviti de cap, spate sau ...in general, si nu o sa va mai fie de folos nici un ban, fie el in euro sau lire. Capu sus si nu mai acceptati sa va imbatati cu apa rece,in tara ta esti om,in alte parti esti sclav.Nu mai alergati dupa bani si tari straine ca pierdeti in balanta.Aveti grija de voi maxim,sunteti oameni in primul rand si romani in al doilea, deci RESPECT fata de voi frati romani

10. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti si multumesc tuturor ptr participare. Va urmaresc de mai bine de 2 ani si cred ca este site-ul cel mai bine realizat ptr romanii din afara. Locuiesc in Spania de 7 ani si in tot acest timp nu am fost intrebat niciodata de vreun spaniol cat castig.... Vreau sa vin in Anglia ptr ca aici nu am de lucru si va rog sa nu va suparati daca o sa va cer sfaturi. Multumesc!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi-am luat-o cel mai tare in freza, cum ar veni...
    acu ceva ani,
    intr-o pauza de masa,

m-a mancat sa o intreb pe o alta nursa (british),
    cat castiga dansa pe ora...

A ramas saraca cu furculita in aer, din drumul spre gura ma refer!

Absolut jignitor!

12. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Ma bucur ca au intrat si altii in viltoarea discutiilor...Interesante pareri si fiecare si le spune cre din finctie de experienta traita , de firmele prin care a trecut de oamenii intilniti.Cred ca si pe aici e ca si in tara firme mei bune sau nu, patroni mai omenosi sau mai avari...Eu am o vorba verificata de multe ori ...pestele de la cap se impute si de la coada se curata.Adik patronul, sefu da tonul ...
    Si vis a vis de patroni ...tot aud povesti de genul ...colegii mi au spus sa o las mai moale ca nu sint in rind cu ei..sa shoppingaresc si eu ca si ei ;;;etc ...Bun colegii spun asta ...dar stie cineva care e parerea patronului...??Eu nuu am auzit de cineva care sa fie dat afara de sefi ...nu de colegi ..pe motiv ca munceste mult...Nu pot accepta ca a munci cu raspundere sau mult este ceva rau...Eu in tara am fost apreciata ptr asta si apoi eu muncesc ptr mine in primul rind ...cind imi place ceva nici nu mai maninc ...muncesc pina imi iese ...si in jurul meu lumea poate sa si cinte ca nu ma intereseaza.E gresit??Se uita colegii urit la mine??Nu stiu inca ce spune patronul meu insa nu cred c a se supara ca muncesc la firma lui si mi dau sufletul cum se zice...Iar daca mi spuneti de bani ...va spûn ca muncesc iar ca muncesc ptr mine...si ca o sa vina timpul si cind discutam de bani ;;dar toate la timpul lor ...nu se poate progresa dupa mine daca nu muncesti ...
    Pot sa va spun doar ca din temporara pe citeva saptamini am progresat la citeva luni si e posibil sa mai fie ...Iar la firma unde sint se munceste si din placere si din obligatie , unii care sint foarte de apreciat si altii nu...cred ca se stie diferenta ...acolo sus si se mai stie si importanta fiecaruia ...Si apoi mai e o chestie ...e important ce ti iese din cap si nu cit muncesti...poate la unele munci e valabila chestia asta.
    Have fun !!!Cele bune!!

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

E si nu e discriminare. In primul rand discriminarea (oricare ar fi ea) este foarte, foarte greu de dovedit. Angajatorul poate aduce intotdeauna argumente solide: cum ca are planuri cu barbatul, cum ca lucreaza mai productiv, etc.

Sa iti dau un exemplu.

Doua persoane sunt angajate la aceeasi companie pe postul de Sales Support. Adica se ocupa de cotatii, introducerea in calculator a comenzilor de la clienti, facturi, etc. Un post tipic in companiile care au mai multi angajati in vanzari.

Judith are 40 de ani. Este de 20 de ani la companie timp in care a facut acelasi job. Nu are aspiratii in cariera, merge la servici doar ca sa castige banii necesari traiului. Isi face treaba destul de bine, desi nu intelege ca timpurile s-au schimbat si ca "se cere altceva acum". Ea o stie pe a ei, ca doar o face de 20 de ani, nu? La ora 5 indiferent ca este in mijlocul unei cotatii sau nu inchide calculatorul si pleaca acasa.

Lynn are 25 de ani. Tocmai a fost angajata. Aspira la un post in vanzari chiar la compania la care lucreaza. Asteapta doar oportunitatea. Foloseste postul de Sales Support pentru a invata cultura companiei si produsele. Este "saritoare", oricand cineva are nevoie de ea, nu spune nu.

Lynn are deja salar mai mare decat Judith. De ce? Pentru ca este o investitie pentru companie. Poate peste cateva luni, un an, se iveste un post la vanzari. Ca sa angajeze pe cineva din afara compania plateste cel putin £5,000 "recruitment costs" plus ca persoana adusa din afara are nevoie de o perioada de acomodare. Deci compania nu vrea ca Lynn sa plece...

PS: Unul dintre motivele pentru care sunt asa de multe aplicatii la un loc de munca nou este si ca multi aplica doar daca sa aiba o oferta pe masa si sa se duca la angajatorul lor si sa le spuna ca daca nu ii da acelasi salar ca in oferta, pleaca. Destul de multi, daca sunt de tipul lui Lynn de mai sus, reusesc. Asta nu inseamna ca si cei care sunt de tipul lui Judith obtin automat o marire de salar.

PPS: Piata muncii este o situatie "lion eats lion".

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Da' cu indienii ce facem fratilor? deci eu nu mai suport, deja nu mai stiu sa vorbesc engleza din cauza ca m-am conversat cu indienii de mi-au sarit capacele. Nu merge telefonul, fac reclamatie-ma suna un indian, ma duc la Sainsbury, la casa-un indian, ma duc la Superdrug, ma agata o indianca sa-mi penseze sprincenele, ma inscriu la GP, ma duc in cabinet, ma consulta un indian (netalentat si care nu stiu cum a ajuns medic, ca nu prea avea habar de medicamente) si in sfirsit ma duc la farmacie - toti indieni!! -nervos-

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ai crezut ca vii in Anglia si gasesti totul ca in filmul, Gosford Park?

Welcome to Bombay! -ras2-

16. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde foarte mult de zona in care locuiesti.

Eu rar vad indieni (eu chiar nu am nimic impotriva lor - au cautat si ei , ca si noi o viata mai buna)dar ce ma bucur cel mai tare nu vad cersetori tigani in zona mea.

P.S. Eu la indience imi pensez sprincenele cu ata de 10 ani .......sint meseriase.

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot Eu zic ca daca Judith isi da angajatorul in judecata invocand age discrimination, cu un avocat bun, castiga -ras4-

Acuma pe bune, in cazul a 2 persoane de acelasi sex e greu de dovedit discriminarea - dar nu imposibil. Dar daca in exemplul tau Lynn era John, era caz clar de discriminare de gen potrivit equality act. In fine, ideea mea era ca firmele care insista ca salariile sunt secrete si care fac oamenii sa semneze astfel de contracte cam practica de fapt discriminari de genul acesta. Nu e normal sa le impui oamenilor sa nu isi dezvaluie salariul - sa fim seriosi la faza cu concurenta, firmele stiu cat platesc altii in general, mai bine chiar decat angajatii din interior. Si da asa e, in UK cat castigi este o intrebare care nu se pune in general, insa sunt unii oameni care iti spun ei cu de la sine putere. Dar sunt de acord ca intrebarea asta nu se pune - eu nu-mi intrebam nici in Romania prietenii cat castiga, mi se pare o chestie indiscreta.

18. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Da asa este cu salariul, tocmai mi-am recitit contractul si e clauza specificata acolo. In ro la fel insa firma din RO intra ipreuna cu alte firme de pe piata din domeniu intr-un studiu de piata facut de o firma specializata si acolo se vedeau salariile la fiecare firma -era raport pt HR doar si pt care se plateau f multi bani insa firma se orienta cat plateste X la entry -level, manager etc , ce mariri se planifica anul asta etc.

@ Lancelot ai dreptate cu colega mea cu netul nu trec 2 zile si vineri surpriza pt ca statea 80% pe net deja este luata in vizor iar Gella e drept pt ca esti harnic si studiezi nu te poate da afara

19. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cantareste mult, dar nu este singura premisa necesara ca sa scape de tine daca vor. Motive se pot gasi cate vrei...

20. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Nu sint rasista, da' in naivitatea mea am crezut ca-n Anglia gasec ...englezi:)))

ab5174-eu acum am descoperit tehnica cu ata, da' mai bine las ca te sun, ca stricam topicu' la oamenii astia, cu sprincenele noatre:)))

Share This Page