14.7 C
London
Tuesday, September 26, 2017
£1 = 5.24RON / €1.14 / $1.34

Ce muncim in UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by florin_mol, Feb 22, 2011.

1. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Am deschis acest topic deoarece in momentul de fata sunt la o rascruce de drumuri si incerc sa fac alteceva si nu stiu de ce as putea sa ma apuc. Sunt curios sa aflu ce lucreaza si alti romani in uk cat castiga (nu trebuie sa dati lux de amanunt dar o aproximare la la nivel de calificare sau de job) care sunt conditiile de munca, cate ore munciti, ce dificultati ati intalnit la locul e munca.
    Am sa incep chiar eu si am sa fac un sablon pe care sa il copiati daca se poate si sa raspundeti la cat mai multe intrebari daca se poate sa mai si puneti de la voi.

Meseria : chef de partie (bucatar)

Nivel de salarizare: 15000 - 16500
    Programul de munca: 48hrs/week
    Dificultati :
    - Program lung, nu-ti lasa timp de nimic, eu vreau sa ma apuc sa fac altceva, nu pot studia nimic cu programul asta,
    - Zilele libere nu sunt regulate, adica le iei cand si cum se face rota.
    - Salarizarea nu e extraordinara pentru efortul depus in unele cazuri tinand cont ca in cele mai multe locuri programul e straight shift (de la 9:00 la 22:00 cu pauza la pranz de doua ore), daca e sa te gandesti la viitor familie si alte chestii mai complicate te doare capu.
    - Nu sunt meniuri prestabilite tot timpul sunt schimbari si trebuie sa te adaptezi din mers (nu e ca la fabrica de impachetat fum)
    Satisfactii : depinde de nivelul la care muncesti si de pasiunea pe care o depui dar la 15 - 16500 pe an avand in vedere ca imi mananc tineretea aici pentru niste bani satisafctiile sunt minime.
    Te motiveaza: Ma lasa rece. As prefera sa lucrez la fabrica de impachetat fum pe aceiasi bani si program fix 8 ore pe zi.

2. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Mu e rau topicul deloc ! pentru cei care vin/ vor veni chiar util . Eu m-am mai documentat de pe direct.gov la anunturi cu cat se plateste insa sunt aspecte ca motivatia, dificlutati pe care desigur acolo nu le gaesti .

3. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Anca. Sa speram ca vor contribui cat mai multi.

mai rea de adaugat
    Cu cat ramai in mana:
    - la un salariu de 15.000 duce se scad impozite si toate alea raman cu aprox 960 £ din care daca iti scazi chiria si toate cheltuielile chirie mancare o haina o inghetata ajungi la in jur de 500£ ... deci?
    daca mai ai si masina nu-ti mai spun.

4. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Florin,

F buna ideea. Sa vedem si contributiile celorlalti. Astept cu interes si multumesc anticipat tuturor celor care vor posta.

Numai bine,
    Geo

5. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Deci?
    Ce muncim in uk?
    :)

6. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    dupa cite vad cred ca rubrica asta se va pierde curind...nu prea multa lume vorbeste de ce munceste pe aici!!
    pun pariu ca nu vor fi mai mult de 10 replici...dau o bere!!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Taxi driver - self employed

Castig (foarte) variabil, in medie £500 pe saptamana la 6-7 zile lucrate. Foarte putin timp liber, dar si munca este foarte lejera. O ocupatie excelenta pentru oamenii comozi, dar nerecomandibila celor sub 25 de ani (asigurarea este foarte scumpa).

8. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Rubrica moare daca nu este promovata. Multumesc de promovare Gelia. :)
    Banuiesc, ca sunt destul de multi romani din uk care au citit-o dar probabil sunt secretosi atunci cand vine vorba de salariile lor, insa le-ar place sa vada cat castiga altii.
    Se vorbeste despre munca si in alte topicuri adevarat, dar nu cu acelasi subiect. Iti impartasesc ideea legata de faptul ca topicul nu are veata lunga deoarece nu este unul de dezbatere. Nefiind dezbatut - promovat - normal ca moare
    Eu momentan sunt intr-o faza in care vre-au sa fac o schimbare si voiam sa vad ce muncesc si alti romani.
    Asteptam sa mai auzim si alte persoane pe acest topic.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Welcome to the club!-schimbare

Eu am fost pana acum: voluntar, aupair, student,self-employed

Meserii: aupair, cleaner, waitress (night shifts), secretary, tutor, translator...inca nu m-am oprit.

Ma deranjeaza statutul de 'nici cal, nici, magar', da' o exista vreo solutie si pentru asta

Legile din UK sa dainuie! (sau mai degraba exceptiile, care nu sunt bagate deloc in seama, pana nu le prezentam ca mura-n gura celor care au 'calitatea' de a cunoaste indeajuns cat sa ia decizii ce te pot afecta pe viata)-nuuu-

10. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    eu am venit aici acum doi ani si am inceput asa:
    1. ca aupair pana mi-am luat blue card-ul (a durat 5 luni) aici luam £70 lire pe sapt
    2. ca barman-ospatar 2 luni £5.80/h dar era mult bacsis castigat
    3. receptionista 2 luni 11k pe an
    4. in piking-warehouse 5 luni cu £6.5/h
    5. receptionista 1 luna cu 13k/an
    6. mortgage consultant intr-o banca 10 luni (unde lucrez si in prezent) cu 14k/an dar plus comisionul care poate ajunge la vreo 300-400 pe luna, depinde de vanzari;
    in afara de barman ospatar nu mi-au placut restul job-urilor, nici cea din prezent nu ma atrage dar o fac pentru a avea ceva experienta si stabilitate la un loc de munk in UK si deasemenea deoarece am ramas insarcinata si sunt pe punctul de a intra in concediu de maternitate (mai exact intr-o luna -limba- ), platit de companie pentru un an de zile dupa care voi vedea ce as putea gasi care sa-mi placa.
    In rest, le doresc tuturor succese pe toate planurile si sa auzim numai de bine..
    xx

11. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Teaching assistant, angajat de agentie de recrutare, £70/zi. Programul este de 7 ore/zi (in scolile care tin de consiliul local, in cele private sau pentru copii cu nevoi speciale se lucreaza 8-9 ore/zi), cu o ora pauza (neplatita). Unele agentii deconteaza si transportul. Satisfactii maxime daca iti place sa lucrezi cu copii. Avantajul e ca ziua de munca s-a incheiat in momentul in care ai iesit pe usa scolii, restul timpului poate fi dedicat activitatilor "extracuriculare". Dezavantaje: sunt zile in care agentia nu are unde sa te trimita;vacante neplatite;concediu de boala/materitate fara plata.

Learning support assistant, angajat de scoala, 30 ore/saptamana, £14.000/an. Numai pentru cei cu nervii tari, care vor sa lucreze cu special needs children.Avantaje: vacante dese (cam la fiecare sapte saptamani lucrate este o saptamana de vacanta-in scolile sustinute de consiliul local); concediu de boala/maternitate platit;cursuri de continuing professional development platite de scoala. Dezavantaje:uneori trebuie sa muncesti si acasa (planning, research);daca ai ghinion sa prinzi o inspectie de la ofsted, vei experimenta un nivel mare de stres.

12. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    ellessse,

Nastere usoara,multa sanatate si Dumnezeu sa-i daruiasca copilasului tau sanatate,noroc si bucurii !

13. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru reply la topic ella si ellessse.

Ellessse sa ai nastere usoara si sa fii o mamica fericita :)

Ella ce studii trebuie sa ai pentru a fi teaching assistant si de cat timp profesezi?

14. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    nustiu dc sa ma bag sau nu pe ac topic...ca nu lucrez ...de fapt am o meserie...trimitator de CV uri , program nelimitat si fara urma de bacsis!!
    Cred ca o sa ma bag si eu voluntar ca sa capat experienta de UK si apoi mai vad eu!
    Pot spune ca sotul meu munceste in constructii, a cistigat bine anul trecut, acum cheltuim banii strinsi ca nu mai e chemat la lucru...e slow time vorba lor

15. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Am terminat facultatea de Litere, romana-engleza, in tara. Mai bine de un an am fost nanny, atat pentru copii tipic dezvoltati cat si cu nevoi speciale. Ca teaching assistant/learning support assistant lucrez din octombrie 2009.

16. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Cateva detalii despre jobul nostru (sot si sotie)

Meseria : cleaner (in curatenie)

Nivel de salarizare: 6 lire / h
    Programul de munca: in medie 80 h / week impreuna, deci in jur de 40 h fiecare
    Dificultati :
    - Program lung, de cele mai multe ori pleci dimineata si ajungi dupa 5-6 pm acasa
    - Se lucreaza si sambata cateva ore, duminica este libera
    - Avem masina noastra cu care ne deplasam, toate cheltuielile cu ea ne privesc (benzina in jur d 40 lire/sapt, asigurarea a fost 800 lire pe an)
    - Desi intr- zi normala esti plecat cam 12 h de acasa, sunt platite doar orele in care stai la clienti, intre clienti faci in medie 20 min, deci pierzi in jur de 1-2 ore pe drum.
    - Alte dificlutati: lucrul cu oamenii, care au tot felul de pretentii, care inventeaza ca le-ai zgariat mobila sau mai stiu eu ce ca sa o platesti, dai peste tot felul de clienti
    - Timpul la clienti este limitat: daca te plateste pt 1 h, atat stai, si are pretentii sa ii termini o casa cu zeci de mii de camere

Satisfactii : financiare, ne intra in jur de 2000 lire pe luna, scazi chiria 500, benzina si altele, sa spui ca poti pune deoparte cam 700 lire pe luna depinde cat de mana larga esti.
    - tot clientii, pentru ca de unii te atasezi, pt k mergi saptamanal la ei in casa, te atasezi de copiii lor, de animalele lor

Cam asta este primul nostru job in UK, asta este singura experienta pe care o putem povesti. :)

17. dana77

dana77 New Member

Trophy Points:
    0
    pt. haiduc,
    in cel mult 0 luna vreau sa vin si eu acolo si doresc sa incep cu acelasi tip de job(cleaning),ai putea sa-mi dai cateva detalii de genul:cum ati ajuns acolo(pe cont propriu sau prin firma de recrutare)cum gasiti clientii,cat e de greu pt. un incepator,etc.multumesc si astept raspuns.

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    ady_deea multumim pentru feedback
    cred ca este binevenit si de foarte mare ajutor
    succes.

19. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Incercati sa nu dezvoltati subiectul(sa lungiti discutia) pe acest topic pentru a mentine consistenta asupra subiectului discutat.
    Multumesc.

20. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc tuturor de gandurile bune si va doresc si voua sa va mearga macar la fel de bine cum mi-a mers mie ca desi am trecut prin multe greutati, faptul ca am putut sa le dau deoparte cu timpul pot spune ca m-au intarit si astfel am reusit sa-mi creez un drum printre straini...
    ce pot sa zic? dezirabil e sa gasesti un permanent job care dupa cum mai spuneau unii sa-ti ofere si alte beneficii in afara de salariul lunar. De ex eu am asteptat ceva timp ca sa putem lua decizia de a avea un copilas: sa am un job stabil prin care compania sa-mi plateasca maternity leave, sick pay, holiday, si sa nu fac mai mult de 35h/sapt iar munca sa fie intr-un office. Ca va puteti imagina o femeie insarcinata muncind intr-un mediu precar mai ales in 33sapt de sarcina cum am ajuns sa fiu eu -da-da-
    numai bine

Share This Page