9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce inseamna sa fii barbat !

Discussion in 'SEZATOARE' started by Anonymous, Mar 22, 2006.

1. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    New_bgd iti multumesc pentru urari.
    Se pare ca nici tu nu ai inteles prea bine ce am vrut sa spun, insa nu e nici o problema.
    In ceea ce priveste topicul "SCANDAL" nu multumesc, chiar nu consider aceste "sicanari" demne de discutat acolo.
    Dar daca tu consideri asa, poti sa scrii acolo...

2. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    S2K m-am gandit mult daca sa-ti raspund la provocare sau nu. Am zis ca ma las de discutii de genul cum e el sau cum e ea la modul general dar intrebarea ta mi se pare cu bun simt si fara de capcane ;D Asa... Cum as vrea sa fie el (si mentionez ca nu inseamna ca nu este ,da?): In primul rand sa ma iubeasca mai presus de cuvinte, in al doilea rand sa nu se ascunda de propria-i sensibilitate, in al treilea rand sa stie sa comunice , sa stie sa-mi fie si iubit , si amant, si prieten de suflet si de calatorie in viata; sa aiba puterea sa spuna nu chiar si mie, sa stie sa asculte (nu sa ma asculte ci sa asculte prieteneste ;D) sa aiba capacitatea sa ma faca sa rad chiar daca sunt nori in viata mea, si cel mai important sa ma faca sa zimbesc dragastos numai cand ma gandesc la el...

Si mai sunt multe de spus...timp mai aveti? ;D

3. Anonymous

Anonymous Guest

ba parca era vb.Ce inseamna sa fii Barbat...!?!...sor gasit cativa afemeiati sa dea impresii...hahahah

Pai Barbatul ii ala care se da cu muschiul de perete...si isi etaleaza bicepsul sa atraga pitipoancele...ii ala care ragaie la masa si uita sa foloseasca furculita...ii plac sporturile...mai bea si bere ca porcul...se scarpina in c*r si la problema fara jena...vorbeste cam porcos de parca as ar trebui...nu intelege niciodata de ce trebuie sa dea bani pe flori...i se scoala problema si la dus...cand vede o femeie primul lucru se gandeste cum ar fi sa faca sex cu ea...sare ca,cocosul la orice provocare...si mai sunt o gramada...

...astia cu pam-pamuri si fite sunt "fetitze"...moooammmaaa ei selectii...

...astia sunt barbatii!!!...si femeile hop pe langa ei...sa ii educe...le mai pune o cravata un pantalon de stofa...le trage atentia la magariile lor...si ii "urecheaza" si macane (cicale) ca sa le arate lumea din alt unghi...si uite asa convietuiesc ei impreuna...si bla bla bla...

4. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza,

Nu cumva vrei prea multe de la un barbat si ai enumerat prea multe calitati acolo ? Am impresia ca te apropii de barbatul perfect...care nu exista. Sau daca exista, partenera lui va avea grija de el ca sa-l schimbe caci partenera lui nu se va ridica poate la nivelul lui...

5. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Da VIRUSSS si chiar nu e banc :D :D

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian welcome back :D Credeam ca te-am pierdut si ma pregateam de o confruntare cu Bogdanel ;D Si adica de ce ar fi asa imposibil? Adica ce eu nu merit? ;D (Loreal pt ca merit) Ce sa-ti zic Marian serios acum nici cu ce a descris Viruss nu pot sa ma impac deloc desi ce a descris el e destul de adevarat in anumite situatii si am ras cu lacrimi cand am citit. :)

Acum nu o lua si tu in sensul ca daca barbatul nu e 100% asa nu-l mai vreau... dar procentajul sa fie cat mai mare. Si stiu ca risc sa ma repet dar al meu se apropie de ce imi doresc (altfel nu mai era al meu, nu? )
    Stiu sunt naiva si cine stie ce imi aduce viitorul dar... prefer sa traiesc in prezent. :-*

7. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alina,
    Teoretic sint de acord cu tine. Problema se pune altfel insa. Daca tu vrei atitea lucruri bune de la un barbat atunci tu ce oferi la schimb ? Ca eu nu mai vad ca mai ai loc sa mai oferi ceva pe partea sentimentala datorita lui, el ofera totul, sentimental mai ales.

Eu nu pun problema ca tine, ce meriti tu adica. Asta o poti spune doar tu insati...Apoi am impresia ca este o mica distanta intre ce merita fiecare si ce vrea fiecare. De multe ori se confunda acesti termeni crezindu-se ca ceea ce se vrea este si ceea ce se merita.

8. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Interesanta discutie...dar parerea mea e ca lucrurile stau putin altfel.
    Daca intrebam o femeie cum vrei sa arate barbatul cu care vei trai ea va spune: uite asa, asa si asa si sa mai aiba si calitatea aia etc.
    Insa, daca ne intilnim peste o perioada cu acea femeie care intre timp este cu cineva s-ar putea sa constatam ca nu e deloc ceea ca a declarat ca si-a dorit. De ce? Poate ar fi mai bine sa las sexul frumos sa raspunda...

9. Anonymous

Anonymous Guest

Marian, Marian,acelasi pesimist, negativist, foarte "zgarcit" cand e vorba de a acorda o sansa interlocutorului...Hai "mai" Mariane, iesi odata din starea asta! ;D

Ceea ce zice Alina are perfecta logica intrucat langa o femeie puternica se afla un barbat puternic si invers! Altfel cuplul nu ar dura in timp. De ce te grabesti sa o jignesti(sugerand ca va avea grija in timp sa il schimbe in rau pe el si ca nu se ridica la nu stiu ce nivel ) fara sa o cunosti macar, fara sa cunosti cuplul, sa stii cum sunt ei cu adevarat, cum se completeaza unul pe celalalt...Culegi roadele pe care le-ai sadit, nu? Primesti ceea ce ti s-a oferit, nu? Eu asa vad lucrurile. Tii neaparat parca sa faci diferente, clasamente...iar ne intoarcem la bla-bla-urile alea dintre femei si barbati? Sunt niste lucruri atat de frumoase si sensibile, viata in doi,...si tu vii repede cu unitatea de masura, sa iti faci clasamentul, de parca te-ar ajuta cu ceva practic. :-[

Incerc sa imi exprim parerea despre "Ce inseamna sa fii barbat" insa mi se pare o abordare extrem de egoista, intrucat se rezuma la ce vreau eu, ce am eu. In primul rand sa comunice cu mine (trup si suflet),sa ma iubeasca ca un intreg, sa fie un caracter puternic,hotarat si ambitios (sa ma pondereze :D ),sa imi aprecieze calitatile si sa ma traga de mana atunci cand gresesc. Subiectul e atat de vast (si personal) incat recitind ce am scris pare foarte superficial...(adica mai sunt multe de spus).

Ideea este ca exista undeva acolo o persoana care ne face sa fim noi insisi, care ne umple inima de bucurii si impliniri, care are grija de noi si de viitorul nostru, care stie sa ne asculte si la bine si la greu...Nu astept sa imi dea cineva dreptate, intrucat, opinia mea despre El e subiectiva. Normal ca e perfect, doar e al meu!

;)

10. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, telepatie... si eu ma gandeam la Leti cand ti-am citit raspunsul si uite ca si ea la mine...
    Ce vroiam eu sa-ti spun Marian...de ce trebuie sa fi atat de pesimist? Eu spre exemplu cand am auzit-o pe Leti ca ea inca este surprinsa si ii tresalta inima cand isi vede sotul si dupa 9 ani mi-am spus "uite dom'ne ca se poate" iar tu ai intrebat-o daca nu cumva nu il cunoaste inca... Este ca faza cu jumatatea plina si goala a paharului. Mie mi-a dat speranta tie ti-a dat un semn de intrebare.

Si sa-ti raspund la intrebare nu vad legatura dintre spatiul de a da si cel de a oferi. Sunt doua lucruri diferite sau nu ai auzit niciodata de a da cu o mana si a lua cu alta? Binenteles ca ofer in timp ce primesc, din punctul meu de vedere si al relatiei mele asta vine natural.Cand ai langa tine persoana care iti apartine trup si suflet si ti se daruieste complet nici nu poate fi altfel...Sunt atat de multe de spus la acest subiect...

11. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    In momentul in care cineva se apuca sa contorizeze cat da si cat primeste intr-o relatie, aia nu se mai cheama iubire....e mai mult o afacere in care vrei sa vezi daca iti scoti investitia.

12. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    I agree with Bogdan :)

13. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-am referit la contorizarea unei relatii sau a sentimentelor ci doar m-am pus in situatia descrisa de voi.
    Pai daca eu sint atit de plin de sentimente si atit de marinimos, iubitor, daruiesc atit de multe,etc (barbatul ideal) eu chiar nu vad ce nevoie as mai avea de sentimente oferite in schimb de partenera mea. Consider ca am un suflet atit de mare incit nu as mai avea nevoie de sentimente, as darui doar eu, continuu.
    Partea a doua a discutiei, iar fetele o afirma cu voce tare, este ca va doriti foarte multe lucruri de la un barbat, ceea ce nu mi se pare chiar normal in viata reala, eu nu as avea avea atitea pretentii de la o femeie, stiind ca nu poate sa ofere tot ceea ce vreau eu, cu alte cuvinte as fi mai intelegator...
    Poate nu am fost prea clar dar concluzia mea este ca femeile vor f. multe de la barbati, pe toate planurile fara exceptii dar am impresia ca ele ofera destul de putin in schimb. Adica mi s-ar parea normal sa fim mai realisti. Poate ca eu sint prea realist si nu am intilnit pina acum pe cine trebuie ?

14. Anonymous

Anonymous Guest

OMG! OMG! OMG! Esti incurabil! Un suflet trist si singur! Tu chiar nu citesti ce am scris noi? Incearca sa patrunzi in text, nu sa citesti niste cuvinte pe un rand...Cu siguranta raspunsul la ultima ta intrebare este: DA, Nu ai intalnit persoana potrivita, altfel nu ai mai tine contabilitatea la Credit, Debit...

P.S. Poate poti veni Sambata, eu si Alina iti putem oferi ceva consiliere...(nu zic asta cu ironie). Alina ce zici?

;)

15. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ca da, vreodata, cine stie, mai la vara...Dar eu fiind bazat in Bristol...Slabe sanse.

16. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian cred ca daca esti prea indulgent in dragoste si in viata si lasi de la tine, nu spui ce vrei si nu tintesti spre ceea ce vrei sfarsesti precum generatia parintilor nostri care pe care ii intrebi si-au petrecut viata impreuna numai pentru ca asa cerea societatea. Nu stiu cate cupluri din generatia parintilor tai ai vazut tu fericiti sau macar multumiti dar eu am vazut prea putine. Poate de aceea suntem si atat de pesimisti... Eu nu consider ca cer prea mult pt ca in felul asta iti identifici jumatatea. Daca nu as cere nimic de la un barbat, daca as accepta orice inseamna ca toti s-ar potrivi cu mine si atunci eu cum mi-as mai identifica barbatul cu care vreau sa traiesc? Poate intradevar nu ai gasit inca persoana cu care sa te potrivesti...

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian pacat ca nu poti veni mi-ar fi facut placere sa te cunosc mai ales ca incerc sa patrund dincolo de lumea virtuala cand iti raspund si chiar ma intreb care ti-e povestea. :)

Leti mi-ar placea sa colaboram in consilieri in vederea ridicarii nivelului de optimism in dragoste. De ce o fi lumea asa pesimista? Imi zdruncina si mie increderea, aseara l-am "interogat" (a nu se interpreta, Marian si Razvan ;D) pe al meu cum sta cu fericirea ca dupa ce citesc postarile ma intreb "asa o fi?" Va pup :-*

18. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. Alinutza , chiar crezi ca doar un singur barbat de pe lumea asta ti se potriveste ? Poate sunt mii de barbati care ti se potrivesc la fel de bine sau chiar mai bine.

2. In piatza oamenii is aseaza produsele pe tarabe si toti striga in gura mare ca ce-i al lor este cel mai bun. Numai ca cel care decide ce-i place si ce nu ii place este cumparatorul.
    Asadar lasati-ne pe noi barbatii sa cantarim daca ceea ce ofera femeile este exact ceea ce dorim si exact asa cum dorim noi barbatii. Voi femeile, judecati daca ceea ce ofera barbatii este ceea ce voi va doriti si oferit asa cum voi doritzi.

P.S : Eu nu privesc femeile ca pe o sursa care sa imi ofere ceea ce vreau eu ... ci ca pe un partener de viatza cu care sa impartim atat cat avem. Nu am o pretentie anume.

19. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,
    Poate ca asta e diferenta pe care fetele nu o accepta...In principiu cred ca barbatii iau ceea ce li se ofera iar femeile tot asa dar totusi ar trebui sa mai fie ceva pe deasupra. ;)Sau acel "ceva" nu este niciodata suficient.

20. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan :
    punctul 1 cu alineat : Sunt sigura nu numai un barbat mi se potriveste sau cel putin asa sper caci altfel inseamna ca vreau prea mult de la viata si nu pot obtine nimic, dar ca sa te lamuresc nu imi surade ideea sa-i incerc pe toti de pe planeta sa vad daca mi se potriveste vreunul mai bine decat al meu, asa ca daca cu el m-am "pricopsit" si el ma face fericita consider ca el mi se potriveste cel mai bine;
    punctul 2 cu alineat : Cine nu te lasa Razvanica sa cantaresti calitatile femeii pe care o doresti si sa decizi daca o "cumperi" sau nu (caci asta a fost asocierea ta cu termenul de piata) dar nu uita ca si ea are acelas drept ca si tine de a analiza, cantarii, decide si "close the deal" ;D

Si acum "peseul" : sa inteleg razvan ca tu nu iti doresti nimic de la o femeie? ;D Pai si atunci dupa ce o "alegi" , dupa numarul de la pantofi? Nu ai spus niciodata "mi-as dori ca viitoarea mea sotie sa fie doamna pe strada, gospodina in casa si amanta in pat?" (vechea expresie), nu ai spus niciodata referitor la partenera de care te-ai despartit "nu mai puteam sa suport x lucru si daca ar fi si ea mai...ar fi mers?" Ma indoiesc

Share This Page