9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce inseamna sa fii barbat !

Discussion in 'SEZATOARE' started by Anonymous, Mar 22, 2006.

1. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,
    Din toate mesajele fetelor nu deduc ca doar noi doi, sau poate si alti barbati, sintem cei care nu le intelegem pe femei sau nu am intilnit femeia potrivita. Se pare ca fetele care scriu pe forum sint toate fete directe, oneste si fericite nu asa cum am intilnit noi pina acum, adica din celelalte, pe care nu le-am inteles si nu am stiut ce vor de la noi. :eek:
    Si e ciudat pe deasupra ca nu recunoaste nici o fata ca asa este, ca nemultumirea la o femeie este o caracteristica obligatorie.

2. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian tu tot nu mi-ai raspuns la o intrebare mai veche: tu ai pe cineva in momentul de fata?

3. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu vad care este relevanta situatiei in care ma aflu eu in momentul de fata. Ceea ce s-a discutat au fost pareri desprinse din experiente.

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Relevanta ar fi fost faptul ca daca tu in momentul de fata ai langa tine o persoana nemultumita permanent eu ti-as fi inteles frustarile. Dar iti spun tot din experienta ca daca nu ai gasit inca pe cineva care sa te inteleaga asa cum esti tu si sa fie multumita de tine la nivelul la care esti, nu sa te trateze ca pe propriul copil ce trebuie impins de la spate sa evolueze, atunci mai cauta si sigur o vei gasi. Vezi tu femeile au acest sentiment matern vis-a-vis de propriul sot/partener si uneori mai uita ca el este o persoana dezvoltata deja cu valori si principii proprii (ca tot se vorbea de principii in alt topic). ;D Dar acum cand iti voi spune ca de fapt daca te uiti in jur vei vedea ca un barbat isi cauta in persoana de langa el mama (care il alinta, cocolosea, facea totul pt el) vei spune ca nu am dreptate din nou. Dar este ceva recunoscut de multi barbati care nu se desprind de mama pana nu gasesc femeia sa-i ia locul in anumite domenii. Dar singurul domeniu in care nu doriti sa-i ia locul este dojana. In fine ma opresc aici cu sindromul lui Oedip (daca nu ma insel) si iti spun totusi ca mi-a facut placere sa dezbat cu tine un astfel de subiect care daca suntem sinceri vom recunoaste ca ne poate ajuta pe viitor in situatii asemanatoare. Ai reusit sa ma faci sa ma autoanalizez ceea ce este un lucru bun. :-*

5. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-am referit la partea cu grija materna manifestata la sotie sau partenera. Aceste dorinte ale barbatilor sint general recunoscute. Toti barbatii cred ca vor ca partenera lor sa se poata transpune si comporta in toate ipostazele, adica mama, sotie si amanta. Deci din contra, nu m-a tratat nimeni ca pe un copil ci eu am facut asta si poate am gresit, dind prea mult si primind prea putin in schimb.

Alina, ma bucur ca discutia a fost constructiva.

6. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Incercati sa nu mai scrieti romane ca nu toata lumea are chef sa citeasca tot.

Cat despre acei barbati pentru care femeile sunt inca un mister, cu scuze de rigoare, dar aceia sunt inca baietei...

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Opaaaaa , ia sa-l intrebam pe omu' care stie cum sunt femeile ;D . Spune-le tu S2K ... dar vezi ca s-ar putea sa iti sara in cap. ;D

I-auzi Leti, S2K zice ca ne-ai facut "baietei" cand ai zis ca femeile sunt un mister pentru noi. ;D

8. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    S2K poate e guru in domeniu si voi baieteii nu stiti ;D

S2K cat iei pe sedinta? ;) Cred ca Marian si Beowulf ar veni, chiar doar daca din curiozitate...scuze boys :)

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Cat despre acei barbati pentru care femeile sunt inca un mister, cu scuze de rigoare, dar aceia sunt inca baietei...

Touche!!! :p

10. Anonymous

Anonymous Guest

S2K nu te obliga nimeni sa citesti ceva ce nu te intereseaza. Unora le place sa trimita "sms-uri superficiale" pe forum, altora sa detalieze subiectul. Te asteptam cu un topic nou propus de tine. Imi pare rau ca nu poti ajunge pe 8 Aprilie, multumesc pentru confirmare.

Razvan, acele "idei extremiste", cum le-ai numit tu, sunt ale Izabellei, nu ale intregilor "femei". Iar te "arunci" si generalizezi doar de dragul de a mai strange niste probe la dosar. Nu suntem in razboi si nici in tabere diferite. "Ea" (cu majuscula in mijlocul propozitiei) era cea pe care tu si Marian o cautati, poate fi si "vreo divinitate", mai stii? ;D (ca sa nu zic "femeia ta" ffs).

;)

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Mai intai as vrea sa spun ca am vrut sa dau clickpe quote si era sa dau "Report to moderator" :D

Pai alinutza ... eu nu mai inteleg nimic. Citind ultimul tau post inteleg ca nu iti plac "baieteii" pentru care femeile sunt inca un mister si sincer sa fiu nici mie nu imi plac dar deh ce sa fac ... pe parcurs invatza omu' .... asa , insa tot tu ai spus ca "O femeie doreste sa ramana misterioasa toata viata, sa se lase descoperita cu incetul asta este metoda unei femei de a isi pastra barbatul de langa ea". Asta insemnand ca ii place sa aiba "baietel" langa ea.

Sa recapitulez : Femeii ii place sa fie misterioasa pentru barbat toata viatza ... barbatul pentru care femeia este un mister este un "baietzel" ... femeilor nu le trebe baietzei ci barbati care sa stie ce vrea o femeie.

Eu innebunesc !! Eu chiar nu stiu ce vor femeile in cazul asta. ??? FAINT

Eu cred ca o sa-mi plesneasca o vena la cap daca mai aud odata "a generaliza" ::) ... de atatea ori l-am auzit.In fine, am zis extreme pentru ca initial m-am gandit la ce a zis stelutza dar dupa aia am rectificat si am zis "fortzate" sau "particulare".
    Pana la urma treaba cu generalizatu' , chiar trebuie generalizat cand NU poti spune cu exactitate daca toti/toate se incadreaza intr-un anume criteriu. Eu cel putin nu pot sa fiu atat de exact si de aia vorbesc in general. Daca voi puteti calcula exact atunci sunteti bine-venite cu cifre.

Si la general vorbiti si voi cand va plangeti despre barbati pentru ca eu nu cred ca va plangeti de cineva anume ... nici de mine (pe care m-ati vazut decat in poze), nici de sotii vostrii cu care sunteti foarte fericite dupa cum spuneti ... ci de barbati in general. Corect ??

Inca ceva ... daca as aduna toate femeile de varsta noastra care sunt casatorite ... 95% ar spune despre sotii lor acelasi lucru pe care il spuneti voi despre sotii vostri ( cum ca sunt THE ONE ) . Pai daca atatia barbati sunt THE ONE ( + unii in devenire :p ) atunci care mai sunt THE JUNK (aia pe care ii acuzati voi ca nu inteleg femeile) ???
    De fapt voi la care barbati va referiti cand spuneti ca nu inteleg femeile ?? De exemplu, tu Alinutza ai putea sa spui acest lucru despre sotul lui Leti(care pentru tine este un barbat oarecare) ? Sau tu Leti despre sotul Alinutzei ( la fel un barbat oarecare pentru Leti )? Eu nu cred ca ati spune asa ceva ... si nu din politetze ci pentru ca nu ati trait langa ei ca sa ii cunoasteti.
    Sa va mai intreb daca ati incercat toti barbatii din lume astfel incat sa va faceti o parere exacta despre cum sunt barbatii ?? Nu va mai intreb pentru ca stiu ca nu.

Tot ce se discuta aici sunt chestiuni bazate pe experientze proprii ... in schimb daca privim lucrurile mai in ansamblu o sa vedeti ca si barbatii si femeile au aceleasi probleme nu numai barbatii. Mi s-a urat sa tot spun asta ... promit ca n-am sa o mai repet. ;)

12. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze daca v-am jignit...

Nu pot sa spun cum sunt femeile. Pot sa spun cum e femeia. Pentru ca fiecare e un individual si trebuiesc tratate ca atare. De ex. sunt unele care le place X, altele carora la place Y. Unele vad un barbat ca fiind hidos, altele vad acelasi barbat un zeu. Pe unele le intereseaza muschii de la maini, pe altele muschii din cap, samd.

Dar... exista si chestii pe care le prefera toate femeile... nu ma apuc sa le spun aici pentru ca se apuca altii care nu participa la discutii sa rada de mine. ;D

Ramy... nu m-am gandit cat sa iau pe sedinta, dar daca am clienti, fac si un pret. Ha, ha, ha.

13. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Absolut. Dar nu am spus asta. Timpul meu aici este de obicei limitat cum trebuie sa ma impart intre mai multe topice...

14. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan sincera sa fiu pe mine m-a obosit topicul acesta si discutia in sine. Cand o sa analizezi mai bine postarile o sa intelegi de ce am zis "touche" si o sa-ti dai de diferenta intre a fi misterioasa in sens positiv, a te lasa descoperita in timp de catre partener si a fi misteriosa in sensul enumerat de tine si Marian adica in principiu "noi nu intelegem femeile"(lucru la care cred ca s-a referit S2K). Sunt doua mistere diferite ;D

15. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea??Sincera?? ;D incercatzi Oceanul Pacific cu degetul...cand ajungetzi la Groapa Marianelor sa-mi datzi si mie de veste. ::)

16. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza, doar vreau sa clarific ceva. Nu m-am referit in mesajele mele la misterul feminin, asta e foarte interesant de descoperit si e bine ca intotdeauna sa descoperi ceva nou la partenerul de viata. M-am referit strict doar la ce vor de la barbati in viata reala, daca si ele stiu exact ce vor de la noi si daca acest " A VREA ALTCEVA" sau nemultumire permanenta are vreun sfirsit, daca asta e o caracteristica generala sau nu a femeilor, atit as fi vrut sa inteleg.

Da, daca ar fo vreo intilnire cu S2K cred ca as merge doar de dragul expunerii altor pareri...

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian eu nu stiu exact daca este o caracteristica generala aceasta nemultumire permanenta. Stiu la ce te referi si nu pot decat sa-ti spun ca eu personal cred ca nemultumitului i se ia darul ;D Bine si aici putem incepe o polemica despre diferenta intre a fi nemultumit din fire sau a iti dori mai mult in viata astfel lasand impresia ca esti nemultumit ;D Ce zici mai te tine o polemica? ;D ;D ;D Ca pe mine ma lasa nervii deja cu acest topic "in general femeile sunt asa si barbatii asa..." Cred ca exista caracteristici comune generale dar nu atat de profunde pe cat le vedem noi...

18. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca in sfirsit m-a inteles cineva si pe mine.
    Bineinteles ca m-ar mai tine nervii la o polemica dar am impresia ca subiectul s-a cam rasuflat...

19. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule nu suntem roboti sa stim mereu ce vrem( atat femeile cat si barbatii), sentimentele se schimba odata cu trecerea timpului. Poate in bine, poate in rau.

Faptul ca descoperim lucruri noi pe care am vrea sa le incercam nu face decat dovada faptului ca suntem alive si nu traim dupa "foaie".
    Asa ca trebuie sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem, cu bune si cu rele..pana la coada suntem oameni si suntem supusi greselilor.
    La scoala vietii suntem elevi pana la ultima suflare.

Numai bine

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Excelent !! Asta este. Femeile si barbatii in aceeasi oala. Ce bine ca a spus-o si o femeie. Io ii dadusem replica lu' Ramy in topicul "Pentru el" si aproape ca am folosit aceleasi cuvinte !!! ::)

Share This Page