12.7 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce inseamna sa fii barbat !

Discussion in 'SEZATOARE' started by Anonymous, Mar 22, 2006.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ar trebui sa aiba una singura in mod normal. Aia pe care o vezi ... altfel ... they are cheaters

2. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Cu riscul de a fi off-topic pot sa iti spun ca atunci cand o vei intalni pe cea adevarata vei simti ceva ce nu doar ca nu ai simtit niciodata, dar mai ales nu se poate explica prea usor.

Pana atunci... schimba femeile precum camasile Negrutxei ... odata a doua ore... [​IMG]

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Marian
    ai strigat si am venit
    m-am gandit sa-ti raspund in mai multe feluri
    o recunosti daca :picioare lungi, trecute de gat daca se poate,blonda (da sa fie vopsita blonda ca altfel nu se pune)silicoane cat mai bogate,tencuiala 10 cm, bijuterii cat ochii tai,masina,casa,firma,fara copiii altuia,...etc
    Marian,fiecare barbat are varianta lui de femeie adevarata..si uneori chiar daca o intalneste zice ca se poate si mai bine..
    (retine"uneori")
    pai asa cum adevarul este relativ de la persoana la persoana,la fel sunt si "femeia adevarata" si respectiv "barbatul adevarat" (lasand aici la o parte penibilul expresiei).Si nu ei au "semnalmente".Ceea ce simti tu are semnalmete proprii,iar pe alea le stie toata lumea..
    Gasind iubirea adevarata ,avand parte de ea este firesc sa traiesti cu acest sentiment:1+1=NOI.e bine sa te feresti de uzualul...1+1=1
    fiinta umana este suverana.dar nu pentru ca are abilitatea de a iubi.ci pentru ca isi poate exprima aceasta abilitate si prin cuvinte.de unde stim noi ca animalele nu iubesc?asa in felul lor cred ca si ele iubesc. numai ca noi putem sa punem
    iubirea in vorbe, sa-i dam forma, culoare, sens, impuls
    este extrem de important sa stii ce doresti de la viata.dar cati dintre noi ajung la performanta asta? cati dintre noi se hotarasc si raman fideli hotararii? de cate ori nu ne-am razgandit? inconsecventa este o problema in constructia firii
    umane. eu de exemplu,pana deunazi imi doream sa fiu lasata in pace in lumea mea, cu cartile si poeziile mele,cu ganduri neimpartasite. ceva s-a intamplat(si nu stiu ce)si iata ca prioritatile-mi sunt schimbate.e mai important pentru mine acum sa cunosc oameni in loc sa fug de ei, sa-mi deschid sufletul in loc sa-l infasor cu o broboada....
    Dragostea presupune existenta relatiilor armonioase dintre
    oameni,dar pentru a crea relatii frumoase cu cei din jur e nevoie de a obtine acea armonie în interiorul nostru,e nevoie de a crea corelatia armonioasã dintre gânduri si fapte.
    Marian,Cine se teme de suferinta...va suferi de teama ;)

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian sincer din ultimile discutii ma faci sa imi doresc sa te cunosc, sa-ti ascult povestea, sa-ti inteleg mai bine durerea...Nu stiu daca ceva te-a putut rani atat de mult sau doar exagerezi... In orice caz te compatimesc, trebuie sa te simti tare singur in durerea ta. Imi pare rau! :'(

5. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Gobriella si Alinutza, multumesc pentru pareri, dar natura umana e mult mai complexa decit pare si eu zic ca e imposibil de descifrat; sau poate mi se pare mie.
    Da, poate ma simt singur, dar sint convins ca orice am face in viata ne nastem si murim singuri...Oricum, asta nu ma face sa fiu dezamagit asa cum poate s-a inteles. Ideea era ca sint in cautarea unor raspunsuri pe care probabil nu le voi afla niciodata. De aceea eram interesat de parerea unor fete referitor la intrebarea "ce vrea de la mie partenera mea".
    Nu stiu de ce dar am impresia ca parerile voastre se opresc undeva in spatiu, adica la un anumit nivel, parerile voastre sint toate incurajatoare, optimiste si roze. Dar ce urmeaza oare mai tirziu, adica sa zicem dupa 10-15 ani de convietuire sau casnicie, atunci cind apar copiii si sint mai multe griji ? (Mai ales financiare)
    Se mai pastreaza acea puritate de la inceput ? Pasiunea incepe sa scada din diverse motive ?

6. Anonymous

Anonymous Guest

Marian nimeni nu iti poate "prezice" ce se va intampla dupa 10-15 ani de convietuire cu persoana iubita. Nu este o reteta universala care trebuie urmata ca sa fim sigur fericiti si indragostiti si atunci ;) Depinde numai de "relatia cuplului" respectiv, de modul lor a comunica, de a-si rezolva "problemele" in doi. Sunt oameni si oameni, relatii si relatii. Un cunoscut este intr-o relatie cu o tipa de 10 ani si exact din motivele precizate de tine nu are curajul sa faca urmatorul pas. "Lui cine ii garanteaza ca ei se vor iubi peste 10 ani? ". L-am trimis sa se uite in oglinda.

Acum te intreb pe tine. Nu e necesar sa imi raspunzi.Oare pesimismul si deznadejdea ta legate de "relatia in doi" nu provin si din mediul tau familial in care te-ai dezvoltat? Anumite exemple din viata pot schimba radical modul nostru de a gandi asupra anumitor lucruri.

Ea o sa te vrea pe tine, asa cum esti. ;) O sa te adore pentru ca asta si-a dorit o viata intreaga. Asta nu inseamna ca te culci linistit pe perna zicand...asa o sa fie si peste 10 ani. Frumusetea vietii in doi de abia incepe, altfel ar fi groaznic de plictisitor sa te opresti aici si atunci chiar ca nu ai mai avea dreptul sa te intrebi "de ce". Va modelati unul dupa celalalt si contribuiti la mentinerea "focului". E mult mai comod sa zici "nu a mers" decat sa fii sincer cu tine insu(a)ti si sa analizezi obiectiv unde ai/ati gresit. Ce zic eu aici sunt mai mult vorbe goale comparativ cu sentimentul "pur" si "fiorul" din realitate.

Acum vreo 7 ani am citit o carte foarte interesanta ce poate fi aplicata atat in viata de zi cu zi profesional sau/si personal: Eficienta in 7 trepte de Stephen Covey. Mi s-a parut interesanta si utila.

Dupa 9 ani inca mai simt un gol in stomac cand il vad si tot nu pot prezice "ce va pune la cale de data asta". 8)

;)

7. steluta

steluta New Member

Trophy Points:
    0
    Voua, barbatilor va este frica intodeauna de cate ceva si eu ma intreb de unde mama naibii atat "sexul tare" celebra expresie...s-a dovedit, suntem in mare procent mult mai puternice, mai destepte, mai altruiste, mai mai mai mai, ei si atunci...pana la urma eu cred ca topicul vostru trebuia sa sune cu totul altfel. cred ca trebuia sa fie ceva de genul " De ce nu intreaba barbatul direct si boiereste ca la tzara pe femeie ce vrea ca la randul lui sa nu se mai intrebe intrebarea asta. e asa de simplu, spunea una din fete pe forum. INTREBATI-NE MAIIIIIII SI NOI VA RASPUNDEMMMMMM:))

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Stelutz :) ,
    Tu zici ca noua ne este frica ... noi zicem ca este precautie ;D . "Sexul tare" ... poate ca este vorba doar despre sex :p ... poate noi suntem aia mai sensibili ;D

"s-a dovedit, suntem in mare procent mult mai puternice, mai destepte, mai altruiste"

9. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acum te intreb pe tine. Nu e necesar sa imi raspunzi.Oare pesimismul si deznadejdea ta legate de "relatia in doi" nu provin si din mediul tau familial in care te-ai dezvoltat? Anumite exemple din viata pot schimba radical modul nostru de a gandi asupra anumitor lucruri.

Din contra, de felul meu sint optimist, consideratiile de aici nu au nici o legatura cu mediul familial in care am crescut ci doar cu modul de a gindi al femeilor.
    Razvan a punctat exact ceea ce vroiam sa spun si eu: femeile nu spun exact ce vor, sint schimbatoare in opinii si maine voi fi surprins ca ceea ce a vrut ieri nu va mai fi valabil. Sau probabil ca in asta consta arta de a-ti tine partenerul linga tine, adica de a-l tine, mereu in priza si de a nu-l lasa sa se plictiseasca. Si da, asa este, barbatii din ce am observat sint mult mai sensibili sufleteste decit femeile. Pare paradoxal dar asa este. Sexul tare este tare la alte domenii dar nu la partea sentimentala.
    Steluta, ceea ce spui tu este ideal, eu nu am intilnit pina acum nici o fata care sa-mi spuna direct ce vrea. Chiar asa de simplu este din punctul de vedere al femeilor ?

Dupa 9 ani inca mai simt un gol in stomac cand il vad si tot nu pot prezice "ce va pune la cale de data asta".
    Negrutxa, sa inteleg ca nici dupa 9 ani nu-l cunosti prea bine ??

10. Anonymous

Anonymous Guest

Nu Marian, nu ai inteles bine sau nu m-am facut eu destul de bine inteleasa. Ideea era ca imi face surprize mai mereu, pe neasteptate, fara vreo anumita ocazie speciala (pe care eu le ador, normal). Era continuarea ideii referitor la mentinerea "focului" in relatia celor doi.

"Razvan a punctat exact ceea ce vroiam sa spun si eu: femeile nu spun exact ce vor, sint schimbatoare in opinii si maine voi fi surprins ca ceea ce a vrut ieri nu va mai fi valabil."

11. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian ma indoiesc ca este cineva atat de idealist incat sa-ti spuna ca si dupa 10-15 ani de convietuire relatia este tot atat de roz ca la inceput... Dar intrebarea este chiar ne dorim sa avem dupa atatia ani de evolutie in comun tot aceleasi sentimente si comportamente ca la inceput? Evolutia este parte din natura umana, stiu, si eu ma sperii cand ma gandesc ca aceasta flacara de inceput se va stinge incetul cu incetul, ca pasiunea de inceput va disparea dar oare chiar atat de sumbru sa fie viitorul? Pentru ca daca este asa inseamna ca ne unim destinele doar fiindca asa suntem programati genetic. Si totusi eu sunt optimista si cred sincer ca acea flacara se poate reaprinde in decursul anilor chiar daca cu foarte mult efort si imi place sa cred ca daca exista respect si pretuire ramase in urma pasiunii de inceput, cu restul se poate lucra...
    Referitor la ce isi doresc femeile si modul lor de a o spune, Marian credeam ca ai ceva experienta si stii foarte bine ca nici un barbat nu ar sta langa o femeie care i-ar spune de la inceput "dragule, astea sunt clauzele contractului, semneaza in partea stanga jos!". O femeie doreste sa ramana misterioasa toata viata, sa se lase descoperita cu incetul asta este metoda unei femei de a isi pastra barbatul de langa ea. Sti, chiar aseara sotul meu mi-a spus ca ii place faptul ca inca descopera lucruri noi despre mine si inca il surprind dupa atat timp. Mi-a spus ca daca ar sti deja totul despre mine probabil nu ar mai fi atat de nerabdator sa ma vada dupa 8 ore de serviciu. Si stii ceva? Am de gand sa-l surprind toata viata si sa-mi mentin spiritul optimist. Chiar te rog sa-mi spui daca ai sta langa o femeie care se descopera total din prima zi...

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Steluta-Ioana:

Voua, barbatilor va este frica intodeauna de cate ceva si eu ma intreb
    de unde mama naibii atat "sexul tare" celebra expresie...s-a dovedit,
    suntem in mare procent mult mai puternice, mai destepte, mai altruiste,
    mai mai mai mai, ei si atunci...pana la urma eu cred ca topicul vostru
    trebuia sa sune cu totul altfel. cred ca trebuia sa fie ceva de genul "
    De ce nu intreaba barbatul direct si boiereste ca la tzara pe femeie ce
    vrea ca la randul lui sa nu se mai intrebe intrebarea asta. e asa de
    simplu, spunea una din fete pe forum. INTREBATI-NE MAIIIIIII SI NOI VA
    RASPUNDEMMMMMM:))

13. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Este o singura nelamurire aici, la care nu a raspuns nimeni dintre reprezentantele sexului slab (sau chiar mai tare decit cel tare): Ce parere au partenerii vostri despre aceasta intrebare- "Ce vrea o femeie de la un barbat" sau "cum ar vrea ea sa fie el". Nu m-am referit la surprizele sau noutatile cu care ar trebui sa ne surprindem reciproc in viata de zi cu zi ci la sinceritatea a ceea ce se cere de la barbati...Asta daca vrea cineva sa o recunoasca.

14. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian vrei sa fi te rog mai explicit? Nu stiu daca am inteles exact dar ceea ce vrei tu sa spui este faptul ca femeile sunt nesincere cand explica ceea ce doresc, iar daca asta este ceea ce afirmi ma intorc la ceea ce am spus mai demult si anume ca depinde de la caz la caz si nu stiu exact ce experiente ai avut tu in trecut ca sa pot sa-ti raspund la intrebare. Eu cred ca am fost destul de sincera cu cel de langa mine si am spus de la inceput peste ce nu pot sa trec: minciuna. Nu stiu daca tu consideri ca este ceva ascuns in asta, mie imi pare destul de clar, fiecare persoana are ceva peste care nu poate trece sau poate insa foarte greu si cu sechele asupra relatiei si este bine sa spui de la inceput ce este acel lucru. Repet, nu stiu exact la ce te referi cand pui problema sinceritatii a ceea ce dorim. Eu cred ca mai toate femeile sunt sincere in privinta asta (intr-o casnicie ma refer) pentru ca a fi nesincera in privinta a ceea ce imi doresc tot pe mine ma va afecta mai tarziu. Dar aici se pune problema: te referi la material sau sufletesc? Caci dpdv material nu cred ca mi se pare normal sa-i spun exact sotului meu ce cadou doresc de ziua mea cand imi doresc sa fiu surprinsa, deci da ma pot numi nesincera cand spun "lasa dragule, ia-mi ce o fi" iar cand el vine cu o bormasina "pt noi ca e utila"sunt binenteles dezamagita. Dar consider ca asa cum eu lupt sa-i fac placerile si ma chinui sa aflu ce l-ar surprinde in mod placut asa si el ar putea sa-si puna neuronii la munca si sa afle ce mi-as dori eu de ziua mea (sau orice alta ocazie). Deci am lamurit si partea materiala si sinceritatea. Am inteles la ce te-ai referit? Daca nu vino cu exemple si mai vorbim...

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    De ce cand este vorba despre femei atunci depinde de la caz la caz iar cand este vorba despre barbati NU mai depinde de la caz la caz !?

Eu tot topicul asta am incercat sa spun ca si barbatii si femeile sunt la fel. Ambii mint cateodata sau cel putin omit anumite chestii pentru ca "o minciuna care vindeca este mai buna decat un adevar care ucide", ambii au tabieturi,etc etc.

Eu de obicei sunt echilibrat dar afirmatiile femeilor ma fac sa merg in extreme ca sa contra-balansez ceea ce spun ele pentru ca multe afirmatii de aici se indreapta catre laturi extreme si din punctul meu de vedere nu sunt PROBATE . Poate de aceea par "dezorientat" cum spune Leti. :)

Daca Leti crede ca sunt dezorientat din alta cauza , rog sa precizeze cauza ;)

16. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan a cam atins ceea ce urma sa spun si eu.
    Ca sa concretizez, parerea mea este ca femeile au cite un adevar in functie de situatie si de circumstante. Poate sint subiectiv dar eu am avut impresia ca astazi o femeie vrea ceva si e multumita cu acel ceva. Maine va vrea alt ceva si dupa un timp va vrea alt ceva sau va vrea mai mult de la un barbat. Ceea ce mie imi sugereaza nemultumire continua. Sau poate ca nemultumirea este o cale de a ajunge la un anumit standard ??
    Sint de acord ca pe moment este totul bine dar dupa un timp ea va vrea mai mult. De ce oare ? Nu stiu, trebuie sa mai studiez problema...
    Nu m-am referit neaparat la partea materiala sau sentimentala ci ceea ce e mai grav, la ambele luate impreuna, intr-o relatie reala astea 2 nu pot exista separat. Sint multe femei care iti spun ceva cu nevinovatie dar de fapt ele gindesc altceva si acest lucru nu-l pot intelege...

Eu de obicei sunt echilibrat dar afirmatiile femeilor ma fac sa merg in extreme ca sa contra-balansez ceea ce spun ele pentru ca multe afirmatii de aici se indreapta catre laturi extreme si din punctul meu de vedere nu sunt PROBATE . Poate de aceea par "dezorientat" cum spune Leti.
    Si eu am simtit asta, ceea ce dovedeste ca nu e doar parerea lui Razvan si a mea...S-ar putea sa mai existe astfel de cazuri.

Alinutza, toata stima pt. felul in care spui ca te porti si urasti minciuna. Dar vezi, desi probabil ca ai o casnicie fericita, in sufletul tau spui ca "lupti" ca sa ii faci placerile celuilalt. Acest termen mi se pare cam dur, mi s-ar fi parut normal sa spui ca orice ar fi, o faci din placere sau din dorinta de a-l vedea multumit. Ceea ce mi se pare ca nu e chiar asa...Si continuarea este: oare celalalt apreciaza suficient acea "lupta" ?

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian a lupta este un fel de a spune dar in realitate toata viata este o lupta nu? A ne "lupta" sa afli ce i-ar face placere celui de langa tine este ceva normal iar asa cum ai lasat si tu de inteles, daca efortul nu este apreciat ai de ales: continui pana simti ca nu mai poti sau renunti de la inceput si te indrepti spre alte orizonturi. Referitor la mine personal pot sa-ti spun ca am norocul sa mi se aprecieze eforturile de cele mai multe ori iar exceptiile nu sunt suparatoare caci nu poti judeca pe toata lumea dupa tine. In principiu cred ca daca accepti faptul ca persoana de langa tine este un individ in sine atunci inveti sa vezi relatia cu alti ochii. Normal ca fac totul din placerea de a-l face fericit pe sotul meu dar te intreb eu:eek:are nu dorim sa facem fericita persoana de langa noi tot din egoism? Din placerea de a ne simti noi mai bine, din satisfactia ca cel de langa ne idolatrizeaza pt ce am facut.Eu ma consider fericita, nu pot sa-ti spun cu precizie ce-mi va aduce viitiorul dar pot spune ca stiu ca voi face tot ceea ce depinde de mine sa pastrez flacara vie sau macar sa o reaprind. ;D

18. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu tin neaparat sa fac ceva doar ca sa simt aprecierea si admiratia celor din jur. De cate ori fac ceva o fac neconditionat ... si ce ma enerveaza cel mai tare este ca cei de langa mine au impresia ca astept ceva in schimb si vor sa se revanseze . Daca faci ceva din placere ,cea mai mare rasplata este bucuria celui de langa tine in nici un caz "intoarcerea serviciului" intr-o forma sau alta.

Din cauza asta de multe ori evit sa fac acel ceva pentru ca ma dezgusta un astfel de serviciu intors imediat ... imi da impresia ca cel de langa mine nu avea nevoie de asa ceva si ca il fac sa se simta dator.

Am sa va dau un exemplu de situatie :

Mie mi s-a facut greatza de cate ori mi s-a intamplat sa ajut pe cineva, atunci cand a avut nevoie, din placere si sa ma trezesc in scurt timp ca a incercat sa ma ajute si el intr-un moment in care nu se punea problema ca as avea nevoie de ajutor doar ca sa scape de "datorie".

Eu am ajus sa fug de astfel de oameni care-si scriu viatza in carnetzele.

19. Anonymous

Anonymous Guest

558 de membri inregistrati si doar "o mana de oameni" dezbat un subiect atat de interesant.

Ma bucur ca acest topic a creat o "punte de legatura" intre Beowulf si Marian. "Femeile" sunt un mister pentru amandoi. Bun, asa si trebuie sa ramana intr-o anumita masura, cum bine a precizat Alinuta.

Dragi "burlaci", opiniile si experientele altora de viata nu va sunt deajuns, nu va "multumesc", nu va incalzesc cu nimic, nu schimba nimic practic in viata voastra. Asa e. Atitudinea voastra e de inteles, nimeni nu va condamna. Voi aveti nevoie de ceva "practic". Nu o sa gasiti un ghid care o sa va invete cum sa va comportati cu Ea ca sa o intelegeti sau ca sa o tineti langa voi. Ea are prea multe "variante" (adica nu au aceeasi mama) ca sa puteti cuprinde toate posibilitatile cu raspunsuri si indrumari. Poate ca dupa aceea, o sa intelegi voi singurei de ce nu se pot da "sfaturi" asa in general vorbind despre o "relatie permanent fericita". Insa ne putem impartasi o experienta unul altuia care poate sau nu poate fi aplicata in viata noastra. ::)

Ravanica fara frica: "De ce cand este vorba despre femei atunci depinde de la caz la caz iar cand este vorba despre barbati NU mai depinde de la caz la caz !?"

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "558 de membri inregistrati si doar "o mana de oameni" dezbat un subiect atat de interesant."

Share This Page