0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce inseamna de fapt evaluarea restrictiilor

Discussion in 'EMIGRARE' started by rebecca_uk, Aug 30, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stiu ca nu sunt in masura sa vorbesc (prea mult), insa, ca sa nu spuna cineva (si pe buna dreptate -limba- ) ca-mi ies din patratica si m-am obisnuit cu 'sefia', as vrea sa spun ca imi 'plasa' (ortografie intentionata) si am fost foarte afectata de restrictii.

As vrea totusi sa rog ca aceasta intalnire sa nu participe oameni 'selectati', ci votati, in functie de...aici dati dvs. motive. Eu stiu ca nu sunt dorita si nu voi merge

Prima mea propunere:

Dio (Doamne ajuta sa si vrea, dar sigur vor fi'conflicte de interese' din cauza/datorita stilului sau direct)

Propunerea 2

Andreiutsa12345 (baza legala -student master stiinte politice europene, a patimit si ea saraca cu cardurile - o cunosc personal (nepotism -limba-) si am deplina incredere in ea

Propunere 3

Silverfern - nu au fost probleme cu HO la el, dar a scris tutoriale si a interpretat legi europene si UK; are un 'feel for the law'

Din pacate nu stiu daca acest numar este limitat la x...persoane

(mie personal nu-mi plac chestiile care se fac numai ca sa dea bine in ziar sau poze)

Am putea fi seriosi?

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ce! iar alegem? -hipno-

(nu e suficient topul de azi, de la stiri, -nu-ma-uit- )
    glumesc!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai departe...

Este important sa se discute problema tipurilor de asigurare medicala din punctul de vedere a celor respinsi.
    (In ce fel a inlesnit asta imbunatatirea regimului restrictional? Poate fi luat ca punct de sprijin pentru 'reevaluare'?)

Problema NVQ-urilor.

Problema Muncii Angajate ca dependent de self-employed (conform legii, dar fara card)
    Emi si inca cineva era in situatia respectiva.

Alte probleme?

A...da...NIno? In regim de contractor?

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    O sa pun aici, ca sa nu stric topicul celalalt!
    Aveam si noi UN SINGUR OM, care-si dadea interesul in Interiorul Ambasadei, si tocmai pe acela 'l-au eliminat' - domnul Bogdan Carpa-Veche. -plans2-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, tocmai de aia am dechis topicul.
    Ca e 'alta discutie'. -nuuu-

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ei, n-auziti ca a ales mediul privat? Ca si-a incheiat misiunea? Si cu siguranta exista si un regulament in care se specifica toate conditiile terminarii misiuniii, regulament ce e respectat. Si uite asa nu mai au romanii atasat pe probleme de munca si sociale http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10921 caci nu a fost numit alt atasat. Asta banuiesc ca inseamna ca toate problemele de munca si sociale ale romanilor in UK au luat sfarsit... not. Sau ca ii va tine locul alta persoana din cadrul Ambasadei/Consulatului. Gnadindu-ma la dezbaterea publica privind Consulatul, aceasta a doua varianta ma ingrozeste.
    Da Doamne sa fim feriti de probleme in perioada urmatoare!-ingeras-

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cunoscandu-l personal si mai ales profesional, refuz sa cred ca 'a ales'.

Pentru cei care nu au putut deschide solicitarea de dincolo, iat-o si aici:

http://www.romani-online.co.uk/mac.pdf

8. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Chestii imbunatatibile, in opinia mea de om trecut recent prin obtinere de blue card (si partenerul work permit/AWC):

- Ar fi bine sa fie simplificata acordarea permiselor de munca chiar si in cazurile in care profesia nu este pe lista de occupations in demand a UKBA. Asta ar fi si in beneficiul companiilor britanice, care la momentul actual daca vor sa angajeze un roman calificat intr-o pozitie in care e nevoie de el, trec printr-un proces costisitor si indelungat, de multe ori cu solicitor etc. si trebuie sa faca dovada ca nu au alt candidat Brit/EU. O oferta de munca + CV + diploma + o dovada ca viitorul angajat este platit la nivel corespunzator ar trebui sa fie suficiente pentru UKBA pentru acordarea permisului de munca.
    - Eliminarea noii masuri discriminatorii - obligativitatea incheierii unei asigurari private de sanatate in cazul studentilor - in conditiile in care acestia au dreptul la NHS. S-au gasit sa impuna conditia asta tocmai studentilor, eu una gasesc asta foarte curious. Nu stiu ce fel de motivatii au avut, probabil faptul ca YC pentru studenti e folosit ca "poarta" spre obtinerea BC, altfel nu imi dau seama ce i-a motivat sa impuna aceste restrictii selectiv doar pentru studenti, care sunt o categorie sociala care ar trebui sustinuta.

Alte chestii procedurale care pot fi imbunatatite la sistemul existent:
    - Reducerea considerabila a timpului de procesare pentru aplicatii prin posta. Legat de asta, ar fi bine sa considere returnarea imediata a actelor de identitate (pasaport, ID); a retine aceste acte importante timp de 4-5 luni cat dureaza procesarea aplicatiei este complet neacceptabil. (La HMRC de ex daca trimiti acte originale ti le returneaza imediat, chiar daca cererea ti se proceseaza peste jumatate de an, deci ar putea si UKBA sa faca acelasi lucru).
    - Imbunatatirea sistemului online/tel idiot (ma scuzati) de programari pentru aplicatii in persoana. E aproape imposibil sa obtii o programare. O simpla lista de asteptare ar rezolva problema.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Share This Page