14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CE INSEAMNA "CREDIT HISTORY" ?

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by ELLAWS, Dec 2, 2009.

1. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Anouka,
    Si eu am trecut printr-o situatie relativ asemanatoare in care m-am taraganat mai bine de un an cu cei de la Scottish Power si EDF.
    Ideea este sa trimiti scrisori sau mailuri adresate mamangerilor departamentului de customer liaison si nu doar sa suni de la customer service.
    Iti spun toate astea pentru ca si noi am preluat niste sume imense in urma cumpararii unei case si dupa cum am spus a durat un an pentru a-i convinge sa reseteze meterul, timp in care casa a stat goala, noi avand intentia de a o converti.Intre timp ne-am schimbat la alta companie doar ca debtul a venit dupa noi...
    Dupa nenumarate scrisori in care i-am copiat si pe cei de la Ombudsman si Watchdog s-a rezolvat si am capatat si niscaiva compensatii.
    Cred ca a fost cea mai cumplita experienta pe care am trait-o aici, insa nu dispera sper sa gasesti o solutie rapida problemelor tale.
    Good luck

2. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    salut Anouka
    Nu pot sa nu intervin,am si eu un bebe la care tin enorm as face orice ca sa ii fie bine,nu tin sa iti dau un sfat ca eu nu stau in UK,dar decat sa sufere de frig ala mic si sa aiba alte probleme eu as pleca de unde stai cat mai urgent posibil,daca poti sa faci o scoala acolo fao ca ajuta.Ma doare inima sa vad ca ati plecat din Ro ca sa si bata alti joc,scuze de interventie si multa bafta

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumesc pentru raspuns.Am atatea cursuri la activ incatnici nu mai stiu sa le cataloghez.Acum fac un NVQ2 si urmeaza si 3 pt social work,desi le am din tara mea,unde am fost asistent medical si asistent de farmacie.La council am aplicat si m-au refuzat foarte frumos spunand ca nu am blue card si ca sunt doar student,deci nu am dreptul.Am reaplicat si astept raspunsul lor.Poate ,poate.Am sa incerc sa vb cu landlordul sa vad ce imi zice.Stau intr-un orasel mic,langa Norwich, pe coasta de est.Am sa ma uit si unde mi-ai recomandat,poate iese ceva.Deocamdata vreau sa termin cu abrambureala din casa mea,caci nu mai suport.A fost frumos vreo cateva luni, am fost super fericita si multumita si, dintr-o data...probleme dupa probleme.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca, de cand s-a scris despre acest subiect... numarul romanilor in UK s-a triplat, fiind inca in crestere (vorbesc de cei veniti in ultimile luni - ultimul an... care doriti sa faceti rate la diverse obiecte: telefoane mobile, calculatoare etc sau doriti sa inchiriati o locuinta... iar agentii de vanzari sau real estate, va resping fara a va spune si motivul din care CREDIT CHECK a iesit negativ.

Un alt motiv al refuzului ar fi NO CREDIT HISTORY, dat fiind faptul ca nu exista in sistem sufuciente informatii care sa ateste ca sunteti (sau nu) o persoana de buna-credinta...

Pe acest topic, aveti cateva sugestii / motive pentru care ati putea fi respinsi... si sper sa va fie de folos pe viitor. -hipno-

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In ultimul timp a tot venit vorba de “credit score/history”, de aceea, m-am gandit sa mai pun cateva informatii impreuna, pentru cine e interesat.
    Ce este si la ce ajuta credit score?
    De fiecare data cand te afli in postura de a fi un nou client (la banca, cand inchiriezi locuinta, contract cu diversi provideri), cel care iti ofera acel serviciu vrea sa aibe o oarecare siguranta ca are de-a face cu o persoana serioasa.
    Pentru cei noi veniti in UK situatia nu e asa de roz, pentru ca un credit history gol nu e neaparat un lucru bun, oamenii nestiind daca sa aiba sau nu incredere in tine.
    O posibilitate usoara de a acumula credit score este sa te inscrii pe listele electorale.
    Din link-ul acesta http://www.direct.gov.uk/en/Governmentc ... /DG_073239 selectati Find your local electoral registration office , si acolo, in functie de adresa care o aveti, puteti descarca formularul de inscriere.

Alti pasi care pot fi facuti in aceasta directie sunt:
    - Obtinerea de overdraft de la banca si bineinteles achitarea lui la timp
    - Plata tuturor bill-urilor la timp
    - Folosirea credit cardului (cand il obtii) si plata lui la termen

Mai multe despre Credit Score si cum poti sa-si urmareasti propiul scor, gasiti aici
    http://www.creditchoices.co.uk/article. ... tAodJUmk_g

In concluzie, duci o viata decenta, fara a incerca sa profiti, poti sa traiesti fara sa stii de existenta acestui scor. Daca faci altora probleme, mai devreme sau mai tarziu acestea se vor intoarce impotriva ta!

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  7. 3flipflops

3flipflops New Member

Trophy Points:
    0
    Exista emisiuni tv gen Rip off Britain, Fake Britain, Watchdog sau Cowboy Builders din care se pot invata multe. Din pacate rebecca_uk si anouka se incadrau perfect.

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

mean ?

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Zilele astea am auzit la radio de mai multe ori, o reclama... "draguta si tentanta" referitoare a pay-day loans.... care vi se acorda fara Credit History Check -ras4- fara Application Administration Fees (ceva de genu') -ras4- cu posibilitatea de a castiga prin tragere la sort un FREE LOAN (adica iti dau banii si nu mai tre sa-i pay back a penny !!) -ras4- tot ce trebuie sa faci... sa COMPLETEZI APLICATIA ONLINE - as simple as that... -ras4-

Doamne Dumnezeule, nici nu aveti idee cati fraieri pun boticul la vrajeala si cad astfel LA PICIOARELE NEMILOASE ALE RECUPERATORILOR... -ras2- -ras2- -ras2-

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: CE INSEAMNA "CREDIT HISTORY" ?

Pentru cei care vor sa-si imbunatateasca credit scorul le sugerez site-ul de mai jos:
    http://www.checkmyfile.com/
    Nu este reclama, doar o unealta foarte utila. Pe mine m-a ajutat enorm inainte de aprobarea imprumutului pentru casa.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc frumos.

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Placerea a fost de partea mea!

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    FELICITARI pentru mortgage si deci pentru casa Florine -bravo-

creditele pentru casa, fie ele ipotecare, se obtin EXTREM DE GREU!!

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Merci, doar ca e am luat mortgage-ul in urma cu trei ani.
    Am mai pus link-ul asta undeva, candva.

Share This Page